Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Computex 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am urmarit in ultimile zile computex 2017 prin canalele de youtube dedicate hardware (Linus tech tips, Bitwit, HardwareCanuks, Jays 2 cents si altii) si am impresia ca producatorii incep sa ramana in pana de idei in ceea ce priveste imbunatatirea hardware si merg mai mult pe bling bling.
In afara de cateva carcase foarte faine ca concept, cateva placi video tunate manual cu overclocking super fain si suport din ce in ce mai mare pentru multi-M2 drive direct pe placile de baza, in rest vad numai led-uri, RGB, si in general luminite. Aveam impresia la unele placi de baza ca o sa cauzeze o criza de epilepsie la cat de multe flash-uri bagau ...

Sunt curios daca doar eu imbatranesc si incet incet ma transform in "Grumpy" .. piticul vesnic nemultumit di alba ca zapada sau lumea a incetinit in ceea ce priveste progresul pe domeniul PC ...

Ati urmarit Computex-ul ? ce parere aveti?

#2
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Tendinţa e clară de staţionare, piaţa e saturată iar mobilele fac legea

Luminiţe şi podoabe, că e pană de idei, şi scopul parcă ar fi decorarea casei

#3
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Sa mai scada pretul si sa aduca si la noi in ro orice se gaeste in usa sau korea

Edited by Dany_Darke, 04 June 2017 - 16:21.
mai verifica si limbajul, suntem pe forum, nu in spatele blocului


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
A aparut i9 si cam atat, amd ameminta ca lanseaza si ei ceva.

#5
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015
Samsung a anuntat Galaxy J5 2017.

Pe aria dedicata vestea a fost primita cu entuziasm: "Abia astept sa apara si la noi, pretul e prea bun raportat la ce ofera... Daca iese undeva pe la 1200-1400 ron e de departe cea mai buna alegere." https://forum.softpe...amsung-j5-2017/

#6
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017

View PostA10, on 04 iunie 2017 - 16:22, said:

A aparut i9 si cam atat, amd ameminta ca lanseaza si ei ceva.
AMD au lansat ryzen si vor lansa R9 plus ceva platforma ieftina si performanta ptr servere naples
Orice inovatie e buna, telefoanele au luat insa mintea tuturor mai mult de fala

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdani.user, on 04 iunie 2017 - 16:24, said:

Niste exemple de (directii de) inovatii la care te-ai astepta?
Pai, cu toata miniaturizarea din ultimul timp m-as astepta ca standardul ATX sa se micsoreze si el de exemplu ...
Hard-discurile mecanice stagneaza de foarte multa vreme si sunt inlocuite incet incet de SSD-uri in multe forme .. si cum vad acum de exmplu suport pentru 3-4-5 sloturi  M2 SSD direct pe placa de baza, ma asteptam sa fie oferte spre miniaturizare de PC cu pastrare de performante.
Erau doar 2 modele de micro-PC (sa ii spunem asa) care aveau full desktop CPU si desktop-grade GPU (unul cu 1080 parca si unul cu 1070) dar fiecare cu model proprietar de placa/sursa, etc ..

Parca industriei i-ar fi frica sa creeze noi standarde de dimensiune, racire, zgomot, etc.

Mi-au placut gaming-laptopurile ultra-slim ca sa fiu sincer dar la alea stii ca nu poti face upgrade daca e cazul ..  asa ca standarde proprietare se accepta oarecum (in mintea mea cel putin).

Inca nu am vazut (de exemplu) o solutie de racire pasiva care sa ofere suport pentru un high-end gaming PC ... desi tehnologia exista: heat-pipe-uri, vapor chamber, racire cu lichid embeded in carcase si altele asemenea.

Loc de imbunatatire este in diverse domenii dar banuiesc ca foamea de bani este foarte mare si creearea de noi standarde cere investitii, timp si dedicare .... si daca poti face aceeasi bani punand 2 led-uri RGB si o muzicuta cu "jingle bells", de ce nu?

Edited by ro_explorer, 04 June 2017 - 16:44.


#8
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Inca nu am vazut (de exemplu) o solutie de racire pasiva care sa ofere suport pentru un high-end gaming PC
Urmareste carcasele produse de calyos.

Quote

standardul ATX sa se micsoreze si el de exemplu
Pai. . .asa este standardul Posted Image
Exista carcase/placi de baza ce le poti tine in palma. Sunt cam scumpe si nu prea ai de unde alege. . .dar asta pentru ca nu exista interes din parte cumparatorului, zic eu.

Quote

si daca poti face aceeasi bani punand 2 led-uri RGB si o muzicuta cu "jingle bells", de ce nu?
Mie-mi plac luminitele. Cu cat mai multe cu atat mai bine Posted Image))


//Eu as vrea sa vad panouri ips fara glow. . .la telefone de 500 lei s-a putut implementa tehnologia fara glow. . .la monitoarele mainstream nu se poate.

Edited by AwkwardMe, 04 June 2017 - 17:02.


#9
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postro_explorer, on 04 iunie 2017 - 16:43, said:

Inca nu am vazut (de exemplu) o solutie de racire pasiva care sa ofere suport pentru un high-end gaming PC ... desi tehnologia exista: heat-pipe-uri, vapor chamber, racire cu lichid embeded in carcase si altele asemenea.
Hai sa te fac fericit. Exista !!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9LauL5JxYis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postjohn1980, on 04 iunie 2017 - 16:38, said:

AMD au lansat ryzen si vor lansa R9 plus ceva platforma ieftina si performanta ptr servere naples
Orice inovatie e buna, telefoanele au luat insa mintea tuturor mai mult de fala
Ryzen? Threadripper poate. Ryzen e lansat de ceva timp.

Edited by Al3xandru35, 04 June 2017 - 18:29.


#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postro_explorer, on 04 iunie 2017 - 15:29, said:

Am urmarit in ultimile zile computex 2017 prin canalele de youtube dedicate hardware (Linus tech tips, Bitwit, HardwareCanuks, Jays 2 cents si altii) si am impresia ca producatorii incep sa ramana in pana de idei in ceea ce priveste imbunatatirea hardware si merg mai mult pe bling bling.
In afara de cateva carcase foarte faine ca concept, cateva placi video tunate manual cu overclocking super fain si suport din ce in ce mai mare pentru multi-M2 drive direct pe placile de baza, in rest vad numai led-uri, RGB, si in general luminite. Aveam impresia la unele placi de baza ca o sa cauzeze o criza de epilepsie la cat de multe flash-uri bagau ...

Sunt curios daca doar eu imbatranesc si incet incet ma transform in "Grumpy" .. piticul vesnic nemultumit di alba ca zapada sau lumea a incetinit in ceea ce priveste progresul pe domeniul PC ...

Ati urmarit Computex-ul ? ce parere aveti?

Tehnologia pe siliciu a atins limitele fizice. Nu prea e loc de mers mai departe nici în frecvență, nici în densitate. așa că au rămas ledurile și zorzănelele.

View Postalexandrualexww2, on 04 iunie 2017 - 16:12, said:

Sa mai scada pretul si sa aduca si la noi in ro orice se gaeste in usa sau korea
cine?

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PosttheMisuser, on 04 iunie 2017 - 16:59, said:

Hai sa te fac fericit. Exista !!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9LauL5JxYis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mersi, am vazut-o ... e putin cam extrem dpdv pret si eficienta.
Si e numai una.
Problema nu este ca nu exista nici una in realitate, la naiba, pot si eu sa imi construiesc un sistem de racire pasiv , cu o singura pompa de circulat lichidul daca e cazul .. dar vreau sa vad mainstream treaba asta ... pentru mase.

View PostDaculScoril0, on 04 iunie 2017 - 19:59, said:

Tehnologia pe siliciu a atins limitele fizice. Nu prea e loc de mers mai departe nici în frecvență, nici în densitate. așa că au rămas ledurile și zorzănelele.
Nu-i chiar asa .. jobul meu zilnic este de proiectare circuite integrate .. lucrez in domeniu. Nu s-a atins inca limita siliciului, nici pe departe. Daca intelurile curente sint facute in 14nm de exemplu, deja exista siliciu pe 7nm.
Problema nu este la limita siliciului ci la limita tipului de lumina controlabila pentru expunerea mastilor pentru creearea siliciului. Acum insa este pe cale sa devina mainstream tehnologia eUV (extreme UV) care va ieftini accesul la 14-10 si 7 nm si va facilita accesul la tehnologii mai mici de 7nm.

Daca te intereseaza domeniul pot da share la niste materiale Posted Image ...

View PostAwkwardMe, on 04 iunie 2017 - 16:54, said:

Urmareste carcasele produse de calyos.
Da, au chestii OK .. pe kickstarer :( .. asta incerc sa spun, nu este ceva lansat pentru mase. Nici macar pentru entuziasti, doar particularitati.

View PostAwkwardMe, on 04 iunie 2017 - 16:54, said:

Pai. . .asa este standardul Posted Image
Pai asa este standardul de 20 de ani. Ar fi timpuil sa apara un standard mai nou, mai mic ... dar standard.

Edited by ro_explorer, 04 June 2017 - 22:56.


#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postro_explorer, on 04 iunie 2017 - 22:58, said:

Mersi, am vazut-o ... e putin cam extrem dpdv pret si eficienta.
Si e numai una.
Problema nu este ca nu exista nici una in realitate, la naiba, pot si eu sa imi construiesc un sistem de racire pasiv , cu o singura pompa de circulat lichidul daca e cazul .. dar vreau sa vad mainstream treaba asta ... pentru mase.
Cica asta merge fara pompa :)
Mainstream nu cred sa devina - ca sa inlocuiesti un ventilator iti trebuie o gramada de metal.
Un ventilator cu RPM mic este un compromis ok intre zgomot, pret si greutate.

Eventual... O idee ce n-am vazut-o explorata (or fi motive, nu stiu) ar fi un ventilator cat tot capacul lateral (10 inch sau 25cm). Cu un RPM de vreo 100, ar trebui sa fie foarte silentios.

#14
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
A mai aparut o carcasa misto, cu racire pasiva.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z38RHU38faM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
N-are decat 18Kg :)

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PosttheMisuser, on 05 iunie 2017 - 03:52, said:

Mainstream nu cred sa devina - ca sa inlocuiesti un ventilator iti trebuie o gramada de metal.
Nu metal ci suprafata radianta. De restul se ocupa convectia. Toate sistemele cu racire pasiva au radiatoarele cu placutele radiante pozitionate vertical ... asta pentru a facilita convectia. Aerul cald se ridica lasand o presiune negativa in zona, deci cel rece ocupa spatiul si astfel se formeaza un curent natural de aer care raceste suprafata respectiva ... dar evident ca nu se compara cu debitul de aer al unui ventilator. De asta e bevoie de suprafata mare. E echivalentul extrem al unui radiator foarte mare cu un ventilator slab.

Intr-o vreme existau mainstream sisteme de racire cu lichid cu unitati pasive externe ... ca un fel de calorifere exterioare care circulau lichidul prin ele si singura piesa in miscare era pompa ... nu stiu de ce s-au abandonat. Erau disponibile pe vremuri, cand doar visam la asa ceva in sistemul propriu. Acum, can as putea sa imi iau asa ceva nu mai am de unde Posted Image
Acum gasesti doar carcase custom facute de entuziasti ...

Attached File  DSC00012.jpg   49.03K   5 downloads  Attached File  DSC06216.jpg   73.91K   5 downloads

S-ar putea sa ajung sa imi fac si eu asa ceva daca nu gasesc alta solutie.

View PosttheMisuser, on 05 iunie 2017 - 03:52, said:

Eventual... O idee ce n-am vazut-o explorata (or fi motive, nu stiu) ar fi un ventilator cat tot capacul lateral (10 inch sau 25cm). Cu un RPM de vreo 100, ar trebui sa fie foarte silentios.
Am eu la carcasa mea un vent de intake de 20cm Posted Image (asa vine carcasa). L-am dat jos insa caci desi baga aer destul de mult, la 300rpm il auzi "fal fal fal" ... bine, il aud eu ca am o sensibilitate pe partea asta Posted Image.

Uite-l cum arata pe langa un 12cm
Attached File  IMAG0326-01.jpg   67.95K   14 downloads

Edited by ro_explorer, 05 June 2017 - 09:14.


#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postro_explorer, on 05 iunie 2017 - 09:10, said:

Nu metal ci suprafata radianta.
Pe care o faci din....
E drept, poti face si o baie de ulei, cu suprafata radianta orizontala... Dar tot cu o suprafata metalica iesi mai bine :)

View Postro_explorer, on 05 iunie 2017 - 09:10, said:

Am eu la carcasa mea un vent de intake de 20cm Posted Image (asa vine carcasa). L-am dat jos insa caci desi baga aer destul de mult, la 300rpm il auzi "fal fal fal" ... bine, il aud eu ca am o sensibilitate pe partea asta Posted Image.
Uite-l cum arata pe langa un 12cm
Attachment IMAG0326-01.jpg
Ma da-l naibi, si ala face galagie ?
Pe (panoul) lateral ar merge chiar si de 30 cm un vent... Ar face "fal-fal" mai rar.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postro_explorer, on 04 iunie 2017 - 22:58, said:

Nu-i chiar asa .. jobul meu zilnic este de proiectare circuite integrate .. lucrez in domeniu. Nu s-a atins inca limita siliciului, nici pe departe.

Da? și atunci de ce frecvența de ceas la microprocesoare n-a mai crescut semnificativ de vreo 5-6 ani (sau mai mult)? Acum 15-20 de ani se dubla la fiecare an. Ia vezi și dacă ”legea” aia lui Moore s-a mai aplicat în ultimii ani.

Problema nu e litografia de 14 sau 7 um, ci faptul că structurile au ajuns deja atât de mici că nu mai au suficienți atomi cu care să funcționeze. Altă problemă e că nu ai cum să evacuezi decât o cantitate limitată de căldura din structură. Ar mai fi și interconexiunile de băgat în seamă și încă altele.

Nu zic că nu se mai fac progrese dar sunt foarte mici. Performanța crește acum cu câteva procente în intervalul în care s-ar fi dublat acum 10 ani.

View Postro_explorer, on 04 iunie 2017 - 22:58, said:

Mersi, am vazut-o ... e putin cam extrem dpdv pret si eficienta.
Si e numai una.
Problema nu este ca nu exista nici una in realitate, la naiba, pot si eu sa imi construiesc un sistem de racire pasiv , cu o singura pompa de circulat lichidul daca e cazul .. dar vreau sa vad mainstream treaba asta ... pentru mase.
ai văzut cât costă?

Edited by DaculScoril0, 05 June 2017 - 22:02.


#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDaculScoril0, on 05 iunie 2017 - 22:08, said:

Da? și atunci de ce frecvența de ceas la microprocesoare n-a mai crescut semnificativ de vreo 5-6 ani (sau mai mult)?
Pentru ca arhitectura procesoarelor nu s-a schimbat si cum Intel a avut monopol, nu a avut nici un interes sa arunce totul pe masa. O sa vedem insa o evolutie datorita AMD-ului.
Nu e totul legat de frecventa insa. E vorba si de "pipeline" in interiorul procesoarelor. Conteaza cate instructiuni poti executa per clock. Tii minte platfoma Centrino? ia vezi de ce avea performante uluitoare cu frecvente scazute ;)
Ma rog, putem intra in amanunte pe tema asta dar nu e locul potrivit.

Legea lui Moore spune ca numarul de tranzistoare de pe unitatea de suprafata se dubleaza anual .. si se dubleaza, si se va dubla inca  o perioada. 7nm enorm comparativ cu dimensiunea atomilor de siliciu asa ca mai este loc de progres. Limita momentan este in litografie, nu in dimensiunea atomica. Apar insa tehnologii paralele dar pana o sa devina accesibile mainstream o sa mai treaca timp.


View PostDaculScoril0, on 05 iunie 2017 - 22:08, said:

ai văzut cât costă?
Nu conteaza cat costa. Mereu se va gasi un grup de entuziasti care sa dea banii necesari pe produsul care le place.
Momentan mi-a placut carcasa aia pasiva 100% (aia de 18 Kg) dar avea limita de disipare de 150W per side panel ... deci maxim un core i7 cu un eventual usor overclock pe un panel si poate un GTX 1060 fara OC deloc pe celalalt. Dar era doar un demo, la stadiu de concept inca.

Eh, pana una alta am bagat bani in racire cu apa cu radiatoare mari si coolere lente. E un compromis cu care pot trai pana la urmatorul upgrade major de sistem (daca o sa mai am interes peste cativa ani).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate