Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Olympus OM-D E-M1 mk II canal rosu ars

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017
Incerc sa gasesc alti posesori de OM-D E-M1 mk II care ar avea probleme cu canalul rosu. Am cumparat aparatul de curind si am facut citeva teste pe ici pe colo insa am ramas extrem de neplacut surprins sa vad ca arde grav canalul de rosu. Voi posta si imagini. Incerc sa determin citeva lucruri in ordine:
1. Toate aparatele fac asa? Daca da nimeni pina acum nu a sesizat?
2. Exista setari care pot schimba ceva (pe care nu le-am gasit eu in manual)?
3. Este cumva aparatul meu defect si ar trebui sa contactez Olympus ?

Prima imagine este jpeg-ul din camera (nu pot incarca fisierul original asa ca incerc un print screen). Pe ecranul meu (destul de bine calibrat) apare un magenta pe rochie. A doua este un print screen al ORF-ului deschis cu Olympus Viewer 3 (deci softul lor nu bazaconii), aceeasi problema. A treia este oarecum daca vreti ORF deschis cu un viewer ordinar care dupa cite stiu vizualizeaza o imagime embeded in fisierul raw si nici decum raw-ul efectiv. Ideea este ca ultima are aerul de a fi cel mai "aproape" de realitate. Voi mai posta si alte print-screenuri cu acelasi ORF deschis cu alte de-raw-tizoare (lightroom, capture one, raw digger si raw therapy)

Attached Files



#2
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca vrei sa scoti din ecuatie setarile predefinite facute de Olympus incerca sa deschizi raw-ul cu ceva bazat pe dcraw cum ar fi RawTherapee sau Fast Stone. S-ar putea sa ai setat in camera vreun profil de culoare care sa-ti afecteze culoarea rosie.

Asteapta-te oricum la reactii destul de acide din partea unor admiratori olympus.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Jpeg+printscreen nu prea se face. Oricum rosul e dificil, chiar si pt. Oly.

Edited by crokodilu, 20 June 2017 - 10:01.


#4
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postdevlin2427, on 20 iunie 2017 - 07:30, said:

Daca vrei sa scoti din ecuatie setarile predefinite facute de Olympus incerca sa deschizi raw-ul cu ceva bazat pe dcraw cum ar fi RawTherapee sau Fast Stone. S-ar putea sa ai setat in camera vreun profil de culoare care sa-ti afecteze culoarea rosie.

Asteapta-te oricum la reactii destul de acide din partea unor admiratori olympus.

Desi am incercat sa pun totul pe neutru (standard) fara alte prelucrari (cu exceptia transformarii sRGB), ramin totusi dezamagit de jpegul din camera. Mai ales pentru o camera noua (ma refer la tehnologie). Credeam ca istoriile astea cu canale arse sunt undeva 2005-2010.
Aha, admiratori olympus. Daca nu eram unul, nu dadeam o palarie de bani pe camera. Asta nu ma impiedica sa constat niste probleme grave. Dar ma rog, sa zicem pentru moment ca problema la mine, ca nu stiu sa folosesc obiectul. De asta am venit sa iau lumina de la admiratorii lui olympus.
Pentru exemplificare incerc sa atasez un jpeg oly (camera + obj=3500$) si un jpeg sony(camera+obj=350$). Nu cred ca trebuie sa mai spun care este mai aproape de adevar. White balance pe auto.

Attached Files



#5
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ironia face ca acea magenta scoasă de Olympus sa fie o culoare extrem de dificil de reprodus corect de un sistem digital.

Eu as parcurge explicațiile lui wrotniak înainte sa trag o concluzie definitivă.


http://www.wrotniak....sett-sheet.html

#6
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 10:00, said:

Jpeg+printscreen nu prea se face. Oricum rosul e dificil, chiar si pt. Oly.

Softpedia nu ma lasa in ruptul capului sa atasez un jpeg de 9MB. Pe la 2-3MB merge. Asa ca...

Cu tot respectul "chiar si pentru Oly"... Un Sony Nex-3N (tehnologie 2013) il bate lejer la poponet IN CE PRIVESTE CANALUL DE ROSU

View Postdevlin2427, on 20 iunie 2017 - 15:30, said:

Ironia face ca acea magenta scoasă de Olympus sa fie o culoare extrem de dificil de reprodus corect de un sistem digital.

Eu as parcurge explicațiile lui wrotniak înainte sa trag o concluzie definitivă.


http://www.wrotniak....sett-sheet.html

Perfect, am ce citi diseara. Multam fain. Vezi mai sus un jpeg de la sony (si cu ce jaf de camera)

Un alt print screen. De mentionat ca ORF deschis cu aplicatia nativa (mac) de preview este cel mai aproape de adevar. Problema este ca aplicatia de preview nu vizualizeaza raw-ul adevarat ci o imagine "embeded in raw".
In a doua imagine se vede un spike pe histograma de rosu.

Attached Files



#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Incearca sa subexpui. pare ars din expunere, deci orice ai face cu orice scula iese supraexpus/ars.

#8
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 15:43, said:

Incearca sa subexpui. pare ars din expunere, deci orice ai face cu orice scula iese supraexpus/ars.

Am inteles idea. Dar asta nu inseamna ca restul imaginii va fi complet subexpus?

Si totusi, nu vreau sa fiu mucalit dar... macar sony nu adauga albastru in zonele arse, sa iasa un magenta de kk, care magenta este destul de dificil de controlat si de scos in post-procesare. Deci o munca suplimentara si niste dureri de cap care nu le am cu sony.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Tragi jpeg sau raw, faci WB sau  il lasi pe el? O poza o poti manipula in milioane de combinatii, unele mai "corecte" decat altele, unele mai "gresite" decat altele. Daca insisti neaparat cu orice aparat poti scoate prastii de imagini de zici ce-i aia, adica e usor sa gresesti, mai complicat sa il faci sa fie ok.
In cazul tau probabil esti o voce singulara, mai ales in a critica rosul olympusului, nu prea are nimeni curaj sa critice pe aici, nu ca ar fi ceva de criticat fireste.

Edited by crokodilu, 20 June 2017 - 16:25.


#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007
vezi aici niste poze (in josul pagini si pagina urmatoare facute cu OM-D E-M1 mk II) https://forum.softpe.../page__st__1188 cu "prea mult rosu"

#11
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 16:22, said:

Tragi jpeg sau raw, faci WB sau  il lasi pe el? O poza o poti manipula in milioane de combinatii, unele mai "corecte" decat altele, unele mai "gresite" decat altele.

Si si. Trag raw+jpeg.

Problema este ca pina si fisierul raw deschis cu Olympus Viewer 3 sau Lightroom CC contine acele zone arse de magenta, deci trebuiesc corectate.
Ramine sa incerc cu alte de-raw-tizoare gen Raw Therapy sau Raw Digger. Dar concluzia (intermediara) este ca: fie trebuie sa petrec mai mult timp in post-procesare, ceea ce nu ma incinta (nu am problemele astea cu sony) fie trebuie sa includ in workflow un alt soft gen raw->tiff->lightroom care revine la acleasi lucru, timp pierdut si complicatii (repet nu am problemele astea cu sony)

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca e ars nu ai ce sa-i mai faci, adica chiar si la oly daca e ars ramane ars, poti sa folosesti toate softurile din lume, ideea e sa nu il mai arzi, si aici inseamna subexpunere sau cinestiecesecret mai foloseste MB ca sa obtina acel rosu laudat.

Quote

repet nu am problemele astea cu sony
Pai foloseste sony.

Edited by crokodilu, 20 June 2017 - 16:42.


#13
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 16:22, said:

Tragi jpeg sau raw, faci WB sau  il lasi pe el? O poza o poti manipula in milioane de combinatii, unele mai "corecte" decat altele, unele mai "gresite" decat altele. Daca insisti neaparat cu orice aparat poti scoate prastii de imagini de zici ce-i aia, adica e usor sa gresesti, mai complicat sa il faci sa fie ok.
In cazul tau probabil esti o voce singulara, mai ales in a critica rosul olympusului, nu prea are nimeni curaj sa critice pe aici, nu ca ar fi ceva de criticat fireste.

Singulara, he he... Revin la postul initial din thread. Chiar nimeni nu mai are problemele astea? Nici un utilizator de oly nu fotografiaza rosu aprins?

Nu critic, doamne fereste ;-)))))) CONSTAT FAPTE.

#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 16:41, said:

Daca e ars nu ai ce sa-i mai faci, adica chiar si la oly daca e ars ramane ars, poti sa folosesti toate softurile din lume, ideea e sa nu il mai arzi, si aici inseamna subexpunere sau cine stie ce secret mai foloseste MB ca sa obtina acel rosu laudat.
Pai foloseste sony.
https://forum.softpe...tach_id=1897280
asta nu e rosu de laudat!

Edited by STARTREK1, 20 June 2017 - 16:45.


#15
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View PostSTARTREK1, on 20 iunie 2017 - 16:44, said:

https://forum.softpe...tach_id=1897280
asta nu e rosu de laudat!

Nu stiu daca e de laudat sau nu, depinde de gusturi. Dar macar lui nu ia iesit magenta

#16
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017
Deci, daca as face un rezumat pina acum, ar fi:

1. Numai aparatul meu face asa !!! (o sa contactez olympus sa vad si punctul lor de vedere)

2. E o problema intre aparat si ceafa, suplimentata cu alta problema, cea intre scaun si ecran. Nu am nici o scuza

3. Deriveaza din 2. E foarte complicat sa fie OK. De la milioane de posibilitati in wokflow post-procesare pina la retete secrete. E mai greu cu oly decit cu alte marci.

4. Sa folosesc sony care nu arde si nu ma obliga sa sub-expun.

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Subexpune si nu mai freca jpeguri prin 100 de softuri ca iese varza. Si ai grija la WB, cu conditia sa tragi RAW ca sa ai spatiu de manevra. Magenta o obtii lejer daca ratezi WB-ul.

Edited by crokodilu, 20 June 2017 - 17:51.


#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@mugures:
Urca te rog RAW-ul pt poza cu floarea rosie pe un dropbox/google drive si da-i un share te rog (aici sau prin mesaj privat).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate