Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#6355
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Parca vad discutie in biroul Digi:
D_helper: Boss, sunt cativa useri, unii spammeri, pe softpedia, preseaza a dracu, ca ar vrea VoLTE pe modelele astea. Stii, ma cam fac cu nervii si...
Chiar_El: cut the shit Dexter, cati telefoane avem din fiecare model in retea, noo?
D: pai sa fie vreo 100 P10Pro, 300 OnePlus5, 10000iPhoneuri, 10 LGuri, 100000 Samsung Vintage si 3 Pixeli.
C: Si ce efort trebu' sa se faca echipul Digi?
D: Pai Boss, pentru fiecare telefon pe care s-au straduit vendorii sa puna setarile volte, vreo 50 de teste, 2 saptamani daca merge totu' tzeava, daca sunt mici probleme batem luna. Daca apar buguri, trebuie sa vorbim cu vendorii de telefoane sa ne faca patchuri cat mai repede. Oi, inainte trebuie defapt sa facem un contract cu ei prin care se obliga sa rezolve problemele daca apar, asta ca sa nu ne punem si noi la munca aiurea. Sa vorbim si cu marketingul sa ni le vanda, oferte si tot tacamul.
C: clar Dexter, la cate telefoane au ei in reteaua noastra precis isi pun programatorii la munca sa faca setarile si sa bage si debug/patchuri daca e cazul. Tu da-le cate un email sa avem dovada ca ne dau flit cand vine ANCOMul.
In rest, mergem pe clasic, Samsung cat putem sa testam si cat ne permit ei, Allview ptr popor ca si aia vor sa se remarce, poate prindem cate un discount de un telefon suportat de la fiecare vendor gen Huawei, Motorola, LG, Sony. Peste Apple poti sa sari, nu ne baga aia in seama anul asta. La munca, sunteti doar 2 oameni la testare!
D: si cu insistentii boss?
C: "Se lucreaza activ la mai multe modele, cand sunt gata, apar pe site, rabdare! Cu respect!" Mai e timp 4-5 ani pana cand vine 5G ul peste noi. Hai ca avem treburi importante cu reteaua radio si apelurile clasice, nu floricele VoLTE.
D: siiiii, scoatem activarea pe IMEI?
C: nu Dexter, ne-au fript asta de la Huawei la licente, platim pe cap de vita furajera, nu lasam toate chinezariile sa intre in retea ca ne costa mai mult decat platesc ei abonamentele.

- E pamflet!  Posted Image

#6356
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@SethNY Nu te supăra dar e un off-topic neamuzant, nicidecum pamflet.
Seară faină!

#6357
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Suntem diferiti si asta e bine; am exprimat exact ce cred ca se intampla acum la Digi, bazat pe ce am observat in ultimele luni atat la Digi cat si la alti operatori de-a lungul timpului cand e vorba de VoLTE; nu e offtopic Posted Image

Edited by SethNY, 08 February 2018 - 20:43.


#6358
micku7zuu

micku7zuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2018

View PostSethNY, on 08 februarie 2018 - 17:01, said:

Iti apare Rejectul ala mentionat la "Telefoane cu chipset Qualcomm si root, investigatii cu Network Signal Guru " ? Daca nu, mai sunt sanse, e un pas inainte.
Daca da, doar ideile alora cu mcfg_sw.mbn te mai pot scoate... poate  ... insa trebuie aprofundat.

Ok, m-am uitat acum prin loguri mai atent și se pare că nu am fost în stare să urmăresc un tutorial simplu (eram la servici). My bad :(

Se pare că nu primesc niciodata Reject pentru că nu ajung la PDN Connectivity Request dupa Attach complete. Dacă îmi creez APNul ims: nume ims, tip: ims, ipv4, și îl aleg în setări, îmi sare automat înapoi pe "internet". Nu pot să mă conectez la IMS.

Știi cumva pe ce drum să continui de aici?

Cartela are serviciul VoLTE activ in Digicare și am folosit VoLTE pe un Galaxy S8 zilele astea. Telefonul are forțate acele "Enhanced 4G LTE Mode" din build.prop. (același lucru se întâmplă și fără build.prop).

Un screenrecord cu ce se întâmplă: https://photos.app.g...C87JqRQUt1rE273

#6359
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Am inteles ce se intampla. Tu fortezi manual telefonul sa se conecteze la APN-ul ims ceea ce nu e bine; daca ar avea VoLTE activat, s-ar conecta automat la acest APN dupa Attach Complete ca in screenshoturile din blogul meu. Am pus si niste flowuri detaliate acolo, mai la sfarsit, dar e deja ptr avansati. Revenind, habar nu am cum poti continua, macar unele modele Xiaomi se conectau automat la APNul ims si mureau cand reteaua le dadea IPv4, la tine nici macar VoLTE nu e activ in telefon cu toate ca ai butonul ala acolo. Iti ramane sa mai cauti pe forumuri ... si sa vezi de fisierele alea .mbn de care vorbeste toata lumea cand e vorba de chipseturi Qualcomm. Se pare ca e destul de complicat ...

#6360
micku7zuu

micku7zuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2018

View PostSethNY, on 08 februarie 2018 - 22:40, said:

Am inteles ce se intampla. Tu fortezi manual telefonul sa se conecteze la APN-ul ims ceea ce nu e bine; daca ar avea VoLTE activat, s-ar conecta automat la acest APN dupa Attach Complete ca in screenshoturile din blogul meu. Am pus si niste flowuri detaliate acolo, mai la sfarsit, dar e deja ptr avansati. Revenind, habar nu am cum poti continua, macar unele modele Xiaomi se conectau automat la APNul ims si mureau cand reteaua le dadea IPv4, la tine nici macar VoLTE nu e activ in telefon cu toate ca ai butonul ala acolo. Iti ramane sa mai cauti pe forumuri ... si sa vezi de fisierele alea .mbn de care vorbeste toata lumea cand e vorba de chipseturi Qualcomm. Se pare ca e destul de complicat ...

Ok, mersi, am înțeles, o să mă uit duminică mai atent când o să fiu liber și revin cu detalii dacă am reușit ceva :)

De curiozitate, am pus cartela și într-un Xiaomi Mi 5S cu ultimul MIUI, dar nu a mers (nici nu am încercat absolut nimic special, doar am băgat cartela poate aveam un noroc chior).

Edited by micku7zuu, 08 February 2018 - 22:47.


#6361
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Lista telefoanelor care merg si nu sunt suportate de Digi e la mine pe blog, am adunat toate cornfirmarile de pe topicul asta. Mi5 nu s-a calificat, de Mi5 s nu prea s-a auzit dar vad ca e la acelasi stadiu; dintre Xiaomi cu Qualcomm doar Mi6 si Mi Mix 2 au reusit sa foloseasca VoLTE la Digi.

#6362
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Si pentru nerabdatori, a aparut Oreo oficial pe net pentru S8 si S8+, nume de cod: CRAP; se face upgrade fara root, fara sa pierdeti datele, merge VoLTE&VoWiFi.
Detalii pe topicul de S8.

Detalii despre nume:

G950FXXU1CRAP
G950F - model
XX - Europa
U - user- firmware comercial; E- engineering/developer
1 -  bootloader version
Z/C - nu stiu
R - anul- 18 2018;
A - luna- 1- ianuarie
P - versiunea (revision) *a

Edited by SethNY, 08 February 2018 - 23:59.


#6363
vio_rel_an

vio_rel_an

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.09.2017
Ma intereseaza daca a primit cineva actualizare de soft pentru modelul J5 2017.

#6364
StefanAlexandru92

StefanAlexandru92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2018
Pentru J5 2017




Update curent pentru Romania este cel cu
J530FXXU1AQI3
Build date Tue, 19 Sep 2017 10:10:02 +0000
Security Patch Level 2017-08-01


Iar in teste
J530FXXU2ARA2.DM/J530FOXX2ARA2/J530FXXU2ARA2

Edited by StefanAlexandru92, 09 February 2018 - 09:50.


#6365
vio_rel_an

vio_rel_an

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.09.2017
Acesta il am si eu,dar nu functioneaza VoLTE . Ma gandeam la un soft de la la operator.

#6366
StefanAlexandru92

StefanAlexandru92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2018
Pai daca ne uitam pe:http://www.rcs-rds.ro/volte-vowifi
Samsung Galaxy J5 2017(J530F)*  ,
ar fi trebuit sa primeasca, dar din cauza ca Samsung da drumul la update-uri greu... mai avem de asteptat..

#6367
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 06.03.2004

View PostSethNY, on 08 februarie 2018 - 23:54, said:

Si pentru nerabdatori, a aparut Oreo oficial pe net pentru S8 si S8+, nume de cod: CRAP; se face upgrade fara root, fara sa pierdeti datele, merge VoLTE&VoWiFi.
Detalii pe topicul de S8.

Detalii despre nume:

G950FXXU1CRAP
G950F - model
XX - Europa
U - user- firmware comercial; E- engineering/developer
1 -  bootloader version
Z/C - nu stiu
R - anul- 18 2018;
A - luna- 1- ianuarie
P - versiunea (revision) *a
Ai vreun link?
Nu gasesc versiunea pt G950F/FD

#6368
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Merge si pe FD, vezi : https://forum.xda-de...&postcount=3085

Edited by SethNY, 09 February 2018 - 13:13.


#6369
StefanAlexandru92

StefanAlexandru92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2018
Pe Romania nu este lansat inca.



Versiune Lansata:
http://fota-dn.ospse...50F/version.xml


Versiune TEST - spre lansarE:
http://fota-dn.ospse...ersion.test.xml

#6370
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Este firmware multi CSC, are si CSC ROM in el, deci e ok, are setarile de Romania Ieri se trimiteau doar catre aia din Germania si care aveau Oreo Beta insa au aparut si versiuni de upgrade la la Nougat direct la Oreo oficial.

#6371
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Cum poți proba dacă telefonul funcționează voce LTE sau Wi-Fi?

Dacă e compatibil voce Wi-Fi ar trebui să poți suna când e pe modul avion?

Ma gândesc la alta variantă să comuți sim-ul digi pe 2G, astfel să rămână fără semnal și prin asta e forțat voce Wi-Fi... nu?

Am înțeles că trebuie activate de undeva aceste servicii..

#6372
StefanAlexandru92

StefanAlexandru92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2018
Pentru cei cu S8  / S8+ sa verificati update-urile pentru OREO


France  / India / Poland  si Germania sunt lansate, poate aveti noroc :> :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate