Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Facultate de Istorie sau Geografie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MrLevenstein

MrLevenstein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2017
Care dintre aceste facultati ofera o sansa mai buna de angajare dupa terminarea lor ?
Sau se poate face in acelasi timp istorie-geografie ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Angajare in invatamant? Depinde daca in zona vizata e lipsa mai mare de profesori de istorie sau de geografie.

#3
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
iti plac lafel de mult ambele materii?

#4
DeezNuts

DeezNuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2017
Ai sanse



Sa devii profesor.

Acum depinde si unde te repartizeaza. Nu ma pricep, dar banuiesc ca exista posibilitatea sa predai, pentru inceput, la o scoala dintr-un sat uitat de lume din Romanica. Have fun!

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Eu sunt la istorie, dar la privat. Mare lucru în domeniu nu poți să faci după ce termini. Dar te ajută la angajare diploma pe care o vei lua.

#6
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Inveti despre hitler, stalin, cartagina, si dupaia mai te docuemntezi  masonerie si te poti face si politician analist politic de fapt e o placere si istoria. Acuma depinde de fiecare cum e

#7
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Cauta o facultate cu dubla specializare (istorie - geografie) si in cazul in care ajungi la catedra iti gasesti mai usor ore.

#8
MrLevenstein

MrLevenstein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2017

 john1980, on 29 mai 2017 - 19:21, said:

iti plac lafel de mult ambele materii?
Da. Bine imi place mai mult istoria, dar de la istorie am invatat si geografie :)) .

 KyKyKyKy, on 29 mai 2017 - 19:34, said:

Eu sunt la istorie, dar la privat. Mare lucru în domeniu nu poți să faci după ce termini. Dar te ajută la angajare diploma pe care o vei lua.

Tu esti in Bucuresti la facultate ? Din cate stii exista dubla specializare istorie-geografie ?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista combinat. Uite pomelnicul lor: https://www.edu.ro/s...i_2016_2017.pdf

#10
MrLevenstein

MrLevenstein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2017

 neagu_laurentiu, on 29 mai 2017 - 20:37, said:

Nu exista combinat. Uite pomelnicul lor: https://www.edu.ro/s...i_2016_2017.pdf

Multumesc pentru link :)

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, era greu sa cauti ce s-a mai zis despre Fac de Istorie...foarte greu.. Nu, nu intreb cate carti ai citit..si nici daca le-ai comentat..
De ce nu o fac? Pt ca stiu raspunsul..

#12
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Si dupaia masterul in istoria masonilor
Eu as face o facultate unde sa studieze elevii despre istoria universului de la formare si despre perioada anterioara formarii lui

Am o intrebare, pe timpul comunismului cum se studia istoria la facultate? era cenzurata? laudau comunismul sau erau detsul de echilibrati?

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am facut-o intre 2012-2015. Asa ca nu pot raspunde decat cu "presupun  ca..." Asa  a tac

#14
tropicalsamurai

tropicalsamurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.07.2017

 MrLevenstein, on 29 mai 2017 - 19:09, said:

Care dintre aceste facultati ofera o sansa mai buna de angajare dupa terminarea lor ?
Sau se poate face in acelasi timp istorie-geografie ?
Daca vrei neaparat sa ramai somer luni bune si sa muncesti temporar prin Call-Center,  Mega Image, McDonalds, maxim  game tester pe la EA/Ubisoft...........succesuri.  Din cate am inteles, pe la Ubisoft sunt multe proiecte pe jocuri istorice.  




Dar daca vrei sa stii, e lipsa de meseriasi in tara asta si de ei este nevoie.    Am nevoie de instalator profesionist care sa-mi bage teava la baie , am nevoie de electrician bun care sa-mi repare stecherul si prizele sau sa-mi schimbe cablul, am nevoie de curier rapid care sa-mi aduca comenzile online, avem nevoie de constructori si fermieri eficienti.  


Dar de   profesori de istorie sau coate libere care stiu ce manca Mihai Viteazul la micul de jun.....n-are nimeni nevoie.


Oricum, chit ca iesi cu note de 10, nu te astepta la ceva glorios atata timp cat nu esti copil de securist/parlamentar/ambasador   sau  nu pupi fundul unui profesor universitar.

Edited by tropicalsamurai, 12 July 2017 - 17:08.


#15
MrLevenstein

MrLevenstein

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2017

 tropicalsamurai, on 12 iulie 2017 - 17:06, said:

Daca vrei neaparat sa ramai somer luni bune si sa muncesti temporar prin Call-Center,  Mega Image, McDonalds, maxim  game tester pe la EA/Ubisoft...........succesuri.  Din cate am inteles, pe la Ubisoft sunt multe proiecte pe jocuri istorice.  




Dar daca vrei sa stii, e lipsa de meseriasi in tara asta si de ei este nevoie. Am nevoie de instalator profesionist care sa-mi bage teava la baie , am nevoie de electrician bun care sa-mi repare stecherul si prizele sau sa-mi schimbe cablul, am nevoie de curier rapid care sa-mi aduca comenzile online, avem nevoie de constructori si fermieri eficienti.  


Dar de   profesori de istorie sau coate libere care stiu ce manca Mihai Viteazul la micul de jun.....n-are nimeni nevoie.


Oricum, chit ca iesi cu note de 10, nu te astepta la ceva glorios atata timp cat nu esti copil de securist/parlamentar/ambasador   sau  nu pupi fundul unui profesor universitar.

Tocmai ce m-am inscris astazi la facultatea de istorie. Problema este urmatoarea, eu nu sunt bun la munca fizica, sunt un antitalent deosebit . Vad eu ce fac pe viitor, am zis sa merg la ce imi place, decat sa regret peste 10 ani ca nu m-am dus unde vreau. Regreti mai mult lucrurile pe care nu le faci decat pe cele care le faci .

#16
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 tropicalsamurai, on 12 iulie 2017 - 17:06, said:

Dar de   profesori de istorie sau coate libere care stiu ce manca Mihai Viteazul la micul de jun.....

Ai o perceptie total gresita asupra scopului ultim al disciplinei istorie.
Istoria incearca  sa explice de exemplu, de ce de-a lungul timpului apar mari popoare si civilizatii, de ce dupa ce au ajuns la maxima inflorie, intra in declin si chiar se prabusesc(uneori cand aveau maxim de putere economica, militara si politica). Imperiul britanic a dainuit 150 de ani, cel otoman vreo 400, cel tzarist 200, cel austriac vreo 300, cel roman 500, cel bizantin 1300 de ani. Dincolo de detaliile concrete legate de civilizatie, economie si tehnologie, exista puncte comune care legate de ridicarea si prabusirea neamurilor.
Exista doua abordari:

1) Cea rationalista si laica ("progresista")- impusa de iluministi acum trei secole. Un exemplu: istoria comunistilor. Aceasta aducea argumente din "materialismul dilectic si istoric" elaborat de Marx, Engels si Lenin. Concluziona ca oranduirea comunista este forma cea mai avansata de organizare a unei societati, mult superioara capitalismului, si ca, inevitabil trebuie sa se generalizeze la nivelul intregii lumi. Nu a prevazut insa dezmembrarea URSS din 1991, si a dictaturilor comuniste dupa 1989.

2) Cea care vorbeste de interventia lui Dumnezu in istorie, care ridica sau nimiceste civilizatii, datorita virtutilo si pacatelor popoarelor. Cartea lui Isaia din Vechiul Testament, vorbeste despre ridicarea si prabusirea marilor civilizatii din vremea sa: egipteni, babilonieni, persi, fenicieni, ..., inclusiv dezastrele care aveau sa vina peste poporul evreu.

Ludovic al XIV-lea, dupa incoronare l-a chemat pe episcopul Bossuet, si l-a intrebat: "De ce se prabusesc tronurile ?" Nu am gasit ce sfaturi i-a dat Bossuet, dar "regele soare" a condus Franta 72 de ani - una dintre cele mai lungi domnii din istoria europeană.

In momentul de fata, la toate marile facultati din lumea democrata se preda o pesepectiva iluminist-masonica asupra istoriei "imbunatatita cu corectitudine politica".

Din perspectiva crestin-ortodoxa, istoria din ultimii 2000 de ani (incusiv evenimentele ce vor veni) trebuie inteleasa conform cartii Apocalipsei. Sursele sunt insa putine ( mari ganditori rusi - Soloviov, Berdiaev, Dostoievsky, Merejkovsky, folozofi mai mult) din sec XIX-XX au lasat scris lucruri mai consistente -; si inevitabil din cand in cand, incorecte politic.

Edited by RomeoM, 14 July 2017 - 09:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate