Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

'17 Mazda3 G120 AT Revolution

- - - - -
  • Please log in to reply
915 replies to this topic

#559
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Nu stiu daca le-a vopsit acelasi om.
Habar nu am, asa ar trebui nu?
Posibil, dar si aripa spate a fost neagra, cel putin partea care a fost inlocuita, dar aceasta a fost revopsita saptamana trecuta de cei de la Braila.
Maine dimineata oricum merg la Braila, vedem cum o rezolvam si pe asta Posted Image

//PS: https://forum.softpe...a-vienna-praga/
Daca puteti arunca un ochi si aici mi-ar fi de folos Posted Image

Edited by alliNdanuTz, 02 December 2018 - 08:37.


#560
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
In mod NORMAL, se fac placute inainte de vopsirea elementelor iar la cea care este identica cu restul masinii i se noteaza reteta  pentru  revopsiri ulterioare daca este cazul.
Cele 4 elemente trebuiau date cu filler chiar daca au fost reparate sau erau noi.

Edited by Legi, 02 December 2018 - 09:15.


#561
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Deci aripa spate a fost revopsita de braila. Atunci asta vor face si cu portierele - revopsire. A fost o pregatire proasta a pieselor de vopsit si de aici diferenta de nuanta. Una e sa dai cu rosu pentru alb si una e sa dai cu rosu peste negru si sa incerci sa o scoti din pigment.
Hai ca se rezolva pina la urma si, ca sa fac o gluma proasta, o sa stea masina lasata pe stanga din cauza greutatii vopselei. Posted Image  Din pacate sunt probleme mari cu personalul din service-uri si din acest motiv se ajung la chestii de astea. Si nu e vorba neaparat ca nu sunt platiti sau nu li se asigura conditii.

#562
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Lucrări de astea unde sunt culori mai deosebite trebuie făcute altcumva. Se pregătesc piesele si se vopsesc interioarele, se montează ușile si se vopseste toată laterala o data.

Edited by alexandruovi, 02 December 2018 - 14:14.


#563
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Luni duc masina la revopsit :)

#564
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
De cand am luat masina din service si pana azi, masina a mai adunat vreo 1500 - 2000 Km.
Intre timp am facut si revizia de 2 ani / 40k Km, ceva mai devreme, mai exact la 36k Km pentru ca pe 15 decembrie plec intr-o excursie unde o sa adun putin peste 3000 Km, plus ce mai fac eu pana atunci si am preferat sa o fac din timp decat sa depasesc sau sa umblu cu ea la revizie intre sarbatori.
O poza de duminica plus factura de la revizie.

Attached Files



#565
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Au marit pretul la manopera din vara cand am fost eu la ei la revizie.
Oricum, iti recomand sa cumperi filtru de polen MANN -  FP24009 si sa-l schimbi singur la 6 luni (nici nu trebuie dat jos usa la torpedou - eu am reusit asa sa scot si sa bag filtrul). E la acelasi pret cu ala de origine dar filtreaza mult mai bine.
Eu am schimbat placutele de frana pe fata cu trw - franeaza foarte bine si nu mai lasa atat praf ca alea de origine. Si au fost 170 lei setul parca (310 lei in total cu manopera si test de franare) - fata de 600 lei doar placutele la Casa auto iasi.

LE. Sper ca vopsirea asta sa le reuseasca. :)

Edited by petman, 03 December 2018 - 21:47.


#566
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
^ Multumesc de info.
Ai fost cu TRW-urile intr-o reprezentanta Mazda si ti-au acceptat? Cei de la Braila nu au vrut, am auzit ca cei de la BDT sunt de acord dar eu ajungeam in aceeasi 600 lei cheltuiti daca mergeam la BDT.
Fiind deja patit cu rulmentii schimbati pe garantie, as vrea sa nu le dau niciun motiv sa-mi refuze vreo lucrare in caz de ceva.

LE: Acum o vopsesc cei de la Braila, eu zic ca le iese. Nu mai am treaba cu cei de la Galati.

Edited by alliNdanuTz, 03 December 2018 - 21:51.


#567
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ei reprezentanta Mazda. Nu fac 300km pentru un schimb de placute. Am facut schimbul la un partener autorizat RAR - service autorizat Seat, skoda, VW. Sa-i vad ca-mi zic ceva de schimbare de placute ca nu sunt mazda ca o sa-i intreb de ce pe spate am placute din fabrica TRW (scrie pe ele). Pot sa refuze schimbarea discurilor in garantie daca s-au ovalizat si nu's placutele originale dar daca ai ajuns la 40k fara probleme nici nu o sa mai ai.
Si filtrul de polen l-am schimbat singur in vara inainte sa merg in concediu si cand am ajuns la service le-am zis sa nu-l schimbe ca e deja schimbat de mine. Nicio problema.

#568
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Schimbarea filtrului de polen  e trecuta in manualul utilizatorului si la rubrica “ intretinere efectuata de proprietar”.

Schimbarea filtrului de polen  e trecuta in manualul utilizatorului si la rubrica “ intretinere efectuata de proprietar”.

#569
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011
Legi, mi-ai putea spune daca "cartea service" e pe suport de hârtie sau numai în format digital?
Și încă ceva. Conform planului de revizii, ce se schimba in primii 3 ani sau 90.oookm.
Caut să cumpăr o Mazda 3 și am găsit una. Proprietarul spune că nu a schimbat decât uleiul la revizii. Masina e cumpărata in 2015.
Scuze pt offtopic.

#570
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
^ Cartea service este doar in format digital.
In primii 3 ani sau 60k Km poate vrei sa spui. Vezi ca pe forumul Mazda gasesti facturi de la fiecare revizie cu ce a schimbat fiecare, poti sa-ti faci acolo o idee.

#571
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011
Mulțumesc,  alliNdanuTz .
Întrebam de 90k pt că atât are mașina.
Omul zice a că a schimbat numai uleiul dar din ce am văzut aici, pe forum, trebuiau schimbate plăcuțele la 45k.
Mai zice că i-am pus el, altundeva decât in service Mazda, camera de mers înapoi și xenon aftermarket.
Asta e masina https://www.olx.ro/o...-3-IDbP2fh.html

Oare merita 10.000? Am văzut că nou, modelul  Challenge 2016 e 16.000


#572
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Ce tentativa esuata de a ascunde numerele de inmatriculare Posted Image
Placutele eu le-am schimbat la 30k, dar aici tine de stilul de mers al fiecaruia si unde mergi cu ea, dar orice ai face ma indoiesc ca te tine 90k un singur set de placute.
Nu stiu ce sa-ti zic de camera & xenoane aftermarket.
Vezi ca mai gasesti stocuri cu model ca al meu si s-ar putea sa ai oferte bune, tinand cont ca trebuie sa scape de ele.

#573
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011
:) Da. Mare artist.
Oare ce discount as putea avea la 16000 de euro?

Nu as vrea sa mă întind prea mult.
Începusem sa caut la 6000 de euro mașina și am ajuns deja la 9-10.000


#574
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu mai e nimic in tara Mazda 3. Eu am schimbat placutele de frana la 25k km Posted Image . Ar fi bine sa aiba facturile de la revizie sa vezi ce s-a facut.

#575
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
^ Sunt 2 in stoc la Braila :)

#576
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011
O să o las balta. Am vorbit cu proprietarul și zicea că a pus becurile cu xenon in afara țării și nu la service. De revizii zicea că nu am ce să văd că a schimbat numai uleiul și plăcuțele le-a schimbat la 80.000.
Pare cinstit omul dar o sa mai astept

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate