Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum sa-mi dau masina la dezmembrat

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan1980_25, on 18 iunie 2017 - 22:49, said:

pentru ca sunt sh. La fel si sistemul multimedia. Alta intrebare.
pt ca tu nu ai bani de ele vrei un pret de nimic. atunci iti iei cele din gama de pret pe care ti le permiti. alta intrebare.

View Postadelina2121, on 18 iunie 2017 - 22:27, said:

Nu e anemica deloc. Am editat si am postat argumentul. Oricum nu vad esenta discutiei.
EDIT: Daca stergi link-ul cu argumentul doar ca sa arati ca ai dreptate nu rezolvi nimic. Anvelopele sunt modelul : Anvelope Vara PIRELLI Pzero BMW 275/30 R21 98 Y RunFlat si pretul este undeva la 2000RON/bucata noi.
pai sint pe 19 sau pe 21? Daca ai zis ca sint pe 19 de ce te miri ca lumea te contrazice?
Si la 2000 bucata nu ajungi la 2400 euro...

#38
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Piata pieselor din dezmembrari apartine masinilor lovite/aduse din anglia, la sfert de pret.Cine crede ca o masina buna merita dezmembrata se insala.Jumate din piese le vinzi foarte greu/niciodata, mai ales la o masina din 2004...
BTW, si eu am o masina din acelasi an, in care am investit inca odata valoarea ei, ca sa o mentin in stare buna...cand o vand, iau aceeasi bani ca samsaru care aduce din afara....

#39
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Initiator, fa cum ti-am zis in postul anterior.

Dezmembreaza masina. Nu vei scoate in veci nici aia 8000 euro. Poate doar in 10 ani.

Insa vei fi cu sufletul impacat ca ai dezmembrat-o si cu portofelul mai gol. Pana la urma o viata ai.

#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Preturile pe care le visezi nu au legatura cu realitatea . Cat ai dat tu pe diverse chestii puse pe masina sunt moftul tau. Unii oameni isi cumpara masina cu cat sustii tu ca a dat pe roti sau pe sistemul multimedia . Alea au fost noi cand le-ai cumparat tu , acum sunt SH. Nu vei lua nici pe departe cat doresti  .

Edited by JurasikMan, 18 June 2017 - 23:16.


#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Mașina nu e o investiție ci o gaură neagră pentru buzunarul proprietarului. Bine, sunt și excepții foarte rare care nu fac subiectul topicului.

#42
adelina2121

adelina2121

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2017

View PostJurasikMan, on 18 iunie 2017 - 23:16, said:

Preturile pe care le visezi nu au legatura cu realitatea . Cat ai dat tu pe diverse chestii puse pe masina sunt moftul tau. Unii oameni isi cumpara masina cu cat sustii tu ca a dat pe roti sau pe sistemul multimedia . Alea au fost noi cand le-ai cumparat tu , acum sunt SH. Nu vei lua nici pe departe cat doresti  .
Nu am zis niciodata ca vreau sa obtin cat am dat pe ele. Ar fi ilogic. Le-am folosit si n-am cum sa le vand cu acelasi pret. Insa nici masina nu-i facuta doar din roti si sistem multimedia. Are o gramada de piese: motor, cutie, transmisie, usi, scaune, etc etc. Vandute toate la un pret cat de cat poate mi-ar da posibilitatea sa castig mai bine decat daca as vinde-o intreaga.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca iei 4000 de euro pe masina intreaga , da-o repede si fa 10 matanii la beserica: la dezmembrat , ce sa zic , te vei alege cu .... experienta !
P.S. Daca e asa de  " buna " masina de ce vrei sa scapi de ea ?!

#44
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
1) faptul că mașina e f. bine întreținută nu este relevant dpdv al pieselor, odată scoasă o piesă de pe ea nu se mai vede cît de întreținut arată ansamblul.
Dacă e bine întreținută poate iei o sumă pe ea care să te mulțumească. Dar întreagă !

2) cei care vînd piese trăiesc din asta și au avantajul pieței: lumea vine la ei, nu la tine. Pe de altă parte trebuie să-și scoată și ei salariile, cheltuielile cu spațiul și profitul, pt că altă sursă n-au, deci nu te aștepta să iei tu mulți bani de la un d'ăsta care vinde piesele tale. O să ia el bani, nu tu.

3) deprecierea mașinii se aplică și la piese cum ar fi cauciucuri și sistem multimedia. Orice lucru își pierde o mare parte din valoare imediat ce a fost scos din magazin. Chiar dacă nu are uzură semnificativă, tot second hand se cheamă.

4) avînd în vedere că sistemul audio nu este "legat" de mașină, poți să-l dai jos și să-l vinzi separat, iar mașina fără sistem multimedia, tot separat, pt că prețul unei mașini SH nu prea are treabă cu ce scule audio are pe ea. Deci e cam singura "piesă" pe care o poți da jos fără să o dezmembrezi propriu-zis...

#45
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mă uit și nu-mi vine să cred. În primul rând, vorbim de cel mai urât BMW de serie. În al doilea rând, de o mașină din clasa care se cumpără pentru statut, veche de 2 generații, adică expirată ca statut social, dacă nu vrei să te dai vreun mic mafiot a cărei perioadă de glorie a apus sau șoferul care a plecat să facă piața cu rabla până-i șeful plecat cu aia nouă. În al treilea rând, vorbim de un potențial dezastru la întreținere, în funcție de dotări (deși nu neapărat, bănuiesc că nu e vreun 745d). Piața pentru ele e mică spre foarte mică, și pentru piese de la ele e și mai mică, în special diverși nouveau-not-so-rich care o să se târguiască pe niște piese secănd ca la piață, că și-au dat toți banii pe-un șeptar, că au auzit ei că-s mașini bune. Estimez că dezmembrezi 50 de E46 până găsești client pentru navigația de 3000 de euro de nouă cu 2 butoane tocite care nu citește nici mp3-uri peste 256 kbps.

Sau o ții, sau o dai cu totul, sau nu-ți faci moară în cap. Părerea mea.

#46
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Dezmembrarea asta are si ea dezavantajele ei.
In primul rand cei care cumpara se asteapta la piese ieftine. De aia cumpara SH si nu nou.
Apoi - odata ce-ai scos componentele cele mai cautate (motor, interior-daca e mai special,jante/anvelope) ramai cu o epava din care cu greu mai vinzi ceva.
Si daca nu reusesti sa vinzi sasiul - atunci platesti in continuare impozit la stat.

Despre anvelope - au cea mai mare scadere de pret, pentru ca chiar daca nu-s uzate fizic - la 3-4 ani vechime deja nu ti le mai cumpara nimeni, se invecheste cauciucul.


Cea mai buna metoda sa dai masina e sa cauti pe net anunturile de vanzare pentru masini asemanatoare si sa faci pretul la media acestora.

#47
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu zic ca cea mai buna solutie e sa te mai dai cu ea cativa ani pana consideri ca s-a amortizat. Masina oricum trebuie sa fie ceva supersport, un M6 ceva daca vorbim de anvelope la nivel de pret cu Porsche 911. Ar trebui sa fie placut sa te dai cu ea.

#48
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
E unul pe History, ducele parca. El căuta piese de schimb de BMW.

#49
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postadelina2121, on 19 iunie 2017 - 00:28, said:

Nu am zis niciodata ca vreau sa obtin cat am dat pe ele. Ar fi ilogic. Le-am folosit si n-am cum sa le vand cu acelasi pret. Insa nici masina nu-i facuta doar din roti si sistem multimedia. Are o gramada de piese: motor, cutie, transmisie, usi, scaune, etc etc. Vandute toate la un pret cat de cat poate mi-ar da posibilitatea sa castig mai bine decat daca as vinde-o intreaga.
Multa lumea nu stie cat costa o oglinda de BMW si de aceea iti dau aceste raspunsuri la misto.

E suficient sa dai un anunt cu dezmembrarea si cateva piese mai scumpe listate separat pe un numar de telefon dedicat si vezi cati te suna.

s-ar putea sa ai 30 de apeluri pe zi. Piesele se cauta si cu siguranta scoti mai multi bani decat vanduta per total.

Singura problema e ca stai la bloc, insa cu o prelata sau un prieten cu curte rezolvi. inclusiv discurile de frana si placutele se vand daca sint in stare ok.

Filtreaza mesajele la misto si fa ce stii si tu f bine ca trebuie sa faci. Lanseaza anuntul tau pe olx dar si pe forumurile bmw si nu vei avea probleme

#50
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postunbrutus, on 19 iunie 2017 - 10:06, said:

Multa lumea nu stie cat costa o oglinda de BMW si de aceea iti dau aceste raspunsuri la misto.

E suficient sa dai un anunt cu dezmembrarea si cateva piese mai scumpe listate separat pe un numar de telefon dedicat si vezi cati te suna.

s-ar putea sa ai 30 de apeluri pe zi. Piesele se cauta si cu siguranta scoti mai multi bani decat vanduta per total.

Singura problema e ca stai la bloc, insa cu o prelata sau un prieten cu curte rezolvi. inclusiv discurile de frana si placutele se vand daca sint in stare ok.

Filtreaza mesajele la misto si fa ce stii si tu f bine ca trebuie sa faci. Lanseaza anuntul tau pe olx dar si pe forumurile bmw si nu vei avea probleme
nu uita ca in ce priveste bmm-ul , nu e 'tont" cine cere, ci cine da. faptul ca o banala sticla costa o carca de bani nu inseamna ca aia e valoarea ei reala ci valoarea artificiala creata.
ce ai zice daca pretul ei "pe bune " Ar fi de peste 10 ( da, 10 ) ori mai mic?
un exemplu foarte practic - cat costa sa pui o priza de bricheta pe un motot bmm? da, exact, bavaria a dat pret 200 eur.
cat a costat in final ? - sub 10 euro, cu tot cu sigurante, releu, protectie la apa, etc.

#51
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postfoxbat, on 19 iunie 2017 - 10:33, said:

nu uita ca in ce priveste bmm-ul , nu e 'tont" cine cere, ci cine da. faptul ca o banala sticla costa o carca de bani nu inseamna ca aia e valoarea ei reala ci valoarea artificiala creata.
ce ai zice daca pretul ei "pe bune " Ar fi de peste 10 ( da, 10 ) ori mai mic?
un exemplu foarte practic - cat costa sa pui o priza de bricheta pe un motot bmm? da, exact, bavaria a dat pret 200 eur.
cat a costat in final ? - sub 10 euro, cu tot cu sigurante, releu, protectie la apa, etc.
nu stiu ce e bmm, sorry, invata sa scrii
sint organizatii care analizeaza costul de productie vs pretul de vanzare, Apple iese intotdeauna f prost la analiza asta, totusi e cel mai popular telefon

nu stiu cat a costat si cat costa o bricheta, omule... tu stii cat m-a costat pe mine nu stiu ce modificare la masina mea? wtf?
sa fii sanatos daca ai facut modificari la instalatia electrica a masinii, adio asigurare si ai grija sa nu iei foc, te asigur ca un electrician autorizat nu iti lucra pe un pret de 10 euro cu materiale incluse!

Si te asigur ca nu gasesti o bricheta asa ieftina decat undeva departe in china pe aliexpress.

Sper ca esti constient ca nu poti avea claitate la 10 euro... dai 10 euro la spalatorie...

#52
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postunbrutus, on 19 iunie 2017 - 10:50, said:

nu stiu ce e bmm, sorry, invata sa scrii
sint organizatii care analizeaza costul de productie vs pretul de vanzare, Apple iese intotdeauna f prost la analiza asta, totusi e cel mai popular telefon

nu stiu cat a costat si cat costa o bricheta, omule... tu stii cat m-a costat pe mine nu stiu ce modificare la masina mea? wtf?
sa fii sanatos daca ai facut modificari la instalatia electrica a masinii, adio asigurare si ai grija sa nu iei foc, te asigur ca un electrician autorizat nu iti lucra pe un pret de 10 euro cu materiale incluse!

Si te asigur ca nu gasesti o bricheta asa ieftina decat undeva departe in china pe aliexpress.

Sper ca esti constient ca nu poti avea claitate la 10 euro... dai 10 euro la spalatorie...
bmm = bmw-ul pentru autohtoni. (bombeu).
piesa ( de fapt toate piesele, soclu,siguranta, releu, prinderi etc) le gasesti la orice magazin auto/moto local, daca erau "china" pretul era jumatate.
electrician autorizat ma intitulez - daca nu ajunge un inginer electronist data viitoare caut un electrician auto pentru 4 lipituri si 3 termocontractante + niste suruburi :)
Deh, manager de + si - nu avem in CAEN.
sa revenim on topic,
nu e tont cine cere ci cine da.

#53
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postfoxbat, on 19 iunie 2017 - 11:07, said:

bmm = bmw-ul pentru autohtoni. (bombeu).
piesa ( de fapt toate piesele, soclu,siguranta, releu, prinderi etc) le gasesti la orice magazin auto/moto local, daca erau "china" pretul era jumatate.
electrician autorizat ma intitulez - daca nu ajunge un inginer electronist data viitoare caut un electrician auto pentru 4 lipituri si 3 termocontractante + niste suruburi Posted Image
Deh, manager de + si - nu avem in CAEN.
sa revenim on topic,
nu e tont cine cere ci cine da.
Nu are sens ce spui, orice operatiune e mai ieftina daca o faci tu singur, insa pt asta trebuie sa investesti
- bani in scule
- timp (care este bani) in cercetare cum se face forumuri etc si apoi operatiunea in sine
- risti sa faci ceva la care nu ai experienta si nu ai garantie in caz ca a iesit prost
- daca ai muncit o zi pt asta (achizitie piese, cercetare, munca) puteai castiga banii aia probabil din munca de zi cu zi. Depinde cu cat esti platit si la ct iti evaluezi timpul

#54
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sincer sa fiu topicul asta cam imi da impresia de reclama mascata.
Adica ar vinde-o cu 7-8 000 dar nu stie cum sa momeasca pe cineva sa-i dea atat
Ceva in gen cumpar masina cu 7 000  ma dau 4 ani cu ea si apoi o vand tot cu 7 000 ca doar e bmm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate