Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ajutor in achizitie hard disk extern

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Subscriu si eu la chestia asta. Atata ca nu-ti dau hardiskuri "noi" ci recertified, (adica nu refurbished) ci "garantate-n uzina". M-am uitat la el, si avea 0 start/stop count, dar probabil ca le-au resetat...

#20
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
ADATA ce harduri folosesc?

#21
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
P-ale lor: https://en.wikipedia..._external_(HDDs)

sunt fabricanti de asa ceva, desi e prima data cand aud de ei.

ADATA Technology Co., Ltd. (Traditional Chinese: 威剛科技股份公司) is a Taiwanese memory and storage manufacturer, founded in May 2001 by Simon Chen (Traditional Chinese: 陳立白). Its main product line consists of DRAM modules, USB drives, USB hard drives and memory cards in CompactFlash and Secure Digital formats. ADATA has also explored other markets, such as digital frames, solid-state drives, and Express Cards. In 2007, ADATA was the 3rd largest DRAM manufacturer in the world with a market share of 7.6%[1] and world's 4th largest Flash-product manufacturer. By the year of 2008, ADATA has a capital of US$55.55 million and a market capitalization of $305.16 million.[citation needed] It has extended its business to Europe and America, while competing strongly in Asia with Samsung, becoming the second largest worldwide supplier of DRAM modules with a 7.1% total market share.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"fabricanti" in sensul ca iau un hard disc de la cei de care ai auzit (Seagate de obicei) si il pun intr-o "carcasa" ("rack") USB. Nu e asa simplu sa faci hard discuri la densitatile actuale.
Carduri si SSD-uri, da fac demult. Erau oarecum renumiti pentru cardurile CF enorm de mari pentru vremea aia (32 si cred ca si 64GB) pe cind iphone abia anunta telefoane cu 4 si 8GB memorie neexpandabila (memorie totala, din care OS-ul si aplicatiile pe care nu le poti sterge minca o buna bucata).

#23
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Este foarte posibil sa fie si cum spui tu, daca pun Seagate atunci e o mare mizerie, dar pana nu am unul in mana sa vad ce-mi spune HDD Sentinel Pro nu ma pot pronunta cu certitudine. Am luat si io de buna ce scria pe uichipedia. Asa era Lacie un integrator (pana i-a cumparat Seagate) si asa cred ca este si Inateck germani (am vrut sa-mi iau un 6 TB dar i-am intrebat ce puneti inauntru, si raspunsul a fost depinde). Daca vrea sa fie sigur sa intrebe direct la producator (in speranta ca aia o bunghesc cat de cat pe engleza).

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca vrei sa iei de bun ce scrie pe wikipedia vezi aici: https://en.wikipedia...e_manufacturers

Sint trei producatori de hard discuri (Toshiba, Seagate, WD), nimeni altcineva. Ca sint alti 1000 care "fabrica" "hard discuri USB" e o cu totul alta poveste.

#25
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Pai acolo m-am uitat si eu, dar recunosc unde nu trebuie:

Hard disk drives – internal (HDDs)[edit]
See also: List of defunct hard disk manufacturers
List of current hard disk drive manufacturers:
Seagate Technology, including its subsidiary brands Maxtor and Samsung
Toshiba
Western Digital, including its subsidiary brand HGST

#26
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ma intereseaza un ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB, 2.5".
Am vazut pe net un HD620 desfacut, care avea in interior un HDD Toshiba. Poate si modelul care ma interseaza contine tot HDD Toshiba

#27
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Cred ca Toshiba n-am folosit "constient" niciodata (este foarte posibil ca laptopurile mai vechi sa fi avut HDD Toshiba). Maxtor am folosit si eram foarte multumit, pana au fost cumparati de Seagate si au cam omorat brandul. Seagate am incercat sa folosesc dar am incercat vreo 2 3 si erau toate dintr-un lot cu "click of death" era sa pierd toate datele. Asa ca nu mai folosesc decat WD sau HGST (desi si WD s-a cam tampit, HDD externe format mare nu mai sunt orizontale ci verticale ca sa le rastorni mai usori, a trebuit sa iau doar mici). Deci referitor la intrebarea ta concreta, daca nu e Seagate :) e bine! Cred ca sunt ok Toshiba.

#28
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Cu ce program vad ce hard este in interior?

#29
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Hard Disk Sentinel

https://www.hdsentinel.com/

Cred ca si versiunea Trial ti-l vede.

#30
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Un hdd extern de 1TB: WD sau Seagate ? Cum pot afla nr. de platane, momentam am un western my passport si la scriere are 75MB/s

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate