Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

#casabuhnici

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postjericho, on 28 iunie 2017 - 08:36, said:

buhnici mai are putin si isi face jurnal si cand s-o rahati dimineata sau cand si-o scoate mucii din nas... atata intoxicare pe facebook pentru o casa... eu inteleg ca e mandru de ea si nerabdator sa se mute acolo, dar nu e nimic special, case ca alea exista de ani prea multi si nu face nimeni atata tam-tam...
Chiar nu inteleg de ce e lumea atat de indignata.

Sa inteleg ca daca ai avea sansa sa economisesti 20-30% din cheltuielile casei promovand firmele care ti-o construiesc ai zice NU!!!  ?

Nu ne obliga nimeni sa citim despre casa omului...nu e lectura obligatotiu la scoala

#20
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Copii aia care-s ''ingineri'' prin filmulete....nu prea par ca stiu despre ce vorbesc..  La fel si Bufnici asta..

Ce sa mai zic de parerile lui in domeniul auto..  Varza e putin spus. Face review-uri pe genunchi, incurca termeni auto banali si e foarte subiectiv..  Cand prinde cate un Bmw are orgasm in direct..

#21
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
omul a avut nevoie de indexare Google si cum softpedia este cel mai tare forum Posted Image  a trantit-o (pe ea casa buhnici) si pe aici... Un moderator sa sterga acest topic pentru ca este evindent ca nu este un jurnal de casa... ci mai degraba mai multa reclama.

#22
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
este pe Cum sa construiesti o casa si nu pe jurnal

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Este dar nu era Posted Image.
Era pe jurnale.
Uite, n-am nimic cu omul, e chiar dragutel tot ce face, tv, blog etc. E un pic naiv si pueril, dar asta-i alta poveste. Clar acopera o nisa, dar, cum zicea mai sus cineva, doar cei care nu au habar de gadgeturi etc il asculta cu ochii bulbucati oaaa. Cei care au urmaresc...cu condescendenta. Asta 1.
Apoi, casa...la nivelul asta, ma asteptam la ceva mai spectaculos, nu neaparat realizare ci prezentare. Pe bune, la ce logistica si know-how au la dispozitie puteau sa intre in forta cu ceva care sa ia ochii, sa atraga atentia. Cu citeva liniute albastre si un pic de, sa zicem, klinker-like pe poza aia putea sa genereze alte pareri aici. Mie unuia abordarea  si iesitul in public asa mi se pare mai mult anti-reclama decit reclama... Poate sint eu mai cioban asea, dar asta e, mie mi-a atras atentia sonoritatea numelui dar nu in mod neaparat placut. Asta, 2.
In fine, daca omul isi atinge scopurile si e multumit...de ce nu.

Mie nu imi place.

Pacat, din doar citeva atingeri de condei putea sa faca chestia asta jaw-dropping si sa aibe followersi din 3 cifre aici.
Si conule, ai putea sa-l sfatuiesti ca e mai mare rulajul pe aria de jurnale...

Oricum, bafta! Sint curios ce-o sa iasa!

LE. Am vazut pe Pro cind a intrat prima data cu ideea, cu multe luni in urma. Era aceeasi poza. Si daca nu ma insel, a mai fost un fir de discutie aici pe tema.

Edited by viotl, 28 June 2017 - 19:14.


#24
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

View Post-Jinx-, on 28 iunie 2017 - 11:50, said:

Sa inteleg ca daca ai avea sansa sa economisesti 20-30% din cheltuielile casei promovand firmele care ti-o construiesc ai zice NU!!!  ?
Lumea e indignată că e atât de pe față promovarea la niște chestii în timp ce el susține că construiește pe banii lui. Nu construiește pe banii lui cum vrea el, construiește cu cine a vrut barter și cu ce materiale a găsit pe barter.
Plus că construiește la porumb și se comportă ca și cum ar construi în buric.

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Post-Jinx-, on 28 iunie 2017 - 11:50, said:

Chiar nu inteleg de ce e lumea atat de indignata.

Sa inteleg ca daca ai avea sansa sa economisesti 20-30% din cheltuielile casei promovand firmele care ti-o construiesc ai zice NU!!!  ?

Nu ne obliga nimeni sa citim despre casa omului...nu e lectura obligatotiu la scoala
Colegu', ma stii. Nu mi se pare ca ar fi lumea indignata. Mi se pare ca lumea o ia la bascalie. Si, stii vorba aia...daca iti zice unul.. Cred ca se vede cu ochiul liber ca studiul de fezabilitate pentru intrarea pe sp e slabut tare, neprofesionist, de aia iese cu bascalie, cel putin deocamdata.
N-am nimic cu modul in care o ridica, normal, toti am dori un discount de 20-30, indiferent de venituri.
Eu ii doresc bafta si spor, sa-i iasa si sa se bucure de ea.

View Postdorinpopa, on 28 iunie 2017 - 19:08, said:

Lumea e indignată că e atât de pe față promovarea la niște chestii în timp ce el susține că construiește pe banii lui. Nu construiește pe banii lui cum vrea el, construiește cu cine a vrut barter și cu ce materiale a găsit pe barter.
Plus că construiește la porumb și se comportă ca și cum ar construi în buric.
yes.

#26
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
M-ati facut curios si am aruncat si eu un ochi pe siteul lui/contul de youtube.

Omul construieste din lemn. E ok din ce punct de vedere? Citeam ca mp va fi undeva in juru a 700 euro. Cam mare, dar poate ma insel eu.

#27
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Nu e lemn ordinar ala. Sunt panouri de lemn laminate si construite direct la dimensiuni.

Sunt ignifugate, eficiente dpdv termic, se construieste usor cu ele, safe dpdv seismic si nu necesita decat fundatii usoare.

Dpdv tehnic e buna solutia...pacat ca e urata cu spume ...dar asta e subiectiv.

#28
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
700 e per mp util, mi s-a parut si mie mare la inceput, dar daca il transformam in construit nu mai pare asa de mare.

#29
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Vreo 130 000 euro. Este inclus si terenul?

#30
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu, niciodata cand se discuta despre costuri de constructie nu se ia in calcul pretul terenului, din simplul fapt ca asta nu tine de constructie. Construiesti cu 500E/mpc dar ai un teren de 1000E/mp => costuri ametitoare si care in ultima instanta nu inseamna nimic.

#31
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
A zis ca are 180 mp utili si vreo 230 mp construiti.

180 mp x 700 euro = 126 000 euro + 42 000 euro (teren) = ~170 000 euro

Cam mult dupa parerea mea.


le: 700 euro mp util sau construit?

Edited by andreiMembruAnonimut, 30 June 2017 - 14:00.


#32
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
700 euro mp construit nu util.

Nu este mult daca vb de materiale de calitate.

Pe mine o sa ma coste aprox 20k euro doar termopanele de aluminiu....ma astept la 600 euro pe mp construit in sistem clasic de constructie asa ca nu vad de ce ar fi mult 700 de euro in sist pe care il foloseste el.

Tine cont ca omul o sa aiba si ventilatie(+/-10k euro) cu recuperare de caldura si put canadian(+/-3k euro) si multe altele...costurile astea se aduna.

Edited by -Jinx-, 30 June 2017 - 14:05.


#33
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
In cazul asta refac calculele.

230 mp x 700 euro = 161 000 euro + 42 000 euro (teren) = 203 000 euro.

Plus ce mai spuneai tu: ventilatie, put etc.. sare de 220.000 euro. Mi se pare mult pt ce si-a construit el.

Edited by andreiMembruAnonimut, 30 June 2017 - 14:14.


#34
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Cei 203k euro respectiv costul de 700 euro pe mp include costurile de ventilatie etc. din ce am inteles eu ca zice el pe acolo

De aceea s-a ajuns la aceasta suma.

Trebuie sa iei in considerare ca la o casa doar pe parter costurile de constructie sunt mai mari....ai dublu acoperis si dublu fundatie fata de o casa p+1...singurul lucru in minus este scara.

Ai in schimb parte de confort.

#35
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Oameni buni, iata de pe site: Cat costa casa ? Urmează să aflăm. Estimăm 700 euro/mp locuibil. locuibil = util Spuneti ca sunt 230 construiti si 180 utili da? Inseamna 550 E/mp construit, ceea ce e ceva normal, chiar greu de crezut la toata chestiile pe care vrea sa le integreze. Poate pretul asta include si discountul de promovare?

#36
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
O casă nu e smart dacă n-are tablă de 0.6 pe ea. Și nu pentru că e ieftină, ci pentru că e smart.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate