Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ura pe care o am pentru motociclisti

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#235
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcorinadaniela, on 23 iunie 2017 - 22:23, said:

Hm, chiar acum a trecut un motor galagios pe o strada din zona mea si s-au declansat alarmele la 2 masini din parcare...un tembel deranjeaza asadar zeci de locatari...

Am ajuns sa ma citez...fix la o ora de la mesajul de mai sus, situatia se repeta, identic. Apai daca astia o tin asa, cu plimbarile pe motor toata noaptea, sa nu se mire de cate blesteme si injuraturi li se aduna in carca si de ce oameni pasnici de felul lor capata brusc si definitiv aversiune pentru toti cei cu motociclete, bubuitoare sau nu. E cumplit de cald afara chiar si la ora asta, multi n-au aer conditionat si incearca sa doarma cu geamurile deschise...asta nu mai e somn sau odihna, e o noapte de cosmar, de-a dreptul...

#236
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cei care nu pot dormi din cauza zgomotelor '' de noapte '' , aici includ in afara de moto , orice alte zgomote , enumerate pe aici , nu sunteti obositi . Ma refer la adulti . nu la copii mici . Eu cand pun capul pe perina , dupa 10-12 ore de munca , po sa-mi treaca si sageata albastra printre craci ...eu dorm , pentru ca sunt obosit si maine ma asteapta tot ca azi si ca eri .

#237
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postarg, on 23 iunie 2017 - 22:41, said:


ce articol? ca stau greu cu cirtitul si nu am gasit...

Citește articolul pus de Tsunnnami și dacã crezi cã nu se aplicã la ce-ai spus tu, îți pot da link despre un accident produs acum doi ani unde vinovat a fost gãsit un autocar ce fãcea viraj la dreapta și a lovit o mașinã ce venea pe acostament de pe un drum unde avea "Cedeazã trecerea". Moral vinovat era ghertoiul cu mașina dar legal vinovat a fost celãlalt pentru cã n a pãstrat trasa (la momentul acrosajului nu ieșise de pe bandã).

#238
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
S-a racorit,  si sa dormim cu geamurile deschise.. se aude din departare ca niste utilaje lucreaza la drum. Odata aud o bubuitura puternica. Ma scol din pat si vad bezna in zona- probabil ca dorel a sectionat un cablu electric..

#239
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2017 - 22:53, said:

54

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
Pai si tot nu vad unde oscilatul juma' de metru pe banda sau in rand e considerat schimbare a directiei de mers....

#240
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
"manevra de schimbare a directiei de mers"

Cu alte cuvinte, ocolesti o groapa si agati un biciclist care se afla langa tine..., il platesti de bun

#241
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Topicul asta s-a transformat intr-unul de pshihologie - e un loc in care fiecare isi revarsa frustrarile acumulate in trafic sau in somn. Mai era un topic in care nu putea dormi unu` din cauza pasaricilor si cauta variante sa le anihileze.

Eu sunt si motorist si sofer.
Sofer de 500-600km/zi , motociclist de 500km/saptamana.

Ce vad ca sofer:
- masini care fac manevre imprevizibile din cauze de telefon (sms/vorbit)
- masini din care se arunca diverse pe geam (de la servetele, chistoace si pana la sticle de 2l si bucati de lemn) - direct pe carosabil
- masini care-si masoara "muschii" in curse si depasiri foarte riscante
- masini care nu acorda prioritate pietonilor acolo unde este obligatoriu
- masini care intorc fara sa se asigure in oglinzi, fara sa semnalizeze si in zona cu linie dubla continua - prietena mea a fost rasturnata de un astfel de specimen, a ajuns cu masina cu rotile in sus.
- masini care nu semnalizeaza - deja exista gluma "la modelul asta semnalizarile sunt optionale scumpe"
- masini care circula cu 170-180km/h (SUV-uri in general) si care dau flashuri insistente de la 400-500m ca sa te dai deoparte ca trece el
- masini care circula noaptea cu luminile de ceata aprinse, chiar daca nu e ceata
- si multe altele ca lista e lunga tare.

Ca motorist:
- toate cele de mai sus plus:
- masini care stau la 1m de fundul meu la viteze de 80-100km/h
- masini caredepasesc si-ti franeaza brusc in fata
- masini care schimba banda de mers fara sa se asigure in oglinzi si te ingramadesc catre bordura
- masini care, ocazional, iti fac loc sa treci  - respect pentru soferii respectivi
- motociclete care croseteaza prin trafic cu viteze mari si situatii riscante
- motociclete care sunt ambalate aiurea la semafor
- motociclete zgomotoase


Dupa cum vedeti - probleme sunt in ambele tabere. Dar nu toti sunt tampiti - soferi sau motociclisti. Nu mai generalizati!

Daca esti sofer, stai pe banda ta la semafor si un motociclist are spatiu sa avanseze pe langa tine, fara sa te incomodeze cu ceva - care este problema? In afara de rautatea aia specific romaneasca ce a nascut zicala cu "capra vecinului"...

Da, o sa spuneti ca legea, ca codul rutier....etc. Pentru aplicarea legii exista institutii abilitate sa faca asta.

Serios acuma - daca faci suficient de multi km - si te intalnesti cu destule situatii din astea (indiferent de soferi sau motoristi) - ajungi sa gasesti calmul ala de care ai nevoie ca sa nu ajungi acasa cu nervii in pioneze. Fiti un pic mai toleranti cu altii, indiferent de calitatea lor si o sa aveti parte si de mai multa liniste sufleteasca si sanatate mintala.

#242
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postflorinel, on 24 iunie 2017 - 09:10, said:

Dupa cum vedeti - probleme sunt in ambele tabere. Dar nu toti sunt tampiti - soferi sau motociclisti. Nu mai generalizati!


Dar cand intalnesti unu care te trimite la tara daca vrei liniste, sa dormi noaptea, cum e?
Pe el il doare-n coor ca tu te odu=ihnesti, EL vine de la club si toata lumea trebuie sa il invidieze ca A DAT BANII pe un lighean.
Si el e la fel de important precum un utilizator de smartphone, numai ca el vrea sa-ti arate asta.

Sa va povestesc o intamplare tare si nostima.
Intr-o zi era cald si eu trebuia sa merg undeva.
Orice ocazie de a-mi folosi motocicleta e frunctificata.
Motorul, un BMW 1150 ADV, 2 cilindrii boxer, de-o paerte si de alta a motocicletei, un tractor care ocupa o jumate de masina:
[ http://micapeak.com/bmw/gs/images/adv_e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ies pe Mihai Bravu si merg Nord.

La Vatra Luminoasa, stop.
Opresc pe banda a 2-a. Am 2 masini in fata, cea din fata mea incearca sa-mi faca loc, dar ii fac semn ca sa stea linistit.
In stanga, la o masina in fata, un BMW seria 7, trebuie sa fi fost nou nout, iti faceai mustata-n el.
La volan o blonda care avea parasolarul jos si cred ca se "lucra" in oglinda parasolarului, dar cu dreapta scria un text pe mobil.

Da verde, plecam si pitzi, ramane pe loc.
Profit de ocazie si tzasnesc.

2-3 din spatele ei, incep sa claxoneze.
Primul din spatele ei era cu mama ei pe volan si-i tragea de ii sareau lu' aia capacele, avea chiar ochii inchisi si tipa de o auzeam eu: "Acolo!, Acolo, a... chiar acolo!"!!!, :lol:
Ajungem la iancului sau la Ferdinand.
Acum eu eram pe banda a 3-a pe partea dreapta a benzii, chiar langa Gicu' care vroia sa-mi faca loc.
Gicu, imi admira motorul.
Eu, ma uit la el.
Cand simt ca imi pleaca motorul de sub mine spre dreapta, Ma infig cu piciorul in asfalt, las putin frana si ma minunez ca in stanga, Pitzi, ma storcosea sa intre in fata mea, pliase si oglinda, :lol:

Claxon lung.
Ma uit la ea, vizorul era deschis pentru ca era cald si viteza mica...
"Ce faci, ai inebunit? Unde te uiti?"
Ma uit pe usa si deja isi zgariase bine cu deformare minunatia aia de BMW...

Asta de langa mine lasa geamul jos si o ia pe maica-sa de la ala de pe volan la el pe volan.
Tipa deschide geamul dreapta:
"Eram in fata ta la stopul celalalt, trebuie sa ne pastram locul, asa ca da-te sa trec!"

Ma bufneste rasul la ceea ce gasesc in capul ei, si deduc ca mama ei se culca in rasete in fiecare zi.
Eu:
" Scuza-ma, hai ca-ti fac loc!"
Bag in viteza si merg mai aproape de tipul din dreapta, intrand pe banda lui si acum, blocandu-i lui accesul la usa.
El vede si ma roaga:
"Mergi un metru in fata mea te rog, ca vreau sa ies sa o iau de par!"
Eu:
"Omu', mersi dar nu trebuie, uite ce si-a facut pe masina. apoi..., astea trebuie incurajate.
Pentru ca incurajandu-le o iau mai tare cand o supara vreun manelist!"

Si ne apucam si radem amandoi.

#243
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
mai trist e ca oameni ca duduia,chiar exista!

#244
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Avea dreptate duduia... pai tu te bagi in fata la coada? Trebuie sa se pastreze ordinea... primul venit, primul servit. Posted Image
Tu cand stai la coada si se baga unul in fata ta pana ajungi la ghiseu nu iti recapeti locul initial? :D

Edited by samebo, 24 June 2017 - 15:50.


#245
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-7m8Jgp12T8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

urmariti discutia din finalul clipului ;)

piti piti paaaaAAAAAaaaaa

#246
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

View PostJokerVL, on 23 iunie 2017 - 23:13, said:

_)_ indreapt-o
Spre mama ta?

#247
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/McmdlTlqU3c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#248
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ah, e piesa de topicul "Viata in anii '90-2000" din 2001 cand eram intr-a 9-a, in loc de "ca n-am si eu regina mea" intelegeam "vecina mea".

#249
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunnnami, on 24 iunie 2017 - 05:27, said:

"manevra de schimbare a directiei de mers"
Cu alte cuvinte, ocolesti o groapa si agati un biciclist care se afla langa tine..., il platesti de bun
fara suparare dar confunzi schimabrea directiei de mers cu pastrarea distantei.....

deci tu susti ca daca oscilezi 20cm stanga-dreapta se considera ca ai schimbat directia de mers, uau.

Edited by arg, 26 June 2017 - 09:48.


#250
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postarg, on 26 iunie 2017 - 09:39, said:

...

deci tu susti ca daca oscilezi 20cm stanga-dreapta se considera ca ai schimbat directia de mers, uau.

Nu el ci Politia Rutiera. Au fost cazuri dezbatute pe aria de accidente si cateva le-am prins si pe politisti.ro si acolo explicau ca nu trebuie sa parasesti banda ca sa se considere schimbare a directiei de mers ci traiectoria. Exemplul cel mai frecvent dat de ei, e responsabilitatea soferului cand accidenteaza un biciclist ce e pe aceeasi banda cu masina. Daca am timp, poate caut si-ti pun link.

#251
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Titlul topicului e gresit :
Ura pe care o am pentru motociclisti
Mai aproape de realitate : INVIDIA pe care o am fata de motociclisti !!

#252
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Bogdansv1
fata de biciclist ai obligatia sa pastrezi o distanta cat sa nu-l agati, corect?
bun, deci cand treci pe langa un biciciclist trebuie sa te dai un pic in stanga, se considera ca ai schimbat directia de mers (spre stanga)?
ocolitul unui obstacol (fara a iesi din bada sau randul de vechicule) se considera schimbare a directiei de mers?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate