Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Turism fara manastiri

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Desi nu vrei manastiri o sa-ti fac niste recomandari si pentru ele.
Manastirea Voronet, Mocanita Moldovita(Moldovita-Argel),Muzeul Oualor(Moldovita) Manastirea Moldovita(Vatra Moldovitei), DN17A(Vatra Moldovitei - Sucevita) cu oprire la pasul Ciumarna(Palma) pentru a admira peisajul nu numai din masina, Manastirea Sucevita, Marginea cu mestesugul Olaritului(Ceramica Neagra), Muzeul din cadrul manastirii Putna(daca faci alergie la exterioare), Cetatea De Scaun a Sucevei(Suceava), Muzeul Satului(langa Cetatea Sucevei), Muzeul Lemnului Campulung Moldovenesc

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostReal_NEO, on 03 iunie 2017 - 21:46, said:

Ceahlaul nu, acolo se poate ajunge cu masina numai pana la baza, apoi totul e pe jos, insa merita din plin.
L-am facut acum cativa ani, c-o Nubira.  Dar da, prin padure, pe drum forestier si, pe alocuri, doar o amintire a lui.

#21
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostBarboso, on 03 iunie 2017 - 22:43, said:

L-am facut acum cativa ani, c-o Nubira.  Dar da, prin padure, pe drum forestier si, pe alocuri, doar o amintire a lui.
Pai și pana unde ai urcat?
Mai sus de cascada duruitoarea nu ai cum, nici măcar pana la ea.
Pana sus pe munte ai de mers pe jos de mai mânci o pita....

#22
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
oameni buni , eu tocmai ce spuneam ca nu manastiri....si nici casele memoriale nu ma atrag - in 5 ori 10 minute ai ispravit cu ea. Ca unde si-a bagat mana dupa pupaza Ion Creanga ...n-ai cum sa vezi. Ma refer ca peisaje ori da , de ce nu, palincarii , tuicarii. Iasiul cred ca merita cercetat un pic mai atent... :)

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015
ceahlau
Rodnei
Vatra Dornei - Borsa
Cheile Bicazului
lacul Sf Ana
Vulcanii noroiosi

View PostElcapoMafia, on 03 iunie 2017 - 21:39, said:

Turismul fara manastiri, in Moldova, e ca micul fara mustar.............

Un mic bun il strici cu mustar

#24
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
Faceti turism pe unde vreti, la manastiri sau pe langa, dar Nu aici.
Pe aici avem voie doar noi, cei care ne dam cu masinile.

#25
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
am, asa in cap, sa trec si prin Closani - Motru Sec ..... pe vremea cand faceam speologie erau niste peisaje superbe. Poate cu ochii de atunci am vazut altceva dar mi-ai ramas in cap. Cat despre datul cu masina....mi-am luat amenda ca alergam mai repede de 50/h printre porumbi la margine de sat .

View PostTsunnnami, on 04 iunie 2017 - 05:47, said:

ceahlau
Rodnei
Vatra Dornei - Borsa
Cheile Bicazului
lacul Sf Ana
Vulcanii noroiosi



Un mic bun il strici cu mustar
FII un pic padawan  si inverseaza-le :  micul bun cu mustar il strici :)

#26
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View PostReal_NEO, on 03 iunie 2017 - 21:46, said:

Bineinteles ca se poate, te invit sa vizitezi muntele Rarau, apoi sa cobori spre Chiril si sa continui spre Ceahlau, Cheile Bicazului, Lacul Rosu, s.a.m.d. Poti face un traseu de zile mari, doar ca nu te astepta sa il poti acoperi cum trebuie intr-o singura zi. Hai, pe Rarau poti ajunge cu masina, este accesibil, insa Ceahlaul nu, acolo se poate ajunge cu masina numai pana la baza, apoi totul e pe jos, insa merita din plin.
Ceahlau nu e ala ce incepe de la statiunea Durau? am ajuns odata p-acolo si am vrut sa urcam pe munte dar   ....ni s-a taiat tot elanul de natura cand ne-am imiedicat de gardul ce nu se mai termina al nu stiu carei biserici sau manastiri si nu aveai voie sa te abati de la poteca: erau peste tot panouri cu interzis. Doar urcatul pe poteca nu era interzis in rest...toate alelalte

#27
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View Postpartyman, on 03 iunie 2017 - 22:30, said:

Desi nu vrei manastiri o sa-ti fac niste recomandari si pentru ele.
Manastirea Voronet, Mocanita Moldovita(Moldovita-Argel),Muzeul Oualor(Moldovita) Manastirea Moldovita(Vatra Moldovitei), DN17A(Vatra Moldovitei - Sucevita) cu oprire la pasul Ciumarna(Palma) pentru a admira peisajul nu numai din masina, Manastirea Sucevita, Marginea cu mestesugul Olaritului(Ceramica Neagra), Muzeul din cadrul manastirii Putna(daca faci alergie la exterioare), Cetatea De Scaun a Sucevei(Suceava), Muzeul Satului(langa Cetatea Sucevei), Muzeul Lemnului Campulung Moldovenesc
Alergie fac la popi ori , cum zicea un confrate de forum, costumatia lor de batman si conceptia lor medievala despre cum sa te porti. Au niste priviri ciudate, nu stii daca in spatele ochilor deja te-au afurisit cu focurile iadului ori daca-s nebuni gata sa-ti arate ca sfarsitul e aproape. Ai chef de o tigara si te uiti sa vezi daca si-a mai aprins cineva ca sa nu fii eretizat. Oricum toate bisericutele astea arata la fel si pe dinafara si pe dinauntru, acelasi miros.... n-ai ce pierde daca ai vazut doar una si alelalte ba. Sa bei un vin popesc acolo ...nici pomeneala! Asa zgarciti sunt ca il pastreaza numai pentru ei!!

#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postddaannii, on 04 iunie 2017 - 00:41, said:

Pai și pana unde ai urcat?
Mai sus de cascada duruitoarea nu ai cum, nici măcar pana la ea.
Pana sus pe munte ai de mers pe jos de mai mânci o pita....
Nu, n-am ajuns la Duruitoarea.
Nu mai stiu sa-ti zic exact traseul (nici nu prea ne interesa, mergeam la intamplare, ne plimbam si ne uitam dupa vreun eventual loc in care sa punem cortul), veneam de pe Cheile Bicazului, in Bicaz (oras) am facut stanga spre Izvoru Muntelui... am ajuns (parca) pe la ceva manastire de maici, am zis sa mai urcam putin si-am tot urcat pan-am ajuns in partea cealalta, la Durau.   :D

#29
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cetatea Neamtului si Cetatea Sucevei trebuie vazute.
Palatul Culturii si Parcul Copou la Iasi.
Prajiturile dintr-o pensiune bucovineana si cate si mai cate...

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015
Cand citesc de muzee, cetati, manastiri, ma ia somnul...

#31
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014


View Postdan1001, on 04 iunie 2017 - 13:31, said:

Ceahlau nu e ala ce incepe de la statiunea Durau? am ajuns odata p-acolo si am vrut sa urcam pe munte dar   ....ni s-a taiat tot elanul de natura cand ne-am imiedicat de gardul ce nu se mai termina al nu stiu carei biserici sau manastiri si nu aveai voie sa te abati de la poteca: erau peste tot panouri cu interzis. Doar urcatul pe poteca nu era interzis in rest...toate alelalte

Nu stiu ce gard de biserica sau manastire ai vazut tu, dar mai sus de Durau nu este asa ceva. Am platit o mica taxa la intrare(ceva cabana salvamontisti) si am urcat pe jos pe poteca pana la cabana Dochia si nu am avut nici o interdictie.

#32
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postdan1001, on 04 iunie 2017 - 13:31, said:

Ceahlau nu e ala ce incepe de la statiunea Durau? am ajuns odata p-acolo si am vrut sa urcam pe munte dar   ....ni s-a taiat tot elanul de natura cand ne-am imiedicat de gardul ce nu se mai termina al nu stiu carei biserici sau manastiri si nu aveai voie sa te abati de la poteca: erau peste tot panouri cu interzis. Doar urcatul pe poteca nu era interzis in rest...toate alelalte
Ba da, acela este, insa sunt mai multe cai de acces.

#33
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007

View PostBarboso, on 04 iunie 2017 - 14:24, said:

Nu, n-am ajuns la Duruitoarea.
Nu mai stiu sa-ti zic exact traseul (nici nu prea ne interesa, mergeam la intamplare, ne plimbam si ne uitam dupa vreun eventual loc in care sa punem cortul), veneam de pe Cheile Bicazului, in Bicaz (oras) am facut stanga spre Izvoru Muntelui... am ajuns (parca) pe la ceva manastire de maici, am zis sa mai urcam putin si-am tot urcat pan-am ajuns in partea cealalta, la Durau.   Posted Image
Dacă înțeleg eu bine, n-ai urcat pe Ceahlău, te-ai învârtit în jurul lui, pe un drum foarte prost care leagă barajul și satul (sau ce o fi) Izvorul Muntelui de Durău. De mănăstire nu-mi amintesc, o fi pe undeva (alta decât mănăstirea Durău).

Și totuși există un drum (forestier) care urcă destul de mult, n-am ajuns până în capăt din diverse motive (durata și partenerii).

La Duruitoarea doar cu picioarele (sau elicopterul).

Edited by Brainie, 06 June 2017 - 11:04.


#34
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Am urcat, stiu si eu sa fac diferenta intre a urca si-a ocoli.
Pe acel drum forestier o fi fost, desi, daca zici ca nu stii de manastire...
Am zis, n-am urcat la Duruitoarea.  Ne-am oprit la bariera (in Durau, a doua zi), unde incepe traseul.

#35
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Drumul forestier de care zic eu că urcă destul de mult e pe partea de sud-vest și vest, pleacă din Bicazul Ardelean. Nu are nicio legătură nici cu Izvorul Muntelui, nici cu Durău. Nu cred că de ăsta vorbești.

Referitor la Duruitoarea, se putea înțelege că nu ai ajuns fiindcă nu ai vrut, nu fiindcă nu se poate (cu mașina).

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdan1001, on 04 iunie 2017 - 00:42, said:

oameni buni , eu tocmai ce spuneam ca nu manastiri....si nici casele memoriale nu ma atrag - in 5 ori 10 minute ai ispravit cu ea. Ca unde si-a bagat mana dupa pupaza Ion Creanga ...n-ai cum sa vezi. Ma refer ca peisaje ori da , de ce nu, palincarii , tuicarii. Iasiul cred ca merita cercetat un pic mai atent... Posted Image
MAI DEGRABA TRECi in moldova de dincolo. cramele, in special milestii mici, care e in cartea recordurilor cu pete 1.5 milioane sticle de vin, si cricova, cu 180km de galerii, se viziteaza motorizat, cu trenul sau cu autobuzul, nu cred ca se mai permite cu masina persoanala. vizitele includ degustari, evident.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate