Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Unde gasesc dvd-uri Falcon Pro?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Ma confrunt cu urmatoarea problema: Obisnuiam sa achizitionez dvd-uri Falcon Pro de pe dvd-r.ro la pretul de 2 lei bucata. Dar acum nu mai au. Am gasit pe printcd.ro la pretul de 2,85 lei. E aproape 1 leu in plus si la set de 100 de bucati, cum iau eu, inseamna 1 milion pierdut. Posted Image
Stiti undeva mai ieftin? Am tot cautat pe Google si nu am gasit.
Mai erau bune JVC-urile, dar au iesit din productie. Verbatim mi s-au exfoliat cateva bucati ultima oara. Traxdata mi s-au stricat 3 din 5 bucati. Nu cred ca are rost sa mai incerc dvd-uri "general use".

#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Schimba marca daca nu gasesti in alta parte mai ieftin ca sa te incadrezi in banii aia

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 open-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 05:15, said:

E aproape 1 leu in plus si la set de 100 de bucati, cum iau eu, inseamna 1 milion pierdut. Posted Image
Nu e pierdut, este investit. Verbatim exfoliat de la sine nu am vazut pana acuma, sa nu fie piratate...

#4
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Verbatim-urile despre care vorbeam sunt achizitionate dintr-un magazin din Constanta, complexul "Marvimex". Iar firma respectiva este Corageo. Nu cred ca sunt piratate, pur si simplu sunt foarte proaste.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pe Verbatim imi faceam si eu muzica in masina.Discurile  se zgarie foarte repede,am crezut ca e o problema de la player,dar pe cele Traxdata nu le zgarie

#6
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 open-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 07:40, said:

Nu cred ca sunt piratate, pur si simplu sunt foarte proaste.
Nu exista 'foarte proaste' la Verbatim, sigur sunt dintr-un lot cu probleme sau pur si simplu falsificate. Folosesc in mod curent verbatim pentru arhivare si nu am avut probleme din astea.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Am verbatimuri de 15 ani scrise la 4x si merg perfect :)

 open-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 07:40, said:

Verbatim-urile despre care vorbeam sunt achizitionate dintr-un magazin din Constanta, complexul "Marvimex". Iar firma respectiva este Corageo. Nu cred ca sunt piratate, pur si simplu sunt foarte proaste.
Verifica informatia de manufacturare/atip cu soft specializat sa vedem daca sunt facute la Mitsubishi Chem sau colegii lor si nu sine stie pe unde...

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

 andreic, on 09 iunie 2017 - 09:26, said:

Am verbatimuri de 15 ani scrise la 4x si merg perfect Posted Image


Verifica informatia de manufacturare/atip cu soft specializat sa vedem daca sunt facute la Mitsubishi Chem sau colegii lor si nu sine stie pe unde...
Eu cred ca sunt piratate cele Verbatim,sunt printre cele mai durabile pe piata,piata din Rusia injecteaza foarte multe produse piratate de calitate ingrozitoare in ambalaj "perfect original" de la uleiuri si lubrifianti auto la electronice.O fabrica de genul care producea in fiecare zii 30 milioane de dolari !!! a fost desfintata de autoritatile din Rusia acum o luna,asa ca ce sa ne mai miram.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 open-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 05:15, said:

Obisnuiam sa achizitionez dvd-uri Falcon Pro de pe dvd-r.ro la pretul de 2 lei bucata. Dar acum nu mai au. Am gasit pe printcd.ro la pretul de 2,85 lei. E aproape 1 leu in plus si la set de 100 de bucati, cum iau eu, inseamna 1 milion pierdut. Posted Image

Nu, inseamna 85 lei pierduti.

Eu am luat Verbatim AZO, ca in poza de mai jos, de la Kaufland, cu 6.30 lei 10 bucati, venit 63 bani bucata.

[ http://www.hellopro.fr/images/produit-2/0/6/8/verbatim-spindle-10-dvd-r-4-7-go-verbatim-azo-16x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.hellopro....tim-azo-16x.jpg

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 June 2017 - 11:24.


#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pentru mp3 muzica care ar fi mai bune?Maxell sunt bune?

#11
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

 Ion_de_la_Raion, on 09 iunie 2017 - 11:16, said:

Nu, inseamna 85 lei pierduti.

Eu am luat Verbatim AZO, ca in poza de mai jos, de la Kaufland, cu 6.30 lei 10 bucati, venit 63 bani bucata.

[ http://www.hellopro.fr/images/produit-2/0/6/8/verbatim-spindle-10-dvd-r-4-7-go-verbatim-azo-16x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.hellopro....tim-azo-16x.jpg
Nu ca mai e si 21,42 lei transportul. Oricum, daca nu gasesc o solutie viabila la un pret mai convenabil, o sa cumpar. Mai au doar 400 de bucati pe stoc.

Aia cu "AZO" imi miroase a teapa. Pe toate Verbatim-urile scrie "AZO", eu nu am vazut niciunele fara.

#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 open-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 05:15, said:

Ma confrunt cu urmatoarea problema: Obisnuiam sa achizitionez dvd-uri Falcon Pro de pe dvd-r.ro la pretul de 2 lei bucata. Dar acum nu mai au. Am gasit pe printcd.ro la pretul de 2,85 lei. E aproape 1 leu in plus si la set de 100 de bucati, cum iau eu, inseamna 1 milion pierdut. Posted Image
Stiti undeva mai ieftin? Am tot cautat pe Google si nu am gasit.
Mai erau bune JVC-urile, dar au iesit din productie. Verbatim mi s-au exfoliat cateva bucati ultima oara. Traxdata mi s-au stricat 3 din 5 bucati. Nu cred ca are rost sa mai incerc dvd-uri "general use".
Pai dvd-urile sunt pe cale de dispartie.Suntem in era memoriilor flash.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
DVD-ul ramane la putere in distributia de filme si jocuri deci nu are cum sa dispara... flashul azi il citesti, maine ioc...

#14
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Problema cu flash-urile este ca inca sunt mai scumpe decat DVD-urile. Cand se vor mai ieftini, voi trece pe ele cu siguranta. Desi, asa cum atentiona si andreic, nu sunt la fel de fiabile.

#15
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 daniMMM, on 09 iunie 2017 - 11:27, said:

Pentru mp3 muzica care ar fi mai bune?Maxell sunt bune?
Orice suport e bun atat timp cat iti asigura o retentie cat mai lunga si sigura a datelor.

 lightpoint, on 09 iunie 2017 - 12:03, said:

Pai dvd-urile sunt pe cale de dispartie.Suntem in era memoriilor flash.
Sigur, scrie matale 32 GB pe un flash, ca sa ii pierzi pe toti intr-o zi. La DVD e putin mai greu sa se intample asta, in situatia in care ai doua seturi identice de date chiar foarte greu.

Edited by biogood, 09 June 2017 - 13:30.


#16
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 biogood, on 09 iunie 2017 - 13:30, said:

Orice suport e bun atat timp cat iti asigura o retentie cat mai lunga si sigura a datelor.

Sigur, scrie matale 32 GB pe un flash, ca sa ii pierzi pe toti intr-o zi. La DVD e putin mai greu sa se intample asta, in situatia in care ai doua seturi identice de date chiar foarte greu.
tinand cont ca virgurla calitatea suportului dvd-ului va fi diminuata pt a va forta sa cumparati memorii flash, chiar nu vad unde este problema .

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 open-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 11:52, said:

Nu ca mai e si 21,42 lei transportul. Oricum, daca nu gasesc o solutie viabila la un pret mai convenabil, o sa cumpar. Mai au doar 400 de bucati pe stoc.

Aia cu "AZO" imi miroase a teapa. Pe toate Verbatim-urile scrie "AZO", eu nu am vazut niciunele fara.
Ce transport ? Eu le-am luat direct din magazin, nu am dat bani pe transport. Poza era pentru model, le-am luat din kaufland, aia nici nu stiau ce vand.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 open-your-eyes, on 09 iunie 2017 - 11:52, said:

Aia cu "AZO" imi miroase a teapa. Pe toate Verbatim-urile scrie "AZO", eu nu am vazut niciunele fara.
Nu e nicio teapa (inca o dovada ca nu cunosti istoria si calitatea Verbatim). Este un substrat inregistrabil adaptat de Verbatim. Este o evolutie dupa din cyanine care este un polimer fotosensibil clasic, alternativa la phtalocyanine (asa zisele "gold" de pe vremuri). Azo este un substrat cu contrast si rezistenta in timp prelungita care-l fabrica numai ei ca strat fotosensibil albastru (probabil au reteta lor) desi am vazut si TDK-uri care au aspect de azo pe substrat... or fi licentiati cine stie..., adica ei garanteaza 25 ani in conditii corecte de stocare, eu am atins doar 15 momentan.

Aici ai compozitia chimica:
https://en.wikipedia...ki/Azo_compound

Edited by andreic, 09 June 2017 - 21:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate