Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cum sa-mi dau masina la dezmembrat

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
adelina2121

adelina2121

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2017
Am un BMW E65 din 2004 pe care as vrea sa-l vand. Masina arata foarte bine insa pretul pe care as putea sa-l obtin este foarte mic @ 7-8000Euro. Un prieten mi-a sugerat ca daca as dezmembra-o si as vinde-o as putea obtine in final un pret aproape dublu. Problema este ca stau la apartament si nu la curte, prin urmare nu prea am unde sa fac asta.  In plus presupun ca-ti trebuie un mecanic destul de bun sa demonteze piesele. Mai mult decat atat ... de unde stiu cat sa cer pe fiecare in parte? In fiine, mi se pare prea complicat procesul. Mi-a mai spus un prieten despre un centru de dezmembrari auto de pe langa Bucuresti ca ofera uns erviciu unde iti duci masina, ei ti-o demonteaza, iti pun piesele la vanzare pe site-ul lor si dupa ce se vand opresc si ei un procent.
A lucrat cineva in acest mod? Am nevoie de niste sfaturi, daca sunt seriosi sau nu si cam care ar fi procedura. N-am gasit pe site-ul lor care este procentul din vanzari pe care si-l opresc din banii incasati pe piese. In cat timp iti primesti toti banii pe piese etc? Orice sfat e de un real ajutor. Multumesc!

Edited by calinkgb, 18 June 2017 - 22:07.
fara reclama, te rog!


#2
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Nu cred ca scoti nici pretul ei. Sincer.

Astea sunt povesti toata ziua, nu te mai lua dupa prieteni "binevoitori". Pune masina la un pret corect, fii sincer in detalii si 100% transparent, iar cand te cauta lumea, spune ca tu nu esti bisnitar si vinzi ce ai folosit, esti sincer, si ca daca strange la buzunar, sa i-a rable si sa bage in ele dublu.

Legat de site-uri, pe internet nu se rezolva treburile astea, ca ai dovezi si informatii si le strici "biznisu". Deci nu vei gasi informatii, decat la centre de dezmembrari.

Edited by alexandrualexww2, 18 June 2017 - 21:12.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
probabil vei scoate mai mult insa in cat timp? Esti dispus sa astepti vreo 2 ani pana vinzi toate piesele? Banii iti vor veni cu portia, lunar. Te vei trezi peste 2 ani cand poate vei vinde ultima piesa, ca in buzunar nu mai ai nici un ban de pe urma masinii.

Edited by dan1980_25, 18 June 2017 - 21:14.


#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Parerea mea e ca pana vinzi toata masina bucata cu bucata astfel incat sa depasesti pretul respectiv, va dura mult si bine... sau poate niciodata.
Mai ales ca nu e o masina super comuna cum ar fi de exemplu un Logan.

Edited by AndyM, 18 June 2017 - 21:14.


#5
adelina2121

adelina2121

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2017
Pai ideea este urrmatoarea. Masina are un sistem multimedia care doar el a costat 3000 de euro. In plus cauciucurile sunt aproape noi Pirelli, au mai costat si ele 2400Euro. Sa spunem ca nu ma impiedic de asta, dar atunci cand mi-au furat oglinzile, am platit pe ele 200euro, ceea ce mi se pare destul de scump. Nu mai pun la socoteala ca abia le-am gasit sa le cumpar de la SH. Am asteptat aproape 2 luni sa gasesc unele care sa se potriveasca (oglinzi + suport). Daca ar fi viabil proiectul eu zic ca din toate cumponentele as putea trece de 8000Euro.

#6
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Nu il mai amagiti, o sa vina bisnitarii sa-i cumpere pe 2 lei toate piesele importante. Daca initiatorul crede ca o va vinde sub 1 an jumate, se inseala, o sa dai intr-un an abea partile de la motor, si toti o sa vina pt ce e mai important, ce ramane ne vandut ca nu e important,iti ramane pe cap mult si bine, si trebuie sa concurezi cu cei care vand pe site-uri, si nu le poti face fata, ei aduca rable dinafara le iau pe 2 lei si le revand aici pe piese.


Gandeste-te ca vin banii cu taraita 1/2 ani minim.

Si vezi daca poti concura cu site-urile de piese , care livreaza si gratuit acasa si ofera si garantie la ele.

Edited by alexandrualexww2, 18 June 2017 - 21:16.


#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 adelina2121, on 18 iunie 2017 - 21:14, said:

Pai ideea este urrmatoarea. Masina are un sistem multimedia care doar el a costat 3000 de euro. In plus cauciucurile sunt aproape noi Pirelli, au mai costat si ele 2400Euro. Sa spunem ca nu ma impiedic de asta, dar atunci cand mi-au furat oglinzile, am platit pe ele 200euro, ceea ce mi se pare destul de scump. Nu mai pun la socoteala ca abia le-am gasit sa le cumpar de la SH. Am asteptat aproape 2 luni sa gasesc unele care sa se potriveasca (oglinzi + suport). Daca ar fi viabil proiectul eu zic ca din toate cumponentele as putea trece de 8000Euro.
Eu te inteleg ca ai dat 2400e pe anvelope, dar la ce pret ai fi dispus sa le dai? 2000? 1500euro? Nu de alta, dar cine e dispus sa dea 1500euro pe anvelope, nu le ia SH, prefera sa mai dea un ban si sa le ia nefolosite.

#8
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Dezmembrari: presupune o manopera minim calificata, spatiu de depozitare, publicitate, timp.
Acum spune care ar fi piesele de ''rezistenta'' care adunate sa dea o suma care sa acopere cele de mai sus, si sa-ti si ramana aproape dublu fata de pretul obtinut pe masina asa cum este.

Vad ca intre timp au mai postat si alti care au aceiasi parere.

Edited by bitiro, 18 June 2017 - 21:20.


#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
cauciucurile aproape noi nu mai sunt noi. Daca ai dat pe ele 2400 de euro, vei obtine pe ele undeva la 1000 euro. In cel mai bun caz. Pe sistemul multimedia de 3000 de euro vei obtine in cel mai bun caz 1500-2000.
Vei vinde repede diverse chestii din care in maxim 6 luni vei aduna cu noroc vreo 3-4000 de euro. Restul de piese la vei vinde in alti 2 ani. Dar vei ramane cu destule care nu se vand

Edited by dan1980_25, 18 June 2017 - 21:30.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
altul dezmembreaza o masina lovita care nu are mare pret, sau adusa din anglia cu 4000 de euro, si o sa aiba preturi la piese in jumatate cat tine.

#11
adelina2121

adelina2121

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2017
Nu e vorba ca am dat destul de mult pe ele ci de faptul ca este o masina pe care am intretinut-o foarte bine iar pretul maxim pe care as putea sa-l obtin daca o vand intreaga mi se pare cam umilitor. Intelg ca pretul lor este mic mai degraba pentru ca impozitul este mare, reviziile costa mult, consuma si 12-13 la suta, dar totusi ... masina asta nu se va compara niciodata cu un Logan. Chiar daca e din 2004 e de multe multe ori o optiune mai buna decat un Logan nou.

#12
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
7-8000 de euro ti se pare un pret foarte mic pentru o masina din 2004 ? Eu zic sa te mai gandesti. Daca reusesti sa gasesti pe cineva dispus sa-ti ofere o asemenea suma, da-o de urgenta.
Exemplu rapid: https://www.olx.ro/o...html#154c0e4c89

Cat despre pretul scos din dezmembrare, nu cred ca reusesti nici 4000 de euro sa scoti. Trebuie sa te uiti la preturile de pe piata inainte de a-ti crea niste asteptari. Piate este plina de masini aduse din Anglia, acolo unde sunt foarte ieftine, si aduse special pentru a fi dezmembrate. Spre exemplu, pe motorul intreg, nu cred ca iei nici macar 1000 de euro. Nu te poti astepta sa reusesti sa vinzi motorul cu 3000 de euro, cand altul il vinde cu 900 de euro, scos dintr-o masina adusa din Anglia, cumparata la pret de nimic. Eu inteleg ca tie nu-ti convine situatia, dar aceasta este piata, si cand vinzi o masina second, pierzi bani.

Edited by Real_NEO, 18 June 2017 - 21:35.


#13
adelina2121

adelina2121

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2017

 Real_NEO, on 18 iunie 2017 - 21:25, said:

7-8000 de euro ti se pare un pret foarte mic pentru o masina din 2004 ? Eu zic sa te mai gandesti. Daca reusesti sa gasesti pe cineva dispus sa-ti ofere o asemenea suma, da-o de urgenta.
Nu e vorba neaparat de asta. Insa daca fac o evaluare a pprincipalelor piese la pretul la care se vand in acest moment pe net ca piese provenite din dezmembrari, pare ca as avea sanse sa obtin un pret mai bun daca as vindde-o pe bucati. Bineinteles, e important si timpul in care as reusi sa vand majoritatea pieselor. Asa cum spunea cineva mai sus e posibil ca dupa ultima piesa vanduta sa nu mai am in buzunar practic niciun ban. :(

#14
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

 adelina2121, on 18 iunie 2017 - 21:22, said:

Nu e vorba ca am dat destul de mult pe ele ci de faptul ca este o masina pe care am intretinut-o foarte bine iar pretul maxim pe care as putea sa-l obtin daca o vand intreaga mi se pare cam umilitor. Intelg ca pretul lor este mic mai degraba pentru ca impozitul este mare, reviziile costa mult, consuma si 12-13 la suta, dar totusi ... masina asta nu se va compara niciodata cu un Logan. Chiar daca e din 2004 e de multe multe ori o optiune mai buna decat un Logan nou.

Intradevar, pentru omul de rand este o optiune mai buna ca un Logan nou.
Sa facem o socoteala (apropo la ce am subliniat):
- la un logan nou 5-6 ani poate mai mult, platesti doar consumabile la un pret decent.
- la 100000km in aceasta perioada, un minim de 5l/100km (diferenta in minus) fac cca 5000l sau cca 5000euro
Curat avantaj.

Edited by bitiro, 18 June 2017 - 21:39.


#15
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 adelina2121, on 18 iunie 2017 - 21:14, said:

In plus cauciucurile sunt aproape noi Pirelli, au mai costat si ele 2400Euro.

2400 de euro pe niste cauciucuri? :blink:

#16
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Pe olx exista oameni care vand laptop acer din 2007 cu procesor Pentium si 512mb Ram la 600 de lei, omul nostru de ce nu ar lua 8000 pe un beamveu tunat vechi de 13 ani.
La 8000 de euro cred ca iei A4 B8 si C Class mai noi cu minim 6 ani, dar no... nu au cauciucuri de 600 de euro bucata (apropo, ce dimensiune rara au cauciucurile alea de au costat atata?).

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dan1980_25, on 18 iunie 2017 - 21:18, said:

cauciucurile aproape noi nu mai sunt noi. Daca ai dat pe ele 2400 de euro, vei obtine pe ele undeva la 1000 euro. In cel mai bun caz. Pe sistemul multimedia de 3000 de euro vei obtine in cel mai bun caz 1500-2000.
Vei vinde repede diverse chestii din care in maxim 6 luni vei aduna cu noroc vreo 3-4000 de euro. Restul de piese la vei vinde in alti 2 ani. Dar vei ramane cu destule care nu se vand
daca posteaza pe forumul BMW le vinde cu pretul corect.

cum sa vanda cauciucurile de 2.4 ori mai ieftin decat fac?

ce uzura ar avea sistemul multimedia? Nu are tot garantie daca il iei de la el?

#18
adelina2121

adelina2121

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.06.2017

 Real_NEO, on 18 iunie 2017 - 21:40, said:

Si eu incep sa cred la fel. Chiar nu stiu de ce administratorii softpedia permit postarea de link-uri unor useri proaspat creati. Ar trebui sa fie o conditie de minim 100 de postari inainte de a putea pune link-uri.
Am pus acel link pentru ca ei ofera ca firma ofera un serviciu care iti permite sa le dai masina si s-o dezmembreze si sa vanda ei piesele in locul tau. Un administratot poate sa stearga link-ul foarte bine daca deranjaza pe cineva. Asta ma interesa de fapt. Daca a folosit cineva pana acum un astfel de serviciu si cam cum functioneaza. Daca e rentabil sau nu. Si despre asta ma intereseaza dar si despre altele similare. Nu ma itereseaza sa fie neaparat in bucuresti. Pot duce masina oriunde in tara. doar sa fie seriosi.

 noone2v1, on 18 iunie 2017 - 21:48, said:

Pe olx exista oameni care vand laptop acer din 2007 cu procesor Pentium si 512mb Ram la 600 de lei, omul nostru de ce nu ar lua 8000 pe un beamveu tunat vechi de 13 ani.
La 8000 de euro cred ca iei A4 B8 si C Class mai noi cu minim 6 ani, dar no... nu au cauciucuri de 600 de euro bucata (apropo, ce dimensiune rara au cauciucurile alea de au costat atata?).
Nu au nicio dimensiune rara. sunt normale pe 19' si sunt Pirelli Runflat. Atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate