Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ungaria - Șeful de cabinet al lui Viktor Orbán așteaptă scuze de la Iohannis pentru „nedreptățile” îndurate de Ungaria la Trianon!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

Quote

Ca istoric, am decis să merg la sursă, adică am căutat discursul lui János Lázár, pe care l-am găsit publicat pe pagina oficială de internet a Guvernului de la Budapesta. Mi-a atras atenția tonul discursului chiar din fraza de început: „Când cunoscuți și prieteni străini veniți de departe, pentru care cuvântul „Trianon” nu înseamnă nimic, decât cel mult un castel drăguț de la Versailles, mă întreabă de ce acest cuvânt este atât de magic și de rău augur pentru noi, pentru maghiari, de obicei este suficient dacă eu doar încep să înșir faptele...” (traducere M.D.).

Ce dovadă de propagandă revizionistă la cel mai înalt nivel al guvernului de la Budapesta! O spune șeful de cabinet foarte clar: străinilor li se povestește cât de mult suferă Ungaria din cauza Trianon-ului. Oare care ar fi reacția politicienilor europeni dacă Angela Merkel, cancelarul Germaniei, ar declara de 9 mai că îl comemorează pe Hitler și Germania Mare, respectiv proiectul spațiului vital pentru poporul german, și ar acuza Tratatele de pace încheiate în 1945 că sunt o nedreptate pentru Germania?


Budapesta contestă temeiul juridic al Unirii Transilvaniei cu România. Urmează apoi o scurtă lecție de istorie: în urma acestui tratat de la Trianon, Ungaria a pierdut 2/3 din teritoriu și din populație. Peste noapte, din 320.000 km pătrați și 20 milioane locuitori, Ungaria a rămas doar cu 93.000 km pătrați și 7 milioane locuitori. „Pentru că România a putut să obțină Transilvania și Partium fără niciun merit și niciun temei juridic”, statul slav din sud părțile sudice, iar Cehoslovacia din acea vreme partea de nord a țării și Transcarpatia. „Astfel că în loc de state naționale au fost create țări multietnice pe ruinele Monarhiei” (traducere M.D.).


The Orbán government seems to have decided to open another front in its war against Europe, this time for a reinterpretation of the Treaty of Trianon. This is a serious turn of events that may not bode well for peace in the region.

De ce cred că are dreptate? O simplă lectură a discursurilor lui János Lázár, șeful de cabinet al lui Viktor Orbán, premierul Ungariei, publicate pe pagina oficială de internet a guvernului de la Budapesta, confirmă concluziile Evei Balogh. În 31 mai a avut un discurs asemănător. Pe 26 Mai un coleg al său, János Árpád Potápi, secretar de stat, nu a ratat ocazia să plângă din cauza tragediei provocate de Trianon Ungariei. Aceste discursuri revizioniste sunt publice pe pagina de internet a Guvernului de la Budapesta. Și nu sunt singurele declarații revizioniste ale politicienilor din Ungaria.

Încerc să îmi imaginez cum ar fi dacă președintele României, Klaus Iohannis, ar cere scuze Ungariei, în numele poporului român, pentru pacea de la Trianon. Sigur nu ar mai apuca nici 24 de ore la Cotroceni. Așa că Guvernul Ungariei poate plânge în continuare, fără nicio speranță: niciodată România nu va cere scuze Ungariei pentru pacea de la Trianon, pentru că Transilvania s-a unit cu România la 1 Decembrie 1918, nu în 4 Iunie 1920! Unirea am decis-o noi, românii din Transilvania.

Citeste mai mult: adev.ro/or4ciw

Tara mea preferata din Europa continua sa bage batu' prin gardurile vecinilor. Si o face de la nivel inalt, oficial. O face prin reprezentantii statului maghiar. Tara mea preferata din Europa instiga la separatism, desi declara ca nu ar dori modificari ale granitelor.

Ungaria lui Orban - un focar de revizionism si nationalism maghiar.

#2
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Iar sunt alegeri in Ungaria?
Sau e doar invidios Orban ca Iohannis se intalneste cu POTUS inaintea lui?

#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 Alecsandru010, on 06 iunie 2017 - 20:00, said:

Tara mea preferata din Europa continua sa bage batu' prin gardurile vecinilor. Si o face de la nivel inalt, oficial. O face prin reprezentantii statului maghiar. Tara mea preferata din Europa instiga la separatism, desi declara ca nu ar dori modificari ale granitelor.

Ungaria lui Orban - un focar de revizionism si nationalism maghiar.

Din ce inteleg au facut o referire generala ,adica eterna plingareala maghiareasca care doar vrea sa astupe faptul ca stapinesc teritorii ale altor state .

Conceptul este asa : Sa nu lasam sa vina altii sa ne ceara teritoriile lor care le apartin ,facem noi scandal mai mare pe niste minciuni ca sa ii prostim pe prosti .

E o chestie des intilnita in bussines si in razboi : Cea mai buna aparare e atacul :)

Concluzie : sunt vai mama lor,si-au atins deja potentialul maxim si toate tarile din jurul lor sunt in crestere si toate vor depasi ungaria  . Am mai spus asta -in 10 ani ungurii vor fi praful Europei .

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
😂

Orbán e mai troll decât Trump. Serios.

Știți ce i-o zis maghiarii din romani?:
"Continua sa visezi ca noi nu vrem in Patria Mama. Da, vrem sa fin independenți in Transilvania dar nu jn Ungaria".


Am văzut Știrea pe fb azi și ma tăvăleam de ras citind comentariile 😂

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
o vrea el multe,da prin gurita nu vrea?

#6
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Singura posibilitate ca Ungaria să obțină Transilvania sau părți din ea, în următorii 50 de ani, este printr-un război. Pe care nu ar fi suficient să-l declanșeze, ar trebui să-l și câștige.
Ar trebui ca și Orban să știe asta și să nu mai piardă vremea cu aiureli.

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Iar incepem...Posted Image
Iohannis nici nu-i baga in seama pe pigmeii astia, tot felul de tembeli cum exista pretutindeni din pacate care incerca sa castige capital electoral bagand la inaintare nationalismul exaltat.
Trecutul a fost scris, ar trebui sa trecem cu totii peste si sa ne gandim mai mult la viitor.

Edited by radumiki, 06 June 2017 - 20:18.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Poate o fi nemuritor sefu asta cabinet,sa astepte, ca nu cred ca vreodata cineva sus de la Bucuresti  va face lucrul asta.

#9
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Sa fac sapaturi arheologice pe forum sa vad cati pupatori in fund avea orban? Ca acuma se ascund ca sobolanii.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Cat dreaq mai are asta mandat ?...ca i-a facut praf pe unguri.

#11
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

 alexa32, on 06 iunie 2017 - 20:18, said:

Cat dreaq mai are asta mandat ?...ca i-a facut praf pe unguri.

sa nu fie reales

#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
"Şeful de cabinet al lui Viktor Orbán aşteaptă scuze de la Iohannis pentru „nedreptăţile” îndurate de Ungaria la Trianon!"

Adica un secretar/secretara a lui Orban asteapta scuze de la poporul roman reprezentat de Presedintele Romaniei?
Cat de grandoman poti sa fi ca sa pui o secretara sa-ti exprime frustariile?

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 Fumatorul, on 06 iunie 2017 - 20:12, said:

Singura posibilitate ca Ungaria să obțină Transilvania sau părți din ea, Ăźn următorii 50 de ani, este printr-un război. Pe care nu ar fi suficient să-l declanșeze, ar trebui să-l și cĂąștige.
Ar trebui ca și Orban să știe asta și să nu mai piardă vremea cu aiureli.


Ai văzut ce armata are Ungaria? Nu îți ajunge nici sa sperii ciorile cu ea :)

Deci stați liniștit. Nu va fura Ardealul 😂

#14
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 Lex404, on 06 iunie 2017 - 20:23, said:

Ai văzut ce armata are Ungaria? Nu îți ajunge nici sa sperii ciorile cu ea Posted Image

Deci stați liniștit. Nu va fura Ardealul ��

Probabil că e cum spui. Oricum, nu cred că Orban (sau vreun alt politician maghiar) nu știe că o altă cale nu există. Și cum un conflict militar e exclus, nici nu știu ce se mai pierde vremea cu asemenea aiureli.

#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

Şeful de cabinet al lui Viktor Orbán aşteaptă scuze de la Iohannis

Posted Image Sa stea pe langa telefon, poate poate.


Daca adaugam faptu ca i-am salvat de la a fi republica sovietica si niste masacre facute de ei p-aici, zic ca suntem chit.
Dar, cum ziceam, sa fie pe faza, poate suna cineva.

Edited by radumiki, 07 June 2017 - 09:23.


#16
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003

 Lex404, on 06 iunie 2017 - 20:23, said:

Ai văzut ce armata are Ungaria? Nu îți ajunge nici sa sperii ciorile cu ea Posted Image

Deci stați liniștit. Nu va fura Ardealul ��

Dar nici nu e posibil asa ceva, nu vad nici un scenariu plauzibil + populatia vorbitoare de romana ar putea ajunge majoritara in Ungaria, voteaza un partid romanesc de tip UDMR si fac lb. romana limba oficiala. Posted Image
Aberez, evident. Este bine cum e acum, politicienii ar trebui sa fie mai preocupati de partea economica ptr. a prospera cetatenii nu de certuri inutile si daunatoare cu vecinii.
Iresponsabili...Posted Image

#17
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 bullterrorist, on 06 iunie 2017 - 20:18, said:

Sa fac sapaturi arheologice pe forum sa vad cati pupatori in fund avea orban? Ca acuma se ascund ca sobolanii.

dada, nationalistii romani ai lu' papuc...

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Alecsandru010, on 06 iunie 2017 - 20:00, said:

Tara mea preferata din Europa continua sa bage batu' prin gardurile vecinilor. Si o face de la nivel inalt, oficial. O face prin reprezentantii statului maghiar. Tara mea preferata din Europa instiga la separatism, desi declara ca nu ar dori modificari ale granitelor.

Ungaria lui Orban - un focar de revizionism si nationalism maghiar.

 sebastiansebi, on 06 iunie 2017 - 20:10, said:

o vrea el multe,da prin gurita nu vrea?

 MikeSpike, on 06 iunie 2017 - 20:18, said:

Poate o fi nemuritor sefu asta cabinet,sa astepte, ca nu cred ca vreodata cineva sus de la Bucuresti  va face lucrul asta.

 bullterrorist, on 06 iunie 2017 - 20:18, said:

Sa fac sapaturi arheologice pe forum sa vad cati pupatori in fund avea orban? Ca acuma se ascund ca sobolanii.

 gabicen, on 06 iunie 2017 - 20:23, said:

"Şeful de cabinet al lui Viktor Orbán aşteaptă scuze de la Iohannis pentru „nedreptăţile” îndurate de Ungaria la Trianon!"

Adica un secretar/secretara a lui Orban asteapta scuze de la poporul roman reprezentat de Presedintele Romaniei?
Cat de grandoman poti sa fi ca sa pui o secretara sa-ti exprime frustariile?

 Daco_Get, on 06 iunie 2017 - 20:07, said:


Din ce inteleg au facut o referire generala ,adica eterna plingareala maghiareasca care doar vrea sa astupe faptul ca stapinesc teritorii ale altor state .

Conceptul este asa : Sa nu lasam sa vina altii sa ne ceara teritoriile lor care le apartin ,facem noi scandal mai mare pe niste minciuni ca sa ii prostim pe prosti .

E o chestie des intilnita in bussines si in razboi : Cea mai buna aparare e atacul Posted Image

Concluzie : sunt vai mama lor,si-au atins deja potentialul maxim si toate tarile din jurul lor sunt in crestere si toate vor depasi ungaria  . Am mai spus asta -in 10 ani ungurii vor fi praful Europei .

Da' o sursa credibila avem sau doar venin si dat din gura?
Am incercat aici,conform iubitorului de Ungaria:Citeste mai mult: adev.ro/or4ciw.N-am reusit.

ps.
Nu cred ca sunteti intr-atat de creduli si naivi sa puneti botul la orice ineptie.Chiar la orice ineptie.
Zau asa,aveam o parere prea buna despre voi.

:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate