Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Turism fara manastiri

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostBrainie, on 06 iunie 2017 - 11:35, said:

Drumul forestier de care zic eu că urcă destul de mult e pe partea de sud-vest și vest, pleacă din Bicazul Ardelean. Nu are nicio legătură nici cu Izvorul Muntelui, nici cu Durău. Nu cred că de ăsta vorbești.
Chiar nu mai stiu, da' nu cred ca ne-am intors spre Bicazul Ardelean, din partea aia veneam si-am ajuns pana-n oras.  

Cum am zis, n-aveam o destinatie clara in minte.  Eram in circuit prin tara, ni s-a pus pata sa stam la cort in noaptea aia (plecasem, in principiu, sa dormim la hoteluri / pensiuni, ca de obicei), am cumparat dimineata un cort, saltele si altele din Gheorgheni, si-am luat-o spre Bicaz, c-aveam in plan si Hotelul Plutitor, pt zilele urmatoare.  In Bicaz stiu c-am facut stanga (de Izvoru Muntelui am zis eu acum, dupa ce m-am uitat pe harta, ca sa clarific putin directia... nu mai stiu daca am ajuns sau nu acolo).

Am ajuns la manastirea aia cautand un loc in care sa punem cortul, am trecut, luandu-ne dupa alta masina, de niste porti larg deschise (practic, drumul public se termina acolo), si-n cateva sute de metri s-a terminat asfaltul.  Celalalt s-a intors, noi am mers inainte si-am tot urcat pe forestier sau, cum ziceam, amintirea lui, pe alocuri.  Dupa un timp m-am gandit si sa intorc, da' am zis ca, decat sa mai trec inca o data pe unde-am venit, mai bine merg inainte.  Am gasit ceva platou / poiana misto sus, n-a vrut mandra sa ramanem, ca-i prea izolat, asa c-am continuat si, dupa un timp, am inceput sa coboram.  Am mai coborat putin si-a inceput s-apara si asfaltul si, mergand in continuare, am ajuns la Durau... nici o clipa nu ne propusesem s-ajungem acolo.  Tot uitandu-ma acum pe harta, in Durau am ajuns cumva dinspre sud / vest... stiu ca spre campinguri am virat tot stanga.

P.S.  Pe GMaps, la un anumit zoom, vad c-apar chestiile ale pe care scrie "Rupturi", "Martin", "Slatina"... iar la click pe ele, "Unnamed Road".  Unul dintre alea o fi fost, habar n-am.
Attached File  Screen Shot 06-06-17 at 03.58 PM.PNG   2.34MB   12 downloads

#38
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
Descrierea ta se potrivește parțial cu DJ155F Izvorul Muntelui - Durău: iese din satul Izvorul M printr-o poartă mare de lemn, merge șerpuit, mai urcă, mai coboară, sunt ramificații spre dreapta (spre lac) care duc în sate, pare a fi și un schit (Cerebuc - eu n-am coborât), când ajungi în Durău faci stânga pe drumul principal și apoi iar stânga să intri în camping (Leon, sau unul un pic mai jos, nu mai știu cum îi zice). Ce nu se potrivește: DJ-ul ăsta e plin de gropi, dar printre urme de asfalt, nu e drum de pământ, și parcă nu era nicio mănăstire chiar pe drum. În fine, contează mai puțin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate