Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

2 chestii legate de forum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
1) De vreo săptămână încoace când dai reply mai apare o eroare că nu a fost găsită pagina sau nu știu ce. Uneori mesajul este postat, alteori nu. Azi am stat să scriu vreo oră un mesaj, să atașez poze și mi-a făcut chestia aia. Am dat click pentru reafișare mesaj salvat, am dat postare și l-a postat, dar fără pozele pe care le atașasem... a trebuit să stau să reatașez pozele și să le introduc în mesaj;
2) Ar fi util ca durata maximă de timp în care poți edita mesajul să fie de 60 min și 59 secunde.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Este perfect adevarat..........a aparut iar eroarea din print screen.Posted Image

Attached Files



#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, acela e mesajul cu erori IP (Inalt Preasfintite)

#4
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Mare problema, probabil aveti voi pc-urile cu probleme sau aveti probleme la softuri.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Eu nu am asemenea probleme.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu ai pt ca nu stai 24/24 pe forum. :D

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Asta-i viata, csf, n-ai csf :D

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdjl, on 30 mai 2017 - 17:55, said:

1) De vreo săptămână încoace când dai reply mai apare o eroare că nu a fost găsită pagina sau nu ştiu ce. Uneori mesajul este postat, alteori nu. Azi am stat să scriu vreo oră un mesaj, să ataşez poze şi mi-a făcut chestia aia. Am dat click pentru reafişare mesaj salvat, am dat postare şi l-a postat, dar fără pozele pe care le ataşasem... a trebuit să stau să reataşez pozele şi să le introduc în mesaj;
2) Ar fi util ca durata maximă de timp în care poţi edita mesajul să fie de 60 min şi 59 secunde.
Unii o si merita. Pe deplin. Forumul stie de ce!Posted Image

#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Asa este, forumul face probleme de cateva luni (am user vechi la care tocmai am renuntat). Am vazut si eu de multe ori eroarea cu SQL Server, cateodata paginile nu se incarca, apare connecting... si sta cate un minut pana primeste raspuns din partea forumului, sau editez postarea si nu salveaza, sau apas butonul de edit si nu face nimic. Ceva este sigur in neregula si nu este de la noi. Poate o fi vreun atac asupra forumului sau ceva de genul.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 20:18.


#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postxmanyacs77, on 30 mai 2017 - 18:06, said:

Este perfect adevarat..........a aparut iar eroarea din print screen.Posted Image
Si la mine apare cam o data la saptamana acea eroare . Bine , la mine e si netul slab tare .

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postgladiatore, on 30 mai 2017 - 20:22, said:

Si la mine apare cam o data la saptamana acea eroare . Bine , la mine e si netul slab tare .
Nu este de la conexiunea cu internetul.........este o problema/bug al forumului.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 May 2017 - 20:29.


#12
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu, e 100% o problema a forumului. Chiar intr-o noapte tot asa a facut o pauza lunga din asta si un administrator a spus ca s-a lucrat la forum.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Off...

1. Sunt erori generice SQL, atunci cand sunt prea multe chestii de facut in acelasi timp.
2. Acest script nu a fost gandit pentru o asa de mare cantitate de informatie si mai ales pentru topicuri atat de mari.
Majoritatea problemelor apar la topicuri/arii mari/vechi/populare, unde sunt f multi subscrisi.

Cand cineva posteaza, forumul (gandit prost), incearca sa trimita zeci/sute de notificari (push, email sau PM) deodata!

Deja scriptul a fost intensiv modificat, dar sunt unele chestii care nu sunt simple si necesita rescrieri masive de cod.
Mare problema cu modificarile scriptului este intotdeuna faptul ca updateul la o versiune mai noua este adesea o mare durere de cap.

#14
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Da, corect, acum daca stau si ma gandesc mai bine mereu problemele mi s-au intampla atunci cand ma aflam pe un topic de peste 1500 de pagini.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 21:39.


#15
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Dezactivati acele trimiteri de notificari si economisiti resurse.
Eu am dezactivat, ca nu vreau sa-mi incarce emailul cu spam

Dezeactivati chiar voi care aveti forumul in proprietate ptr a economisi resursele

#16
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Asa si eu, am dezactivezate notificarile prin e-mail, nici nu stiu de ce le tineti, chiar ca va mananca resurse aiurea la un asemnea forum mamut. Notificari prin e-mail ar trebui sa existe numai pentru lucruri iesit din comun, primesti un warning, un mesaj privat, lucruri din acestea, insa nu pentru postari noi ce nici macar nu-ti sunt adresate.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 21:38.


#17
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017

View PostReal_NEO, on 30 mai 2017 - 21:30, said:

Da, corect, acum daca stau si ma gandesc mai bine mereu problemele mi s-au intampla atunci cand eram pe un topic de peste 1500 de pagini.
ai rabdare sa citesti asa ceva?
Abia am reusit sa citesc de pe la mijloc ala cu amd ryzen fara cont evident, si avea vreo 80 pagini cand incepusem sa citesc si treptat crescuse pe la 170

Dezeactivati chiar voi care aveti forumul in proprietate ptr a economisi resursele, adica userii sa nu mai primeasca default toate notificarile, in fine multi nu stiu sa le dezactiveze, multi ignora asta.

Edited by john1980, 30 May 2017 - 21:47.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjohn1980, on 30 mai 2017 - 21:31, said:

Dezactivati acele trimiteri de notificari si economisiti resurse.
Eu am dezactivat, ca nu vreau sa-mi incarce emailul cu spam
N-are sens, fara notificari nu vad de ex unde mi se scrie si nu am link direct etc... nu e niciun spam, este ceva solicitat/dorit atunci cand ai zeci sau sute de topicuri sub observatie, problema este ca forumul trebuie sa aibe o rutina de secventializare sau etapizare a trimiterilor astfel incat in acelasi timp sa fie intotdeauna o limita. Nu e bai daca o notificare intarzie cateva minute...

Edited by andreic, 31 May 2017 - 05:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate