Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#5509
-=CyberMix=-

-=CyberMix=-

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.11.2001

View PostFlorin_lou, on 29 decembrie 2017 - 09:57, said:

Eu am avut S8+ duos, am pus cu odin softul de ROM,într-adevăr în sim 1 avea o cartelă digi gata activată și a mers voite pe el, în sim 2 am pus o cartelă digi fără voite activ, am comutat 4G pe sim 2 și volte a mers și pe a doua cartelă.
Și a apărut și pe al doilea SIM extraoptiunea VoLTE in DigiCare mă gândesc, nu?

#5510
vadryan

vadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.09.2007
-=CyberMix=-   poti spune exact in care meniu din DIGICARE apare VOLTE ?

#5511
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lanseaza si Nokia, 3310 cu 4G. Poate or face si ei vreo surpriza sa ii puna macar VoLTE.

#5512
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Detalii adresa instalarea si te duci pe serviciul Mobil...eu am activ numai pe sim-ul de pe Optim Nelimitat, buna ideie sa-l activez si pe celalatAttached File  Screenshot_20171229-111733.png   58.69K   162 downloadsAttached File  Screenshot_20171229-111750.png   69.65K   173 downloads

Edited by reflavius, 29 December 2017 - 11:24.


#5513
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Dupa cateva teste si ceva studiu, va prezint (alora mai tehnici) asa mai high level, conectivitatea unui telefon VoLTE/VoWifi la Digi, cand are semnal LTE si WiFi. De mentionat ca telefonul se conecteaza la vreo 3 niveluri :

1. Nivelul radio - antenele de pe case, adica la eNodeBuri. In cazul VoWiFi si la routerul de dupa usa.
2. Serverele Digi care il verifica si ii dau IPuri, adica la packet core network (MME, SGW, PGW, ePDG …). Astea  raman cam la fel si la VoLTE si la VoWiFi
3. Serverele de VoLTE cu care vorbeste pe SIP, adica IMS. Si astea sunt comune VoLTE &VoWiFi.

VoLTE:  Cand dam drumu la telefon, isi ia prima data un IP ptr Internet, conectandu-se la APNul “internet”,  il botezam IP1_internet si arata ceva de genul 10.248.x.x. In acelasi timp reteaua ii semnalizeaza ca stie VoLTE, ca urmare telefonul incearca sa se conecteze cu APNul “ims” si voila, isi ia al doilea IP, IP2_ims care e deobicei 10.15.x.x sau 10.16.x.x.  Cu asta povestea merge mai departe si se inregistreaza cu SIP in IMS. Poti pune MobileData OFF, asta nu influenteaza APNul ims, VoLTE merge ca ceasu. In final telefonul are 2 IPuri active: IP1_internet si IP2_ims.

VoWiFi: Cum prinde ceva semnal de WiFi, telefonul isi ia IP de la routerul din casa, IP3_wifi, deobicei 192.168.x.x.  Telefonul dezactiveaza local IP1_internet insa ramane conectat la LTE.  Telefonul trimite un DNS request sa afle serverul VoWiFi (ePDGul) Digi, intreaba de epdg.epc.mnc005.mcc226.pub.3gppnetwork.org, primeste raspuns de la DNSul casei si face un VPN cu serverul Digi. In momentul asta, reteaua ii dezactiveaza conexiunea ims de pe LTE (cea de internet ramane acolo) si ii aloca prin intermediul VPNului o adresa IP, exact aceeasi adresa de i-a dat-o prin LTE, adicalea IP3_ims. In felul asta trecerile de la LTE la WiFi sunt cam transparente ptr IMS si handoverul (trecerea) dintre LTE si IMS e mult mai simplu. Inginerie, deh.  In final telefonul are acum 3 IPuri: IP1_internet, IP2_ims, IP3_wifi si le foloseste doar pe ultimele 2.

IPurile astea le vedeti cu un Terminal cu comanda : ip -4 addr show .

Edited by SethNY, 29 December 2017 - 14:32.


#5514
fun4you73

fun4you73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.08.2006
Salutare,
Am un samsung s7 duos si mi s-a pus pata sa-l fac sa mearga cu vowifi si volte,asa ca toata ziua ieri am incerat diferite variante si diferite rom-uri .Pana la urma am gasit un rom de samsung s8 ,facut de baietii de pe xda sa mearga pe samsung s7 cu obtiunile vofifi si volte active .
Din pacate nu sunt in tara sa testez volte,dar cu siguranta o sa functioneze,vowifi-ul functioneaza perfect,am sunat in tara si nu am fost taxat nici 1 cent desi sunt in roaming !
rom-ul de samsung s8  functioneaza perfect,parca am alt telefon,imi place la nebunie,desi mi-a luat vreo ora sa ma obisnuiesc cu el  :))
https://prnt.sc/htsawj
https://prnt.sc/htsb7b

#5515
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Esti sigur ca folosesti VoWiFi ? Iconita VoWiFi nu prea se vede dar se poate si fara ea. Pune-l in flight mode, da drumul doar la WiFi si vezi, poti suna?

L.E.: faptul ca apar butoanele VoLTE si VoWiFi nu iti da garantia ca funtioneaza serviciile.

Edited by SethNY, 29 December 2017 - 15:08.


#5516
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfun4you73, on 29 decembrie 2017 - 14:52, said:

Salutare,
Am un samsung s7 duos si mi s-a pus pata sa-l fac sa mearga cu vowifi si volte,asa ca toata ziua ieri am incerat diferite variante si diferite rom-uri .Pana la urma am gasit un rom de samsung s8 ,facut de baietii de pe xda sa mearga pe samsung s7 cu obtiunile vofifi si volte active .
Din pacate nu sunt in tara sa testez volte,dar cu siguranta o sa functioneze,vowifi-ul functioneaza perfect,am sunat in tara si nu am fost taxat nici 1 cent desi sunt in roaming !
rom-ul de samsung s8  functioneaza perfect,parca am alt telefon,imi place la nebunie,desi mi-a luat vreo ora sa ma obisnuiesc cu el  Posted Image)
https://prnt.sc/htsawj
https://prnt.sc/htsb7b

Ce ROM este? Pune link-ul de pe xda te rog.

Edited by MembruAnonim, 29 December 2017 - 15:07.


#5517
fun4you73

fun4you73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.08.2006
Nu imi da voie softul sa sun daca sunt in mod avion,dar iconita vowifi se vede :
https://prnt.sc/htsj9n

#5518
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu ai VoWiFi. Iconita VoWiFi e diferita, e un receptor + WiFi vezi mai jos.
In mod normal poti suna din mod avion. Nu stiu de ce iti apare IP acolo.

LE Mai fa un test : in timpul apelului, apasa pe home, deschide din nou aplicatia Phone, baga *#0011# , intra in Stack 1 sau Stack 2 (depinde unde ai SIMul Digi) si vezi ce codec iti spune acolo, eventual pune aici un screenshot. VoLTE ai in Digicare? Posted Image
Alt test mai simplu: in timpul apelului dezactiveaza WiFi din telefon, pica apelul sau nu ?

Attached Files


Edited by SethNY, 29 December 2017 - 15:30.


#5519
geocos

geocos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 29.11.2009
Pe MI6 totul merge super

Chiar daca dezactivez WIFI tot pot suna fara probleme....de ce???

Attached Files


Edited by geocos, 29 December 2017 - 15:54.


#5520
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
ce soft ai pe el ? ca MIUI parca nu suporta VoWiFi ... Si de ce arata acolo VoLTE? ceva e ciudat acolo ...


LE :) avionul ala e in trecere, tu suni pe VoLTE ... Xiaomi nu suporta VoWiFi

Edited by SethNY, 29 December 2017 - 15:54.


#5521
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
VoWiFi și VoLTE tot nu au apărut pe iPhone! 😕

#5522
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007
Nici pe Lenovo_ul meu....

Din ianuarie mă portez la Vomafone, cică acolo merg toate! :-))))

#5523
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Măcar acolo vocea se aude impecabil iar vitezele pe date mobile nu sunt o glumă! 😉

#5524
gceusan

gceusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 03.03.2016

View PostDieselCRDI, on 29 decembrie 2017 - 16:32, said:

Măcar acolo vocea se aude impecabil iar vitezele pe date mobile nu sunt o glumă! ��
da de unde...vocea se aude ca din butoi...e un 2 g clasicș vitezele depind de zona foarte mult! eu am plecat din vodafone din considerente practice, adica semnal full cu zeci de apeluri pierdute! Desi eram in perioada contractuala am reziliat fara probleme si fara despagubiri!

#5525
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postgeocos, on 29 decembrie 2017 - 15:42, said:

Pe MI6 totul merge super

Chiar daca dezactivez WIFI tot pot suna fara probleme....de ce???
Este o problema" in soft! Asa imi facea si mie pe s7 edge cand am lucrat penntru activarea vowifi. El normal se leaga pe ims dar nu intra pe vowifi intra tot pe volte ...
Sunt ceva "greseli" in soft si din aceasta cauza... Eu la s7 edge (varianta cu qualcomm ) pana nu am scris si baza sql cu datele corecte (nu imi lua automat scrierea din setari ca la cele cu exynos) nu imi pleca pe vowifi ramanea tot pe volte desi era in mod avion..

Attached File  cvbcv.jpg   111.31K   115 downloads

Edited by porcusoru, 29 December 2017 - 17:05.


#5526
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postgceusan, on 29 decembrie 2017 - 16:55, said:


da de unde...vocea se aude ca din butoi...e un 2 g clasicș vitezele depind de zona foarte mult! eu am plecat din vodafone din considerente practice, adica semnal full cu zeci de apeluri pierdute! Desi eram in perioada contractuala am reziliat fara probleme si fara despagubiri!

Bravo ție, părerea ta, dreptul tău să alegi ce-ți convine! 👍

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate