Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Olympus OM-D E-M1 mk II canal rosu ars

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei precizie la culori, tragi RAW si folosesti un color checker, indiferent de marca de aparat.

Edited by dani.user, 20 June 2017 - 20:35.


#38
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postdani.user, on 20 iunie 2017 - 20:34, said:

Vrei precizie la culori, tragi RAW si folosesti un color checker, indiferent de marca de aparat.

Da este un punct de vedere ce merita luat in considerare. Am sperat insa, pe baza review-urilor, opiniilor si exemplelor in cele 6-7-8 luni de la aparitie ca oly o sa-mi simplifice viata din toate punctele de vedere. Se pare ca m-am inselat. Mi-o complica de fapt.

#39
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca oly e atat de bun incat iti arata realitatea asa cum e ea si nu cum vrei tu sa o vezi :)

#40
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 21:31, said:

Cred ca oly e atat de bun incat iti arata realitatea asa cum e ea si nu cum vrei tu sa o vezi Posted Image

Corect, vezi ti-ai raspuns singur la intrebarea de ce am trecut pe oly. Asa am patit si cind am trecut de pe windows pe mac. Apple stia mai bine decit mine ce am eu nevoie. Si sunt vreo 5 ani de cind am trecut pe mac si nu m-as mai intoarce pe windows. Imi permit si eu o aroganta sa postez ceva off topic (daca nu ma prind administratorii): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KHZ8ek-6ccc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam aceeasi treaba e si cu oly

Edited by mugures, 20 June 2017 - 21:41.


#41
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Pai vad ca nu iti place ce ofera. La fel e si cu macul? Acum plangi ca n-are usb-uri? Posted Image

Nu prea am inteles dece folosesti atatea softuri. Adica unul si bun: iei raw-ul, il pui in LR, dai WB pe auto, eventual mai cresti Shaddows, dai niste saturatie si/sau sharp, salvezi jpeg si gata. Iti dai seama ca orice soft are niste preseturi ale lui, nu sunt doua lafel, iar daca mai si bagi in el jpeguri cu diverse spatii de culoare convertiite in alte spatii de culoare cu WB-uri diferite..iese ca macul ala fara usb-uri.

Edited by crokodilu, 20 June 2017 - 21:49.


#42
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 21:45, said:

Pai vad ca nu iti place ce ofera. La fel e si cu macul? Acum plangi ca n-are usb-uri? Posted Image

Pai si ce, nu pot sa fac ca in bancu' ala cu calul care n-are dinti, nu vede, nu trage la caruta. N-am voie sa-l fac de ris? Absolut la fel si cu mac-ul si cu oly.
O sa fie la fel peste citiva ani. Da-l dreaq de rosu, care rosu?

Edited by mugures, 20 June 2017 - 21:51.


#43
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Ai vazut ce simplu a fost! La naiba zii lu doamna sa schimbe bluza si se rezolva, albastru sau verde ceva....
Iti dau 500$ pe aparat, te scap de problema ieftin.

Edited by crokodilu, 20 June 2017 - 21:56.


#44
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 21:53, said:

Ai vazut ce simplu a fost! La naiba zii lu doamna sa schimbe bluza si se rezolva, albastru sau verde ceva....
Iti dau 500$ pe aparat, te scap de problema ieftin.

Bun si asa cu verde sau albastru (tot culori de baza).

Cu aparatu' ma scot mai bine daca il dau inapoi la Olympus. N-are 10 zile si pina intr-o luna imi dau toti banii inapoi.

#45
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Si pe mine m-a pus in incurcatura la inceput.
Dai un reset la factory settings si urmareste tutorialul lui Wrotniak.
Verifica daca are ultimul fw update.

Edited by tacho, 20 June 2017 - 22:16.


#46
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Eu cred ca Olympus nu a calibrat foarte bine motorul JPEG pentru noul senzor. Sau nu la fel de bine ca pe alte camere (de ex. E-5).

Personal n-am observat probleme pe canalul de rosu, dar nici n-am studiat atent problema.

Am bagat de seama ca OV3 nu mai stie sa corecteze aberatiile cromatice atunci cand pui un obiectiv manual (si necunoscut) pe camera. In cazul meu a fost un fisheye 8mm Samyang.
Cand pun acelasi obiectiv pe E-5, OV-ul le corecteaza excelent. Trag de cursoarele de CA si dispar aberatiile.  La pozele facute cu E-M1 II, trag de cursoare si se intampla niste ciudatenii.

Am mai observat ca uneori apar aberatii cromatice la trecerile de la galben la alte culori. Poate sa fie si de la obiectiv din cauza ca pun pe el TC-ul 2x care amplifica CA, dar nu aveam problemele astea la E-5.

Toate problemele le-am corectat foarte bine cu Capture One, in timp ce cu OV3 n-am avut nicio sansa.

Problemele de care vorbesc apar rar/accidental, nu m-au deranjat in mod deosebit dar mi-au creat senzatia ce le-au scapat unele lucruri celor de la Olympus.
Folosesc in continuare OV3 care in 99.9% cazuri isi face bine treaba. Insa in 0.1% din situatii a trebuit sa folosesc altceva (Capture One).

Daca compar cu E-5, acesta era aproape impecabil. Avea si el niste ciudatenii care apareau extrem de rar, si la care OV3 nu avea antidot.  La E-5 le rezolvam cu DXO Optics PRO.  Insa DXO Optics PRO nu e bun pentru E-M1 II.

Edited by katran, 20 June 2017 - 22:45.


#47
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Posttacho, on 20 iunie 2017 - 22:15, said:

Si pe mine m-a pus in incurcatura la inceput.
Dai un reset la factory settings si urmareste tutorialul lui Wrotniak.
Verifica daca are ultimul fw update.

Merita incercat, nu am absolut nimic de pierdut. Are deja ultimul firmware. Intrebare, daca fac un factory reset se intoarce la firmware-ul de origine sau ramine la 1.2 ultimul?

View Postkatran, on 20 iunie 2017 - 22:22, said:

Eu personal nu cred ca Olympus a calibrat foarte bine motorul de imagine pentru noul senzor. Sau nu la fel de bine ca pe alte camere (de ex. E-5).

Personal n-am observat probleme pe canalul de rosu.

Am bagat de seama ca OV3 nu mai stie sa corecteze aberatiile cromatice atunci cand pui un obiectiv manual (si necunoscut) pe camera.
Cand pun acelasi obiectiv pe E-5, OV-ul le corecteaza excelent.

Am mai observat ca uneori apar aberatii cromatice la trecerile de la galben la alte culori. Poate sa fie si de la obiectiv din cauza ca pun TC-ul 2x, dar nu aveam problemele astea la E-5.
Problemele astea le-am corectat foarte bine cu Capture One.

Problemele de care vorbesc apar rar/accidental, nu m-au deranjat in mod deosebit.
Folosesc in continuare OV3 care in 99.9% cazuri isi face bine treaba.

Prima observatie: DA AU O CALIBRARE DE CACAO, toata lumea vorbeste despre celebrele culori Olympus. Eu nu le cunosc dar daca astea sunt... (nu pot vorbi insa despre celelalte modele)

A doua: cum stai cu timpul? OV3 este INADMISIBIL de lent. Suport foarte greu sa stau secunde intregi cind schimb un parametru ca sa faca renderingul la ecran. Asta comparat cu Lightroom care face acelasi lucru live si instantaneu IN TIMP CE TRAGI DE SLIDER

Ai adus in discutie ceva care nu am incercat pina acum: Capture One. Daca ai experianta, il poti compara cu lightroom? Visual, imaginile au acelasi aspect ca si in OV3 sau aplica alt profil de culoare (la prima deschidere, inainte de a aplica orice tratament)? De ce mai ai nevoie de OV3 daca folosesti C1?
Scuze cam multe intrebari.

View Postcrokodilu, on 20 iunie 2017 - 21:45, said:

Pai vad ca nu iti place ce ofera. La fel e si cu macul? Acum plangi ca n-are usb-uri? Posted Image

Nu prea am inteles dece folosesti atatea softuri. Adica unul si bun: iei raw-ul, il pui in LR, dai WB pe auto, eventual mai cresti Shaddows, dai niste saturatie si/sau sharp, salvezi jpeg si gata. Iti dai seama ca orice soft are niste preseturi ale lui, nu sunt doua lafel, iar daca mai si bagi in el jpeguri cu diverse spatii de culoare convertiite in alte spatii de culoare cu WB-uri diferite..iese ca macul ala fara usb-uri.

Da, am facut exact asa. Exact asa. Cu exercitiul suplimentar (a se citi TORTURA) de a scoate acel magenta care ma scoate el pe mine din minti. Din pacate si LR afiseaza raw cu acelasi cast spre magenta. Celelalte softuri le-am instalat in trial in speranta ca vre-unul din ele are un motor mai acatarii si ma scuteste sa trag de slidere in LR sa scot acel blestemat de magenta CARE NU ARE CE CAUTA ACOLO

Jpeguri am folosit pentru ca pe acest forum nu se pot afisa raw. Cum altfel sa exemplific? numai prin vorbe?
Sunt utilizator de LR de vreo 4 ani si am abonament CC la Adobe. Prelucrez fisiere raw canon si sony de nu mai tin minte cind. Nu vad un slider prima data in viata. Vad in schimb niste culori (rosu) aberante prima data in viata. Exagerez? Nu prea. Si canon a trecut pe acolo prin 2010 sau ceva.

Edited by mugures, 20 June 2017 - 22:54.


#48
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
La reset se pastreaza fw.

#49
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postmugures, on 20 iunie 2017 - 22:44, said:

Ai adus in discutie ceva care nu am incercat pina acum: Capture One. Daca ai experianta, il poti compara cu lightroom? Visual, imaginile au acelasi aspect ca si in OV3 sau aplica alt profil de culoare (la prima deschidere, inainte de a aplica orice tratament)? De ce mai ai nevoie de OV3 daca folosesti C1?
Scuze cam multe intrebari.


N-am lucrat in LR, nu pot face comparatii.

Am spus ca am folosit foarte putin C1. Atat cat l-am folosit, culorile mi s-au parut OK dar nu l-am testat riguros. Dar zic ca merita sa-l testezi.

Confirm - OV3 se misca foarte greu. Fata de E-5 care are 12 Mp, la E-M1 II dureaza nu dublu sa generez JPEG-urile, ci triplu timpului pe care il astept la pozele facute cu E-5.  Deci timpul de asteptare a crescut enorm (nu liniar cu numarul de Mp asa cum ne asteptam).

Am scris ca nu am avut de O1 decat in 0.1%, asa ca folosesc in continuare OV3 in care de regula fac ajustari minime.
As spune ca in 95% din cazuri pot sa folosesc JPEG-ul din camera fara ajustari gen expunere.

Edited by katran, 20 June 2017 - 22:58.


#50
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmugures, on 20 iunie 2017 - 22:44, said:

Sunt utilizator de LR de vreo 4 ani si am abonament CC la Adobe. Prelucrez fisiere raw canon si sony de nu mai tin minte cind. Nu vad un slider prima data in viata. Vad in schimb niste culori (rosu) aberante prima data in viata. Exagerez? Nu prea. Si canon a trecut pe acolo prin 2010 sau ceva.
Dubios. Ma gandesc ca poate ai ceva setare ce pune in raw vreun preset care e interpretat by default de LR si iese aiurea. Asa la ochi pare un WB prea spre rece. Acum nu stiu cum e scena in realitate, poate chiar e magenta si vezi tu ciudat, nici pe ochi/creier nu m-as baza 100%. Sau poate sunt probleme  la developarea rawului, fiind mai nou. Sunt curios ce foloseste MB, banui ca ceva foarte rapid si bun de poate gestiona sute de mi de cadre intr-un timp asa scurt cu un rosu impecabil.

Edited by crokodilu, 21 June 2017 - 00:27.


#51
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Aseara m-am uitat pe niste fotografii cu rosu. N-am remarcat tendinta de magenta pe care o reclama mugures mai sus. Nici nu mi s-a parut ca ar arde rosu.

Referitor la WB, lucrurile stau in felul urmator:

1. la camerele vechi (gen E-5), culorile jpeg-urilor erau foarte "calde" (warm), de cele mai multe ori cu impact pozitiv, in mai putine cazuri cu impact negativ (de ex. culoarea feţei nenaturala). Mi-a placut asa desi mi-as fi dorit sa pot dezactiva "warm"-ul in anumite situatii.

2. pe camerele de dupa 2013 au pus in meniu o setare prin care se poate dezactiva "warm"-ul.

3. cu E-M1 II au trecut in cealalta extrema dupa gusturile mele. Poze cu tenta mult prea rece. Desi am pus "warm"-ul pe ON, uneori tot nu-i de ajuns, mai adaug un pic de "warm" si in Photoshop (5...7%) ca sa ma apropii de cum scotea E-5.

La fiecare generatie noua de camere sunt oameni care se plang ca nu mai sunt culorile de la generatia veche. :) E o poveste pe care o aud de cel putin 10 ani.

Binenteles ca vorbim de JPEG, sau raw editat cu OV3 (Olympus Viewer).

Edited by katran, 21 June 2017 - 08:22.


#52
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017

View Postcrokodilu, on 21 iunie 2017 - 00:15, said:

Dubios. Ma gandesc ca poate ai ceva setare ce pune in raw vreun preset care e interpretat by default de LR si iese aiurea. Asa la ochi pare un WB prea spre rece. Acum nu stiu cum e scena in realitate, poate chiar e magenta si vezi tu ciudat, nici pe ochi/creier nu m-as baza 100%. Sau poate sunt probleme  la developarea rawului, fiind mai nou. Sunt curios ce foloseste MB, banui ca ceva foarte rapid si bun de poate gestiona sute de mi de cadre intr-un timp asa scurt cu un rosu impecabil.

Cred ca ai cam pus degetul pe rana. Incerc sa pregatesc un text mai lung un pic cu niscaiva constatari facute azi noapte (la naiba, de ce sa mai dormim, adica ce, mai trebuie sa mai si lucram sau cum)

#53
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postcrokodilu, on 21 iunie 2017 - 00:15, said:

sute de mi de cadre intr-un timp asa scurt cu un rosu impecabil.
Percepțiile culorilor sunt subiective, mie de exemplu, farã sã cunosc "realitatea" din teren, un roșu îmi pare prea "oranjat", altul cam "magentos", deși e vorba de același obiect (știu, luminã diferitã, dar totuși):
https://forum.softpe...tach_id=1897280
https://forum.softpe...tach_id=1897231

#54
mugures

mugures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.06.2017
Hai sa zicem ca adevarul ar fi pe undeva pe la mijloc. De ce spun asta?
In ordine:

1. Adevar: rosu nu este ars in RAW. Toata informatia este acolo iar histograma de raw este corecta.

2. Prin urmare, problema intervine numai la conversia sRGB. Este vre-un parametru ascuns? Lectura paginii lui Wrotniak nu mi-a adus vreo revelatie. Dar este posibil. Este algoritmul de conversie sRGB al lui Oly nerafinat, prea nou pentru "noul senzor Live-MOS", imatur, plin de bug-uri, netestat suficient, diferit de celelalte aparate oly? Si asta este foarte posibil. Foloseste OV3 acelasi algoritm de conversie? Foarte probabil, pentru ca:

3. Nu toate convertoarele raw interpreteaza fisierele identic. Dovada este in imaginile de mai jos. OV3 are cel mai mult magenta, dupa care vine LR unde magenta este mai atenuat (interpretare diferita), iar campionul este Capture One care afiseaza fisierul raw fara nici un pic de magenta!!!!! In alta ordine de idei, asta poate fi, repet POATE fi, punctul de plecare al retetei secrete a lui MB. Citisem pe undeva pe un blog ca ar fi mare fan C1 si ca nu i-ar place LR. Nu bag mina in foc ca informatia este corecta. Cind nu ai de corectat magenta lucrurile se simplifica mult in C1. De exemplu imaginea cu rochia rosie, daca scoti magenta din rochie se modifica culoarea pielii si atunci trebuie lucrat cu corectii locale. In cazul florii e mai simplu pentru ca restul imaginii sunt pamint si frunze.

4. Subiectul, respectiv planta din imagine, se numeste Celosia. Este una din cele mai dificile plante de fotografiat (din punct de vedere al rosului). Noroc cu amicul Google. O simpla cautare poate revela faptul ca multe alte marci si aparate foto isi cam rup gitul cu planta asta. Daca va uitati cu Google la imagini de Celosia o sa vedeti, vorba lui crokodilu, numai prastii de imagini. Promit ca data viitoare o sa aleg un subiect mai usor. SI TOTUSI, sa nu uitam rochia precum si faptul ca:

5. "Canikony" stapinesc mai bine decit Oly conversia sRBG, cel putin in ce priveste rosu. Dovada in fisierul raw sony postat mai sus.

6. Si ca sa nu fiu linsat de fanboys ai lui Oly, trebuie sa recunosc ca, asa cum spune englezul, E-M1 mk2 " is a work of art " doar ca eu as mai adauga "IN PROGRESS". Cei de la oly n-au treminat treaba in ce priveste revolutionarul aparat. Mai au de lucru. MULT.

Attached Files


Edited by mugures, 21 June 2017 - 16:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate