Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nesimtirea PROFI... cum se face un ban "cinstit"

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
LoL, ce dureri au unii. Eu las rest mult mai mult de atat si tu te vaieti de 7 bani?
Plm, eu iau numai daca sunt 50 de bani si banii de hartie, altfel ii las pe tejghea.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMonstruozitate, on 17 iunie 2017 - 21:47, said:

Las ca v-am razbunat eu, am lichidat o firma si mi-au ramas 3kg si ceva de marunti de 1 ban, si am stat vre-o juma de an sa ma gandesc de cine sa imi bat joc.... si am zis ca de toti... mi-am pus un ciorapel la cingatoare, unu din piele frumos, am incarcat munitia de 1 ban, si baga tata, pana la ultimu ban...

Cum ii vedeam ca stramba din nas, cum ziceam ca nu-i oblig eu sa aiba preturi cu doua zecimale!

Problema e ca tu ma enervezi pe mine care ma grabesc si mstau la coada sa te prostesti tu cu monezi de 1 ban.
Casieru', aia e slujba lui, nu-l intereseaza ca sta o juma de ora de unu care crede ca face misto de el.

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFriskey, on 18 iunie 2017 - 03:23, said:

Plm, eu iau numai daca sunt 50 de bani si banii de hartie, altfel ii las pe tejghea.
50 de bani de hartie? Cam cum arata?

-------

In rest: Profi = magazin de rahat, calitate de rahat, casiere/angajati de rahat, marfa de rahat, target clienti ... dintre cei mai buni [Top Quality, ca si produsele], desigur!

P.S. Cat despre revolta legata de locurile de parcare: n'ai ce face, boborul a votat ca nu are nevoie de din astea si ca magazinele ieftine-imi-bat-joc-de-orice-si-oricine [inclusiv clienti] sunt castigatoare! Este o mizerie in care se scalda si se complac multi, ca sa fiu mai precis.

Edited by dexterash, 18 June 2017 - 04:19.


#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postzzhunt, on 17 iunie 2017 - 21:26, said:

Mama nene ditamai cârnatul scris pt 5 bani.
.....
Stai tu liniștit că nu fac nici un ban cinstit.
Asa pare , o prostie sa discuti despre 5 bani ...dar citeste mai jos !

View Postdriftking91, on 17 iunie 2017 - 21:27, said:

Vă garantez că cel puțin 70-80% din clienți nu se uită la 5-10-20 bani, cu atât mai puțin 1 ban, chiar se simt deranjați.
Pai cam esta este si procentul de " rupti in fund " care macar asa " se dau " si ei importanti si generosi , cam asta este procentul celor cu venituri la limita subzistentei .
..........
Adevarul este ca " se aduna " .
De mult timp , maruntul primit peste zi , il " debarc " seara din portofel , asa cum si hirtiile obisnuiesc sa le schimb urgent in unele mai mari , de 200 de lei . Pt ca sint comod .
Monedele mici se duc la cumparaturile de prima urgenta , linga casa , la magazin , de regula la piine si maruntisuri . Asta pt a nu schimba hirtii .
Ieri mi-am " lichidat " bolul de maruntis ca se umpluse ( si nu in timp scurt asta ) iar suma numarata si pregatita pt " maritat " 120 de lei .
Mult, putin ??? Este a doua lichidare a bolului pe anul asta . Cum marunt am si prin masini , eu zic ca se aduna o suma interesanta intr-un an , o suma care poate ajunge si la un salariu minim .
Daca punem si banii " fu...ti pe prostii , uite cum traiesc multi prost , si citi bani pierd .

#41
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Așa e românul, vrea parcare peste tot.
Că doar nu o merge pe jos 10 m, exact că aia de își aduc odraslele la școală, ba da fix in usa scoli îi lasă

Întamplator și eu am profitat la colțul blocului poate suntem vecini, la timpuri noi? Dar aici angajați nu au mașini.


#42
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015


View PostLex404, on 17 iunie 2017 - 20:54, said:

inca sunt de parere ca formatul monetar romanesc ii cel mai misto: Plastic, poti sa-i speli, poti sa versi berea pe ei, ai bancnota de 1 leu si 2 monezi uzual.

Da, dar ce misto e cand plasticul ala crapa...



#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mentalitate comunistoida. Avem numai drepturi, indatoriri, nu. Si e valabila la toate magazinele, de la cele de cartier pana la hipermarket-uri, cat si in piete, la "amarata de batranica cu legatura de patrunjel, amendata de comunitari", atat la vanzatori cat si la cumparatori. "Ce daca-mi lipseste un ban, de ce nu vrei sa-mi vinzi marfa?" vi se pare mai corect decat sa uite sa-ti puna banutu´ pe tejghea?

#44
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Raspuns pentru initiator:
-Parcare...Spre deosebire de Kaufland, Lidl, Billa care la mine in oras si-au construit magazine noi, moderne, prevazute cu parcari, loc de aprovizionare, etc (mi-amintesc ca Lidl a preluat reteaua de magazine de la Plus, acestia aveau acces permis la toaleta si pentru clienti-chestie de civilizatie, a disparut), Profi a preluat reteaua Alibinuta care s-a dezvoltat in fostele Alimentara. Unele magazine Alimentara se aflau la parterul unor blocuri. De aici si lipsa parcarilor pentru clienti, angajati. Acum daca locurile de parcare ale locatarilor sunt platite/rezervate, se poate apela politia locala. Daca sunt "rezervate" asa cum e obiceiul pe la noi, dupa principiul "eu imi parchez masina aici de 15 ani, e locul meu", fara a se plati locul de parcare, nu ai dreptate.
-Atitudine angajati, aspect magazin Profi... Ii dau dreptate userului Manasu, asa e si pe la mine. Magazinele Profi, am observat si eu in cateva, nu au aspectul ingrijit pe care il au de ex Lidl, Kaufland. La Lidl permanent se aranjeaza marfa, se completeaza, se curata, toti se misca in viteza, probabil si din cauza varstei, mai toti sunt tineri. Aspectul mai putin placut la Profi cred ca tine de manager dar ceva mai sus de magazin, aspectul nu l-am observat intr-un singur loc dar nici in toate.

#45
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostManasu, on 17 iunie 2017 - 22:27, said:

Nu stiu daca ati observat, dar angajatii Profi sunt mai din popor, si asta e nu-i neaparat rau (e mare lucru ca angajeaza gospodine de 50 de ani si batranei in pragul pensionarii), dar nu li se face un instructaj corespunzator. Trebuie sa-l inveti pe ala sa dea restul cum trebuie, sa sa nu se intinda la barfa cu clientii, sa nu mai flirteze ca la tarla, etc.
Dintre toate lanturile de magazine, Profi arata cel mai "prafuit", cel mai rural, ca sa zic asa...  am si eu unul din asta in apropiere. am fost odata sa iau niste bere DAB de la ei, pret bun, doar ca nu reuseam s-o dezlipesc de pe raft!
Profi ofera cele mai proaste conditii si cei mai putin bani, e un Profi langa mine pe unde s-au perindat zeci de angajati intr-un singur an, unii dintre ei pareau sa aiba probleme cu alcoolul si drogurile, altii pareau dereglati mintal, cam toti pareau sa fie din paturile inferioare ale societatii si isi faceau treaba cu scarba si fara interes.

#46
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 iunie 2017 - 21:57, said:

la o medie de 3 bani pe zi se strang ~ 100 sau un leu pe luna...daca asta e prea mult in minus pentru tine cred ca problema e altundeva

View PostFriskey, on 18 iunie 2017 - 03:23, said:

LoL, ce dureri au unii. Eu las rest mult mai mult de atat si tu te vaieti de 7 bani?
Plm, eu iau numai daca sunt 50 de bani si banii de hartie, altfel ii las pe tejghea.
Eu am dat 5 lei la kfc si mi-a dat restul ca la 50 lei. Banuiesc ca sunt multi ca voi de nici nu se mai uita casierii la rest, atat de mult pe plus raman la sfarsitul zilei ca sunt chill complet.

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Io n-am văzut rest dat la 1 ban decît la Hornbach și parcă la Lidl (de Lidl nu sînt sigur, că nu merg des).
În rest, rar primesc de 5 bani, în general se rotunjește încît să nu se dea rest monede mai mici de 10 bani, că nu prea circulă așa ceva.
Sînt din București, deci nu știu cum e la Profi, ce povestesc se petrece la Mega Image, Metro, Carrefour, benzinării, magazine de colț.
De regulă casierele rotunjesc în favoarea clientului, eu nu accept așa ceva, nu mi se pare normal să rămîn dator la casieră. Prefer să „pierd” eu 5 bani, decît să „cîștig” 5 bani pe „spinarea” unei casiere, care nu e chiar cel mai bine plătită meserie.

#48
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postabancor, on 18 iunie 2017 - 12:31, said:

Sînt din București, deci nu știu cum e la Profi,

Esti sigur ca esti din Bucuresti?
http://www.profi.ro/.../Bucuresti.html

View Post_-AppleS-_, on 18 iunie 2017 - 10:55, said:

Eu am dat 5 lei la kfc si mi-a dat restul ca la 50 lei. Banuiesc ca sunt multi ca voi de nici nu se mai uita casierii la rest, atat de mult pe plus raman la sfarsitul zilei ca sunt chill complet.

La carduri nu se da rest asa ca nu stau la mila casierrului sa imi dea si mie un ban

#49
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Nu mai judecati simplist, la genul "pierde casiera 5 bani sau castiga 10 bani".  Nu pierde casiera nimic, nici nu castiga, ca doar nu opreste ea banii aia... intra banii la Lidl, acolo raman. Nu se imbogateste nimeni din asta, nici nu saraceste cineva. S-a mai zis de cateva ori ca este vorba de un principiu, nu de 5 - 10 bani... iar a te lauda pe forum ca lasi una-doua monezi insignifiante (ca doar nu te "face" pe tine 5 bani), e semn de cocalareala.

Iar de furat nu te fura magazinul oprindu-ti 5 bani, te "fura" cand pretul la raft e 8 lei iar la casa e 14, sau cand iti scaneaza aiurea produsele, ti le pune de doua ori, etc... acolo sa cascati ochii.

Edited by Manasu, 18 June 2017 - 12:51.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_-AppleS-_, on 18 iunie 2017 - 10:55, said:

Eu am dat 5 lei la kfc si mi-a dat restul ca la 50 lei.

Si?
I-ai bagat in buzunar si ai taiat-o?
Cineva va plati din buzunar infractiunea asta.


Io nu prea-i inteleg pe romani.
Le place sa se planga ca la cimitir.
Numai ca acolo, la cimitir, nu mai poti face nimic.
Va e lene fratilor sa indreptati o situatie?
Va e lene sa intrebati cum o cheama pe casierita si sa-i spuneti ca discutia e inregistrata?
Va e lene sa faceti o plangere la managerul magazinului?
Va e lene sa faceti o plangere la Protectia Consumatorului?
Va meritati soarta atunci.
Stati ca babele alea proaste si plangeti pe forum!

Asteptand ce?
Probabil sa va rezolve tot Merkel problema asta.
Puturosenia asta....

#51
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Problema vietii voastre e ca v-au pacalit hotii de capitalisti cu 7 bani la casa. Discutii, analize, amenintari cu inregistrari, plangeri la protectia consumatorului, smiorcaieli pe forumuri... Pentru 7 bani. Te dai dracu.
Mentalitate din aia de calic oparit care sta si o ora sa se certe la casa pentru 5/10 bani. :death:

#52
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Uite ca pe mine azi m-a facut la casa cu 18 bani. Am luat doua batoane ce costau 91 de bani fiecare, si ma trezesc la casa ca imi zice: "2 lei! ". I-am dat 2 lei si  am plecat, nu am mai asteptat restul.....

#53
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008

View Postdriftking91, on 17 iunie 2017 - 21:27, said:

Vă garantez că cel puţin 70-80% din clienţi nu se uită la 5-10-20 bani, cu atât mai puţin 1 ban, chiar se simt deranjaţi.

View Post86-APP, on 18 iunie 2017 - 05:30, said:

Pai cam esta este si procentul de " rupti in fund " care macar asa " se dau " si ei importanti si generosi , cam asta este procentul celor cu venituri la limita subzistentei .

Şi vrei să zici că ăia înstăriţi stau cu mâna întinsă să le dea casierul 5-10 bani?

#54
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Uite ca eu iau restul tot de obicei. Multi casieri de la magazine de cartier sau de proximitate sunt nesimtiti si opresc maruntul sau il rotunjesc dupa bunul plac, evident in defavoarea clientului...
Ideea principala e ca e obligat legal sa il ofere, ca alegi tu sa il "uiti" pe tejghea sau sa il iei si sa il bagi in cutia cu donatii, sau pur si simplu in buzunar/portofel e problema ta. Faptul ca nu il pune pe tejghea e furt si e ilegal.

Ca exemplu pozitiv, am fost sa cumpar undeva ceva, ii dau bancnota mare, pretul era ceva de genul 4,20 lei si ma intreaba daca am 20 bani, ii spun ca nu, imi da rest ca si cum as fi avut de plata doar 4 lei si imi spune ca ii dau eu alta data, adica nu conteaza. Mi-a placut atitudinea, mai ales ca am vazut ca o aplica destul de des si cu alti clienti, si dupa intamplarea asta de multe ori las pe tejghea cand imi pune monede ca rest.

Edited by samebo, 18 June 2017 - 17:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate