Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Contract nou Electrica Furnizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De la 1 ianuarie 2018 piata se va liberaliza is vom fi obligati sa ne alegem un furnizor de enegie electrica (daca nu ne-am ales deja).
Esti liber sa te duci unde vrei, dar e firesc ca si ei sa umble dupa vechii clienti pentru a-i atrage sa ramana in continuare la ei.

Si eu tot la ei sunt, dar noile tarife sunt mai bune/avantajoase fata de cele din contractul curent.
In ceea ce ma priveste eu voi pastra acelasi furnizor.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Courage, on 27 iunie 2017 - 11:08, said:

Cand primesti contractul in doua exemplare + un plic preplatit, el vine compeltat cu toate datele si cu acest "mic" detaliu: 14.04.2039

Te-am intrebat pentru ca si eu am primit acelasi gen de formulare,tot in doua exemplare,fara a fi specificat vreun termen de valabilitate.
La mine a fost insa altceva si mi-am permis sa completez eu cu de la mine putere vreo doua chestii pe care le-am considerat necesare.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mie-mi suna ca faza cu dobanda fixa si variabila.
contractul actual merge pe un tarif reglementat bla bla, cine garanteaza ca dupa 2 ani kwh in loc de 0.5lei nu va creste la 5lei?
chiar nu inteleg povestea asta cu tarifele la curentul electric: nici a utilizator final nici ca sistem de compunere al pretului....

tot ce vad este ca au aparut niste "taderi" in schema, care e rostul lor? inanafara de a incasa niste sume imense....

#22
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 overseas, on 27 iunie 2017 - 09:49, said:

SI cica ne baga urgent pe gat "contoare inteligente"
pe unde scrie? ca-s curios.

si eu am primit de la enel, deocamdata zace pe undeva. probabil o sa le-o completez zilele astea.
Digi incepe sa sune cam tentant, dar n-am inteles pana la urma care-i pretul final pe kWh, punand
la socoteala ca am si internet de la ei.

#23
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 arg, on 27 iunie 2017 - 13:28, said:

mie-mi suna ca faza cu dobanda fixa si variabila.
contractul actual merge pe un tarif reglementat bla bla, cine garanteaza ca dupa 2 ani kwh in loc de 0.5lei nu va creste la 5lei?
chiar nu inteleg povestea asta cu tarifele la curentul electric: nici a utilizator final nici ca sistem de compunere al pretului....

tot ce vad este ca au aparut niste "taderi" in schema, care e rostul lor? inanafara de a incasa niste sume imense....
Orice factura de curent, indiferent de furnizor, este compusa din 3 componente ce se distribuie in 3 locuri diferite.
Prima componenta e energia furnizata, partea asta ajunge la Furnizor
A doua e compusa din cheltuielile de distributie a energiei si intretinere a retelei - partea asta ajunge la Distribuitor
A treia componenta e reprezentata de taxe, certificate verzi si altele - ANRE

De 2 ani de cand am contract cu digi,  pretul energiei electrice furnizate in 2 ani nu s-a modificat nici in sus nici in jos. Practic ei incaseaza doar prima componenta din factura.

#24
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Courage, on 27 iunie 2017 - 11:08, said:

Cand primesti contractul in doua exemplare + un plic preplatit, el vine compeltat cu toate datele si cu acest "mic" detaliu: 14.04.2039
Ce avantaje ai la Digi Energy fata de Enel? ca sunt si eu tentat. Au aceleasi preturi sau mai bune?

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu cred ca ne vor arde artistic la buzunar....
nu de alta dar imi simt portofelul gadilat...

Edited by arg, 27 June 2017 - 13:45.


#26
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 GeorgeTrisina, on 27 iunie 2017 - 13:42, said:

Ce avantaje ai la Digi Energy fata de Enel? ca sunt si eu tentat. Au aceleasi preturi sau mai bune?
Cand am facut eu contract erau cam cu 10% mai mici (o factura pe an). Probabil acum Electrica Furnizare vazand tendinta de migrare a abonatilor a venit cu oferte apropiate de a lui Digi. Puteti cere o oferta de la toti cei 50 si ceva de furnizori agrementati de ANRE si alege varianta cea mai convenabila. Lista aici: http://www.anre.ro/r...atori1391006442

Mai multe detalii gasesti aici: https://forum.softpe...ic-din-romania/

Edited by sas1975, 27 June 2017 - 13:54.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 GeorgeTrisina, on 27 iunie 2017 - 13:42, said:

Ce avantaje ai la Digi Energy fata de Enel? ca sunt si eu tentat. Au aceleasi preturi sau mai bune?

Ti-aduci aminte de scandalul cu "furnizorii" de gaze ieftine din iarna asta?Cativa din ei au luat-o in barba.Pacat de clientii lor.
Nu este o pledoarie pro sau contra un anumit vanzator.Dar e bine sa cantarim aceste decizii.

#28
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
nu da nimeni un telco la hotline electrica aa clarifice si sa împărtășească si cu noi?
ps. nu am primit nimic deocamdata...

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 plimbaretul, on 27 iunie 2017 - 16:09, said:

nu da nimeni un telco la hotline electrica aa clarifice si sa împărtășească si cu noi?
ps. nu am primit nimic deocamdata...
am vb eu mai de mult cu ei si in afara de faptul ca intelegeau intrebarile mele nu au putut sa spuna ceva....

#30
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Courage, on 27 iunie 2017 - 11:08, said:

Cand primesti contractul in doua exemplare + un plic preplatit, el vine compeltat cu toate datele si cu acest "mic" detaliu: 14.04.2039

Da, dar banuiesc ca nu scrie nicaeri ceva despre "perioada minima contractuala", asa ca poti pleca oricand.

#31
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
atentie la detalii.
aici se discuta de energie electrica dar acelasi lucru se intimpla si cu gazul.
furnizorul meu actual de gaz (care este unul mititel, pe plan local) a trimis odata cu ultima factura, un nou contract, cica negociat, pentru o perioada de 2 ani, cu un pret infim mai mic decat cel actual, dar cu niste clauze de penalizare in caz ca plec de la ei inainte de cei 2 ani. bineinteles ca nu voi semna niciodata cu ei un asemenea contract si voi pleca la alt furnizor care nu cere penalitati in caz de reziliere unilaterala. dar, vor fi probabil destui care vor semna fara sa citeasca sau fara sa priceapa.

#32
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Salut! Tata e titular pe vechiul contract dar e decedat din 2013. Pe noul contract e suficient să trimit datele mamei, care este proprietarul locației contractului sau sunt necesare și alte acte/drumuri? Menționez că mama e în vârstă, are probleme de sănătate (în special cu locomoția) și nu se poate deplasa 35 de kilometri până în oraș unde are Electrica sediul. Mulțumesc.

#33
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Daca exista succesiune facuta, trebuie sa preia contractul.

#34
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 ursamajor, on 30 iunie 2017 - 11:39, said:

Daca exista succesiune facuta, trebuie sa preia contractul.
Nu este făcută succesiunea.

Se pot trece datele decedatului în continuare?

#35
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Revin cu lămuriri. Am sunat acolo la ei și au zis că plicul nu e valabil în cazul mamei. Trebuie să ducă o adeverință specifică de la primărie, contractul casei, citirea contorului, copie certificat de deces al soțului, buletin și copie buletin proprietar actual (adică mama). Cred că se încheie un nou contract pe numele mamei, așa am înțeles.

Am scris toate astea pentru că poate mai e cineva în astfel de situație și să știe ce să facă.

+ copie contractul casei

#36
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
asta e in regula? este pe perioada nedeterminata... (cred ca si-au luat suturi de la ANRE si OPC cu durata contractului pana la 14.04.2039)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate