Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Primăria mi-a blocat accesul la proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbalu84, on 13 iunie 2017 - 18:52, said:

eu am deschidere 60ml. din moment ce proiectul meu include poarta acces pietonal, poarta/ rampa acces garaj, si poarta acces curte. nu inteleg cum se poate sa ma oblige sa nu mai folosesc o poarta ??? de fapt nu ma oblig sa nu mai folosesc poarta doar ca nu mai pot intra cu masina. (s-a tinut de promisiune primarul, acum 2ani mi-a zis ca o sa intru in curte sarind din strada Posted Image)  atunci sa-mi faca ei gard acolo sa nu mai pun poarta. sau ce sa fac sa renunt la garaj, care este parte din casa.
Problema mea nu este cu diferenta de nivel de la garaj. acolo e treaba mea sa rezolv. sparg la mine in curte pana ajung la nivelul care trebuie.
Deci este vorba de hartuire..........de la ce partid este primarul amabil?Posted Image
Daca este secret nu mai insist.......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 13 June 2017 - 18:57.


#20
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pana nu vad extrasul AC cu doua porti auto eu sunt de parere ca nu spui adevarul.
Adica, ne minti.

#21
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Si eu am intampinat aceasta problema.Primarul e pesedist?  pana la urma i-am zis cu frumosul: cum pot ajunge pe proprietate la mine daca nu fac un podet, cu elicopterul ??? Si a inteles pana la urma, dar si eu am inteles ca de cate ori ma intreba de autorizatie inainte de alegeri de fapt ma intreba daca votez cu el sau nu :lol:

Edited by Benderbut, 13 June 2017 - 18:58.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrosix, on 13 iunie 2017 - 16:26, said:

Da in judecata Primaria pentru blocarea accesului la proprietate.

Si procesul va fi pus pe rol a doua zi.

#23
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009
Sa va explic mai in detaliu. aceasta casa a fost adjudecata in urma unei executari. fostul proprietar fiind ruda cu primarul (PDL ist la vremea aceea, PSD ist de 1-2 ani). terenul concesionat pe 49 de ani pe o suma mica. de cand m-am dus sa deschid rolul sa platesc impozit mi-a spus ca am dreptul doar la casa nu si la teren. dupa care ne-am tot certat, ca o sa raman doar cu 200mp, pe urma doar cu amprenta casei si tot asa. am castigat in INSTANTA si dreptul de folosinta a terenul pe o perioada de 49 de ani...
deci are ceva personal cu mine, cum si eu am ceva cu dumneaei (MANAILA DOINA) si nu ma voi lasa pana nu o voi face "celebra".
daca vrei va atasez ce scrisori primeam de la primarie, ca a intrat casa in domeniul public, sa nu mai intru acolo...

#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Cu asta trebuia sa incepi. Ai deschis discutia pe alta directie ne-ai mintit de la inceput.
LE: Hai cu extrasele alea din AC, daca o exista vreo Ac

Edited by crocko.dilul, 13 June 2017 - 20:48.


#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
O placa de fier (d-aia mai groasa, cum pun ei la treceri/lucrari provizorii) si ai podet ... nu e constructie, e o simpla placa de fier peste sant.
Apropo, o poti face retractabila ... sa lasi santul descoperit cand n-ai nevoie de podet.
Si ii dai la dintisori elegant ...
LE: numai de-al dracu as face-o pe telecomanda, pe o sina, ceva, trasa de o sufa otelita pe sistem scripeti (la orizontala).
Ai mai putea-o gandi in asa fel incat partea de jos sa se lase (rabateze) peste sant, destul cat sa aiba suport si sa treci, iar partea de sus sa se deschida spre interior, sa poti intra.

Edited by shymano, 13 June 2017 - 21:32.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
un mic castel medieval....

si niste tepuse in sant...

#27
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009

View Postcrocko.dilul, on 13 iunie 2017 - 18:02, said:

De acord cu antevorbitorul, pana la proba contrarie.
Daca in DTAC ai acces si acolo unde zici ca iti este ingradit poti sa mergi pe caile legale. Dar si eu cred ca n-ai....
Pune un extras anexa la AC cu planul de situatie.

View Postcrocko.dilul, on 13 iunie 2017 - 18:02, said:

De acord cu antevorbitorul, pana la proba contrarie.
Daca in DTAC ai acces si acolo unde zici ca iti este ingradit poti sa mergi pe caile legale. Dar si eu cred ca n-ai....
Pune un extras anexa la AC cu planul de situatie.

Cand au facut receptia la casa crezi ca nu au vazut ca am poarta si acolo, la cat de revolatata este doamna primar imi demola orice era construit ilegal. cand am bagat cele 7 camioane de pamant pe unde le am bagat... te asigur ca este trecut in proiect poarta acces curte. poarta acces pietonal si poarta acces garaj.



View Postcrocko.dilul, on 13 iunie 2017 - 18:02, said:

De acord cu antevorbitorul, pana la proba contrarie.
Daca in DTAC ai acces si acolo unde zici ca iti este ingradit poti sa mergi pe caile legale. Dar si eu cred ca n-ai....
Pune un extras anexa la AC cu planul de situatie.


#28
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009

View Postcrocko.dilul, on 13 iunie 2017 - 20:47, said:

Cu asta trebuia sa incepi. Ai deschis discutia pe alta directie ne-ai mintit de la inceput.
LE: Hai cu extrasele alea din AC, daca o exista vreo Ac


fiind un imobili adjudecat prin executare silita nu am primit nici autorizatia de constructie, si nici alte documente. si sincer nici nu ma intereseaza aceste documente din moment ce eu am cumparat un imobil cu receptia facuta, cadastru...
toate documentele, punerea in posesie, evaluarea imobilului, atesta exista acelei porti. nu este o poarta facuta de mine peste noapte.




cum pot intra in posesia extraselor?  cerere la primarie prin care solicit ce mai exact?

Edited by balu84, 13 June 2017 - 23:45.


#29
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Atata consum fizic si psihic pentru amarata de podisca; si pentru "podul mobil" te cauta de autorizatie, de la ISCIR.

View Postbalu84, on 13 iunie 2017 - 19:41, said:

Sa va explic mai in detaliu. aceasta casa a fost adjudecata in urma unei executari. fostul proprietar fiind ruda cu primarul (PDL ist la vremea aceea, PSD ist de 1-2 ani). terenul concesionat pe 49 de ani pe o suma mica. de cand m-am dus sa deschid rolul sa platesc impozit mi-a spus ca am dreptul doar la casa nu si la teren. dupa care ne-am tot certat, ca o sa raman doar cu 200mp, pe urma doar cu amprenta casei si tot asa. am castigat in INSTANTA si dreptul de folosinta a terenul pe o perioada de 49 de ani...
deci are ceva personal cu mine, cum si eu am ceva cu dumneaei (MANAILA DOINA) si nu ma voi lasa pana nu o voi face "celebra".
daca vrei va atasez ce scrisori primeam de la primarie, ca a intrat casa in domeniul public, sa nu mai intru acolo...

Foarte bine atunci, sa-si ia casoiul inapoi si sa faca din el MAT, Camin cultrural, scoala, ce-or sti ei de utilitate publica.

#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Stai numai sa vezi cand primaria intra in joc cu "proiectul" tau si te ia la intrebari.....si rascoleste toate documentele din urma....

Edited by keta, 14 June 2017 - 00:52.


#31
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Iti bagi aia... zici ca ei ei faci ca tine.

A, te ia la bani marunti, ia-i si tu la firfirici - de ce aia si ailalta, cum ii doare si pe ei in spate la Alimentara, te doare si pe tine la pupa :D.

#32
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009

View Postketa, on 14 iunie 2017 - 00:49, said:

Stai numai sa vezi cand primaria intra in joc cu "proiectul" tau si te ia la intrebari.....si rascoleste toate documentele din urma....


Eu am cumparat casa nu eu am construita-o. deci primaria nu are ce sa-mi faca. sa se duca sa isi ia neamurile care au construit aceasta casa. daca putea sa-mi faca ceva imi face in acesti ani... din moment ce a fost facuta receptia la casa poate sa ma rascoleasca. eu nu construiesc nici macar un foisor in curte fara autorizatie.
Sunt sigur ca eu voi ramane mai muti ani in casa aia decat tanti asta la primarie.

View Postmalmoth, on 14 iunie 2017 - 01:33, said:

Iti bagi aia... zici ca ei ei faci ca tine.

A, te ia la bani marunti, ia-i si tu la firfirici - de ce aia si ailalta, cum ii doare si pe ei in spate la Alimentara, te doare si pe tine la pupa Posted Image.

daca fac eu ceva vine si imi da amenda imediat 5.000lei :) eu merg pe calea legala.
am inceput cu reclamatii la prefectura si la isc... daca nu se rezolva merg in instanta.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbalu84, on 14 iunie 2017 - 07:54, said:

Sunt sigur ca eu voi ramane mai muti ani in casa aia decat tanti asta la primarie.
gresesti, astia din politica sunt mana-n mana, chiar daca vine altcineva tot asa o sa faca
tu ai interesul sa cumperi acel teren, vezi ca anii aia trec repede si trenul de sub casa va reintra in posesia primariei...
nu stiu situatia reala dar banuiesc ca si stiut tu ceva cand te-ai bagat in situatia asta, dar sunt de parere ca nu e bine sa te certi cu autoritatile, mai merge sa-i deranjezi din cand in cand din somn cu cate o sesizare dar nu sa te iei la tranta cu ei.

chiar sunt curios cum vezi tu problema dupa ce expira concesiunea....

Edited by arg, 14 June 2017 - 08:06.


#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbalu84, on 13 iunie 2017 - 14:40, said:

Ma poate lamuri si pe mine cineva. Cum pot intra cu masina in curte. Primaria nu are fonduri sa puna tuburi de beton si la poarta de acces in curte. Pe mine nu ma lasa sa imi fac, mi-au spus sa scot autorizatie de constructie. Cum pot eu sa scot autorizatie pentru a construi un podet pe domeniul public?

poze

Pana acum pe unde ai intrat in curte?
Pune poze si cu vechea intrare.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
in 2012 erau 2 accese...
il folosea pe cel bloacat... (asa zice google earth)

#36
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009
se vede clar ca am sau ca urmeaza sa am 2 porti. una prin care am acces in curte. pe cealalta am acces in garaj.
unde este linia rosie am sant acum si nu mai pot intra in curte unde vreau sa mi fac parcare pentru a doua masina, pentru musafiri, sa intru cu caruta, sa fac ce vreau eu pe poarta aia.

View Postarg, on 14 iunie 2017 - 10:00, said:

in 2012 erau 2 accese...
il folosea pe cel bloacat... (asa zice google earth)

cum ai gasit aceasta informatie. un print screen ceva se poate?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate