Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Salarii contabil entry-level

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Buna ziua! Sunt curios sa aflu, de la cei in cunostinta de cauza, care sunt salariile medii pentru un contabil la inceput de drum (junior/entry-level). Avand in vedere faptul ca termin primul an la facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune si doresc sa ma angajez full-time pe acest post pe o perioada determinata 3-6 luni pentru a capata experienta, as vrea sa stiu si ce salariu sa cer, ce interval?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu-i bine sa ceri dupa criteriile altora! Le ai pe ale tale doar.

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Depinde unde... in principiu de la 500 euro in sus.

#4
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
fugi de-aici direct pe topicele de migranti.

mai mult de 1500 brut nu iei k contabil debutant.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai cine-l tine sa nu invete, citeasca, discute cu altii ca sa nu mai fie cunoscator strict al cursurilor de facultate! E o meserie in care poti cunoaste destule chiar de la inceput daca stii sa-ti urmaresti scopul.

Edited by neagu_laurentiu, 16 June 2017 - 11:08.


#6
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 neagu_laurentiu, on 16 iunie 2017 - 11:08, said:

Pai cine-l tine sa nu invete, citeasca, discute cu altii ca sa nu mai fie cunoscator strict al cursurilor de facultate! E o meserie in care poti cunoaste destule chiar de la inceput daca stii sa-ti urmaresti scopul.
Ideea e ca in viitorul apropiat voi merge la diverse interviuri si exista posibilitatea sa fiu intrebat ce si cum in legatura cu salarizare. As vrea sa stiu ce sa spun.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Spune ce oferi tu angajatorului si care-s pretentiile in schimbul asta. Nu te ajuta cu ceva negocierea mea. Iti stii cheltuielile minime sub care daca n-ai venituri dai faliment. Plus o marja de profit.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 neagu_laurentiu, on 16 iunie 2017 - 11:14, said:

Spune ce oferi tu angajatorului si care-s pretentiile in schimbul asta.
Nu-i chiar asa, cand se negociaza un salariu se tine cont si de media salariala pe segmentul respectiv, ca daca ceri 50% sau 150% fata de cat se practica in mod curent, ori cazi de fazan, ori iti arata usa...

Nu-l intereseaza pe angajator de cheltuielile tale.

#9
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 24.12.2010
salariile difera in functie de mai multe criterii
marimea firmei, experienta acumulata, de cum stii sa-ti negociezi conditiile, cu ce programe stii sa lucrezi etc etc
evident o firma mica cu activitate medie nu-ti va oferi acelasi salariu ca si o firma mare cu volum mare de munca
eu mai degraba te-as indemna sa faci niste cursuri internship ca sa vezi cum sta treaba
apoi daca le mai spui ca vrei sa te angajezi 3 luni full time dupa care sa pleci.. nu cred ca se mai uita cineva la tine cand vine vorba de angajare.. ei vor oameni stabili si muncitori
cat sa ceri? pai tu stii pretul sub care nu merita oboseala.. apoi impreuna cu angajatorul veti negocia pe aspectul asta, daca iti convine stai daca nu.. sanatate

Edited by mikaell, 16 June 2017 - 11:36.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Karhu, on 16 iunie 2017 - 11:19, said:

Nu-l intereseaza pe angajator de cheltuielile tale.
Desigur. Dar pe angajat il intereseaza, stie care-i este pragul minim, sub nu poate lucra acolo. Mai sus tine de negociere si desigur de disponibilitatea angajatorului de a oferi, angajator pe care nu-l stim in discutia initiatorului, asa ca sa dam sume minime si maxime nu vad la ce-l ajuta, le vede pe tot internetul.

#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Remarca generala.
Acesta este motivul pentru care salariile platite in aceasta tara sunt la nivelul la care sunt. Capul plecat si teama de respingere. Capul mult prea plecat!
Sa-l vad eu pe angajator, sa-i vad eu pe angajatori, cand din 100, 1000, 10000 de interviuri niciunul dintre pretendentii la post nu accepta sa lucureze ca si cand ar fi fost "castigat" la loterie.
Sa-l vad eu pe angajator cum se da de "ceasul de apoi" ca vine finalul de luna si trebuie sa depuna/trimita declaratiile fiscale, vine sfarsitul de an si trebuie sa depuna/trimita bilantul contabil si nu are cu cine, sau, are cu cine insa rezulatul lucrarilor contabile este la cel mai scazut nivel.

Prin urmare, solicitati o plata conforma cu scoala si aptitudinile pe care le aveti. Sunteti scoliti si stiti ca sunteti capabili, solicitati salarii nu decente, ci excelente pentru ca ati pus osul la carte si vrei sa traiti confortabil.

PS
Un agent economic, oricat de mic sau mare ar fi din punct de vedere al activitatii contabile, este un angajator sortit falimentului si altor riscuri, atat timp cat nu are un contabil exemplar si dedicat muncii pe care o face. Un contabil corect nu are cum sa fie dedicat atat timp cat nu este platit corect!

Edited by addumi, 16 June 2017 - 11:36.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Din pacate in acest domeniu realitatea din teren bate filmul.
Sunt foarte multi contabili debutanti si relativ putine firme unde acestia se pot angaja pentru a invata meserie.
La multe firme mici, pentru ca despre astea pot vorbi, oamenii nu te invata nimic, se feresc, le este teama ca ii vei inlocui la un moment dat.
Ar fi fost bine sa mergi undeva cu o recomandare dar nici asta nu garanteaza aproape nimic...
Oricum, succes!

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 neagu_laurentiu, on 16 iunie 2017 - 11:32, said:

Mai sus tine de negociere si desigur de disponibilitatea angajatorului de a oferi,
Angajatorul ii va oferi exact pretul pietei pt entry level, pentru ca stie ca de la o anumita suma in sus deja poate angaja mid level cu oarece experienta, iar daca mai pluseaza, senior sau chiar expert.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-s convins ca toti angajatorii au un sablon. Te mai testeaza unii, vad ce-i de capul tau etc. Eu nu plec de la ideea ca un proaspat absolvent cunoaste doar ce s-a predat in facultate. Sunt si cazuri care stiu mult mai mult pentru ca au facut carare la biblioteca, pe net dupa informatii si pot rezolva probleme (chiar daca unele la modul teoretic, dar le pot) ce incanta pe angajator.

Edited by neagu_laurentiu, 16 June 2017 - 12:00.


#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 neagu_laurentiu, on 16 iunie 2017 - 12:00, said:

...nu plec de la ideea ca un proaspat absolvent cunoaste doar ce s-a predat in facultate...

 Eduardika28, on 16 iunie 2017 - 10:35, said:

...Avand in vedere faptul ca termin primul an la facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune...
Cu alte cuvinte nu-i cazul inițiatorului.
Poate a apucat să învețe ceva din bazele contabilității, oleacă de matematică, ceva noțiuni elementare de info, microeconomie și cam atât...

Nu spera la full time cu minimul pe economie, spune mulțumesc dacă nu duci bani de acasă.
Matale vrei să înveți, da?
Că de vândut, eu zic că încă nu ai ce...

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 Eduardika28, on 16 iunie 2017 - 10:35, said:

Avand in vedere faptul ca termin primul an la facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune si doresc sa ma angajez
Simpatice discuțiile dar v-a scăpat ceva - inițiatorul nu e contabil. E student în anul I la facultate și vrea să se angajeze pe perioada vacanței. Drept pentru nu cred că va fi angajat pe post de contabil pentru că nu are dreptul legal să profeseze ca atare. Cei care ați fost în situația asta îi puteți spune cum ați fost angajați - dacă ați fost angajați și nu a fost o formă de practică - și ce compensații au existat, financiare sau altfel. Dacă a existat vreuna...

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 addumi, on 16 iunie 2017 - 11:32, said:

Remarca generala.
Acesta este motivul pentru care salariile platite in aceasta tara sunt la nivelul la care sunt. Capul plecat si teama de respingere. Capul mult prea plecat!
Sa-l vad eu pe angajator, sa-i vad eu pe angajatori, cand din 100, 1000, 10000 de interviuri niciunul dintre pretendentii la post nu accepta sa lucureze ca si cand ar fi fost "castigat" la loterie.
Sa-l vad eu pe angajator cum se da de "ceasul de apoi" ca vine finalul de luna si trebuie sa depuna/trimita declaratiile fiscale, vine sfarsitul de an si trebuie sa depuna/trimita bilantul contabil si nu are cu cine, sau, are cu cine insa rezulatul lucrarilor contabile este la cel mai scazut nivel.

interesant ca nu privesti problema si din unghiul celalalt - sa-l vezi pe angajatul care se duce la 100, 1000, 10000 de interviuri si nu-l ia nimeni pt ca cere prea multi bani. sa-l vezi cum se da de 'ceasul de apoi' la sfarsitul lunii, cand vin chiria, intretinerea, factura la net si rata la masina si el n-are bani nici de 2 paini. piata se regleaza singura, cand sunt 1000 de candidati care vor si accepta o suma, nu prea ai sanse sa ceri de 3 ori mai mult ca aia consideri tu ca este normal sa fii platit.

 addumi, on 16 iunie 2017 - 11:32, said:

Prin urmare, solicitati o plata conforma cu scoala si aptitudinile pe care le aveti. Sunteti scoliti si stiti ca sunteti capabili, solicitati salarii nu decente, ci excelente pentru ca ati pus osul la carte si vrei sa traiti confortabil.

ce intelegi tu prin plata conforma? unde gasesti conformitatea asta? ca tare sunt curios si eu...

on-topic, daca te intreaba de salariu, le spui ca esti la inceput, esti deschis la oferte si te intereseaza mai mult sansa de a face training-uri si de a invata decat salariul de inceput.

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 addumi, on 16 iunie 2017 - 11:32, said:

Remarca generala.
Acesta este motivul pentru care salariile platite in aceasta tara sunt la nivelul la care sunt. Capul plecat si teama de respingere. Capul mult prea plecat!
Sa-l vad eu pe angajator, sa-i vad eu pe angajatori, cand din 100, 1000, 10000 de interviuri niciunul dintre pretendentii la post nu accepta sa lucureze ca si cand ar fi fost "castigat" la loterie.
Sa-l vad eu pe angajator cum se da de "ceasul de apoi" ca vine finalul de luna si trebuie sa depuna/trimita declaratiile fiscale, vine sfarsitul de an si trebuie sa depuna/trimita bilantul contabil si nu are cu cine, sau, are cu cine insa rezulatul lucrarilor contabile este la cel mai scazut nivel.

Prin urmare, solicitati o plata conforma cu scoala si aptitudinile pe care le aveti. Sunteti scoliti si stiti ca sunteti capabili, solicitati salarii nu decente, ci excelente pentru ca ati pus osul la carte si vrei sa traiti confortabil.

PS
Un agent economic, oricat de mic sau mare ar fi din punct de vedere al activitatii contabile, este un angajator sortit falimentului si altor riscuri, atat timp cat nu are un contabil exemplar si dedicat muncii pe care o face. Un contabil corect nu are cum sa fie dedicat atat timp cat nu este platit corect!
Ce spui tu acolo nu se poate intimpla niciodata in realitate, pentru ca oamenii au nevoie de bani pentru a trai. Daca nu vrei sa te angajezi pe cit ti se ofera, atunci se angajeaza altul. Daca nimeni nu se angajeaza, pleaca firma in Moldova unde sint mai putine fitze. Cerere si oferta :w00t:

Stai tu linistit cacontabilii "exemplari" sint platiti cu virf si indesat. Aici e vorba de un debutant care nu stie probabil nimic :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate