Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pasaport expira intr-o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Am si eu o problema urgenta, ieri am descoperit ca pasaportul imi expira pe data de 18 August 2017.

Intre 21 - 28 iulie plec in concediu in Grecia (ruta Austria - Grecia, avion, fara intrarea in Romania).

Doresc sa stiu daca pot face aceasta deplasare fara probleme? Din pacate la consulatul romanesc din Austria nu raspunde nimeni de mai multe ore, cica este un numar care directioneaza apelul direct catre Ministerul Afacerilor Externe din Romania, dar la toate 3 numerele afisate nu raspunde absolut nimeni pentru o informatie.

Problema este ca un pasaport (facut in Viena) dureaza 5 saptamani, iar data de plecare este in 4 saptamani.

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 business11, on 19 iunie 2017 - 12:15, said:

Am si eu o problema urgenta, ieri am descoperit ca pasaportul imi expira pe data de 18 August 2017.

Intre 21 - 28 iulie plec in concediu in Grecia (ruta Austria - Grecia, avion, fara intrarea in Romania).

Doresc sa stiu daca pot face aceasta deplasare fara probleme? Din pacate la consulatul romanesc din Austria nu raspunde nimeni de mai multe ore, cica este un numar care directioneaza apelul direct catre Ministerul Afacerilor Externe din Romania, dar la toate 3 numerele afisate nu raspunde absolut nimeni pentru o informatie.

Problema este ca un pasaport (facut in Viena) dureaza 5 saptamani, iar data de plecare este in 4 saptamani.
Pai mergi intre doua tari Schengen asa ca nu vor fi problem
http://europa.eu/you...en/index_ro.htm

Edited by Kokoshmare, 19 June 2017 - 12:18.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 business11, on 19 iunie 2017 - 12:15, said:

Am si eu o problema urgenta, ieri am descoperit ca pasaportul imi expira pe data de 18 August 2017.

Intre 21 - 28 iulie plec in concediu in Grecia (ruta Austria - Grecia, avion, fara intrarea in Romania).

Doresc sa stiu daca pot face aceasta deplasare fara probleme?

Cat timp pasaportul e valabil la iesire si la intrare care ar putea fi problema? Esti in interiorul UE.

Edited by rosix, 19 June 2017 - 12:24.


#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 19 iunie 2017 - 12:15, said:

Problema este ca ...
Nu-i nicio problema, stai linistit...

#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Dar buletinul nu este bun ?!

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Niciun bai in EU.

Dar ar fi bine sa iti faci obiceiul sa il schimbi il ultimele 7-8 luni (pentru ca in multe cazuri, in afara EU, pasapoartele necesita 3/6 luni validitate + perioada de emitere)

#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 business11, on 19 iunie 2017 - 12:15, said:

Am si eu o problema urgenta, ieri am descoperit ca pasaportul imi expira pe data de 18 August 2017.

Intre 21 - 28 iulie plec in concediu in Grecia (ruta Austria - Grecia, avion, fara intrarea in Romania).

Poate sa expire si peste 2 ani. Daca il folosesti in termenul de valabilitate, atunci e valabil. Daca nu, atunci nu.
Expira si CI-ul in termenul respectiv?

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 roxanaRabinowitz, on 19 iunie 2017 - 12:27, said:

Dar buletinul nu este bun ?!
Daca are pasaport CRDS atunci NU are buletin.

Surprinzatori, sunt si oameni cu cap care isi declara domiciliul in strainatate. Asta inseamna ca i se retrage domiciliul din RO, nu poti avea doua domicilii (in mod normal).

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
1. multumesc pentru informatii si ajutor
2. stiam ceva de genul ca ai nevoie de un pasaport valabil inca 6 luni pt a calatorii (nu stiam asta cu Schengen/UE)
3. da, am resedinta in strainatate, astfel ca nu mai am carte de identitate.

inca odata multumesc frumos.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

 business11, on 19 iunie 2017 - 12:34, said:

1. multumesc pentru informatii si ajutor
2. stiam ceva de genul ca ai nevoie de un pasaport valabil inca 6 luni pt a calatorii (nu stiam asta cu Schengen/UE)

inca odata multumesc frumos.

Cu placere :D Dar vezi ce ti-am zis mai sus, fa-ti un obicei in a schimba pasaportul cu 7 luni inainte. Niciodata nu stii cand ai de plecat in Turcia, US, CA, JP, etc si ai nevoie de x luni valabilitate. De obicei informatiile astea apar pe siteul MAE, dar abereaza mult si nu sunt mereu la zi... Cel mai sigur in afara EU e sa ai 6 luni valabilitate. In interior, sa fie valabil, nu conteaza.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 Lex404, on 19 iunie 2017 - 12:37, said:


Cu placere Posted Image Dar vezi ce ti-am zis mai sus, fa-ti un obicei in a schimba pasaportul cu 7 luni inainte. Niciodata nu stii cand ai de plecat in Turcia, US, CA, JP, etc si ai nevoie de x luni valabilitate. De obicei informatiile astea apar pe siteul MAE, dar abereaza mult si nu sunt mereu la zi... Cel mai sigur in afara EU e sa ai 6 luni valabilitate. In interior, sa fie valabil, nu conteaza.

problema este ca am pasaportul mereu cu mine si calatoresc pe spatiu UE destul de des (odata la 2 saptamani), dar nu mi-a mai trecut prin gand sa verific data expirarii. Acum cand am comandat biletele de avion, am folosit ca act de identitate pasaportul, dupa ce am bagata seria si data expirarii am observat faptul ca pasaportul expira in August. Acum nu mai am timp sa il refac pentru ca asa cum am spus, dureaza cam 5 saptamani daca il fac prin ambasada de la Viena, dar asta este.

Iar la MAE nu raspunde la telefon absolut nimeni, asa ca am fost nevoit sa intreb aici.

Mersi oricum.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 business11, on 19 iunie 2017 - 12:43, said:


problema este ca am pasaportul mereu cu mine si calatoresc pe spatiu UE destul de des (odata la 2 saptamani), dar nu mi-a mai trecut prin gand sa verific data expirarii. Acum cand am comandat biletele de avion, am folosit ca act de identitate pasaportul, dupa ce am bagata seria si data expirarii am observat faptul ca pasaportul expira in August. Acum nu mai am timp sa il refac pentru ca asa cum am spus, dureaza cam 5 saptamani daca il fac prin ambasada de la Viena, dar asta este.

Iar la MAE nu raspunde la telefon absolut nimeni, asa ca am fost nevoit sa intreb aici.

Mersi oricum.
Fa-ti cont aici, nu mai sta pe telefon

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
:D
Iti dau o idee: verifica data de expirare a cardurilor :lol:

#14
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 Lex404, on 19 iunie 2017 - 12:37, said:


Cu placere Posted Image Dar vezi ce ti-am zis mai sus, fa-ti un obicei in a schimba pasaportul cu 7 luni inainte. Niciodata nu stii cand ai de plecat in Turcia, US, CA, JP, etc si ai nevoie de x luni valabilitate. De obicei informatiile astea apar pe siteul MAE, dar abereaza mult si nu sunt mereu la zi... Cel mai sigur in afara EU e sa ai 6 luni valabilitate. In interior, sa fie valabil, nu conteaza.
Mai ales pentru JP. Eu ca sa pot sa inchiriez un "apartament" in Sagamihara a trebuit sa dau pe langa nspe mii de yen si pasaportul. Desi am CI, pentru ca inca locuiesc in RO. Properietarul a zis ca nu e nici o problema, a zis cand o sa ma decid sa ma mut in JP o  sa imi fac direct untenmenkyo (adica permis, care e siun fel de CI), nu sa ma car cu Zairyu dupa mine. Acu 2-3 ani aveam numai pasaport, dar s-au cam inasprit lucrurile.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Pe vremea mea in JP erau Alien Resident Card. Din 2013 au renuntat la ele si-au facut o varza. Am prins fix 2013 cand nu imi mai era valid si trebuia sa refac alea pentru a avea niste beneficii pe Koseki dar am lasat-o balta, consider ca nu mai am ce cauta in Koseki :lol:

Cum nu mai stau mai mult de 3 luni, nu ma mai intereseaza. Nici n-am de gand sa ajung prea devreme, mi-a ajuns pana peste cap :D

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 Kokoshmare, on 19 iunie 2017 - 12:51, said:

Fa-ti cont aici, nu mai sta pe telefon

mi-am facut, trebuie doar sa bag toate datele necesare cand ajung acasa. Dar am inteles ca nici aici nu se respecta programarile, gen te programezi la 8:30 si la rand intri la 10... dar na ce sa faci asta e.

#17
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008

 business11, on 19 iunie 2017 - 12:43, said:


problema este ca am pasaportul mereu cu mine si calatoresc pe spatiu UE destul de des (odata la 2 saptamani), dar nu mi-a mai trecut prin gand sa verific data expirarii. Acum cand am comandat biletele de avion, am folosit ca act de identitate pasaportul, dupa ce am bagata seria si data expirarii am observat faptul ca pasaportul expira in August. Acum nu mai am timp sa il refac pentru ca asa cum am spus, dureaza cam 5 saptamani daca il fac prin ambasada de la Viena, dar asta este.

Iar la MAE nu raspunde la telefon absolut nimeni, asa ca am fost nevoit sa intreb aici.

Mersi oricum.


Vezi ca poti depune actele la ambasada pentru noul pasaport si sa faci cerere sa pastrazi pasaportul vechi pana cand iti vine cel nou. Asa nu risti in August sa ramai fara acte.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 mihaicsm, on 19 iunie 2017 - 13:20, said:



Vezi ca poti depune actele la ambasada pentru noul pasaport si sa faci cerere sa pastrazi pasaportul vechi pana cand iti vine cel nou. Asa nu risti in August sa ramai fara acte.

pai nu ca daca pot calatorii cu pasaportul actual, imi refac pasaportul dupa concediu. Stiu ca intre timp iti ridica pasaportul, dar pe teritoriul Austriei ma pot identifica si cu carnetul de conducere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate