Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Neprimire raspuns la solicitare in 30 de zile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
davidbr

davidbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.09.2012
Buna ziua,
Sper sa fie locul potrivit. Am trimis acum aproape 2 luni de zile 3 sesizari la primarie prin email. Am primit nr de inregistare la fiecare cu mentiunea ca voi primi si raspuns in termenul de 30 de zile. Ce pot face acum in situatia in care nu am primit raspuns la nici una din ele?

Va multumesc

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
ART. 8
    (1) Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
    (2) Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 6^1, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.
    ART. 9
    În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile.
    ART. 10
    (1) În cazul în care un petiţionar adresează aceleiaşi autorităţi sau instituţii publice mai multe petiţii, sesizând aceeaşi problemă, acestea se vor conexa, petentul urmând să primească un singur răspuns care trebuie să facă referire la toate petiţiile primite.
    (2) Dacă după trimiterea răspunsului se primeşte o nouă petiţie de la acelaşi petiţionar ori de la o autoritate sau instituţie publică greşit sesizată, cu acelaşi conţinut, aceasta se clasează, la numărul iniţial făcându-se menţiune despre faptul că s-a răspuns.

#3
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Stiam ca sunt acceptate din start in favoarea ta daca nu primesti scrisoare. Sper sa ma insel. Eu am facut o sesizare la primaria Braila sa vina sa mai faca curat si pe strada mea si sa mai lase dracu cultivarea panselutelor din 3 in 3 luni in sensul giratoriu de langa catedrala din bariera si la vreo 2 saptamani erau pe strada mea unii de pe la braicata care maturau de zor.... N-am primit nici pana in ziua de azi vreo scrisoare de la ei.

Edited by bogdan181180, 26 June 2017 - 08:41.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Nimic, dar absolut nimic.
La noi orice facere e musai sa dureze minim 30 de zile, iar daca trece termenul, ghinion.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
in 99% din cazuri oficialitatile romane dau niste raspunsuri de timesnewroman.....
adica un citat din lege, iar daca au si o concluzie la final este de genul "ramane cum am stabilit"....


utati un exemplu, aici am facut 2 sezizari pana am primit o concluzie coerenta "unul cate cate unul"...
hihihi.jpg

Edited by arg, 26 June 2017 - 08:42.


#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
poti actiona in contencios administrativ impotriva primariei, daca ai o dauna sau un act ai castig de cauza, in plus functionarul care nu a raspuns va fi sanctionat disciplinar

#7
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
oamenii din primarie trebuie sa respecte legea, dar tu ai dovezi scrise ca nu au facut-o.

aduna toate dovezile prin care sa demonstrezi ca nu ti-au raspuns in termenul dat si cere primarului sanctionarea disciplinara a celor care se fac vinovati.

astepti inca 30 de zile de la aceasta noua cerere a ta. daca nu primesti nimic, ceri respectuos sa ti se indice vinovatii si modul in care au fost sanctionati.

daca nu se intampla nimic, scrii la CL sa-l faci pe primar de rahat.

apoi scrii la consiliul judetean

apoi scrii la prefect

apoi scrii la uniunea primarilor, sa-l faci de cacat si acolo

apoi scrii la guvern

apoi scrii la presedinte

apoi dai in judecata primaria
...
posibilitatile de a-l tracasa pe primarul care nu raspunde sunt infinite.

#8
davidbr

davidbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.09.2012

View Postbogdan181180, on 26 iunie 2017 - 08:30, said:

Stiam ca sunt acceptate din start in favoarea ta daca nu primesti scrisoare. Sper sa ma insel. Eu am facut o sesizare la primaria Braila sa vina sa mai faca curat si pe strada mea si sa mai lase dracu cultivarea panselutelor din 3 in 3 luni in sensul giratoriu de langa catedrala din bariera si la vreo 2 saptamani erau pe strada mea unii de pe la braicata care maturau de zor.... N-am primit nici pana in ziua de azi vreo scrisoare de la ei.

Nu este vorba de ceva ce am cerut

View PostLenevo, on 26 iunie 2017 - 08:43, said:

Ce reclamatie ai facut?

Am facut o sesizare prin care am intrebat de ce pe strada unde locuiesc eu nu exista servicii de curatenie stradala si cosuri de gunoi

View Postei8ht, on 26 iunie 2017 - 08:48, said:

oamenii din primarie trebuie sa respecte legea, dar tu ai dovezi scrise ca nu au facut-o.

aduna toate dovezile prin care sa demonstrezi ca nu ti-au raspuns in termenul dat si cere primarului sanctionarea disciplinara a celor care se fac vinovati.

astepti inca 30 de zile de la aceasta noua cerere a ta. daca nu primesti nimic, ceri respectuos sa ti se indice vinovatii si modul in care au fost sanctionati.



Aveti un model de sesizare in acest sens?

#9
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
nu am.
faci o reclamatie si gata.
pui dovezile ce le ai si ceri sanctionarea celor care au comis abaterea disciplinara de a nu iti raspunde in termenul dat de lege.

Edited by ei8ht, 26 June 2017 - 08:53.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdavidbr, on 26 iunie 2017 - 08:50, said:

Am facut o sesizare prin care am intrebat de ce pe strada unde locuiesc eu nu exista servicii de curatenie stradala si cosuri de gunoi
mda
faci o sesizare la primarie cum ca e multa mizerie pe strada: kk de caine, resturi menajere etc....

pentru ca esti din bucuresti dar nu stiu sectorul poti face la primaria bucuresti si o trimit ei mai departe.
http://www.pmb.ro/co...tie/petitie.php

p.s. nu intrebi, ceri. Pe urma intrebi de nu au facut.

p.s. bis. eu am facut pe kk de caine, nu au dat amenzi dar aia de la slubritate trec in fiecare zi, de atunci, aduna tot, oricum e mai curat. Un kk de caine poate fi ocolit dar 5bucati/mp nu.

Edited by arg, 26 June 2017 - 08:59.


#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdm, on 26 iunie 2017 - 08:31, said:

Nimic, dar absolut nimic.
La noi orice facere e musai sa dureze minim 30 de zile, iar daca trece termenul, ghinion.

Cam asa. La noi legea e facuta tare fain. Scrie ceva de genul "x e obligat sa faca cutare in termen de y zile", dar in majoritatea cazurilor nu e precizat nimic ce se intampla daca x nu face acel cutare in termen de y zile. Si cat timp nu ai lucru asta precizat clar in lege e ca si cum ai zice "calatoria fara bilet e interzisa", dar nu ai precizat nicio amenda. Toti ar merge fara bilet, pentru ca nu li s-ar putea face nimic. In orice caz, tara asta si autoritatile (mai mari sau mai mici) sint corupte pana in maduva oaselor si functionarilor (mai mici sau mai mari) li se rupe in paispe de problemele oamenilor, probleme care trebuie sa le rezolve prin natura serviciului.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Întrebarea inițiatorului e simplă, încetați cu scormonitul și cu politica.
Mulțumesc.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Am facut si eu o cerere catre primaria de sector sa platesc pentru spatiul pe care parchez de 19 ani masina.
Am primit numar de inregistrare din luna martie si pe bon screi foarte clar ca voi primi raspuns in 45 de zile. Suntem aproape in Iulie si nu am primit raspuns. Am dovezi scrise si email-urle aferente.
Adica ii rog cu bani si pe ei ii doare-n pix!
Nu ma deranjeaza nimeni ca ocup locul altcuiva, asa ca am sa-i tratez si eu cu totala indiferenta!

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postei8ht, on 26 iunie 2017 - 08:48, said:

oamenii din primarie trebuie sa respecte legea, dar tu ai dovezi scrise ca nu au facut-o.

aduna toate dovezile prin care sa demonstrezi ca nu ti-au raspuns in termenul dat si cere primarului sanctionarea disciplinara a celor care se fac vinovati.

astepti inca 30 de zile de la aceasta noua cerere a ta. daca nu primesti nimic, ceri respectuos sa ti se indice vinovatii si modul in care au fost sanctionati.

..........

View Postei8ht, on 26 iunie 2017 - 08:53, said:

......
pui dovezile ce le ai si ceri sanctionarea celor care au comis abaterea disciplinara de a nu iti raspunde in termenul dat de lege.
Vise , vise !
Nu se raspunde la timp din simplul motiv ca nu are cine , si ca volumul de munca pe om este enorm .
Asta cu raspunsul la reclamatii este frectie , sa vezi cum zac lucrari importante in teancuri uriase , le trece termenul si nu are cine sa se ocupe .
Motivul ? Lipsa personal .
Sa vad cine pe cine trage la raspundere !

#15
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
vorbesti in necunostinta de cauza.
de cate ori mergi in institutii cu vreo treaba, de atatea ori vezi cum fumeaza damele amploiate pe afara si stau la cafele.

stii cum zic?

nici unul de la stat nu lucra nimic.

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postei8ht, on 26 iunie 2017 - 19:36, said:

vorbesti in necunostinta de cauza.
de cate ori mergi in institutii cu vreo treaba, de atatea ori vezi cum fumeaza damele amploiate pe afara si stau la cafele.
stii cum zic?
nici unul de la stat nu lucra nimic.
Iar trebuie sa te contrazic , ba mai mult sa-ti spun ca esti total pe linga subiect . Tu vorbesti din basme , eu am persoane in sistem si stiu ce se intimpla .
Peste tot este criza de personal , iar lucrurile se inrautatesc pe zi ce trece , din cauza " pietii " care vede numai corupti . Daca inainte lucrarile se semnau usor , acum se diseca pe toate partile , se leaga de orice amanunt , ca de ! sa fie corect .  In timpul asta se aduna stive .

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Post86-APP, on 26 iunie 2017 - 20:51, said:

....  In timpul asta se aduna stive .
plus ca oamenii au vazut ca daca fac sesizare se mai rezolva cate cava si au dat navala....

#18
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
In cazul in care sunteti nemultumiti de raspunsurile primite, sau NU primiti raspuns (desi institutiile publice sunt obligate prin lege sa raspunda), va puteti adresa la Avocatul poporului, sau macar sa le puneti in vedere ca stiti ce drepturi cetatenesti aveti . Multi reprezentanti ai institutiilor publice mizeaza pe necunoasterea acestui fapt de catre cetateni, sau chiar ei nu cunosc acest  aspect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate