Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Emigrare Canada-Studii Romanesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, fratele meu s-a hotarat sa emigreze *un timp* in CACAnada, ca o aventura asa.

El are diploma de bac, licenta cu 10 in drept la Spiru Haret , carnet categoria B, curs cu cod COR de operator de dana portuara si atestat in paza.Stie engleza foarte bine, dar nu are cursuri sau ceva, doar ce e de la liceu si din facultate. are 23 de ani si 0 experienta in munca in Romania. Nu are familie etc, e singur.Dar, crede el ca are sanse, deoarece, sora de gradul 1 a bunicii noastre, are copii in Canada, deci pot ei sa ii faca chemare? Unul din ei, e educator la scoala publica, unul lucreaza la un spital , ca asistent medical. Din ce am citit eu pe net nu a r merge chemare ...

Credeti ca are vreo sansa? Sper totusi sa-l conving sa ramana...

Edited by alexandrualexww2, 17 June 2017 - 18:47.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Legal nu se incadreaza la punctaj pentru emigrare . Poate incerca insa la interviu la ambasada. Este importanta impresia pe care o face . Daca il accepta pentru interviu . De mers poate sa mearga fara probleme in vizita .

#3
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postalexandrualexww2, on 17 iunie 2017 - 18:44, said:

Salut, fratele meu s-a hotarat sa emigreze *un timp* in CACAnada, ca o aventura asa.


de ce jignesti Canada ? Realizezi ca e o tara de 20 de ori mai buna decat tara asta ?

#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
cu 10 licenta la spiru haret se poate baga in politica.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalexandrualexww2, on 17 iunie 2017 - 18:44, said:

Salut, fratele meu s-a hotarat sa emigreze *un timp* in CACAnada, ca o aventura asa.

Credeti ca are vreo sansa?

In Cacanada are sanse. e de el. Si de tine.

View Postalexandrualexww2, on 17 iunie 2017 - 18:44, said:

sora de gradul 1 a bunicii noastre, are copii in Canada

Daca era de gradul 3 nu avea sanse, dar la gradul 1 are sanse

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,018
  • Înscris: 06.09.2008

View PostVladBtz, on 17 iunie 2017 - 19:01, said:


de ce jignesti Canada ? Realizezi ca e o tara de 20 de ori mai buna decat tara asta ?

atunci cara-te de aici, asa m-am saturat de patriotii ca tine...

#7
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Multumesc, eu sper sa-l conving sa-si schimbe ideea, desi el zice ca e doar o aventura de cativa ani, eu cred ca il va atrage sa ramana acolo. Ca asa iti fura privirea stilul asta de viata din zona aia. Te incanta ca e diferit :).

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Mai bine ii duci dorul decat sa-i duci grija...

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Citez o cunostinta intoarsa din Spania dupa ceva ani, si care nu vrea sa se duca in Canada, unde are unchi + verisor - Aia sunt bolnavi de munca, nu este de mine.

#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postalexandrualexww2, on 17 iunie 2017 - 19:47, said:

Multumesc, eu sper sa-l conving sa-si schimbe ideea, desi el zice ca e doar o aventura de cativa ani, eu cred ca il va atrage sa ramana acolo. Ca asa iti fura privirea stilul asta de viata din zona aia. Te incanta ca e diferit Posted Image.

si ce e asa rau daca ramane acolo ?

View Postsirgoofy, on 17 iunie 2017 - 19:36, said:

atunci cara-te de aici, asa m-am saturat de patriotii ca tine...

ce radical esti, ce ai de gand sa faci, ma scoti in modul ?

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Oricum ar fi,sa/si ia bilet dus intors,ca daca o da naspa macar vede mamaia.Daca in 6 luni nu pune peste cu ce a venit din tara avion scrie pe el. Si trebuie sa umble si la mentalitate,cu toate studiile care le are.

#12
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
daca fractu e ca tine ( adica prost ), o sa ne faca romania de ras.
Zi-i sa incerce mai aproape, prin italia, ca aia-s obisnuiti cu 'al de el, si nu mai e onoare care sa fie patata prin tara aia

#13
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostTheRipper, on 19 iunie 2017 - 06:21, said:

daca fractu e ca tine ( adica prost ), o sa ne faca romania de ras.
Zi-i sa incerce mai aproape, prin italia, ca aia-s obisnuiti cu 'al de el, si nu mai e onoare care sa fie patata prin tara aia


O cunosti pe mama ta? Mai stii de unde ai iesit ^^ ? Fa o vizita pe acolo sa vezi daca incapi sau intri ca in sala de bal, tind sa cred ca e varianta numarul 2.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTheRipper, on 19 iunie 2017 - 06:21, said:

...

View Postalexandrualexww2, on 03 iulie 2017 - 13:31, said:

...
:nonobad:

#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
@alexandrualexww2:

Studiile fratelui tau, egal daca ar fi recunoscute sau nu si egal daca ar avea experienta sau nu, valoreaza = Zero. Ar trebui sa ia totul de la Zero. Si asta este valabil ptr toate tarile, nu numai ptr Canada. Dreptul nu este medicina sau inginerie!

#16
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPassenger001, on 04 iulie 2017 - 15:36, said:

@alexandrualexww2:

Studiile fratelui tau, egal daca ar fi recunoscute sau nu si egal daca ar avea experienta sau nu, valoreaza = Zero. Ar trebui sa ia totul de la Zero. Si asta este valabil ptr toate tarile, nu numai ptr Canada. Dreptul nu este medicina sau inginerie!

toate diplomele (studiile) sunt recunoscute.
problema pt meserii ca medic sau jurist este cu dreptul de practica.
la fel este si cand un nord american vine sa practice in europa.
deci nu este vorba de recunoasterea studiilor.

la juristi mai este o problema: in europa continentala se practica dreptul bazat pe treburile lui napoleon. in canada se practica un drept similar intr-un fel cu cel britanic.

Edited by avenirv, 04 July 2017 - 16:48.


#17
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
@avenirv:

Poate m-am exprimat eu putin mai ciudat. Ma refeream strict din punct de vedere practic (nu la dreptul de a practica, ci pur si simplu nu faci fata la job).

Concret: trimiti maine un medic la capatul celalalt al lunii si poate imediat sa consulte pacienti. Eu am facut scoala, facultatea etc. in Germania si profesez de peste 10 ani ca Jurist. Daca m-ai trimite maine in Romania (sau in orice alta tara de pe lumea asta), unde cat de cat cunosc limba, nu as putea lucra nimic in domeniul juridic. Nu stiu nimic, nu cunosc legi, proceduri etc, ar trebuii sa o iau de la Zero ca unul in anul 1 la drept.

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPassenger001, on 04 iulie 2017 - 17:37, said:

@avenirv:

Poate m-am exprimat eu putin mai ciudat. Ma refeream strict din punct de vedere practic (nu la dreptul de a practica, ci pur si simplu nu faci fata la job).

Concret: trimiti maine un medic la capatul celalalt al lunii si poate imediat sa consulte pacienti. Eu am facut scoala, facultatea etc. in Germania si profesez de peste 10 ani ca Jurist. Daca m-ai trimite maine in Romania (sau in orice alta tara de pe lumea asta), unde cat de cat cunosc limba, nu as putea lucra nimic in domeniul juridic. Nu stiu nimic, nu cunosc legi, proceduri etc, ar trebuii sa o iau de la Zero ca unul in anul 1 la drept.

deci esti de 10 ani jurist, o profesie unde cuvintele au mare valoare, si te exprimi putin mai ciudat...bafta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate