Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ajutor in achizitie hard disk extern

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salutare colegi! Doresc sa achiziționez un hard disk extern de 1, chiar 2tb si sunt indecis. Mentionez ca vreau sa.l folosesc pentru a stoca date si doresc sa fie rezistent in timp. Am vazut tot felul de produse si am citit pareri, dar nu am reusit sa ma decid. Voi ce mi.ati recomanda? Mulțumesc!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Ia-l pe cel mai ieftin pe care il gasesti, fara sa tii cont de firma si alte minuni din astea.

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cel mai ieftin de la o firma din top 5.
Stai calm ca nu exista: Marca X si modelul Y nu se strica niciodata.
Depinde de noroc, daca ai mult te tine 25 de ani fara problema, daca ai ghinion a doua zi e mort deja si esti deja la coada la returnare bani sau schimb produs.

Eu pe Seagate si WD am mers cand am cumparat.
Seagate are avantajul ca daca vrei candva sa il bagi intr-un PC ca HDD intern o sa poti, se desface si are conectori intregi, in schimb WD nu are conectori, sunt lipiti direct pe placa si nu il poti folosi decat ca HDD extern asa cum este el.

Edited by samebo, 18 June 2017 - 21:32.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Ia-l pe cel mai ieftin si in paralel fa backup si in ceva cloud.

Eu am de cativa ani un seagate care inca merge, desi in PC n-as folosi HDD-uri de la ei, folosesc WD Red. Dar pe extern la fel de usor iti poate crapa, indiferent de marca.

#5
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostTavi_Octavian, on 18 iunie 2017 - 21:11, said:

Salutare colegi! Doresc sa achiziționez un hard disk extern de 1, chiar 2tb si sunt indecis. Mentionez ca vreau sa.l folosesc pentru a stoca date si doresc sa fie rezistent in timp. Am vazut tot felul de produse si am citit pareri, dar nu am reusit sa ma decid. Voi ce mi.ati recomanda? Mulțumesc!
Western Digital ( WD ).

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Western Digital.

#7
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postsamebo, on 18 iunie 2017 - 21:32, said:

Seagate are avantajul ca daca vrei candva sa il bagi intr-un PC ca HDD intern o sa poti, se desface si are conectori intregi, in schimb WD nu are conectori, sunt lipiti direct pe placa si nu il poti folosi decat ca HDD extern asa cum este el.
Pot fi cumparate separat (HDD-ul si un rack extern) si ai scapat de problema asta.
Eu as merge pe un WD Black, are 5 ani garantie.

#8
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Citeam despre Porsche lacie ca ar fi bun. Vad si toshiba premium, dar nu stiu ce sa zic

#9
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
western digital

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca sunt date importante pentru tine si care nu se vor schimba in timp (poze, filmari, etc) mai bine iti iei un blu-ray writer extern si niste discuri de 100GB. Te va costa destul de mult dar o sa te tina si 50 de ani, fara probleme.

Daca sunt date care se vor schimba in timp: documente, filme, muzica, jocuri mai bine iti gaseste cel mai ieftin HDD de 2TB si cumperi doua bucati. Si stochezi datele pe amandoua (clona). Astfel, vei fi mai protejat in caz de malware sau defectiuni ale HDD-ului (pe principiul: crapa unul, mai ai o copie).

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsamebo, on 18 iunie 2017 - 21:32, said:

Cel mai ieftin de la o firma din top 5.

Lucru care nu-i deloc greu dat fiind ca mai sint doar doua firme jumate.

#12
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostTavi_Octavian, on 18 iunie 2017 - 22:43, said:

Citeam despre Porsche lacie ca ar fi bun. Vad si toshiba premium, dar nu stiu ce sa zic
Nici vorba, e o firma franceza care face doar integrare, ai HDD intern de la producator (Seagata, WD etc.) intr-o carcasa a lor pe care scrie Lacie (eventual cu design Porsche).

View PostMaster Razor, on 19 iunie 2017 - 00:28, said:

Daca sunt date importante pentru tine si care nu se vor schimba in timp (poze, filmari, etc) mai bine iti iei un blu-ray writer extern si niste discuri de 100GB. Te va costa destul de mult dar o sa te tina si 50 de ani, fara probleme.

Daca sunt date care se vor schimba in timp: documente, filme, muzica, jocuri mai bine iti gaseste cel mai ieftin HDD de 2TB si cumperi doua bucati. Si stochezi datele pe amandoua (clona). Astfel, vei fi mai protejat in caz de malware sau defectiuni ale HDD-ului (pe principiul: crapa unul, mai ai o copie).
Esti gata sa pui pariu c-o sa-ti tina 50 de ani?!? :)

#13
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Eu il voi folosi sa stochez poze, filmari, amintiri, chestii de genul...dar observ ca e cam dificila alegerea. Pana la urma cred ca iau un wd si caut undeva unde ofera garantie mai multa, eventual mai cumpar 1-2 ani de garantie

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Daca iti crapa hard diskul si iti da altul nou, ca e in garantie, cu ce te incalzeste? Datele de pe el nu are de unde sa ti le dea.
Fa backup in mai multe locuri, nu te baza doar pe hdd.

#15
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salutare din nou colegi! Achizitia inca nu s.a facut inca. As vrea sa dau maxim 300 de lei. Ati putea sa.mi recomandati ceva acceptabil im pretul asta. Multumesc!

#16
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostHamdoulillah, on 19 iunie 2017 - 14:51, said:

Nici vorba, e o firma franceza care face doar integrare, ai HDD intern de la producator (Seagata, WD etc.) intr-o carcasa a lor pe care scrie Lacie (eventual cu design Porsche).


Esti gata sa pui pariu c-o sa-ti tina 50 de ani?!? Posted Image
Am aflat intre timp ca Lacie a fost cumparat de Seagate, deci probabil ca nu mai folosesc decat discuri Seagate, deci in total au ramas trei producatori de Hard diskuri mari si lati: Seagate (nu recomand), Western Digital (recomand), respectiv Toshiba (n-am folosit inca, era cat p-aci sa-mi iau).

#17
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salut colegi! M.am hotarat, intr.un final:)). Am luat wd black 1tb la 240 de lei. Multumesc tuturor!

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ok, acum inregistreaza-l la WD.
Mie mi-a fost de folos cind mi-au crapat HDD-uri aflate in garantie, WD mi le-a schimbat fara costuri sau comentarii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate