Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#5365
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu are nici un motiv sa se activeze direct pe Lumia 650 ptr. ca nu e in lista de telefoane suportate deci cam trebuie sa te folosesti de faimosul A320 ptr decolare.

#5366
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

View Postreflavius, on 20 decembrie 2017 - 22:14, said:

Sa visezi frumos și dimineața sa-ti fie opțiunea pe sim activa !
Multam fain! Numa' maine pe la pranz se poate intampla "minunea"!

View PostSethNY, on 20 decembrie 2017 - 22:32, said:

Nu are nici un motiv sa se activeze direct pe Lumia 650 ptr. ca nu e in lista de telefoane suportate deci cam trebuie sa te folosesti de faimosul A320 ptr decolare.
Pentru decolare-s pregatit, problema-i cum oi "ateriza"!!!

Edited by florinescovici, 20 December 2017 - 22:40.


#5367
fun4you73

fun4you73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.08.2006
Daca le trimit mail ,nu imi pot ei activa manual volte in digicare ? Sau nu s-a incercat asta ?

Edited by fun4you73, 21 December 2017 - 00:11.


#5368
proxxym

proxxym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.12.2005
Se poate un printscreen cu folderul firmware/image/modem_pr/mcfg/configs/mcfg_sw/generic/eu/ , de la un telefon cu snapdragon avand volte functional in digi.

Merci,

#5369
floricel

floricel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 15.03.2006

View Postflorinescovici, on 20 decembrie 2017 - 22:11, said:

Pentru cei cu Windows Mobile(putini, cati am mai ramas), am meniul de volte(ims la windows mobile) pe un Lumia 650(gratie xda-ului, nu-s eu vreun mare developer). Maine fac o "drumetie" in zona cu LTE ca sa vad daca-mi provizioneaza sim-ul. Pentru orice eventualitate am la mine si un ZTE Blade A 320(auzit-am ca e bun activator de sim-uri). Urati-mi bafta...ca si eu va urez noapte faina!
Astept rezultatul experimentului tau, am un 950 :)

#5370
Cris7i

Cris7i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.02.2004
Salut, daca am sim-ul provizionat am vreo sansa sa mearga volte intr-un moto 5g plus?

#5371
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View PostCris7i, on 21 decembrie 2017 - 10:47, said:

Salut, daca am sim-ul provizionat am vreo sansa sa mearga volte intr-un moto 5g plus?
https://www.dropbox....097946.txt?dl=0

#5372
-=CyberMix=-

-=CyberMix=-

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.11.2001
Interesant, am sunat de pe Samsung S8 DUOS  cu VoLTE activ pe nevasta-mea care e pe Digi si are Huawei P9 (nu light sau Pro, L29-EVA dual sim) si apelul a fost HD. Amândouă sim-urile au avut Volume activat înainte. Se pare ca au dat drumu la VoLTE si la Huawei P9. O sa vad pe telefonul ei cand ajung acasa.

Edited by -=CyberMix=-, 21 December 2017 - 13:38.


#5373
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postflorinescovici, on 20 decembrie 2017 - 22:11, said:

Pentru cei cu Windows Mobile(putini, cati am mai ramas), am meniul de volte(ims la windows mobile) pe un Lumia 650(gratie xda-ului, nu-s eu vreun mare developer). Maine fac o "drumetie" in zona cu LTE ca sa vad daca-mi provizioneaza sim-ul. Pentru orice eventualitate am la mine si un ZTE Blade A 320(auzit-am ca e bun activator de sim-uri). Urati-mi bafta...ca si eu va urez noapte faina!
Lasa si tu un link de pe XDA, pt noi astia putini. :) Sunt curios daca vei reusi ceva, oricum 650 nu e cel mai potrivit telefon pt Digi, cu sau fara VoLTE, nu are B38.

#5374
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Updateuri de la Allview P7 Lite, micul erou, ptr cei curiosi (atehnicii, haterii si alte specimene poa’ sa sara fara emotii postul asta, n-au pierdut nimic). Allview, uimitor, codeaza toate mesajele SIP; asa ceva nu am mai vazut pana acum nici la Samsung, Apple, Xiaomi, nu ca ar fi complicat ptr ei dar nu le-au cerut operatorii precis.  Am dezactivat codarea SIP cu MTK Engineering, super aplicatie, si au aparut mesajele SIP cu reteaua, alea de care eram curios. Mesajele astea se pot vedea si cu Samsung fara root/IMSSettings sau Xiaomi rootat/NSGuru. Va prezint 4 situatii simple:

1. Inregistrarea in IMS/VoLTE (in verde). Dupa ce telefonul isi ia IPv4 prin APNul ims, se inregistreaza in IMS cu mesajul SIP Register, in prima faza reteaua ii da flit impreuna cu un cod ptr. autentificare, telefonul insista cu al doilea SIP Register si cu parola calculata pe baza codului, reteaua ii da OK si Voila! - asa apare iconita “VoLTE”. Mai vin niste mesaje de umplutura, nu detaliem. Portul UDP/TCP 5060 e portul classic de SIP.

2. Apel non HD (in roz): Telefonul trimite un SIP Invite in care da lista de codecuri pe care le stie adica AMR WB si AMR(NB), reteaua il potoleste oferindu-I doar AMR(NB) si in final se conecteaza callul cu codec non HD. Cand apare Ringing ii suna lu’ ala telefonul, la 200OK dupa Ringing  raspunde … La BYE a inchis el telefonul.

3. Apel HD (in galben): E defapt apel la un nr gresit ca nu mai stiu nici un norocos cu Digi VoLTE, anuntul e in HD. Similar, telefonul zice ca stie AMR-WB si AMR-NB, reteaua ii da AMR-WB, adica HD si ii toarna anuntul pana cand telefonul da un Cancel ca m-am saturat sa aud la nesfarsit acelasi mesaj.

4. Apel non HD catre un nr portat din VDF in ORO (verde2). Reteaua ii spune telefonului ca avem HD , ii trimite beepul de portare in HD dupa care il notifica cu SIP Invite(in albastru) ca s-a terminat huzurul si apelul se continua in nonHD, ca deh, nu avem interconectare cu ORO in HD (apare si un AMR-WB acolo dar ala e ciudatel, telefonul nici nu il baga in seama). Aici Samsung are cunoscutul bug (am pus si un screenshot) in care arata HD in dreptul apelului nonHD; Xiaomi, Allview se descurca mai bine iar Apple, mai istet nici nu se baga in haosul asta cu afisare HD.

Attached Files



#5375
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Post-=CyberMix=-, on 21 decembrie 2017 - 13:37, said:

Interesant, am sunat de pe Samsung S8 DUOS  cu VoLTE activ pe nevasta-mea care e pe Digi si are Huawei P9 (nu light sau Pro, L29-EVA dual sim) si apelul a fost HD. Amândouă sim-urile au avut Volume activat înainte. Se pare ca au dat drumu la VoLTE si la Huawei P9. O sa vad pe telefonul ei cand ajung acasa.
Interesant! Sa ne tii la curent (desi nu stiu ce sa zic) dar pana nu vedem nu comentam! Ar fii frumos sa fie...

P.S Interesanta* poza de profil are un user pe aici! Posted Image Posted Image Posted Image Eu zic sa ii dam o coroana ceva! :D :D :D
Attached File  85888.jpg   69.86K   75 downloads

Edited by porcusoru, 21 December 2017 - 16:27.


#5376
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016

View Postporcusoru, on 21 decembrie 2017 - 16:27, said:

Interesant! Sa ne tii la curent (desi nu stiu ce sa zic) dar pana nu vedem nu comentam! Ar fii frumos sa fie...

P.S Interesanta* poza de profil are un user pe aici! Posted Image Posted Image Posted Image Eu zic sa ii dam o coroana ceva! Posted Image Posted Image Posted Image
Attachment 85888.jpg
Chiar merita coroana (SARCASM), stima si respect pentru minunata implicare a acestuia pe acest Forum de VoLTE; acest USER chiar a dat dovada de prietenie si a ajutat multa lume in legatura cu VoLTE DIGI si etc. Deci te rog, nu te mai lua de el...tu esti frustrant, nu te baga nimeni in seama, si te bagi aiurea in seama, doar ca sa iti dea altii motiv de taina.

Edited by oxygenlios, 21 December 2017 - 17:17.


#5377
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014

View Postkatti, on 21 decembrie 2017 - 15:36, said:

Lasa si tu un link de pe XDA, pt noi astia putini. Posted Image Sunt curios daca vei reusi ceva, oricum 650 nu e cel mai potrivit telefon pt Digi, cu sau fara VoLTE, nu are B38.
Are B 38. Lumia 650 DS. E adevarat ca dupa ce am flashuit telefonul am ramas cu el in single sim dar benzile LTE(1,2,3,4,5,7,8,20,28,38,39,40,41)...saracele...au ramas la locul lor...

https://forum.xda-de...t3325384/page13

Edited by florinescovici, 21 December 2017 - 17:36.


#5378
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postoxygenlios, on 21 decembrie 2017 - 17:15, said:


Chiar merita coroana (SARCASM), stima si respect pentru minunata implicare a acestuia pe acest Forum de VoLTE; acest USER chiar a dat dovada de prietenie si a ajutat multa lume in legatura cu VoLTE DIGI si etc. Deci te rog, nu te mai lua de el...tu esti frustrant, nu te baga nimeni in seama, si te bagi aiurea in seama, doar ca sa iti dea altii motiv de taina.
Da nici pe tine nu te-a băgat nimeni în seama! Văd că ști câte persoane a ajutat acest user 'și din câte se știa acestea au fost făcute în rivat' deci să înțeleg că ai detalii oferite de către el. Asta spune multe! Și nu mă bag în seamă că nu am nevoie de faimă sau ce ai scris tu..
Chiar nu îmi trebuie așa ceve. Nu sunt genul ăla de persoană. Și alții au ajutat pe aici dar nu se laudă cu asta. Dacă au făcut-o au făcut-o din plăcere Punct..
Să revenim ontopic.

#5379
proxxym

proxxym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.12.2005
@porcusoru , eu ma bag singur in seama.Cred ca exagerezi, am urmarit toate postarile pentru ca ma intereseaza VoLte si pot sa am o parere. Asa ca chill si sa ne concentram pe subiectul topicului.

   Punct.....

#5380
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.04.2016

View Postporcusoru, on 21 decembrie 2017 - 17:43, said:

Da nici pe tine nu te-a băgat nimeni în seama! Văd că ști câte persoane a ajutat acest user 'și din câte se știa acestea au fost făcute în rivat' deci să înțeleg că ai detalii oferite de către el. Asta spune multe! Și nu mă bag în seamă că nu am nevoie de faimă sau ce ai scris tu..
Chiar nu îmi trebuie așa ceve. Nu sunt genul ăla de persoană. Și alții au ajutat pe aici dar nu se laudă cu asta. Dacă au făcut-o au făcut-o din plăcere Punct..
Să revenim ontopic.
Te cam ataci destul de tare pentru un amarat post' de-al meu..usor ca bubuie vena la cap si nu mai prinzi VoLTE Posted Image
In al doilea rand, nu este vorba cine m-a bagat in seama; este vorba ca tu este foooarte FRUSTRANT ca nu te baga nimeni in seama, si cauti motive de cearta. Ataci persoane pentru ca asa simti ca trebuie sa faci...asta este rolul tau in viata...sa te iei de persoane, ca mai apoi sa iti primesti motive de cearta.
In al treilea rand, imi permit sa spun ca esti foarte prost deoarece vorbesti in necunostinta de cauza; nu stiu cate persoane a ajutat acest "USER" cum il numesti tu.
In al patrulea rand, VoLTE GURU (si chiar este, fara niciun fel de caterinca), nu mi-a oferit niciun fel de informatii legate de VoLTE / telecomunicatii in PRIVAT, deoarece telefonul meu momentan, nu este suportat cu VoLTE de la DIGI. Cand o fi VoLTE oficial pentru al meu Huawei P9 Lite 2017 in vreun comunicat, atunci o sa il rog pe VoLTE GURU sa imi ofere detalii. Ai vreo problema cu oamenii care cer detalii in privat lui GURU? De aici deduc ca ai probleme serioase si te iei de persoane din ori si care motiv.
In concluzie, sunt de acord sa revenin ontopic.
   Multumesc.

Edited by oxygenlios, 21 December 2017 - 18:04.


#5381
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Cu faptul ca ai jignit fără să fii jignit ai demonstrat tot! Ce pot să zic decât că ești un om super ok dacă te prestezi la a jigni un om fără să te jignească...
Atât poți atât faci...
Să fii sănătos...
Și cu acest post mă opresc în a îți mai răspunde...


#5382
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View PostSethNY, on 21 decembrie 2017 - 15:45, said:

Updateuri de la Allview P7 Lite, micul erou, ptr cei curiosi (atehnicii, haterii si alte specimene poa’ sa sara fara emotii postul asta, n-au pierdut nimic). Allview, uimitor, codeaza toate mesajele SIP; asa ceva nu am mai vazut pana acum nici la Samsung, Apple, Xiaomi, nu ca ar fi complicat ptr ei dar nu le-au cerut operatorii precis.  Am dezactivat codarea SIP cu MTK Engineering, super aplicatie, si au aparut mesajele SIP cu reteaua, alea de care eram curios. Mesajele astea se pot vedea si cu Samsung fara root/IMSSettings sau Xiaomi rootat/NSGuru.
Apropo de asta, am observat azi pe Allview P9 Life ca pe langa APN-urile clasice de internet, MMS si IMS exista si APN hos. APN-ul asta se va putea folosi cumva pe viitor pentru serviciile RCS (Rich Communication Services) ? :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate