Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Primăria mi-a blocat accesul la proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009
Ma poate lamuri si pe mine cineva. Cum pot intra cu masina in curte. Primaria nu are fonduri sa puna tuburi de beton si la poarta de acces in curte. Pe mine nu ma lasa sa imi fac, mi-au spus sa scot autorizatie de constructie. Cum pot eu sa scot autorizatie pentru a construi un podet pe domeniul public?

poze

Attached Files



#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Legal primăria este obligată să nu îti blocheze accesul la proprietate .deci teoretic si legal ea trebuie să îti facă podiscă .l a noi la fel nu a focut si eu am pus tub cu pământ în santul lor .făceau gît că vezi doamne trebuie din beton.dal le am zis că dacă o distrug pe aia făcută de mine ori fac ei din beton ori o fac eu seara la loc din pământ.si nu au mai zis nimic.deci stiu sigur că este lege care îi obligă să nu îti blocheze accesul în curte dar nu stiu ce nr are legea .

Vezi cazul becali căruia i a fost distrus trotuarul făcut de el la palat si turnat bdin asfalt :)

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@balu84
primaria are proiect pentru santul ala? ca mie-mi pare ca prima ploaie cade drumu si gardul tau in acel sant.
ia dai drumu la o reclamatie la polita locala pentru blocare de acces....

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da in judecata Primaria pentru blocarea accesului la proprietate.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
despre ce localitate este vorba ? poate ai sanse daca anunti o televiziune, gen kanal d, sa vina sa faca un reportaj pe tema asta...am vazut ca uneori mai dau genul acesta de stiri/reportaje
http://www.stirileka...am-o-stire.html
cred ca au si pagina de FB...

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De cat timp e santul asa? Mie mi se pare "pregatit" pentru betonare. Teoretic mai cofreaza segmentii si podetele si toarna betonul. Practic....

Edited by PoeOvidiu, 13 June 2017 - 16:43.


#7
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Pai eu vad ca a pus un tub....lucrarea nu pare terminata, cred ca urmeaza betonarea santului.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSilviugabriel1984, on 13 iunie 2017 - 17:17, said:

Pai eu vad ca a pus un tub....lucrarea nu pare terminata, cred ca urmeaza betonarea santului.

E clar ca lucrarea nu e terminata numai ca terminatii de la primarie se kk pe ei ca nu mai au bani, de parca ar interesa pe cineva.  De ce s-au mai apucat de drum daca nu pot finaliza macar provizoriu, cu niste dale de beton podetzele alea? La prima ploaie mai serioasa, oricum santzul ala se duce drk....   Sa faci un drum inseamna sa finalizezi tot si evacuarea apei si accesul in curti, etc.... S-au apucat, au contractat lucrarea, apoi au constatat ca nu mai pot plati la constructor... Treaba romaneasca.

Stiu ca au mai aratat odata la TV niste berbeci care au reabilitat un drum national si tot asa... au turnat 10 cm de asfalt si au blocat accesul in toate curtile oamenilor, aflate cu 15 cm mai jos decat drumul,  dupa care le-au urat succes, sa se descurce.

Edited by rosix, 13 June 2017 - 17:24.


#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbalu84, on 13 iunie 2017 - 14:40, said:

Ma poate lamuri si pe mine cineva. Cum pot intra cu masina in curte.........
Cred ca n-ai spus toata povestea . Accesul tau , dupa cum se vede in poza , este la garaj , unde ti-au facut podet , dar tu te-ai inaltat cu circa 40-50 cm ...
Ce arati in poza ca blocat , cred ca este un acces " de santier " , asa ca aia n-au treaba cu tine .
Tu poti sa faci cum ai fost invatat , sa chemi televiziuni , sa faci greva foamei , dar vezi ca si primaria chiar iti poate bloca accesul ca vei fi nevoit sa faci o rampa la garaj ...si ei pot refuza , sau sa-ti darime rampa cu bonus amenda .
Deci care este faza adevarata ?

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
De acord cu antevorbitorul, pana la proba contrarie.
Daca in DTAC ai acces si acolo unde zici ca iti este ingradit poti sa mergi pe caile legale. Dar si eu cred ca n-ai....
Pune un extras anexa la AC cu planul de situatie.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post86-APP, on 13 iunie 2017 - 17:47, said:

Deci care este faza adevarata ?

Faza adevarata este ca primaria trebuie sa termine amenajarea acelui drum, inclusiv podetz si santz. Apoi, daca omul si-a facut acces in curte cu 15 cm mai sus decat iese podetzul, il priveste cum iese din curte, e problema lui.

@initiator, cine a bagat tubul ala de beton in santz? Presupun ca primaria, nu te-ai apucat tu de capul tau.. Tot primaria va trebui sa finalizeze lucrarea.

Edited by rosix, 13 June 2017 - 18:15.


#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pai vad ca poarta de acces este 'acoperita' de tub. Deci primaria a adus terenul la cota 0. Acum ca te-ai inaltat tu, nu stiu ce sa zic, dar cred ca daca faci un podet nu o sa zica nimeni nimic.
Eu imi doresc sa faca primaria sant in fata curtii si nu face.....eu l-asi pupa pe ambii obrajii pe primar pentru lucrarea aia. Vrei sa-ti arat cum au asfaltat la mine si cum arata curtea dupa o ploaie mai zdravana?

Edited by alexpet, 13 June 2017 - 18:17.


#13
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009

View PostPoeOvidiu, on 13 iunie 2017 - 16:42, said:

De cat timp e santul asa? Mie mi se pare "pregatit" pentru betonare. Teoretic mai cofreaza segmentii si podetele si toarna betonul. Practic....



am vorbit cu seful de santier. nu betoneaza nimic, asa ramane. am cerut la firma care se ocupa sa-mi puna tuburi, sa-mi emita factura si platesc lucrarea, au refuzat. nu putem face lucrare intr-o alta lucrare.

View Post86-APP, on 13 iunie 2017 - 17:47, said:

Cred ca n-ai spus toata povestea . Accesul tau , dupa cum se vede in poza , este la garaj , unde ti-au facut podet , dar tu te-ai inaltat cu circa 40-50 cm ...
Ce arati in poza ca blocat , cred ca este un acces " de santier " , asa ca aia n-au treaba cu tine .
Tu poti sa faci cum ai fost invatat , sa chemi televiziuni , sa faci greva foamei , dar vezi ca si primaria chiar iti poate bloca accesul ca vei fi nevoit sa faci o rampa la garaj ...si ei pot refuza , sau sa-ti darime rampa cu bonus amenda .
Deci care este faza adevarata ?


Nu am problema cu rampa la garaj. acolo rezolv eu. sparg in curte la mine si refac panta. problema este la poarta de acces in curte. in proiect am acces pe poarta mare in curte. si o alta poarta pe unde intru in garaj. si nu este poarta de santier. eu am dreptul sa bag masini, aviaone, camioane, ce vreau in curte. eu nu am spart gardul dupa ce am venit ei sa faca santul. daca am garaj asta nu ma impiedica sa imi pot baga a doua masina in curte.

View Postalexpet, on 13 iunie 2017 - 18:13, said:

pai vad ca poarta de acces este 'acoperita' de tub. Deci primaria a adus terenul la cota 0. Acum ca te-ai inaltat tu, nu stiu ce sa zic, dar cred ca daca faci un podet nu o sa zica nimeni nimic.
Eu imi doresc sa faca primaria sant in fata curtii si nu face.....eu l-asi pupa pe ambii obrajii pe primar pentru lucrarea aia. Vrei sa-ti arat cum au asfaltat la mine si cum arata curtea dupa o ploaie mai zdravana?


da au pus tub doar la poarta mica si la accesul la garaj. pe unde am acces in curte au lasat gaura... unde sunt mai sus de cota 0 refac eu.

View Postsilesax, on 13 iunie 2017 - 16:09, said:

Legal primăria este obligată să nu îti blocheze accesul la proprietate .deci teoretic si legal ea trebuie să îti facă podiscă .l a noi la fel nu a focut si eu am pus tub cu pământ în santul lor .făceau gît că vezi doamne trebuie din beton.dal le am zis că dacă o distrug pe aia făcută de mine ori fac ei din beton ori o fac eu seara la loc din pământ.si nu au mai zis nimic.deci stiu sigur că este lege care îi obligă să nu îti blocheze accesul în curte dar nu stiu ce nr are legea .

Vezi cazul becali căruia i a fost distrus trotuarul făcut de el la palat si turnat bdin asfalt Posted Image


nu ma lasa sa fac nici cu tub nici cu tub de beton, nici cu nimic fara autorizatie. nu sunt in relatii tocmai bune cu primarul... am vrut sa fac tot cu firma care a turnat asfaltul si a facut santurile dar au zis ca ei nu se baga. vroiam sa platesc si sa fac la fel cum este la toate portile.

View Postrosix, on 13 iunie 2017 - 18:11, said:

Faza adevarata este ca primaria trebuie sa termine amenajarea acelui drum, inclusiv podetz si santz. Apoi, daca omul si-a facut acces in curte cu 15 cm mai sus decat iese podetzul, il priveste cum iese din curte, e problema lui.

@initiator, cine a bagat tubul ala de beton in santz? Presupun ca primaria, nu te-ai apucat tu de capul tau.. Tot primaria va trebui sa finalizeze lucrarea.


problema mea nu este acolo langa poarta mica. acolo am accesul la garaj. imi fac eu rampa... problema este ca nu am acces pe poarta pe care intru in curte. am 5 masini de pamant varsate si nu mai pot intra cu buldo sa intind pamantul.

Edited by balu84, 13 June 2017 - 18:37.


#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postbalu84, on 13 iunie 2017 - 18:34, said:

in proiect am acces pe poarta mare in curte. si o alta poarta pe unde intru in garaj. si nu este poarta de santier.
Daca e asa mergi pana in panzele albe cu ei.
Dar nu vad atasat anexa la AC cu planul de situatie care prevede doua cai de acces auto.....
LE: o ai sau vorbim discutii?

Edited by crocko.dilul, 13 June 2017 - 18:42.


#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbalu84, on 13 iunie 2017 - 14:40, said:

Ma poate lamuri si pe mine cineva. Cum pot intra cu masina in curte. Primaria nu are fonduri sa puna tuburi de beton si la poarta de acces in curte. Pe mine nu ma lasa sa imi fac, mi-au spus sa scot autorizatie de constructie. Cum pot eu sa scot autorizatie pentru a construi un podet pe domeniul public?

poze
Despre ce primarie este vorba si ce culoare politica are primarul+consiliul?Posted Image
*Oare este greu sa mute tubul cu pricina la intrarea auto?
Iar la cea pietonala sa puna un tub mai mic in lungime?

Edited by xmanyacs77, 13 June 2017 - 18:52.


#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
N-o dati in politica, ca nu e.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcrocko.dilul, on 13 iunie 2017 - 18:49, said:

N-o dati in politica, ca nu e.
Doar am intrebat.....nu am dat cu parul!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 13 June 2017 - 18:51.


#18
balu84

balu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009
eu am deschidere 60ml. din moment ce proiectul meu include poarta acces pietonal, poarta/ rampa acces garaj, si poarta acces curte. nu inteleg cum se poate sa ma oblige sa nu mai folosesc o poarta ??? de fapt nu ma oblig sa nu mai folosesc poarta doar ca nu mai pot intra cu masina. (s-a tinut de promisiune primarul, acum 2ani mi-a zis ca o sa intru in curte sarind din strada :))  atunci sa-mi faca ei gard acolo sa nu mai pun poarta. sau ce sa fac sa renunt la garaj, care este parte din casa.
Problema mea nu este cu diferenta de nivel de la garaj. acolo e treaba mea sa rezolv. sparg la mine in curte pana ajung la nivelul care trebuie.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate