Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Contract nou Electrica Furnizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
E în regulă acum.

#38
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce dreaq e in regula atat timp cat nu se specifica tarifele? E contract sau un soi de acord de principiu?

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
te obliga sa cumperi ca vor ei, la pretul lor...

Edited by arg, 04 July 2017 - 16:14.


#40
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postursamajor, on 04 iulie 2017 - 15:04, said:

Ce dreaq e in regula atat timp cat nu se specifica tarifele? E contract sau un soi de acord de principiu?
Pe hartiile venite prin posta nu scrie nici un tarif.
Au venit si la mine la bloc, iar in contract scria ca timp de 2 ani e un tarif de 0.17 pana acum plateam vreo 0.32 lei pe kilowatt

Oi vedea acum cand vine factura in august.

#41
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi, da, de-aia zic... nici pe-ale mele nu dau tarifele. Vi se pare corect să semnați în alb așa ceva?

#42
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,185
  • Înscris: 27.06.2007

View Postzzhunt, on 04 iulie 2017 - 16:50, said:

Pe hartiile venite prin posta nu scrie nici un tarif.
Au venit si la mine la bloc, iar in contract scria ca timp de 2 ani e un tarif de 0.17 pana acum plateam vreo 0.32 lei pe kilowatt

View Postursamajor, on 04 iulie 2017 - 17:47, said:

Păi, da, de-aia zic... nici pe-ale mele nu dau tarifele. Vi se pare corect să semnați în alb așa ceva?

de fapt scrie :
Tariful reglementat  de tip: Tarif CR-JT (se aplică până la finalizarea Calendarului de eliminare a tarifelor reglementate, numai dacă Clientul nu a uzat de eligibilitate)
Tariful aferent energiei achiziționate din piața concurențială, de tip: CPC

Attached Files


Edited by STARTREK1, 04 July 2017 - 18:15.


#43
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cifre monșer, nu vorbe! ;)

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cand va disparea tariful reglementat o a luam in ... toti. Or  sa ne jumuleasca fara sa putem comenta.

#45
ctm

ctm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.04.2008
ursamajor are dreptate!
Aceste asa-zise contracte sunt ca si invitatiile de nunta: nu precizeaza costul meniului Posted Image . Ar trebui sa trimita, detaliat. o lista cu tarifele tip CPC si o definitie a acestora, precum si o lista cu tarifele tip CR-JT, cu definitia aferenta, astfel incat omul sa poata lua o hotarare in cunostinta de cauza...eventual, comparand aceste tarife si la alti furnizori.
Deasemenea, nu se explica ce se intelege prin sintagma: "numai daca clientul nu a uzat de eligibilitate", in cazul tarifelor tip CR-JT.

#46
ctm

ctm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.04.2008
Cu scuzele de rigoare ( am vrut sa aranjez textul in pagina si nu stiu ce am apasat, ca s-a postat ce-am scris mai sus...) revin cu inca 2 probleme, pe care vreau sa vi le supun atentiei:
   1. - Intr-un articol din "Cotidianul", pe aceasta tema ( ce poate fi citit aici http://www.cotidianu...-scumpa-302794/ ), se spune ca : "Astfel, în cazul în care optează pentru furnizarea negociată a energiei electrice, consumatorul casnic de energie electrică poate încheia contracte pentru furnizare negociată cu orice furnizor deținător de licenţă de furnizare a energiei electrice care activează în piaţa cu amănuntul, negociind cu acesta atât preţul, cât şi clauzele contractului de furnizare."
    N-am gasit nicaieri ce inseamna sa negociezi furnizarea energiei si nici "contractul" primit de la electrica nu pomeneste ceva despre asta.
  2. - Un coleg forumist a scris pe prima pagina a topicului ceva despre "contoare inteligente", dar nu a detaliat despre ce este vorba. Asa ca o fac eu:
    - mai intai, cei carora nu va este cunoscut subiectul, puteti citi acest articol: http://www.economica...te_93937.html#n din decembrie 2014. Este doar unul din multele
                  articole din presa online romaneasca, pe aceasta tema;  

    - apoi, ca sa va lamuriti pe deplin despre "contoarele inteligente", va invit sa vedeti acest film: https://www.dailymot...a-inapoi_school. Cei ce nu-l vor vedea, nu vor sti niciodata ce informatii importante au trecut pe langa ei!...

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
negociere, mare reducere la curentul electric de la 10lei la 9.98lei kwh (acum kwh e ~0.6lei cu totoate compomentele)

uitati-va cu mare atentie prentru ca pretul final al kw-ului e compus din multe multe bucatele: pret achizitie, pret vanzare, pret transport, pret rezervare, pret zi, pret noapte, pret mediu, pret certificate verzi, pret pentru prosti, pret pentru destepti, pret certificate roz, mov, galbene si albastre, taxa tv, taxa de radio, taxa de taxa, si nelipsitul tva.

Edited by arg, 06 July 2017 - 11:56.


#48
ctm

ctm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.04.2008
Am intocmit o solicitare de modificare si completari a propunerii de contract primita de la Electrica furnizare, in baza Art. 5, alin. 5) din Ordinul ANRE 88/2015.
Pentru toti cei interesati, aceasta solicitare - pe care vreau sa o trimit la Electrica - ar putea fi un model de inspiratie; chiar va rog sa va spuneti parerea sau sa o criticati!

Attached Files


Edited by ctm, 07 July 2017 - 10:19.


#49
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
parerea mea este ca ai pierdut timpul degeaba.
se vor sterge cu propunerea ta la c_r.
intra pe site-ul ANRE, cauta un furnizor cu pretul cel mai mic si fa contract cu el. momentan este singura varianta de a scadea un pic costurile cu energia electrica.

#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postctm, on 07 iulie 2017 - 10:18, said:

Am intocmit o solicitare de modificare si completari a propunerii de contract primita de la Electrica furnizare, in baza Art. 5, alin. 5) din Ordinul ANRE 88/2015.
Pentru toti cei interesati, aceasta solicitare - pe care vreau sa o trimit la Electrica - ar putea fi un model de inspiratie; chiar va rog sa va spuneti parerea sau sa o criticati!
Va fi o mare veselie cand vor citi solicitarea ta,desigur raspunsul lor va fi serios si se va termina cu ne pare rau nu se poate/Posted Image

#51
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostCourage, on 27 iunie 2017 - 09:42, said:

Desi am contractul actual incheiat acum cca 2 ani, azi am primit un nou Contract de Furnizare a Curentului Electric (PDF), de la Electrica furnizare.

Nu prea inteleg de ce e nevoie de un nou contract, iar asta e intrebarea MAJORA, pt ca prin contract:
- are valabilitate pana in 14.04.2039
- nu exista niciun fel de clauza de reziliere/schimbare furnizor!

Este cumva o miscare voalata astfel incat sa te lege de glie, pentru a se feri de concurenta altor furnizori precum Digi Energy ?
Pai si daca il face pe termen nedeterminat ce, inseamna ca peste 2 ani nu mai ai voie sa te muti la Digi, daca vrei asta?

View Postandroholic, on 30 iunie 2017 - 11:32, said:

Salut! Tata e titular pe vechiul contract dar e decedat din 2013. Pe noul contract e suficient să trimit datele mamei, care este proprietarul locației contractului sau sunt necesare și alte acte/drumuri? Menționez că mama e în vârstă, are probleme de sănătate (în special cu locomoția) și nu se poate deplasa 35 de kilometri până în oraș unde are Electrica sediul. Mulțumesc.
Trimite pe mailul lor, rezolvi fara bataie de cap si fara sa stai la rand prin sediile din oras, eu asa am facut. Scanezi toate actele necesare si le pui intr-un mail, pe adresa electrica.

#52
ctm

ctm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.04.2008
Am precizat deja: aceasta solicitare de modificare/completare a "propunerii" de contract este doar un model. Toate datele sunt fictive, insa revendicarile sunt reale si sunt in acord cu legislatia in vigoare.
De exemplu: Electrica (sau orice alt furnizor autorizat de pe piata) nu poate propune clientilor un contract de furnizare in baza Ord. ANRE Nr. 88/2015, care sa cuprinda clauze care incalca un alt ordin al ANRE, respectiv nr. 105/2014.
Asadar, nimic nu ma impiedica sa solicit oricarui alt furnizor sa-mi trimita un model de contract care sa cuprinda revendicarile din modelul pe care l-am conceput pentru Electrica.
Va rog sa le recititi! Veti constata ca sunt chestiuni care ati vrea sa fie lamurite clar atunci cand semnati un contract asa de important (tarife, reziliere, conditii de cesiune, durata, etc.).

Edited by ctm, 07 July 2017 - 14:06.


#53
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am fost astăzi în oraș să închei contractul pe numele mamei. Pe numele meu nu aveam cum pentru că trebuia împuternicire notarială sau succesiune și era nevoie de alte acte și mulți alți bani plătiți. Coadă imensă, îmbulzeală, deși aveam bonuri de ordine. Alții mai șmecheri erau băgați în birouri de agenta aia de securitate fardată cu canciocul și mistria. O milfă de gardiancă pe care aproape pleznea uniforma aia din fustă și cămașă, cu o figură vicioasă și fardată exagerat. Am suportat coada timp de 3 ore în picioare. Noroc cu doamna care a încheiat contractul, a fost foarte înțelegătoare că mama nu a putut veni datorită bătrâneții și problemelor de sănătate, ba chiar am stat și la povești în timp ce completam actele. Funcționarele Electrica mi-au lăsat o impresie plăcută. Nu vreau să îmi imaginez ce îmbulzeală sau bătălii vor fi când expiră acea perioadă limită de actualizare contracte. M-am simțit la coada aia ca pe timpul lui Împușcatul la coadă la lapte.

#54
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
M-a cam rupt de bani la factură luna asta. Trebuie să mai umblu pe la șuruburi. :(

Quote

STIMATE CLIENT,



În data de 06-08-2017 s-a înregistrat la furnizor o plată în valoare de 4.21 lei.





Vă mulțumim!


Echipa ELECTRICA FURNIZARE


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate