Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13283 replies to this topic

#7975
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014
eu am Samsung A3 2017 si functioneaza perfect volte dupa ce a venit oreo! nu va mai luati dupa ce vi se zice la call center ca aia de acolo sunt cam nepriceputi,asa mi-au zis si mie ca pe a3 2017 nu merge volte dar probabil se referea la faptul ca ei nu il au in oferta si de aia nu se activeaza sim! rezolvarea a fost simpla,am bagat sim-ul in j5 2017 care e in oferta digi si sim-ul s-a provizionat in 2 secunde! apoi am bagat sim-ul in a3 2017 si volte perfect functional! vowifi inca nu merge.

Edited by jon31, 02 July 2018 - 20:00.


#7976
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Multumesc @jon31 pt. confirmare...   ....  

maestre @SethNY.... ai avut dreptate...   Posted Image

@DIGI_Helper.... ai putea sa le transmiti colegilor de la Call Center sa nu mai spuna clientilor ca pe A3 2017 nu merge VoLTE, pentru nu este vandut de catre Digi... ca daca era sa ma iau dupa ei... trebuia sa-mi cumpar S9  Posted Image

Edited by bughybughy, 02 July 2018 - 20:22.


#7977
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014

View Postbughybughy, on 02 iulie 2018 - 20:13, said:

Multumesc @jon31 pt. confirmare...      ....  cu placere!

maestre @SethNY.... ai avut dreptate...   Posted Image

@DIGI_Helper.... ai putea sa le transmiti colegilor de la Call Center sa nu mai spuna clientilor ca pe A3 2017 nu merge VoLTE, pentru nu este vandut de catre Digi... ca daca era sa ma iau dupa ei... trebuia sa-mi cumpar S9  Posted Image


#7978
Romaryho

Romaryho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.06.2016
Pe j5 2016 merge sau trebuie sa îl rootez? Acceasi întrebare o am și pentru un Samsung S6.A doua întrebare e, se activează doar pe telefon sau și pe telefon? Dacă cineva îmi poate da un sfat ii mulțumesc frumos.

#7979
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Ambele doar cu root, vezi in profilul meu mai multa informatie.

#7980
Romaryho

Romaryho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.06.2016

View PostSethNY, on 02 iulie 2018 - 22:14, said:

Ambele doar cu root, vezi in profilul meu mai multa informatie.
Si imi ramane voLTE-ul activ pe acel telefon sau pe cartela?Ma intereseaza sa il activez pe S6  si pe urma sa bag cartela in P10 Plus,am vreo sansa?

Multumesc.

#7981
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
In primul rand activezi VoLTE pe cartela bagand-o intr-un telefon oficial suportat ca S8 sau cele mentionate pe blogul meu sau cele confirmate aici pe forum. In general cele de pe site-ul Digi cu mici exceptii. Odata activat, VoLTE ramane intodeauna pe profilul cartelei. Verifici cum scrie pe blog.

Dupa care modifici si telefonul sa suporte VoLTE. Cu Samsung te pot ajuta, despre altele sunt mici indicatii pe blog, cu modelul ala de Huawei .... n-am treaba, dar se pare ca ar fi mers cu un soft de la TIM Italia, de aici incepe aventura ta :)

#7982
Romaryho

Romaryho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.06.2016
Ok atunci, revin cu o întrebare, am pe cineva care are un s8 plus dar e luat de la Telekom, exista sansa sa nu vadă cartela și sa nu îmi activeze voLTE pe cartela mea băgată in el?

#7983
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
N-are treaba cu softul, o sa mearga, vezi si pe blog:

***** Inainte de a incerca trebuie sa aveti SIM cu profil VoLTE confirmat in contul Digi: https://www.digiromania.ro/auth/login (fostul Digicare) (screenshot mai jos). Ptr a activa VoLTE pe un SIM, bagati SIMul intr-un telefon suportat oficial si asteptati (2 min - 72 ore) pana apare VoLTE in profil, eventual dupa 12 ore sunati la Digi Relatii cu clientii sa va activeze manual VoLTE pe SIM. Activarea se face in functie de IMEIul telefonului, nu are treaba cu tipul de soft care e instalat.

Daca folosesti Samsung S8/S8+, ...  ptr activarea VoLTE pe SIM, sfatul e sa deschizi aplicatia Digi ce apare cand bagati SIMul in telefon:  Setari Digi (sau SIM Tool Kit ) /Change IMSI : Roaming dupa care inapoi in National. In felul asta telefonul isi trimite din nou IMEIul&IMSIul si sunt sanse mult mai mari sa se updateze bazele de date Digi; astfel activarea VoLTE se poate face mai rapid, chiar in cateva minute. SIMurile Digi au 2 IMSIuri, unul de Romania, altul de Italia, doar unul e activ la un moment dat, se schimba din aplicatie; cand se schimba IMSIul (codul cartelei) , telefonului i se cere sa trimita si IMEIul (codul telefonului).

#7984
Romaryho

Romaryho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.06.2016
Mulțumesc frumos. Ma gândeam ca poate nu o sa meargă, o sa încerc mâine cum ajung la muncă. Îți mulțumesc mult pentru ajutor!

#7985
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 08.01.2012

View Postaris86, on 02 iulie 2018 - 10:44, said:

Vine cam in 2 luni OTA, l-am pus prin TWRP.

Uite că a început să vina OTA.
Huawei P10 Lite a început să primească update la Android 8.0 și în România https://www.gadget.r...-si-in-romania/

#7986
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Super, zilele trecute asa au anuntat cei de la huawei ca dureaza 2 luni in tara.

Vad ca pe FF, inca nu imi apare aprobat.

#7987
Romaryho

Romaryho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.06.2016
Oarecum am rezolvat, sunt volte activ în contul digi dar probabil ca nu merge pe versiunea mea B370, vad ca în FF am b371 care a apărut ieri  poate ma trezesc cu el activ peste noapte.

#7988
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

View Postmikeciprian, on 25 iunie 2018 - 10:51, said:



Cel mai sigur problema nu e nici de la telefon si nici de la router, ci pare a fi de la profilul IMS. Compui o sesizare, in care le relatezi problemele si ii rogi sa-ti reseteze profilul IMS dupa care i-o trimiti lui DIGI_Helper cu toate datele personale. El iti va deschide sesizare si astepti sa te sune cineva de la tehnic sa-ti zica ca ti-a dat reset. :D
Fix comportamentul asta l-a avut un SIM care avea profilul IMS busit.
Am observat ca profilele astea aiurea nu se comporta toate la fel, ci au simptome diferite.
Da, era profilul busit. Am făcut sesizare online și s-a rezolvat. Mersi!

#7989
pokemon_diana

pokemon_diana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 21.01.2008
Gata Volte pe redmi note 5 activ.

#7990
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Foarte bine, merge ok volte pe Xiaomi . De la android 7.1 in sus au facut update la modem si  toate telefoanele lor merg pe VoLTE Digi .

#7991
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cum aș putea testa dacă rețeaua 3 din Austria blochează VoWiFi? Am un Tp-link M7300 pe post de modem-WiFi 4G, dar telefonul Moto G6 Play nu vrea să se conecteze la VoWiFi.
În românia am testat cu hotspot făcut de pe un SIM EE.uk și s-a conectat. Acum că e in roaming nu mai vrea.
Sau nu mai merge VoWiFi în roaming?

#7992
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Intai verifica utilizand o retea WiFi normala de acolo, asta ca sa stii o treaba. Cu hotspoturile astea o fi mai dificil, sunt fragmentari, intarzieri care pot cauza probleme.
Digi a taiat pingul catre serverele lui de VoWiFi hehe . Oricum din telefon poti incerca un traceroute la epdg.epc.mnc005.mcc226.pub.3gppnetwork.org, vezi macar daca pleaca din 3.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate