Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Pasaport expira intr-o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbusiness11, on 19 iunie 2017 - 13:32, said:

Stiu ca intre timp iti ridica pasaportul


Nu stii bine. Ti-l anuleaza si ti-l da spre pastrare. Si asta se poate face la depunerea actelor sau la ridicarea lor (mie mi l-au taiat cand am fost sa ridic noul pasaport, asa ca inca in puteam folosi in alea 2 saptamani. L-am refacut cu 19 luni inainte de expirare ca nu aveam nici spatiu mult si nici chef sa-l refac printr-o ambasada)

Iti taie o dunga pe foaia aia de plastic, atat Posted Image


ps chiar, depune actele de acum pentru cel nou. Cel vechi va fi anulat la ridicarea pasaportului nou si asa vei avea pasaport in alea 5 saptamani.

Edited by Lex404, 19 June 2017 - 13:36.


#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 15.08.2014
Nu ai si tu un permis de sedere de la austrieci sau ei nu elibereaza asa ceva? Sau ma rog alr act care sa ateste reaedinta in Austria si care sa fie valabil in Schengen?

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Aparent, nici austriecii nu au prea multi :lol:

Only around 10 % of the citizens of Austria have this card,[2] as they can use driver's licenses or other identity cards domestically and the more widely accepted Austrian passport abroad.

In general, in afara de RO si IT oamenii cam inca tin musai la pasaport si Driving licence. Afara merg doar cu pasaportul, in tara stau doar cu permisul.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postpetit_christian, on 19 iunie 2017 - 14:05, said:

Nu ai si tu un permis de sedere de la austrieci sau ei nu elibereaza asa ceva? Sau ma rog alr act care sa ateste reaedinta in Austria si care sa fie valabil in Schengen?

View PostLex404, on 19 iunie 2017 - 14:14, said:

Aparent, nici austriecii nu au prea multi Posted Image

Only around 10 % of the citizens of Austria have this card,[2] as they can use driver's licenses or other identity cards domestically and the more widely accepted Austrian passport abroad.

In general, in afara de RO si IT oamenii cam inca tin musai la pasaport si Driving licence. Afara merg doar cu pasaportul, in tara stau doar cu permisul.

corect, exista un card de identitate dar nu se foloseste deloc. Permisul il poti prezenta oriunde, iar in exterior pasaportul, in unele tari invecinate (Slovenia, Italia) poti calatori chiar si cu carnetul.

#23
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 15.08.2014

View PostLex404, on 19 iunie 2017 - 14:14, said:

Aparent, nici austriecii nu au prea multi Posted Image

Only around 10 % of the citizens of Austria have this card,[2] as they can use driver's licenses or other identity cards domestically and the more widely accepted Austrian passport abroad.

In general, in afara de RO si IT oamenii cam inca tin musai la pasaport si Driving licence. Afara merg doar cu pasaportul, in tara stau doar cu permisul.
In general eu zic sa te mai documentezi. Ca nu toata lumea are permis sau pasaport. Eu nu am pasaport, iar doar cu permisul nu cred eu ca ma pot legitima prin prea multe tari.

#24
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu-i chiar asa cu valabilitatea - al meu expira in iulie (l-am schimbat) si am calatorit de 2 ori in UE anul acesta - de ambele dati mi-au atras atentia la controlul de frontiera ca expira si trebuie sa aiba 3 luni valabilitate ca sa plec cu el. Nu am cautat in legislatie, oricum il schimbam, dar asta mi-au spus la control (si o data si la check-in).

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostT Irina, on 19 iunie 2017 - 15:27, said:

...
Asta deoarece nu locuiesti in spatiul Schengen, precum initiatorul topicului.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postpetit_christian, on 19 iunie 2017 - 15:21, said:


In general eu zic sa te mai documentezi. Ca nu toata lumea are permis sau pasaport. Eu nu am pasaport, iar doar cu permisul nu cred eu ca ma pot legitima prin prea multe tari.


N-ai priceput.

Europenii (in afara de italieni, romani in mare) folosesc național permisul de conducere și pentru calatorii pașaportul.

Permisul lor de conducere este și act de identitate. Și sunt tari in care este singurul act de identitate, Btw. Adică ești obligat sa ai permis.


Pașaportul rămâne încă o piatra de baza și in EU, chiar dacă nu e necesar. In multe cazuri e și mai ieftin, decât sa stai sa faci și ID, folosești pașaportul și in EU (pe tu ca îl folosești oricum la călătorit in afara EU, europenii merg mai des peste granița europeană).

De exemplu eu când zburam In Europa foarte putini vedeam cu ID-URI. Foarte putini... dor pe italieni știu ca i-am văzut grămada cu hârțogăraia (la propriu, așa arată ID-ul lor) in rest cu Pașapoarte. Zboruri in schengen.

#27
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Si eu ce sa fac? Peste o luna ma duc in Italia cu masina (Serbia-Croatia-Slovenia-Italia; ne intoarcem prin Slovenia-Croatia-Serbia-Bulgaria). Imi trebuie pasaport? Ca ma puneti pe gânduri...Posted Image
Am uitat sa precizez: 9 adulti mergem doar cu CI-ul.

Edited by florinbad, 19 June 2017 - 17:02.


#28
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
In UE poti folosi pasaportul pana la data expirarii, nu trebuie 3-6 luni avans. Am calatorit eu si copiii mei asa.

Florinbad am inteles ca exista un acord cu Serbia si poti circula cu CI. Noi folosim mereu pasapoartele.

#29
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 15.08.2014
@Lex, o fi cum spui tu, dar ai de n-au permis cum se legitimeaza? Ai de n-au pasaport cum calatoresc? Nu ma apuc acum sa caut statistica pe fiecare tara UE cit e procentajul celor cu permis.
Eu prin UE am umblat mai mult ca tine si tarile unde permisul tine loc de CI sunt rare, crede-ma.

View Postflorinbad, on 19 iunie 2017 - 16:57, said:

Si eu ce sa fac? Peste o luna ma duc in Italia cu masina (Serbia-Croatia-Slovenia-Italia; ne intoarcem prin Slovenia-Croatia-Serbia-Bulgaria). Imi trebuie pasaport? Ca ma puneti pe gânduri...Posted Image
Am uitat sa precizez: 9 adulti mergem doar cu CI-ul.
De citiva ani nu mai trebuie pasaport pentru a merge in Serbia. Doar CI.

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
m-am programat pe 19 iulie la consulat pt refacerea pasaportului, dureaza 5 saptamani, dar am depus si cererea pentru pastrarea pasaportului pana la ridicarea noului.

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
asta am primit de la Ministerul Afacerilor de Externe:

Quote

Stimata Doamna/Domn,
Conform solicitarii dumneavoastra, avem placerea sa va comunicam urmatoarele informatii:
Conform reglementărilor în vigoare, cetățenii români pot circula în spațiul UE în baza documentului de călătorie valabil (carte de identitate sau pașaport) până în ultima zi de valabilitate a documentului inclusiv.
Vă recomandăm să consultați periodic site-ul Ministerului Afacerilor Externe, www.mae.ro , pentru actualizări privind circulația cetățenilor români în străinătate.
Va multumim ca ati contactat Centrul de Contact si Suport al Ministerului Afacerilor Externe.
Daca doriti sa raspundeti la acest email, va rugam sa nu stergeti subiectul email-ului.


#32
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Bine ar fi sa informeze si politia de frontiera despre asta... daca pe mine nu ma lasa sa trec si mai am 2 ore pana la decolare nu am timp de raspuns de la minister (evident, se poate trece cu buletinul, daca il ai la tine).

#33
Tarom

Tarom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.12.2017
Salut,
Va spun un adevar, putin stiut, majoritatea romanilor care isi fac pasaport de fapt nu au nevoie de el. De ce? Pt. ca majoritatea calatoresc in scop turistic sau in vizita la prieteni in Europa, iar in acest caz se poate merge cu cartea de identitate. Concret poti mege in scop turistic sau in vizita in aproape toate tarile din Europa cu cartea de identitate, exista si exceptii de la aceasta regula si anume nu poti merge cu cartea de identitate in Rusia, Ucraina, Belarus, Turcia si Kosovo. Pe de alta parte exista si locuri din afara Europei unde poti merge doar cu cartea de identitate: Georgia, Islanda, Insulele Feroe, Groenlanda si in urmatoarele teritorii franceze din afara Europei: Martinica, Guadelupa, Insula Reunion si Guyana Franceza  (conditia este ca zborul sa fie direct din Franta fara opriri in alte tari pe drum), iar pt. Georgia plecarea cu avionul nu trebuie sa aiba escala in afara Europei sau in Rusia, Belarus, Ucraina. O exceptie daca zburati via Istanbul puteti merge cu cartea de identitate daca aveti un singur bilet de avion ( nu doua bilete Bucuresti-Istanbule si apoi Istanbul mai departe) si daca ramaneti in zona de tranzit a aeroportului.
Bafta la calatorit.

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
E bine sa le ai pe amândouă, în locuri diferite. Chiar și în Europa.

Sunt n situații în care ai nevoie de amandoua chiar ca și turist: pe CI lipsește data de naștere, în pașaport lipsește adresa. Pierzi unul ramai cu celalalt (știu doua cupluri patite, când le ziceam de pașaport ei batman batman ca nu au nevoie... Au rămas chelea manzului  o data în Grecia și o data în Spania... Ce amuzant sa încerci sa ajungi din gran Canaria pana la cel mai apropiat consulat... Not)

În caz de accident și ești inconștient, o sa se uite aia la CI ca la Madonna în icoana.


În Georgia e cu schepsis, depinde pe cine prinzi la ghiseu. E de anul trecut faza dar încă se mai uita strâmb.

#35
Avrig

Avrig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.12.2017
In Guyana Franceza nu se mai poate cu cartea de identitate, dar se poate cu cartea de identitate in: Martinica, Reunion, Guadelupa, Georgia, Groenlanda, Islanda, daca zbori direct din Europa, iar in Europa asa cum s-a mai spus se poate peste tot (in scop turistic), cu exceptia: Svalbard, Rusia, Belarus, Ucraina, Kosovo, Turcia

#36
PISICAANA

PISICAANA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2017
Buna seara. Am si eu o problema asemanatoare. Dar plecarea este catre Dubai. Plec in data de 4 ian si ma intorc in 12 ianu. Pasaportul expira in 15 iulie. Ar fi peste 6 luni valabil de la data de iesire din tara, dar este sunt cam apropiate datele. Stie cineva daca este vreo problema ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate