Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Neprimire raspuns la solicitare in 30 de zile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

Ce prostii scriu unii, fara sa-i doara capul.
Ineficienta este data de incompetenta Sefului. Daca esti sef si vezi ca nu merge treaba dupa ce te-ai straduit nu e nici o rusine sa pleci.
Decit un sef de ca cat si angajati puturosi mai bine mergi la tara si cultivi cartofi.
Abia apoi o sa apara si eficienta.

Cu alte cuvinte: fara un raport, detaliat, facut public, din care sa reiasa clar ce nu merge, ce masuri s-au incercat, cite reclamatii au pe zi, la cite se raspunde pe zi.. etc. totul e doar o varza stricata.


Pentru initiator: daca esti singurul in situatia ta, e in functie de cheful lor si de cit mult taraboi poti sa faci de unul singur.
Sansele cele mai mari sint sa te plictisesti tu intii.

Cealalata varianta este sa te inscrii in Rindul Cetatenilor cu Atitudine. Nu cauta pe net ca nu exista... ca lumea e multumita cu Feisbuck...
In ziua de azi nu da bine sa fii nemultumit: stai linistit, statul vegheaza pentru tine.

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostCloudfare, on 29 iunie 2017 - 14:51, said:

Ce prostii scriu unii, fara sa-i doara capul.
Ineficienta este data de incompetenta Sefului. ......
Cu alte cuvinte: fara un raport, detaliat, facut public, din care sa reiasa clar ce nu merge, ce masuri s-au incercat, cite reclamatii au pe zi, la cite se raspunde pe zi.. etc. totul e doar o varza stricata.

Chiar ca scriu prostii !  Tu ai pleca , asa din moralitate ? Nu cred !
Sint lucruri care se stiu , ca este criza de personal in administratia publica , si nu se elibereaza posturi . Asta este sistemul .
Chiar daca avea in cap un " sef " sa iasa in piata publica sa strige problema , nu are voie , deoarece multi sint functionari publici de stat , nu simplii angajati la stat . Vezi ca este o diferenta uriasa .
...
Lumea spune ca " functionarii publici" IE lenesi ! dar adevarul este ca IE putini !

#21
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Incep sa cred tot mai mult ca daca salariatii nu-si vor motiva sefii sa fie mai buni vor ramine mult si bine ingropati in neputiinta.
E de datoria managerilor sa isi faca angajatii mindri de institutia in care lucreaza.

Tie ti s-a parut ca primarul Chirica de la Iasi a iesit in piata sa strige abrogarea?

#22
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

...sau macar sa le puneti in vedere ca stiti ce drepturi cetatenesti aveti .

Despre asta e topicul : care sunt drepturile cetatenesti ale celui caruia nu i s-a raspuns in termenul prevazut de lege ?


Ori mergi in instanta si demonstrezi ce prejudiciu ti-a fost cauzat prin inactiunea institutiei publice ori o lasi cum a cazut .


Ca in filmele americane : ai dreptul sa nu spui nimic .

#23
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
... uite un exemplu:

sa spunem ca Primaria a... a gresit impozitul la toata lumea cu 1 leu, in plus, desigur.... dar chiar l-a gresit, nu se stie cum.

Si un cetatean sesizeaza... si toata lumea ride de el... Hai mai las-o cum a cazut ca doar e un leu.
Si rid si aia de la primarie ca doar au incasat citeva sute de mii in plus care evident ca dispar (cred ca sint zeci de metode de a face legal sa zboare bani din conturi)


Evident ca omul, dorind sa fie corect, face o petitie spunind ca vrea sa fie facuta publica formula de calcul a impozitului - pe siteul institutiei, in asa fel incit sa priceapa si bunicu de 90 de ani de ce i se iau banii
- la care i se raspunde cu ceva vag si trebuie sa faca iar o cerere sau nu i se raspunde.. sau.
Ce nu inteleg cei de la Primarie in acel moment e ca cetateanului nu i se mai respecta dreptul la.... sanatate psihica, garantat de catre constituie.
Cetateanul sustine ca 10 + 1 = 11 iar primaria ii spune ca are de platit 12 lei pentru ca asa apare in sistem sau nu-i raspunde sau altii ii spun ca trebuie sa mearga in instanta...



Degeaba spun ei ca sint aglomerati si ca nu au personal. Din punctul meu e o minciuna ... daca nu mai vor sa consideram ca e o minciuna atunci sa faca publice grila de personal cu numarul de angajati pe fiecare departament si un raport zilnic de activitate si atunci o sa-i credem.

Deci, ce sa faca - pentru un amarat de leu?



#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostCloudfare, on 30 iunie 2017 - 14:36, said:

..........
sa spunem ca Primaria a... a gresit impozitul
.....Degeaba spun ei ca sint aglomerati si ca nu au personal. Din punctul meu e o minciuna ... daca nu mai vor sa consideram ca e o minciuna atunci sa faca publice grila de personal cu numarul de angajati pe fiecare departament si un raport zilnic de activitate si atunci o sa-i credem.
Daca tu crezi ca cineva sta sa-ti justifice tie asa ceva , te inseli , sau poate ar trebui sa platesti pt o asa informatie , conform legii .
Dar daca ai deschis discutia despre impozite ... hai sa-ti dau un exemplu .
DITL sec 5 a trecut la primarie , ca asa a vrut noua orinduire . La Natiunile Unite , unde se afla sec 5 pt persoane fizice , personalul este de 4 ori , patru ...oru mai putin decit ce--ar trebui , avind un numar de arondati cel mai mare din Bucuresti .
Posturile nu se scot la concurs , si chiar daca se scot nu vine nimeni din cauza aglomeratiei infernale si a calitatii oamenilor arondati , ca sa nu spun de salarii , ca sint cele mai mici din domeniu pe Bucuresti .
Rezultatul ?
Dimineata pina in ora 9 se dau toate bonurile de ordine , si poate pe la 4 ajunge in fata ghiseului cel cu bon luat la 9 . Volumul de munca este imens . Ce nu intelege lumea , dosarele luate de la ghiseu trebuie apoi lucrate ...dar nu are cine , si se aduna stive .
In mod normal ar trebui ca persoana de la ghiseu sa se retraga sa rezolve dosarele , si nu poate .
Alt rezultat ? Politia locala tine piept petentilor daca o iau razna , ii mai amendeaza , vine si politia municipala , jandarmii ...numai asa se poate tine ordine in nebuneala aia .
Daca vrei sa te lamuresti , poti face o vizita , apoi spui aici ca ai gresit .
Daca cineva din 5 a avut treaba pe la Natiunile Unite , sa spuna ce si cum .
Primaria stie , dar nu se stie motivul pt care nu vrea sa rezolve problema .

#25
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Pentru cei mai sensibili - pot sa se duca co floare la sediul din Sebastian, chiar daca e pt. pers. juridice ca e pustiu mai tot timpul.
E irelevant ce spui tu. Sectorul 5 are primar? Eu nu am auzit de el...


#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Post86-APP, on 29 iunie 2017 - 16:39, said:

Lumea spune ca " functionarii publici" IE lenesi ! dar adevarul este ca IE putini !
  Scurt pe doi. Sunt platiti dupa cat muncesc sau dupa cat timp petrec la serviciu?
Adica, tu ai 70 de bani pe o cerere inregistrata, 2 lei pe raspunsul formulat si transmis cetateanului, 10 bani pe o adeverinta eliberata etc. Asa trebuie sa functioneze. Cat timp tu ai 10 lei/ora indiferent ce muncesti in ora aia, rezultatul se vede.
La fortele de munca, tu ai 3 lai pe un dosar de somaj rezolvat, un leu pe ajutor social , etc. Sa vezi ca nu mai stau la cafele si nici nu se mai plang ca au mult de lucru.
  Deocamdata am ajuns la o concluzie. Bugetar=plangacios. Adica tu cu 2000 de lei leafa te plangi la ala cu 1200 cat iti este de greu ca esti bugetar.

  Daca nu le convine locul de munca sunt liberi sa mearga la privat, am auzit eu de la niste bugetari ca la privati umbla cainii cu colaci in coada, trebuie doar sa ii prinzi sa le iei colacii.

Edited by PoeOvidiu, 01 July 2017 - 07:40.


#27
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Putem sa o tinem asa la nesfisit, nu ai pe cine sa convingi.
Nimic nu merge cum trebuie in administratia publica pentru ca nu exista una.
Exista doar lipitori, licheni si alte sugative care nu stiu decit sa conduca prin terorizarea angajatului care se plinge si el la cine-l asculta pentru ca seful direct e la fel de terorizat ca si el.

Cele mai multe legi in Romania sint facute cu bun simt dar daca nu le citeste/aplica nimeni si toti cistiga bani nefacind nimic...

Pentru crearea şi dezvoltarea unui corp de funcţionari publici profesionist, stabil şi imparţial se înfiinţează, în subordinea Ministerului Internelor şi Reformei Administrative, Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu personalitate juridică.
(LEGE nr. 188 din 8 decembrie 1999 (**republicată**))

Si... ce? Inca o institutie care suge bani degeaba de la stat...
E ca si cum ai spune ca statul isi suge singur banii...

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
.........

View PostPoeOvidiu, on 01 iulie 2017 - 07:37, said:

...
Daca nu le convine locul de munca sunt liberi sa mearga la privat.........
Vorbe de claca , spuse de oameni care nu stiu ce spun , care vorbesc din povesti auzite la colt de ulita , si care nu cunosc " bucataria interna " .

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
A folosit cineva aplicatia Civic Alert?
Am inteles ca se primeste raspuns, si ca e in spate in ONG care redirecteaza reclamatia catre institutia competenta.

Edited by don_dannielo, 01 July 2017 - 12:15.


#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu cred ca foloseste decit celor ce au inventat asta , sa cistige ei bani .
In realitate ce spune acolo : "Sesizarile Cetatenilor vor ajunge practic instantaneu in atentia Autoritatilor." este aberant .
Practic utilizatorul incarca prin aplicatie , o sesizare online .... Asa si ? mai departe ? mai departe Ala de sus cu mila !
Folositi , bagati bani in ONG sau a cui este aplicatia .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate