Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Nesimtirea PROFI... cum se face un ban "cinstit"

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
ALX11

ALX11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.02.2016

 _-AppleS-_, on 19 iunie 2017 - 17:06, said:

Mereu imi scapa si cate 1-2-3 copanele in plus in cutie, eu cred ca esti doar invidios ca nu se comporta si cu tine capitalistii asa bine.
Probabil că atrag mai multă clientelă așa :lol: Peste așteptările clienților.

Legat de subiectul principal: probabil că magazinele nu se sinchisesc să aibă monede mici în casă ca afară și vedeți rezultatul. Mărunțișurile astea se adună și într-o zi ies câțiva lei din ele. Și la noi se adună, dar nu într-o măsură la fel de mare ca la magazine. Deci...?
Bine, pot și magazinele să aibă prețuri de tip X,00 Ron sau X,90 Ron dar e mai rentabil cu X,99 Ron și uite că prețurile cam așa rămân.

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Deci pe tine te arde tare ca la un lant din asta de supermarket se aduna necuvenit 2-3 lei pe zi.
Poti sa incerci sa faci manifestatie in fata intrarii.

:lol:

get a life bro

#75
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Hai sa va arat alta inselatorie pusa la cale de PROFI.

Inainte de a citi mai jos, trebuie sa cunoasteti diferenta dintre "alune" si "arahide".
Alunele sunt fructe, cresc in copaci, in engleza se numesc hazelnuts. O aluna arata asa.
Arahidele sunt legume, se mai numesc si "alune de pamant" denumirea in engleza este peanuts. Asa arata arahidele.

Azi au oferta, reducere 25% la ARAHIDE, conform imaginii - https://imgur.com/SXlcVLe (coltul din dreapta sus).

Nu mica mi-a fost mirarea(stiam deja de multe magarii ale PROFI) cand am cumparat niste arahide(peanuts) iar la casa mi-au spus ca nu pot sa imi faca reducere, pentru ca nu sunt arahide, ci sunt alune.

Pe ambalaj scria "peanuts"(adica arahide) iar pe spate, din cauza unei traduceri defectuoase, scria "alune". Pe fata ambalajului erau clar, arahide(click aici)

Degeaba le-am explicat ca de fapt tot ce vand ei acolo sunt arahide si nu alune... "nu domne, daca scrie "alune", nu conteaza ca de fapt sunt arahide, nu facem reducere..."

Merita sa sesizez ANPC-ul?

#76
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014

 lex2010, on 29 ianuarie 2018 - 17:12, said:

Hai sa va arat alta inselatorie pusa la cale de PROFI.

Inainte de a citi mai jos, trebuie sa cunoasteti diferenta dintre "alune" si "arahide".
Alunele sunt fructe, cresc in copaci, in engleza se numesc hazelnuts. O aluna arata asa.
Arahidele sunt legume, se mai numesc si "alune de pamant" denumirea in engleza este peanuts. Asa arata arahidele.

Azi au oferta, reducere 25% la ARAHIDE, conform imaginii - https://imgur.com/SXlcVLe (coltul din dreapta sus).

Nu mica mi-a fost mirarea(stiam deja de multe magarii ale PROFI) cand am cumparat niste arahide(peanuts) iar la casa mi-au spus ca nu pot sa imi faca reducere, pentru ca nu sunt arahide, ci sunt alune.

Pe ambalaj scria "peanuts"(adica arahide) iar pe spate, din cauza unei traduceri defectuoase, scria "alune". Pe fata ambalajului erau clar, arahide(click aici)

Degeaba le-am explicat ca de fapt tot ce vand ei acolo sunt arahide si nu alune... "nu domne, daca scrie "alune", nu conteaza ca de fapt sunt arahide, nu facem reducere..."

Merita sa sesizez ANPC-ul?
Cred ca da. Ceea ce fac ei se numeste inselatorie. In alta ordine de idei, tu vrei ca aia sa stie engleza, cand, probabil, pentru ei si limba romana are multe taine inca nedeslusite"...

#77
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sincer să fiu, la treaba cu bănuții, mi-ar conveni dacă ar face toate magazine așa. Mai peste tot îți bagă ăia 3-4 bănuți în palmă, cu bonul, nici nu te lasă să-i lași acolo. Nu înțeleg de ce mai există moneda de 1 ban sau de ce e folosită. Pentru că n-are absolut nici o utilitate, doar se pierde energie în mânuirea și producerea ei. Genul ăla de valoare o folosești la prețuri en-gros. Dacă vrei să cumperi 5000 de produse, poate că te interesează dacă e 1,53 sau 1,55. Dar în practică, e inutilă.

Adică să-i punem puțin în perspectivă. Ai nevoie de 100 (o sută) de bănuți de-ăia ca să faci un leu. Cu 300 (trei sute) îți iei un bilet de autobuz. Cred că valorează mai mult dacă-i duci la fier vechi decât dacă-i folosești cu valoarea înscrisă pe ei.

#78
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Tsunnnami, on 17 iunie 2017 - 21:16, said:


Meri la scoala, creste-ti potentialul, ia un servici cu salariu mai mare si n-o sa te mai deranjeze ca dai cu 3 bani mai mult. Eu refuz si 50 de centi, nu vreau metal in buzunare

Ce? Asta înseamnă lipsă de respect față de banul câștigat, în Germania dacă faci așa ceva ești văzut ca ultimul mârlan.

#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nemti-s nitel mai primitivi asa...
Canadienii si americanii au gasit leac la treaba asta

#80
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 Tsunnnami, on 10 februarie 2018 - 15:48, said:

Nemti-s nitel mai primitivi asa...
Da-s foarte primitivi nemtii astia,se vede cu ochiul liber...



Eu stau pe langa 3 supermarket-uri: Kaufland, Lidl, Carrefour Market. Dintre astia cei de la Kaufland sunt cei mai corecti. Imi dau restul pana la ultimul banut. Uneori mai fac si aproximari, chiar si la 10 bani dar numai in favoarea mea.   La lidl se face aproximare la 5 banuti, in favoarea magazinului sau in favoarea mea, depinde de situatie dar in general se face in favoarea lor.  La market se face aproximare la 10 bani in majoritatea cazurilor in favoarea lor.

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 heinz, on 11 februarie 2018 - 16:46, said:

Da-s foarte primitivi nemtii astia,se vede cu ochiul liber...

Nu vorbesc de teleorman aici, discut de Germania in randul tarilor cu apa calda.
Desi, cred ca nemtii umbla cu cash chiar mai mult decat romani

#82
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 SmurfK, on 31 ianuarie 2018 - 19:09, said:

Sincer să fiu, la treaba cu bănuții, mi-ar conveni dacă ar face toate magazine așa. Mai peste tot Ă®ți bagă ăia 3-4 bănuți Ă®n palmă, cu bonul, nici nu te lasă să-i lași acolo. Nu Ă®nțeleg de ce mai există moneda de 1 ban sau de ce e folosită. Pentru că n-are absolut nici o utilitate, doar se pierde energie Ă®n mânuirea și producerea ei. Genul ăla de valoare o folosești la prețuri en-gros. Dacă vrei să cumperi 5000 de produse, poate că te interesează dacă e 1,53 sau 1,55. Dar Ă®n practică, e inutilă.

Adică să-i punem puțin Ă®n perspectivă. Ai nevoie de 100 (o sută) de bănuți de-ăia ca să faci un leu. Cu 300 (trei sute) Ă®ți iei un bilet de autobuz. Cred că valorează mai mult dacă-i duci la fier vechi decât dacă-i folosești cu valoarea Ă®nscrisă pe ei.
Nu stiu unde ai mai primit de 1 ban, kaufland si lidl rotunjesc in favoarea clientului, careffour cand pentru ei, cand pentru tine...

#83
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La Kaulfand am primit săptămâna trecută, la Lidl nu sunt sigur dacă dau acum, dar dădeau în urmă cu ceva timp.

#84
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
La PROFI daca costa 4.8 lei un produs, slabe sanse sa primesti 20 bani inapoi... In schimb, Lidl si Kaufland platesc si cate 1 ban, ca sa fie restul exact.

#85
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Cazuri si cazuri.
Am o cutie de gloante  care le-am tot primit rest de la Profi Loco.

#86
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014
In strainatate am primit intotdeauan rest, chiar si sume infime, 1-2 eurocenti. Anul trecut o vanzatoare de la un muzeu din Torino (Palazzo Madama) a alergat efectiv dupa mine sa imi dea rest 2 eurocenti (cumparasem o carte din libraria muzeului). Eu ma grabeam, trebuia sa ajung la gara sa prind trenul, aia cu eurocentii dupa mine...

#87
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 slai, on 20 februarie 2018 - 22:30, said:


Nu stiu unde ai mai primit de 1 ban, kaufland si lidl rotunjesc in favoarea clientului, careffour cand pentru ei, cand pentru tine...
Depinde si de casier, ieri de exemplu trebuia sa-mi dea rest 17,86 (sau ceva gen) si mi-au dat doar 17,8. Altadata aproximau in favoarea mea, altadata imi dadeau restul exact. Depinde de la magazin la magazin, de la casier la casier. Din cate am observat doar Kaufland mai practica treaba cu restup fix, restul estimare la 5-10 bani

#88
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
wrong posts(pls stergeti)

Edited by lex2010, 21 February 2018 - 19:43.


#89
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 lex2010, on 17 iunie 2017 - 20:44, said:

Am un magazin PROFI situat in apropierea blocului unde locuiesc, astfel ca din comoditate imi fac cumparaturile destul de des pe-acolo.
de maine incolo m-am hotarat sa platesc numai cu cardul, chiar si pentru o paine...
La Profi plătesc exclusiv cu telefonul/cardul; nici nu iau portofelul la mine. Am o nemulțumire offtopic; de curând aduc paine ceva mai buna de la Velpitar dar prețul...este aberant. O paine "grau întreg" este peste 4 lei in timp ce la magazinul de langa este 2,90 maxim 3 lei. In general painea prin penny Profi nu este buna de nimic.

Edited by Fuserisk, 09 September 2018 - 15:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate