Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Concedii solo? Noul trend?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu nu am vazut/ auzit de prea multi din astia. Ce poate fi mai frumos decat sa calatoresti cu familia sau prietenii? (in afara de calatoria cu amanta) dar si asta presupune ca nu esti singur. Am vazut odata prin delta o olandeza pe la 55 de ani singura cu bicicleta - era intr-o perpetua tura prin lume. Lesbiana divortata, ramasa singura pe lume. Nu zic ca nu era fericita in sinea ei calatorind singura. Oricum nu inteleg trendul daca chiar exista.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Hi hi, cand vad nonconformistii pe aici, scriind din filme sau vietile americanilor...
Daca persoana cu care traiesti, te impiedica sa te simti bine in cea mai libera si plina de distractii perioada din an, ma intreb cum este cand stai inchis cu ea in casa, sau intalniti dificultati financiare sau probleme de tot felul.
Separarea aceasta, pauza, ca sa-i zic asa, este repetitie pentru pauza mare. Nu dau lectii nimanui. Stiu doar un singur adevar general valabil legat de relatii: distanta ucide.

 dreaQ, on 29 iunie 2017 - 08:26, said:

Eu nu am vazut/ auzit de prea multi din astia. Ce poate fi mai frumos decat sa calatoresti cu familia sau prietenii? (in afara de calatoria cu amanta) dar si asta presupune ca nu esti singur. Am vazut odata prin delta o olandeza pe la 55 de ani singura cu bicicleta - era intr-o perpetua tura prin lume. Lesbiana divortata, ramasa singura pe lume. Nu zic ca nu era fericita in sinea ei calatorind singura. Oricum nu inteleg trendul daca chiar exista.
...and that was where it all went to Hell...

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Trendul asta l-am vazut la noi de peste 10 ani.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

 epetroiu, on 28 iunie 2017 - 22:05, said:


Asa, si care e problema ta? O mica "pauza" intr-o relatie/casatorie nu a omorat pe nimeni niciodata, ba dimpotriva, poate fi foarte ok.
Cine a zis ca doi oameni casatoriti sau intr-o relatie trebuie sa fie lipiti unul de altul 24/24, de parca-s legati ombilical?
Chiar asa, am ajuns niste robotei care daca nu vedem totul dupa "program" ni se pare ca nu e in regula?
Auzi frate "a venit omul fara nevasta"...de parca nevasta e un accesoriu pe care trebuie sa-l porti dupa tine 24/7...
Mai eliberati-va oameni buni de prejudecatile astea...

Pe mine ma amuza cei care mereu trebuie sa disece ei, sa despice firul in patru referitor la tot ce fac altii...Dar este in fibra noastra,a a romnailor, e o trasatura nationala... Acum nu vreau sa fac vreo aluzie la intiiatorul topicului, vorbesc la modul general, dar oare astia care au atat timp sa se gandeasca si sa critice viata altora, oare nu cumva la ei e ceva problema sau lipsa? Sau plictiseala...ca ma gandesc cand esti ok si fericit , pur si simplu iti savurezi viata, nu stai sa te frece grija ca altul se duce fara nevasta in concediu...
Chiar asa de rau am fost indoctrinati, programati ca niste robotei care dau eroare daca ceva nu este exact ca in codul lor sursa?
Apropo, daca vreti parerea mea personala, eu nu sunt un fan al relatiilor din astea disperate, ca vai nu pot trai fara tine niciun minut, ce ma fac eu fara tine...asta e un atasament bolnavicios...bine, ca in viata reala nici nu prea il regasim, el e mai mult prin filme si carti :). atasamentul asta exagerat fata de o persoana, ca si cum nu mai poti o secunda fara ea, nu mi se pare ceva sanatos , pe termen lung dispare oricum. Inevitabil ajungi sa te obisnuiesti cu acea persoana, nu ti se mai pare atat de wow ca la inceput. Asa ca micile pauze in relatii zic eu, pot fi chiar benefice, pot chiar reaprinde sentimentele. Ca asa, cand stai zilnic alaturi de cineva inevitabil ajungi sa te plictisesti, chiar sa te eenrveze in anumite privinte, mai mici sau mai mari.
Tu ai citit prima postare? Ma doare la un 1m in fata penisului de grija altor casnicii.
Din moment ce unii fac nunta cu tambalau cu "staif" cu poze in pizdeea, cu "honymoon"  la dracu prin Tahiti,  si dupa nici 2 ani, fiecare cu  a ma-sii ?

No problem, stiu femei care de dimineata sunt cu un tip, dupamasa cu altul. Dar ii "iubeste" pe amandoi, si nu poate sa aleaga... si adora sa tot fie iubita.

Se considera ca totusi nu esti imbecil daca dupa 3-8 ani de "probe"  te casatoresti, o faci totusi din motive intemeiate. Altfel sa faci ce iti trece prin cap, ca la 18 ani, pai nu te obliga nimeni sa te casatoresti.
Si cunosc si in situatie diametral opusa cupluri, el vreo 33, ea vreo 25-26 si sunt deja la al 3-lea copil.

Nu-mi imaginez sa plec "in vacanta"  si sa las nevasta cu copil mic acasa, sau vice versa.   Parca e la bine si la rau.

 dreaQ, on 29 iunie 2017 - 08:26, said:

Eu nu am vazut/ auzit de prea multi din astia. Ce poate fi mai frumos decat sa calatoresti cu familia sau prietenii? (in afara de calatoria cu amanta) dar si asta presupune ca nu esti singur. Am vazut odata prin delta o olandeza pe la 55 de ani singura cu bicicleta - era intr-o perpetua tura prin lume. Lesbiana divortata, ramasa singura pe lume. Nu zic ca nu era fericita in sinea ei calatorind singura. Oricum nu inteleg trendul daca chiar exista.
Cand urla sirena in olandeza aia ca ii lipseste vitamina P,  probabil se rezolva ocazional.  Dar la varsta ei probabil ca e satula si de vitamine.  




Si un film care se adreseaza perfect situatiei, Perfetti sconosciuti 2016 - perfect stangers, o comedie italiana foarte buna.

http://m.imdb.com/title/tt4901306/

#23
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
Caz real:

Căsătorie de 15 ani
Ea la mare
El la serviciu, nu terminase un proiect
Peste 1 luna divorțau :)))

Cum ziceau unii colegi mai sus:
1. Distanța ucide
2. Separarea scurtă, repetiție pt cea mare



#24
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 MihailBlues, on 28 iunie 2017 - 23:52, said:

Femeile sunt mult mai 'aventuroase' si au o oarecare obsesie pentru 'libertate'.
Femeile apreciaza foarte mult atunci cand pot sa faca greseli si sa nu le pedepseasca nimeni. Adica vor si cu p** in fund si cu sufletul in rai. Apreciaza instabilitatea, libertatea si spontaneitatea dar in acelasi timp vor ca atunci cand nu le mai baga nimeni in seama sau cand au facut o greseala colosala sa se intoarca acasa la fraierul beta super stabil care o iubeste si o asteapta.
Ea poate face orice greseala imaginabila stiind ca oricum nu trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru nimic, responsabilitatea pentru greselile ei cade tot in sarcina barbatilor beta .

#25
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Nu calatoresc solo, ci insotita de prietene in city break-uri. Si de ziua mea dau o fuga de 3-4 zile la mare, tot fara colegul meu de camera :D. Nu a fost nicio suparare din partea lui pana in prezent.
Evident ca exista si concedii impreuna, familia reunita, cu tot cu una bucata copil din dotare.
Insa apreciez f mult acele zile de libertate, cand sunt eu cu creierii mei. Poate fi mai greu de inteles (mama mi-a spus ca generatia ei nu este obisnuita astfel, peste tot fiind de manuta cu tata), insa exista si cateva motive intemeiate:
- my better half nu vrea in city-break-uri sa il tarasc o zi intreaga pe jos, la vizitat "fantani si cladiri"
- nu iubeste caldura, iar la mare sta undeva ascuns la o terasa, nu apreciaza nisipul sau scoicile care il inteapa, nu sta la plaja, nu  ii place sa iasa din apa marii lipicios tot
- nu se lasa plimbat pe plaje salbatice, unde sa nu existe un minim de confort (baie, sezlong, ceva de mancare/baut)
Aaaaaaaaa?!?!
Prin urmare, o vacanta impreuna cu iubibilul meu este provocatoare dpv al organizarii si conditiilor.
Luna trecuta am fost plecati in Parga, a fost o vacanta reusita, am bifat toate cerintele.
De ex., in Septembrie plec impreuna cu fiu-miu si alti prieteni la Disney Paris. Nu ne va insoti, evita dc poate sa calatoreasca cu avionul, plus ca stie ca eu voi fi ca un copil si voi lua la pas parcul.
Ne iubim si ne bucuram cand suntem impreuna, dar asta nu inseamna ca nu pot calatori si nu ma pot bucura de ce imi place.
Vacante frumoase!

Edited by ralu_seby, 29 June 2017 - 15:25.


#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

 _-AppleS-_, on 29 iunie 2017 - 14:46, said:

Femeile apreciaza foarte mult atunci cand pot sa faca greseli si sa nu le pedepseasca nimeni. Adica vor si cu p** in fund si cu sufletul in rai. Apreciaza instabilitatea, libertatea si spontaneitatea dar in acelasi timp vor ca atunci cand nu le mai baga nimeni in seama sau cand au facut o greseala colosala sa se intoarca acasa la fraierul beta super stabil care o iubeste si o asteapta.
Ea poate face orice greseala imaginabila stiind ca oricum nu trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru nimic, responsabilitatea pentru greselile ei cade tot in sarcina barbatilor beta .

Vorbesti din proprie experienta? Daca da, ai bunul simt si nu mai generaliza.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 mihaigerard, on 29 iunie 2017 - 07:31, said:

Depinde. Dacă ai vreun hobby mai special, de exemplu  îți place sa mergi în expediție cu cortul pe munte, nu tragi femeia după tine dacă nu ii place. Pleci într-un grup de prieteni și aia e.
Evident ca ar trebui sa mergeți undeva împreună măcar o dată pe an.

Exact asta văd si eu. E absolut normal in multe familii pe care le știu (inclusiv a mea deși mai rar) ca oamenii sa facă o săptămâna de vacanța separat, pentru ski, munte, poker cu băieții la las vegas, ieșire ci prietenele din facultate etc dar astea de obicei sint restrinse la o săptămâna pe an.
Astea sunt frecvente la cuplurile formate mai tirziu cind aveau deja niște ritualuri formate.

Mai e chestia cu vizitat familiile care pot fi pe continente diferite, pot fi luni întregi in locuri diferite.

#28
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 ralu_seby, on 29 iunie 2017 - 15:22, said:

Nu calatoresc solo, ci insotita de prietene ...
Raluco! Las-o asa cum a căzut. Până si contu-i comun Posted Image
E buni pantalonii voştri?

#29
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Cum zici tu, nu simt nevoia sa te contrazic. Fiecare e liber sa creada ce doreste. :)

P.S. Te rog doar, Raluca.

#30
McNaught

McNaught

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.06.2017
Probabil că vor puțină libertate.
Așa dacă iubitul vrea să se ducă să vadă nu știu ce meci de fotbal la Madrid nu trebuie să o târnâie și pe soție după el.
Sau dacă soția vrea să meargă într-un "shopping spree" la Paris etc.
Eu zic că e ok cât timp au măcar 1 - 2 vacanțe împreună pe an.

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Se poate si mai rau
https://en.wikipedia...wiki/Staycation

#32
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Nevasta fa-ti bagajele! Am castigat la LOTO!!!
   Unde plecam?
Nicaieri! Tu pleci !

#33
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Corect! Dacă nu vrea o faitclubezi de 25 ori. Să se-nveţe minte!

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

 _-AppleS-_, on 29 iunie 2017 - 14:46, said:

Femeile apreciaza foarte mult atunci cand pot sa faca greseli si sa nu le pedepseasca nimeni. Adica vor si cu p** in fund si cu sufletul in rai. Apreciaza instabilitatea, libertatea si spontaneitatea dar in acelasi timp vor ca atunci cand nu le mai baga nimeni in seama sau cand au facut o greseala colosala sa se intoarca acasa la fraierul beta super stabil care o iubeste si o asteapta.
Ea poate face orice greseala imaginabila stiind ca oricum nu trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru nimic, responsabilitatea pentru greselile ei cade tot in sarcina barbatilor beta .
Parca ai fi discipolul lui "alfa male" pera novacovoci -lol..

#35
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nici eu nu inteleg treaba asta, se presupune ca iti face placere sa imparti momentele importante cu partenerul, ca doar de-aia l-ai luat. Sigur ca nu trebuie sa fiti atasati la sold si e firesc ca fiecare sa iasa separat cu prietenii lui, dar un concediu mi se pare o separare prea lunga. Iar daca ideile de concediu sunt diferite, cred ca nu moare niciunul daca ii face pe plac partenerului din cand in cand, se pot alterna vacantele in locurile si stilurile pe care le prefera fiecare. Eu una n-am trait inca experienta in care sa ma duc undeva cu sotul meu si sa ma plictisesc, mai conteaza si compania, nu numai locul.

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 tfmercedez, on 28 iunie 2017 - 22:04, said:

........Tipu' mi-a zis ca el vine cu baiatul in Grecia, in timp ce mama merge cu fata in Croatia.. plm
Alegerea mamei este fireasca , unde ai fi vrut sa merga ??? http://www.sejururi-...ea-pula-croatia
ca paranteza ...anul asta , am un concediu cu EA , si altul separat ...EA la Predeal , EU nu m-am hotarit . Care ar fi problema ???

Edited by 86-APP, 01 July 2017 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate