Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

2 chestii legate de forum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postandreic, on 30 mai 2017 - 21:47, said:

N-are sens, fara notificari nu vad de ex unde mi se scrie etc...
Pai atunci sa va faca disponibil acest grad de notificari prin e-mail numai pentru voi, moderatorii. Nu cred ca userilor normali le este de prea mare folos. Insa cu siguranta unii abuzeaza aiurea de aceasta functie ceea ce duce la ingreunarea accesului la forum.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 21:53.


#20
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pentru voi , moderatorii , e important sa stiti ce se scrie , pentru noi , userii .... citim tot cand intram . Si eu am dezactivat aia cu mail-ul .

#21
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Pai eu vad in profil la subiecte urmarite.
Nu as fi dezactivat nici eu, insa trebuia sa afisez emaiul acela pe un videoproiector si vedeau toti aia notificari din subiecte cu continenta sexuala si ca de ce femeile prefera barbatii inalti pe unde scrisem. Asa ca lasand lenea am pus cu o zi inainte si am dezactivat toate notificarile ptr email si am si sters mesajele. Desi e cumva util si aia ca vezi raspunsurile si altele direct in email fara sa mai intrii pe forum

Insa yahoo mail merge mai greu decat forumul, de fapt nici nu se poate spune ca forumul ar merge greu, merge chiar foarte ok, f fluent. Yahoo merge prost, mesengerul ala e groaznic, fata de cel de la fb, aia a fost si una din cauzele mici ptr care au pierdut mesengeria la care detineau locul primul.

Edited by john1980, 30 May 2017 - 21:56.


#22
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Si mie imi soseau un catralion de e-mail-uri de la softpedia si le-am scos de la setari. Dar imi imaginez ca multi s-au inregistrat cu conturi e-mail pe care nu le folosesc si ca atare nu sesizeaza numarul mare de e-mail-uri primite de la forum. Insa la resursele pe care serverele le consuma, sigur exista un impact. Chiar daca stiu ca sunt servere foarte puternice.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 22:00.


#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am păţit-o pe aia cu pozele la un subiect pe care doar eu îl urmăream...

#24
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Sisteme de operare antice, browsere neactualizate(se vede în printscreen) E normal să aveți erori. Eu nu am probleme în navigare sau upload aici.

#25
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Păi au windows 7 aia 2 care s-au plans si probbail ca le au actualizate.
Eu ca am pe un pc linux din 2012 care a pierdut suportul in 2013 pus ce as putea sa mai zic.
L-am mai updatat manual luand sursele de la altul mai recent doar anul trecut cand am pus o placa video si nu puteam instala driverul proprietar fara o actualizare partiala. Si tot nu am vazut probleme la forum. Cu ocazia aia am pus si opera ultima versiune de atunci

Cel mai probbail ei fug dintr-un subect in altul, astfel nici conexiune alor si nici sistemele lor nu fac faţă

Edited by john1980, 30 May 2017 - 22:20.


#26
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Da , eu am Windows 7 , cu actualizarile blocate , altfel , imi merge greu laptopul . Eu nu ma plang , doar am zis ca mi se intampla uneori , si nu i mare bai . Ca nu intarzii la servici . Cand are chef sa mearga , atunci sunt prezent si eu .

#27
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postandroholic, on 30 mai 2017 - 22:02, said:

Sisteme de operare antice, browsere neactualizate(se vede în printscreen) E normal să aveți erori. Eu nu am probleme în navigare sau upload aici.
Eu am Windows 8.1 cu licenta, updatat la zi, si folosesc Firefox, tot updatat la zi. Nici eu nu am probleme decat atunci cand ma aflu pe niste topice foarte mari, precum spunea adineauri administratorul.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 23:18.


#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postandroholic, on 30 mai 2017 - 22:02, said:

Sisteme de operare antice, browsere neactualizate(se vede în printscreen) E normal să aveți erori. Eu nu am probleme în navigare sau upload aici.
Vezi in print screen ce scrie.
*Nu a zis nimeni ca sunt probleme non stop...Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 31 May 2017 - 05:10.


#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAdm, on 30 mai 2017 - 21:16, said:

Cand cineva posteaza, forumul (gandit prost), incearca sa trimita zeci/sute de notificari (push, email sau PM) deodata!

In loc sa trimita sute de notificari atunci cand posteaza cineva pe un topic mare, ar putea sa faca o singura operatiune (pus intr-o coada), si apoi un cronjob sa genereze notificarile.
Just an idea.

Edited by don_dannielo, 31 May 2017 - 05:36.


#30
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Sunt pe Ubuntu 16.04 LTS pus pe un stick pe un Lenovo G585 cu procesor AMD dual core browserul e Mozila Firefox, nu am eror nici asa.

#31
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Administratorii stiu cat e de solicitat sistemul si cu ce. In coltul din dreapta-jos al paginilor exista un buton interesant, de unde puteti obtine unele informatii despre trafic.
Forumul n-a fost conceput pentru chat, ci pentru a da raspuns problemei ridicate in comentariul introductiv. Fiecare comentariu ar trebui sa contribuie cu ceva nou si util la rezolvarea acelei probleme. Like e pentru exprimarea acordului si intarirea acelei solutii sau observatii, astfel incat sa nu fie necesar un comentariu nou. Notificarile sunt pentru a semnala aparitia unei noutati pe subiectul urmarit, care se presupune ca va intereseaza. Citarile sunt pentru a preciza la ce anume va referiti, astfel incat sa nu fiti nevoiti sa reproduceti contextul, si e normal sa fie notificate celui citat, chiar daca adesea nu e o replica sau interpelare. Cam aceasta ar fi esenta modelului, dar noi folosim forumul asa cum se stie, functie si de arie, generand alte probleme de functionare si de utilizare, pentru care forumul n-a fost conceput.

Poate ca ar fi util un cod de bune practici, precedat si asistat de un topic dedicat. Bineinteles ca ar rezulta nenumarate cazuri si variante, dar tot ar ajuta.
Spoiler


#32
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Eu cred că ar fi mai bine ca acest forum să fie arhivat pe un alt subdomeniu, iar postările mai importante şi mai active (inclusiv cele recente) să fie mutate pe o nouă platformă mai prietenoasă cu resursele. (sau chiar IPB 4.0)

#33
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Da sigur, pai daca vine cate unul sa faca la 2 zile topic cu "cine foloseste caseta audio", mai vine fifi cu ceva prostii, mai vin toti cei care dau cu parerea peste tot si dedubleaza toate raspunsurile se umple
O solutie e si banarea si alungarea celor care au facut ocupatie din forum si l-au transformat in chat si in comunitate care nu mai prezinta incredere din cauza topicurilor foarte lungi, raspunsurilor inexacte si neautorizate, raspunsurilor gresite sau menite sa faca misto sau sa denatureye si induca in eroare, raspunsurilor date de amatori care nu cunosc nimic si posteaza dedubland mesajele existente de la altii desi ele pot fi gresite inducand apoi in eroare prin prezenta unei opinii de mai multe ori de la mai multi useri.
Pot spune ca am gasit la cautare cu google raspunsuri mai bune mai scurte si mai exacte chiar si pe TPU decat aici.
In functie de cautari, ptr ca eu caut cu google, mi-am facut o idee cam ce procente aproximative de raspuns satisfacator poti gasi si situl aceatsa unde-l gasesti in romaneste
De exemplu
-probleme software hardware softpedia forumul se gaseste cam la 10-20%
-medicale alimentatie relatii etc softpedia ofera cam 5%
-electrica, mecanica alte tehnici cam 8%
-ptr comunicatii este varza, sunt tot felul de insi care dezorienteaza intentionat promovand diverse servicii si firme
Exista si multe topicuri inutile, aiurea facute, poate de plictiseala cu intrebari imbecile, "ce tip de televozor crt aveti"
Cred ca cei care nu au treaba toata ziua si vor forum ar trbeui mutati in cafepedia poate, desi au fost razboaie acolo mai demult ca unii se credeau moderatori acolo desi ei erau simplii useri.
Forumul e generalist, dar totusi macar ptr software si hardware sa fie de incredere.
De ex ptr o problema software si ptr una hardware unde poti intreba daca nu gasesti nimic pe google, desi eu cam gasesc pe google si nu trebuie sa mai intreb. In cel mai rau caz citesc in siturile in engleza si tot inteleg ceva sau si in orice limba traducand cu translatorul si tot se intelege ceva.
Pai pe CG e cu jocurile de PC si altele mai putin
Aici daca intrebi sunt useri valorosi din IT care pot da solutii bune, insa se amesteca si cei care nu au legatura si ingreuneaza complet, se spun glume, poante atacuri la persoana, discutii despre useri.
Forumul ar trebui sa fie ca ceva mai sobru, o comunitate de discutii ca si cand intrii intr-o locatie selecta si acolo unii discuta si cauta rezolvare la ceva. Daca te pricepi poti da o parere, daca nu atunci trebuie abtinere si sa pleci afara. Ar trebui responsabilitate ptr orice opinie spusa. Dar aici este exact altfel, e ca o locatie unde unii disucta ceva, intra oricine si incepe sa vorbeasca aiurea si apoi totul degenereaza intr-o bascalie cu harmalaie rezolvarea fiind incerta si cel care a initiat discutia cerand rezolvare nu-si poate face nici o idee. Ulterior toti obosesc si se retrag

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
E foarte greu sa mentii discutii sobre, in IT de exemplu, in romana, si sa pastrezi un trafic decent. N-ai cu cine. Cand se repeta aceleasi intrebari in genul "Ce router sa aleg?", "De ce nu mai merge Windowsul?" sau "Sa se scrie o aplicatie care..." te saturi sa repeti acelasi lucru si sa porti practic un monolog (ii oferi tema pe tava, si nu mai auzi de la userul respectiv... pana are alta tema de facut)

Exista comunitati internationale unde daca pui intrebari ok (lucru ce nu-i chiar usor), primesti raspunsuri si mai ok, fara deviatii. DAR, se preteaza doar in domenii unde subiectivismul e redus spre inexistent, unde se foloseste o limba de circulatie internationala si unde s-au bagat foarte multi bani pentru a creste acea comunitate (practic un business)

#35
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Da, din detalii erorii pare o suprasolicitare cauzată de sistemul de trimitere al mail-urilor.
mySQL query error: SELECT cs_value, cs_updated FROM ibf_cache_store WHERE cs_key='mail_processing'

De ce nu îl dezactivați? Oricum nimeni nu prea mai folosește așa ceva, deci e inutil.

Attached Files



#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Azi apare ceva despre mail in eroare, maine altceva. La scara mare trebuie solutii mai scalabile si eficiente. MySQL e popular/usor de folosit, nu solutia ideala pentru orice.

Edited by dani.user, 31 May 2017 - 22:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate