Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Coursera - invatamant la distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
A urmat cineva de aici de pe forum vreun curs pe platforma Coursera ? As fi curios sa aflu pareri despre calitatea si formatul cursurilor de acolo si, de asemenea, despre modalitatile de plata. Intreb pentru ca, desi teoretic cursurile sint gratuite, accesul la ele se face printr-un abonament lunar. De multe ori afara-i vopsit gardul... stiti vorba.

Edited by meowth, 07 June 2017 - 20:45.


#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Da.

Calitate foarte buna, cel putin la cele pe care le-am urmat (biologia plantelor, evolutie, stabilirea preturilor).

Sunt gratuite, daca nu ai nevoie de vreo diploma de la ei.

Chiar si Specializarile sunt gratuite daca le abordezi pe cursuri componente.

Eu le-am parcurs dupa niste facultati de baza, adica, nu stiu daca pentru tineri ar putea substitui cu succes o institutie superioara clasica, dar intr-un viitor apropiat, se poate intampla si asta.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Pentru dezvoltare personală sunt foarte bună (eu am făcut unul în științe sociale de distracție și a fost foarte interesant), dar eu nu recomand a fi invocate în timpul unui interviu (sau în alte condiții oficiale) dacă singurul lucru care a rămas în urma cursului este doar un certificat de participare.

Pot să spun că văd aproape lunar la interviuri (firmă de analiză risc pt. domeniul medical) tot felul de indivizi care vin și invocă aceste cursuri atât în CV, cât și în timpul interviului. Cursuri "de scris", "gândire critică", de "business management" și alte cursuri de genul, dar din păcate există o corelație destul de inversă între numărul de cursuri și capacitatea efectivă de lucru a persoanei, mai ales atunci când vine vorba de cursuri de natură tehnică.

Am avut recent un individ care făcuse un curs de matematică la Princeton, dar când l-a pus o colegă la o probă de lucru în Excel (ceva simplu cu TBILLPRICE), am aflat că de fapt "știți, e un certificat de pe Coursera ..."

Dar strict pentru dezvoltare personală (sau dacă efectiv se învață ceva din el care poate fi demonstrat în mod practic mai târziu), recomand și eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate