Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Emigrare Canada-Studii Romanesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015

 alexandrualexww2, on 17 iunie 2017 - 18:44, said:

unul lucreaza la un spital , ca asistent medical. Din ce am citit eu pe net nu a r merge chemare ...

Credeti ca are vreo sansa? Sper totusi sa-l conving sa ramana...

Intreaba-l cum e "viata" acolo in domeniul sanitar. (asa de curiozitatea mea)

#20
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 avenirv, on 04 iulie 2017 - 20:03, said:

deci esti de 10 ani jurist, o profesie unde cuvintele au mare valoare, si te exprimi putin mai ciudat...bafta.
Ai dreptate. Nu numai ciudat, ci si gresit, agramat etc.  Dar este valabil numai ptr limba romana si explicatia este simpla: am parasit Romania in 1990 la 12 ani. Romana mea este a unui copil de 12 ani. Si pana si din aia s-a uitat o parte.

Edited by Passenger001, 04 July 2017 - 20:50.


#21
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 duradavid01, on 04 iulie 2017 - 20:08, said:

Intreaba-l cum e "viata" acolo in domeniul sanitar. (asa de curiozitatea mea)


E ok, a luat-o de la zero...chiar daca aici facuse facultatea a facut-o iarasi. E asistent medical.

#22
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 alexandrualexww2, on 04 iulie 2017 - 23:34, said:



E ok, a luat-o de la zero...chiar daca aici facuse facultatea a facut-o iarasi. E asistent medical.

a facut-o din nou deoarece pt a fii registered nurse ai nevoie de 4 ani de facultate (bachelor in nursing), in romania nu exista asa ceva.
daca ai facut medicina in romania (chiar si la oradea) ti se recunoaste diploma dar practic trebuie sa refaci rezidenta (dand si niste examene pe care le dau si un canadian). a reface rezidenta in canada este greu. in state gasirea unui loc de rezidenta este mai cuantificata (examene in principal), in canada este foarte mult pe "impresii", relatiile ce s-au creat in timpul electivelor, etc. locurile la rezidenta sunt practic finantate de stat si de aceea sunt putintel mai mari decat numarul de absolventi medicali in fiecrae an. exista o cota foarte mica pt IMG iar unele provincii au locuri de medici IMG acolo unde un canadian nu vrea sa mearga.

deci nu este obligatoriu sa refaci facultatea de medicina.
dar pt a fii registered nurse da, trebuie facuta in canada deoarcee in romania nu exista asa ceva.
dar mi se pare ca existe si nurse fara facultate dar acelea sunt de low level, sunt cele ce spala bolnavii, de ex.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 alexandrualexww2, on 17 iunie 2017 - 18:44, said:

Dar, crede el ca are sanse, deoarece, sora de gradul 1 a bunicii noastre, are copii in Canada, deci pot ei sa ii faca chemare?
S-a batut apa in piua fara raspunsuri concrete/ documentate la problema ridicata in primul post.

Deci: informatiile necesare (si multe alte linkuri utile) pt emigrarea in Canada se gasesc pe pagina oficiala guvernamentala: http://www.cic.gc.ca...grate/index.asp
Chemare trebuie doar in cazul in care se urmareste obtinerea unei vize turistice, iar aplicantul nu poseda fondurile necesare pentru a se descurca acolo (cazare, mancare etc) si va sta la o cunostinta/ ruda/ prieten etc (care se obliga astfel sa i le asigure).

Acestea fiind spuse, thread-ul se inchide.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate