Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Oboseala permanenta,apatie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
bogdan601

bogdan601

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2016
De ceva timp (2 ani) ma confrunt cu o problema careia nu reusesc sa-i gasesc o cauza sau o solutie.

Indiferent cat m-as odihni, ma trezesc lipsit de motivatie, indiferent si dornic sa dorm toata ziua.

Situatia ma depaseste cu atat mai mult cu cat dorm minim 8 ore pe zi, ma culc si ma trezesc la ore fixe (22-8), uneori dorm excesiv (10-12 ore, ma trezesc si mai ametit ca inainte), alteori dorm putin (6 ore, dupa care, inexplicabil, ma trezesc mai odihnit, dar e doar aparent- dupa 2-3 ore si o cafea ma simt la fel ca inainte de a dormi).

Urmez de 2 luni si jumatate tratament psihiatric (sertralina 100 mg, seara ; risperidona 1 mg si romparkin la care am renuntat, fiindca agravau situatia), fac sport regulat (merg la sala de 3 ori pe saptamana+ mers zilnic pe joc/alergat 1-2 ore pe zi), analizele mi-au iesit perfecte (inclusiv control endocrinologic, ORL, ecografie, cardiologic).

Nu mai gasesc satisfactie in absolut nimic. Altadata lectura ma scotea din starea asta (depresiva, in viziunea medicului), acum nu reusesc, oricat m-as stradui, sa duc o carte la capat. Plimbatul in aer liber ma epuizeaza si mai tare, un film il vad parca din obligatie, nici dorinta de a interactiona cat mai mult nu mai e asa prezenta, iar mersul la scoala mi se pare o misiune imposibila (dupa 6 ore ma intorc extenuat si plictisit, ceea ce inainte nu era asa).

Nu observ schimbari in bine, chiar daca continui cu sertralina, decat in anumite zile, dar nici atunci in totalitate.

Am incercat si alta medicatie, dupa ureche si alte opinii citite pe internet. Dupa un studiu aprofundat referitor la cauzele depresiei (desi nu inteleg de ce a considerat medicul sa o numeasca asa ; nu e o tristete continua, am toate motivele sa fiu fericit, dar nu o pot face efectiv fiindca ma simt blocat in starea asta si nu pot sa ies,  iar antipsihoticele mi se par absurde in situatia mea), m-am gandit ca poate nu e doar serotonina problema, ci poate si dopamina.

Am incercat cu bupropion(Wellbutrin)- nu a functionat, cu amfepramona(Regenon)- palpitatii groaznice, cu magneziu si alte vitamine-nimic, valerina= ameteala toata ziua + alte prostii de prin farmacii, pe care le luam degeaba.

M-am gandit si la Concerta/Ritalin, ultima speranta, dar am nevoie de reteta galbena, pe care doctorul psihiatru refuza sa mi-o dea, pe motiv ca mi-ar face mai rau si ca trebuie sa continui cu sertralina (i-am explicat ca nu ma prea ajuta, nici dupa aproape 3 luni de tratament).

Apelez la voi fiindca nu stiu cum ar trebui sa procedez.

Ma simt descurajat complet. Nu vreau sa aud de psihoterapie.

Poate ca sunt depresiv, poate ca nu sunt, insa nu voi apela la cineva pentru a-mi gestiona emotiile, fiindca stiu sa o fac mai bine decat toti psihologii pe care i-am vizitat inainte. Am auzit ca poate ar functiona acupunctura, desi multe persoane mi-au confirmat opusul.

Am nevoie si de parerea voastra.

Edited by Mr_Woppit, 28 June 2017 - 16:41.
asezare in pagina


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Daca zici ca ti-au iesit perfect analizele, refa-le.
Daca nu iese nicio cauza fiziologica, atunci e psihologica. Chiar daca tu zici ca stii sa iti gestionezi emotiile, toata starea ta si tot ce descrii acum arata ca nu stii de fapt.
Refuzi sa mergi la psiholog dar cauti sfaturi de la niste anonimi care nu pot decat sa isi dea cu parerea. Pregateste-te psihic si sa se faca misto de tine aici, sa fii numit troll si alte pelative de genul.

P.S: pune si tu niste paragrafe, te apuca durerea de cap citind asa.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ești depresniac :P
Rid, dar nu glumesc, am avut si eu de mult de tot probleme, soluția este să găsești o motivație ca sa mergi mai departe.
Da, stiu, este imposibil în principiu, in psihicul bolnav trebuie să găsești o graunță de psihic sanatos, cit de mic, poate să fie cît o boaba de orez.

Folosești metoda impulsului forțat, tehnica proprie, să zicem că alergi, obosești, dar obosești grav, te tîrîi, ei, tocmai atunci cînd ai vrea să cazi si sa mori, stringi din dinți, din pumni, urlii (la figurat) si îți spui că nu ai sa cedezi, nu ai sa mori, nu te poate învinge nimic, adrenalina creste rapid, începi să alergi iar, peste orice logică o să reușești, împotriva firii, o să iei viteza, apoi o să zimbesti, o sa ai satisfactia, o să știi că poți să repeți experimentul, o să îl tot repeți, iar si iar, apoi o sa ajungi să te simți ca soldatul universal.

Caută un scop, un ideal, o credință, orice dorești, mergi acolo, spre orizontul dorit :peacefingers:
Succes.

#4
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Ai nevoie de o femeie!
Sper ca nu te masturbezi des, asta provoaca tot soiul de probleme, pentru asta exista nofap.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 crisstonne, on 28 iunie 2017 - 16:20, said:

Ești depresniac Posted Image
Rid, dar nu glumesc, am avut si eu de mult de tot probleme, soluția este să găsești o motivație ca sa mergi mai departe.
Da, stiu, este imposibil în principiu, in psihicul bolnav trebuie să găsești o graunță de psihic sanatos, cit de mic, poate să fie cît o boaba de orez.

Folosești metoda impulsului forțat, tehnica proprie, să zicem că alergi, obosești, dar obosești grav, te tîrîi, ei, tocmai atunci cînd ai vrea să cazi si sa mori, stringi din dinți, din pumni, urlii (la figurat) si îți spui că nu ai sa cedezi, nu ai sa mori, nu te poate învinge nimic, adrenalina creste rapid, începi să alergi iar, peste orice logică o să reușești, împotriva firii, o să iei viteza, apoi o să zimbesti, o sa ai satisfactia, o să știi că poți să repeți experimentul, o să îl tot repeți, iar si iar, apoi o sa ajungi să te simți ca soldatul universal.

Caută un scop, un ideal, o credință, orice dorești, mergi acolo, spre orizontul dorit Posted Image
Succes.
pe scurt

 Memeito, on 28 iunie 2017 - 16:20, said:

Ai nevoie de o femeie!
....
@crisstonne
pe bune? 174cuvinte pentru o ideea simpla:
"soluția este să găsești o motivație"

Edited by arg, 28 June 2017 - 16:27.


#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
s-ar putea să ai vreo problemă care să poată fi depistată doar la laborator: intoxicație cu metale grele, deficit sau exces de cupru, sindrom de metilare - poți testa homocisteina, poate ai chiar deficit de B12.

Dacă vrei să combați oboseala cu succes pe termen lung, nu te mai submina cu cafele. Sprijină-ți suprarenalele, nu le submina.
Mai pe scurt: elimină zaharicalele, redu carbohidrații, bagă multă verdeață și grăsimi sănătoase.

Dacă ești obosit cu atât mai greu este să ieși la cumpărături și să gătești sănătos. Folosește niște suplimente de calitate care pot oferi multe din ce nu poți obține prin dietă.
De ex. chlorela, enzime, omega 3 + vitamina E, seleniu organic samd.

Compușii sintetici pe care ar merita cu adevărat să-i folosești pentru efectele lor formidabile, sunt foarte puțini. Exemplu: vitamina C și acidul lipoic. Medicamentele sunt compuși chimici STRĂINI organismului - xenobiotice.
Pe lângă faptul că îți complică biochimia organismului , după ce le iei ficatul se canonește să le detoxifiice.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@bogdan601
ce varsta ai si cu ce te ocupi.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 arg, on 28 iunie 2017 - 16:25, said:


@crisstonne
pe bune? 174cuvinte pentru o ideea simpla:
"soluția este să găsești o motivație"

Măh, si aici ma troll-ezi :D
Nu ma urmărești, eu scriu/postez aproape întotdeauna cu ,,bătaie lungă ", sint dedicat ajutorării semenilor, nu zapacirii lor ;)

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai un job full-time?

Cu femeile cum stai?

#10
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
https://9gag.com/gag/a6Vw01R
Da si tu un telefon.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 crisstonne, on 28 iunie 2017 - 16:35, said:

Măh, si aici ma troll-ezi Posted Image
????

@bogdan601
duci o lipsa acuta de motivatie...

Edited by arg, 28 June 2017 - 16:50.


#12
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
In general lipsa de motivatie se traduce printr-un nivel scazut al dopaminei.....dar tu zici ca analiza este buna. Posted Image

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 dalu364, on 28 iunie 2017 - 16:50, said:

In general lipsa de motivatie se traduce printr-un nivel scazut al dopaminei.....dar tu zici ca analiza este buna. Posted Image
ii mai da cu xxx si ii creste temporar motivatia, din cauza asta are analizele bune...

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce analize ai facut?

#15
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Bogdan eu o sa-ti spun care este treaba, daca faci asa scapi, daca nu, va fi mai rau, nu te lua dupa ce zic altii ca eu sunt in cauza, am studii de minim 6 ani pe domeniu, am colaborat cu n psihiatrii, am vazut n cazuri, deci:

Matale ai o depresie care s-a agravat si trebuie mai repede tratata, asa se manifesta cu anhedonie (lipsa placerii), apatie (lipsa motivatiei), tristete uneori, somnolenta indiferent cat dormi, poate anxietate sau nu, pierderea placerilor de dinainte, lentoare motorie.
Risperidona nu ai de ce lua ca ala e antipsihotic, te sedeaza si e mai rau.
Nu iti merge Sertralina ! Medicul tau trebuie sa stie ca in psihiatrie se merge pe incercate, daca la unul merge, la altul nu, trebuie schimbat tratamentul. Poti incerca Cipralex, este un foarte bun antidepresiv tot din clasa SSRI ( Selective serotonin reuptake inhibitor), astea pot agrava in primele 3 saptamani depresia si anxietatea, dar abia apoi isi intra in efectul bun ! Nu ti-a zis asta ?
Daca dupa 4-5 saptamani nu e nici o imbunatatire, atunci scoti si incerci altul, ca e clar ca nu merge.
Se tot schimba pana dai de ce iti merge, asa e, la unii merge din prima, la altii nu.

Depresia serotonergica se manifesta prin iritare, insomnie, tristete, durere sufleteasca (din n motive negative, te doare de 20 ori mai tare aia), anxietate, partial pierderea motivatiei, nesiguranta de sine, neindrazneala, iti faci ganduri si nervi ptr probleme care in mod normal nu trebuia chiar asa. Ai tenta de a manca dulciuri.
Pe dopamina ai lentoare motorie, zici ca ai plumb in picioare, indiferenta, lipsa emotii (nu te bucura nimic, nu te deranjeaza nimic), fara iritare, fara insomnie, nu ai energie, ai tenta de a manca cacao, cafea, excitante ! Poti avea asa o figura impietrita de tristete mult mai agresiva decat la serotonina, sa nu poti zambi, nici sa plangi.
Care din tente ai ? excitante sau dulciuri ? Sau care din simptomele de mai sus ai ?

Deci la medic, sau schimba-l de urgenta !

Oameni buni, nu mai vorbiti ce nu trebuie, lasati omul se se trateze mai repede, ca cu cat trece timpul si nu se trateaza, se agraveaza si la un moment dat nu va mai fi tratabila treaba, nu e sigur dar posibil.

Edited by TheFlooder, 28 June 2017 - 17:13.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@TheFlooder
corect, moare de plictiseala...

#17
bogdan601

bogdan601

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2016
@TheFlooder Multumesc mult de raspuns! Depresia sigur nu e serotonergica.Pofta de dulciuri nu am, cafea as bea in continuu. Medicul mi-a zis ca tratamentul isi face efectul in 6 luni-1 an.De 3 luni merg pe sertralina, nu observ imbunatatiri.

@arg, ma amuza mult raspunsurile tale, dar parca tot nu ma scot din plictiseala
Ce-ar fi s-o arzi prin Pipera, sa vezi cum mai e cu statiile de metrou, ca tot te preocupa, si sa-i zapacesti pe altii?

#18
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Buhahaha, plozii de a zecea te pun la punct arg :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate