Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Oboseala permanenta,apatie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postbogdan601, on 28 iunie 2017 - 15:52, said:

Situatia ma depaseste cu atat mai mult cu cat dorm minim 8 ore pe zi, ma culc si ma trezesc la ore fixe (22-8), uneori dorm excesiv (10-12 ore, ma trezesc si mai ametit ca inainte), alteori dorm putin (6 ore, dupa care, inexplicabil, ma trezesc mai odihnit, dar e doar aparent- dupa 2-3 ore si o cafea ma simt la fel ca inainte de a dormi).

Urmez de 2 luni si jumatate tratament psihiatric (sertralina 100 mg, seara ; risperidona 1 mg si romparkin la care am renuntat, fiindca agravau situatia), fac sport regulat (merg la sala de 3 ori pe saptamana+ mers zilnic pe joc/alergat 1-2 ore pe zi), analizele mi-au iesit perfecte (inclusiv control endocrinologic, ORL, ecografie, cardiologic).

Nu observ schimbari in bine, chiar daca continui cu sertralina, decat in anumite zile, dar nici atunci in totalitate.

Am nevoie si de parerea voastra.

Ma gandesc ca faci mult efort si nu reusesti sa iti iei toate cele necesare din alimentatie.



Incearca sa suplimentezi cu Magneziu temporar (1-2 saptamani ) si vezi daca obtii vreo schimbare.

#20
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
consuma mai multa apa parerea mea. cel putin 2 litri pe zi.

#21
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View Postbogdan601, on 28 iunie 2017 - 17:26, said:

@TheFlooder Multumesc mult de raspuns!
[...]
@TheFlooder și-a creat un sistem foarte eficient de pompat borhot online, nu văd pentru ce i-ar mulțumi cineva, cel puțin pe aria medicală Posted Image

Doctorul acesta... are o cu totuil altă mentalitate! Prin munca lui a demascat toată farsa psihiatriei.

Sau uite ce efect poate avea un tratament care atacă răul de la rădăcina, 33% din pacienții cu tulburării psihiatrice acute se recuperează mult mai bine cu metilfolat.
Bine, metilfolatul este forma biologic activă a folatului, ceea ce ar trebui să te conducă la întrebarea dacă dieta ta are suficiente alimente verzi.
Iar chlorela s-a dovedit foarte eficientă în depresie, fiindcă printre altele are și mult folat.

Edited by NelsonMandela, 28 June 2017 - 18:19.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbogdan601, on 28 iunie 2017 - 15:52, said:

Poate ca sunt depresiv, poate ca nu sunt, insa nu voi apela la cineva pentru a-mi gestiona emotiile, fiindca stiu sa o fac mai bine decat toti psihologii pe care i-am vizitat inainte. Am auzit ca poate ar functiona acupunctura, desi multe persoane mi-au confirmat opusul.
Am nevoie si de parerea voastra.

Ai scris o jumatate de pagina de forum ca sa arunci la final.. pisica'n ciorba: "poate sunt depresiv". Idiotzii de doctori pe care i-ai vizitat si ti-au dat pastile ce ti-au spus?
Calea cea mai grosiera de a iesi din depresie este sportul, efortul fizic si munca (de care o fi ea).  Adica tocmai chestiile pe care aparent le detesti, te-ar putea scoate din kk...
Pastilele nu sunt o solutie - daca ar fi, ar bubui umanitatea de fericire si multumire, ai vedea numai lume zambitoare in jurul tau.

#23
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
NelsonMandela esti un om care nu a trecut prin asta, si e normal sa nu stii, crede-ma ca ii zic ce trebuie, eu trec prin asta de mult, am foarte multa experienta, sunt in evidenta unui medic de 5 ani jumatate, nu zic deloc aiurea, am trecut si eu prin ce trece el.

Si repet, nu mai veniti cu psihologie si alte prostii ce zic altii, ori conspiratie contra medicatiei.
Asa mi s-a facut si mie, am fost trimis pe alte cai asa cum faceti voi cu el acuma, si nu m-am tratat la timp si s-a agravat, dar asa la multi a fost.

rosix, daca chimia i-a picat, sportul il va termina si mai tare, aia merge la un om okey cat de cat.

O zic dur dar sincer, daca face ce zic eu scapa, daca nu face, NU scapa, punct, deci mai mult nu mai am de spus, el alege ce face, ca mine sau ca voi ! Eu l-am trimis la medic si am zis ce trebuie facut.

#24
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Am trecut prin situații foarte dificile, chiar ACUTE. Și din fericire nu am apelat la primul "medic" de la cabinetul din colț. Am citit pe net, am luat legătura cu cei care am văzut că trăiesc o viață sănătoasă, pentru ca apoi să testez personal.
Și iată că am fost pe drumul cel bun Posted Image

EDIT:
forumul nu are opțiune pentru emoticon din ăla cu râsete isterice, așa ar trebui apreciată fiecare postare de sfertodoct pe care o torni.

Edited by NelsonMandela, 28 June 2017 - 19:31.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@bogdan601
Cu pipera e simplu or sa inchida doar 3zile, sambata duminica si luni, ceea ce e rezonabil.
Desi pare aiurea ce ti-am zis, faza cu fetele e reala, mai citeste... si o sa intelegi ca ceea ce impinge un om in viata e instinctul de reproducere si cel de a-si proteja progeniturile....
Cand o sa dai cu nasu de-o fata la ovulatie iti spun eu ca-ti trec toate plictiselile....

Edited by arg, 28 June 2017 - 19:37.


#26
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nelson, merge ce zici cand nu ai depresie serioasa, citeste si tu de depresiile endogene si vezi ce scrie pe acolo.
Uite exact asa multi au ajuns rau, in loc sa se trateze la timp au fost trimisi pe caile astea mult timp.
Ce zici tu la tine a fost probabil o situatie nasoala temporara data de mediu insa nu era depresie cine stie ce, sau o fi fost o  slaba depresie reactiva deci de la mediu (exogena).
S-a dus omu la medic, i-a dat un tratament, altfel nu dadea, ca nici un medic nu da aiurea tratament daca considera ca nu e cazul, ca nu a nimerit trat bun e altceva, desi banui ca el nu si-a luat Sertralina aia minim 3-4 saptamani cat trebuia, si probabil ca daca nu i-a facut bine din prima a zic ca nu merge, dar nu stiu exact.

Tu nu vezi ca starea lui s-a agravat ? Adica din 20 de insi de seama lui toti sunt bine, fie cu viata sanatoasa sau nu, doar el e asa (e doar un exemplu), culmea !
O sa rateze dracu si scoala daca se ia dupa tine, sincer acuma !
Nu privi situatia doar prin ce ai trait tu, ca nu e corect.

#27
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postbogdan601, on 28 iunie 2017 - 15:52, said:

De ceva timp (2 ani) ma confrunt cu o problema careia nu reusesc sa-i gasesc o cauza sau o solutie.

Indiferent cat m-as odihni, ma trezesc lipsit de motivatie, indiferent si dornic sa dorm toata ziua.

Situatia ma depaseste cu atat mai mult cu cat dorm minim 8 ore pe zi, ma culc si ma trezesc la ore fixe (22-8), uneori dorm excesiv (10-12 ore, ma trezesc si mai ametit ca inainte), alteori dorm putin (6 ore, dupa care, inexplicabil, ma trezesc mai odihnit, dar e doar aparent- dupa 2-3 ore si o cafea ma simt la fel ca inainte de a dormi).

Urmez de 2 luni si jumatate tratament psihiatric (sertralina 100 mg, seara ; risperidona 1 mg si romparkin la care am renuntat, fiindca agravau situatia), fac sport regulat (merg la sala de 3 ori pe saptamana+ mers zilnic pe joc/alergat 1-2 ore pe zi), analizele mi-au iesit perfecte (inclusiv control endocrinologic, ORL, ecografie, cardiologic).

Nu mai gasesc satisfactie in absolut nimic. Altadata lectura ma scotea din starea asta (depresiva, in viziunea medicului), acum nu reusesc, oricat m-as stradui, sa duc o carte la capat. Plimbatul in aer liber ma epuizeaza si mai tare, un film il vad parca din obligatie, nici dorinta de a interactiona cat mai mult nu mai e asa prezenta, iar mersul la scoala mi se pare o misiune imposibila (dupa 6 ore ma intorc extenuat si plictisit, ceea ce inainte nu era asa).

Nu observ schimbari in bine, chiar daca continui cu sertralina, decat in anumite zile, dar nici atunci in totalitate.

Am incercat si alta medicatie, dupa ureche si alte opinii citite pe internet. Dupa un studiu aprofundat referitor la cauzele depresiei (desi nu inteleg de ce a considerat medicul sa o numeasca asa ; nu e o tristete continua, am toate motivele sa fiu fericit, dar nu o pot face efectiv fiindca ma simt blocat in starea asta si nu pot sa ies,  iar antipsihoticele mi se par absurde in situatia mea), m-am gandit ca poate nu e doar serotonina problema, ci poate si dopamina.

Am incercat cu bupropion(Wellbutrin)- nu a functionat, cu amfepramona(Regenon)- palpitatii groaznice, cu magneziu si alte vitamine-nimic, valerina= ameteala toata ziua + alte prostii de prin farmacii, pe care le luam degeaba.

M-am gandit si la Concerta/Ritalin, ultima speranta, dar am nevoie de reteta galbena, pe care doctorul psihiatru refuza sa mi-o dea, pe motiv ca mi-ar face mai rau si ca trebuie sa continui cu sertralina (i-am explicat ca nu ma prea ajuta, nici dupa aproape 3 luni de tratament).

Apelez la voi fiindca nu stiu cum ar trebui sa procedez.

Ma simt descurajat complet. Nu vreau sa aud de psihoterapie.

Poate ca sunt depresiv, poate ca nu sunt, insa nu voi apela la cineva pentru a-mi gestiona emotiile, fiindca stiu sa o fac mai bine decat toti psihologii pe care i-am vizitat inainte. Am auzit ca poate ar functiona acupunctura, desi multe persoane mi-au confirmat opusul.

Am nevoie si de parerea voastra.

Cred ca îți place sa te consideri depresiv. Ești cumva inchipuit. Consideri ca depresia a devenit o boala la moda. E cool, nu o are oricine, nu e pentru pulime. ( de-a lungul istoriei au mai fost perioade când bolile psihice erau la moda, vezi " Cartea de la San Michel " unde autorul are un capitol unde prezinta moda asta ).
Aceasta așa zisa depresie nerezolvabila, combinata cu rețete galbene, medicamente cu care doctorul nu e de acord, e ceva gen " Triplu X ", o persoana altfel decât alții, care experimentează extremele , un individ ieșit din comun.
Cred ca in real nu ești decât o persoana introvertita. Atât.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
bogdan, mai exact ce analize ai facut ?
ce varsta ai ? ce s-a intamplat in viata ta acum 2 ani, poti face o conexiune intre aparitia starilor tale si ceva care te-a impresionat/marcat/dat peste cap ? in familie cum stau lucrurile, te intelegi cu parintii, ai avut o copilarie normala, fericita, fara probleme ?

Edited by corinadaniela, 29 June 2017 - 09:27.


#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@TheFlooder
@NelsonMandela
69.jpg

#30
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Logica nu ajuta in poza aia. Pare o ruptura in infinit.

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Poate ca ar ajuta o cura de vitamine B.

#32
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Ceva schimbări, Bogdan ?

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postarg, on 29 iunie 2017 - 09:26, said:

@TheFlooder
@NelsonMandela

@arg, esti epic :roflmaofast:
Chiar tu faci asta, ca sa ii zapacesti :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate