Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Salarii contabil entry-level

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Cu 1 an de facultate nu cre' ca ai sanse mari la un job. Mai degraba un internship. In primu' an se fac bazele contabilitatii si alte rahaturi mai mult sau mai putin utile(micro/macro). E prea putin. Nici nu ai inceput sa studiezi grosu' contabilitatii..

Edited by Alecsandru010, 17 June 2017 - 16:06.


#38
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
1. Ce varsta ai ?
2. Fa-ti cont de Linked IN si baga internship contabilitate.
3. La fel pe ejobs, bestjobs, hipo si care mai sunt.

Multe sunt platite. Posibil in 5-10 ani sa fie o penurie de contabili. Prea ii tot da lumea cu IT_ul, dar cand va fi vorba sa faca cineva o declaratie ptr fisc nimeni nu o sa aibe habar.

Daca totusi gasesti vreun patronoache roman, o sa te puna sa bagi facturi toata ziua/ intocmesti NIR-uri si alte rahaturi pe maxim 1500 de lei.
Chestii care le face si prostu/a care iti e coleg/a, nu are BAC_ul dar lucreaza de 3 ani in firma aia si patronachele considera ca are mai multa experienta ca tine.
Ca sa nu mai spun cu ce are de superiotate te trateaza colegu`

Totusi te asteptai sa intocmesti o balanta, sa faci niste declaratii, sa faci un inventar cap coada, sa faci un flux de productie, sa faci chiar un bilant  -nu? pe un minim 3000 de le de inceput ?

Viseaza in continuare !


PS: Shaormar, 45 de ani - 3000 de lei in Bucuresti - mi-a spus el personal asta.
Ma intreaba daca se plece sau nu in UK pe 1200 de lire si cazare asigurare.

I-am zis atat: Sunt oameni care bat in tastatura si iti storc creierii de ii ia naiba ptr banii astia.
Eu daca aveam 3000 de lei la fostul loc de munca constant, nu plecam din tara.

PS2: Daca aveam oportunitatile de acum, in urma cu 10 ani eram departe azi.

Eu in locul tau mi-as lua gaska, m-as duce afara, as baga ceva carca, as face si o facultate acolo si as arata degetul mijlociu Romaniei.
Esti tanar, esti in putere -nu iti bate capul cu angajatorii romani. Pur si simplu nu merita sa iti futi tineretea ptr ei.

Pleaca afara si ia-o de la zero.
Vei fi mult mai implinit.
Si da, facultatea in RO ai facut-o degeaba.
Nimeni de afara nu da 2 lei pe ce faci aici, daca nu e certificat international.

Edited by M4V3RiCk_, 08 July 2017 - 16:47.


#39
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postdon_King, on 16 iunie 2017 - 15:32, said:

No offence, dar pe angajator nu il intereseaza ca tu ai chirie si utilitati de platit. Aia e strict problema ta. Repet, scopul tau e sa inveti cat poti de mult si cat poti de repede ca sa poti emite ulterior pretentii.

Asa este, ai perfecta dreptate.

Problema e ca acum trebuie sa traiesti, nu poti sa astepti pana ulterior.

Cum poti invata pe burta goala sau cu gandul la facturile neplatite?

#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Cineva a descoperit că studiile costă...
Soluția e simplă - pînă termini școala fie te susține familia, fie îți găsești de muncă pe baza a ce știi să faci acum. Nu există alte variante.
Inițiatorul nu va căpăta de lucru pe post de contabil pentru că încă nu e contabil. E doar student în anul I ceea ce înseamnă că în cel mai bun caz va fi angajat pe post de plimbător de hîrtii, foarte probabil pe un contract cu timp parțial. Dacă e deștept va face asta într-un loc în care să fure și ceva meserie.

#41
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ca sa raspund la obiect, salariul minim. In zilele noastre cam asta se da la primul job, chiar si daca ai ceva studii. Diferenta este ce oportunitati ti se deschid de la jobul acela. Daca ajungi la 2000 brut ar trebui sa fi multumit.

Ca sa raspund celor care spun ca in anul I nu te angajeaza nimeni, am cunoscut un tanar de la ASE care in vacanta de dupa anul I s-a angajat redactor economic la ziar, apoi a ramas redactor si tot anul I. In anul II s-a angajat pe perioada determinata cu program scurt pe un job in domeniul economic cu 2000 brut pe luna. La final de anul III il a primit oferta de la firma respectiva direct cu 3000 brut pe luna. Deosebit baiat, nu ar putea oricine ce a putut el, dar a facut asta cu 0 pile, doar cu mintea care ii mergea brici.

#42
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cum a mai spus cineva studiile costa!
Te poti angaja pe funtia de contabil abia dupa ce ai diploma si asta 99% pe salariul minim.Doar cu pile si nepotisme sa-ti faca salariu mai mare din prima.
Momentan nu ai diploma deci te poti angaja maxim ca necalificat cu 12 clase.Salariul va fi pe masura si vei face doar munca de jos.
Daca ai nevoie de bani in perioada asta si nu ai sustinere poti sa practici absolut orice munca la nivele de necalificat.Poti fi foarte bine ospatar, salahor, sofer(daca ai permisul; ideal de profesionisti), Vanzator, etc...
Daca esti eminent poti merge la programe work and travel prin state dar tot munca de jos vei face.
In postura ta nu prea ai ce negocia!
Unii nici nu au terminat facultatea si se incalta cu fesul dar vor posturi de director de companie cu 15k euro salar, limuzina la scara si 3 secretare top model la biroul de 5 stele.

#43
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postyndy, on 15 iulie 2017 - 17:36, said:

Ca sa raspund celor care spun ca in anul I nu te angajeaza nimeni, am cunoscut un tanar de la ASE care in vacanta de dupa anul I s-a angajat redactor economic la ziar, apoi a ramas redactor si tot anul I. In anul II s-a angajat pe perioada determinata cu program scurt pe un job in domeniul economic cu 2000 brut pe luna. La final de anul III il a primit oferta de la firma respectiva direct cu 3000 brut pe luna. Deosebit baiat, nu ar putea oricine ce a putut el, dar a facut asta cu 0 pile, doar cu mintea care ii mergea brici.

3 ani de futut creierii ptr 3000 de lei brut ?! No fucking way !
Astia sunt abia 2100 de lei.
Cu banii astia faci foamea in Bucuresti, daca mai trebuie sa platesti si chirie.

Daca voua asta vi se pare oportunitate...


Oprtunitate e cand te baga intr-un intership cu vreo 2000 de lei NET, iar dupa un an de munca/ trainig-uri pe chestii folosite la nivel globa,l deja ti se ofera 1000 de Euro net.
Asta e oportunitate !

3 ani pe 1500 de lei unde vezi ca esti mai bun decat toti de acolo care castiga dublu sau triplu cat tine, e pur si simplu - iti cam bati joc de tine !


Solutia OK:

UK cu gaska ptr reducerea costurilor, 3 luni de carca acolo la depozite (minim 1200-1300 de lire pe luna), facultate prin student finance -program part time -  (20-25 de ore/saptamana 700-800 de lire/luna) pana primesti finantarea.

Intr-un an de zile poti fi bine infipt in sistem si sa spui bye bye Romania ptr totdeauna.

Edited by M4V3RiCk_, 16 July 2017 - 12:09.


#44
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostM4V3RiCk_, on 16 iulie 2017 - 12:00, said:

Oprtunitate e cand te baga intr-un intership cu vreo 2000 de lei NET, iar dupa un an de munca/ trainig-uri pe chestii folosite la nivel globa,l deja ti se ofera 1000 de Euro net.
Asta e oportunitate !
Sunt unii care sunt buni si au facultate si n-au salariul asta nici dupa 10 ani, iar trainingurile si le platesc singuri.
Asta cu 1000 de euro care zboara prin copaci o stiu, o aud de 15 de ani, dar n-am prea vazut-o daca nu vorbim de pile, aranjamente, etc.
Poate pe IT e asa, acolo salariile sunt sus de tot si nu se platesc nici impozite, dar in viata reala as zice ca in 3-4 ani dupa facultate se poate atinge nivelul acela ... cu noroc.

#45
bambustan

bambustan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2017

View PostM4V3RiCk_, on 08 iulie 2017 - 16:40, said:

PS: Shaormar, 45 de ani - 3000 de lei in Bucuresti - mi-a spus el personal asta.
Ma intreaba daca se plece sau nu in UK pe 1200 de lire si cazare asigurare.

I-am zis atat: Sunt oameni care bat in tastatura si iti storc creierii de ii ia naiba ptr banii astia.
Eu daca aveam 3000 de lei la fostul loc de munca constant, nu plecam din tara.

PS2: Daca aveam oportunitatile de acum, in urma cu 10 ani eram departe azi.

Eu in locul tau mi-as lua gaska, m-as duce afara, as baga ceva carca, as face si o facultate acolo si as arata degetul mijlociu Romaniei.
Esti tanar, esti in putere -nu iti bate capul cu angajatorii romani. Pur si simplu nu merita sa iti futi tineretea ptr ei.

Pleaca afara si ia-o de la zero.
Vei fi mult mai implinit.
Si da, facultatea in RO ai facut-o degeaba.
Nimeni de afara nu da 2 lei pe ce faci aici, daca nu e certificat international.



Nimeni nu putea sa o zica mai bine ca tine.

Din pacate, in tara asta, cam toate multinationalele sunt niste plantatii  de sclavi si carne de tun cu salarii date in bataie de joc (evident ca din vina ANAF-ului si politrucilor romani care ii taxeaza, dar si patronachele roman e bandit).  Sunt efectiv degeaba, mai mult aduse in tara ca sa angajeze forta de munca ieftina si sa mai scoata directorii straini  profit in plus.
Nu-mi place sa o spun, dar parca Dragnea cam are dreptate la capitolul asta.

In tara asta mai multi bani  scoti ca ospatar,  barman, bellboy , taximetrist, grosul fiind din bacsisuri.
Practic, nu inteleg de ce multi tineri fac facultatile alea inutile pentru un salariu minim......cred ca si mentalitatea comunista a parintilor care ii obliga sa ia diploma.

Edited by bambustan, 19 July 2017 - 10:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate