Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 

Nokia Communicator

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Am o intrebare pentru voi si va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Imi trebuie un telefon din gama business. Nu ma intereseaza sa fie dotat cu camera foto, sunete polifonice sau alte avantaje de acest gen.
Ma intereseaza un timp de vorbire si de stand-by mare, sincronizare cu PC-ul, fast Ir-Da si/sau Bluetooth, browser, mail (POP3), sa recunoasca macar cateva din formatele uzuale din atasamente (text, calcul tabelar, etc), card de memorie. WLAN, pdf, compatibil BlackBerry ar putea conta, dar nu neaparat.

Din ceea ce am vazut prin oferte, parca Nokia Communicator 9300 s-ar incadra. Nu este cu mult mai mare dacat 6310i (de care sunt extrem de multumit dupa aproape 3 ani de folosinta), si pare destul de destept. Varianta 9500 este deja aproape "caramida", sau in orice caz mai mare si mai greu.

Intrebarea mea este: m-am orientat bine sau exista ceva mai bun pe piata? Ma refer poate la un telefon cu capabilitati asemanatoare dar mai ieftin, sau la unul care nu are bug-uri de soft, samd.

Inca nu am luat o decizie si de aceea va intreb.


Cu bine,

#2
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postmoltit, on Feb 14 2006, 00:40, said:

Am o intrebare pentru voi si va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Imi trebuie un telefon din gama business. Nu ma intereseaza sa fie dotat cu camera foto, sunete polifonice sau alte avantaje de acest gen.
Ma intereseaza un timp de vorbire si de stand-by mare, sincronizare cu PC-ul, fast Ir-Da si/sau Bluetooth, browser, mail (POP3), sa recunoasca macar cateva din formatele uzuale din atasamente (text, calcul tabelar, etc), card de memorie. WLAN, pdf, compatibil BlackBerry ar putea conta, dar nu neaparat.

Din ceea ce am vazut prin oferte, parca Nokia Communicator 9300 s-ar incadra. Nu este cu mult mai mare dacat 6310i (de care sunt extrem de multumit dupa aproape 3 ani de folosinta), si pare destul de destept. Varianta 9500 este deja aproape "caramida", sau in orice caz mai mare si mai greu.

Intrebarea mea este: m-am orientat bine sau exista ceva mai bun pe piata? Ma refer poate la un telefon cu capabilitati asemanatoare dar mai ieftin, sau la unul care nu are bug-uri de soft, samd.

Inca nu am luat o decizie si de aceea va intreb.
Cu bine,

Blackberry all the way. Este facut pt asa ceva. Nu te agata de Nokia 9300 doar pt ca ai fost multumit de 6310i

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
incearca un smartphone, un XDA2...

#4
Diomondus

Diomondus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.12.2005
Eu am Nokia 9500.
9300 este perfect identic la partea de soft (mai putin partea referitoare la camera pentru ca 9300 nu are dupa cum bine stii).

Toate cerintele tale sunt satisfacute de catre communicator, existand doar doua semne de intrebare:
- compatibilitatea cu BlackBerry despre care nu stiu ce sa spun pentru ca nu am avut ocazia sa testez;
- "timp de vorbire si de stand-by mare" nu vei avea la 9300 pentru ca are acumulatorul cam micutz (impus de dimensiunile reduse). Daca vrei totusi sa fii multumit si la capitolul asta va trebui sa treci la 9500 care are un acumulator foarte bun.
Eu am fost uimit ce timpi (stand-by/talk time) buni poate sa aiba. In conditiile in care vorbesc destul de mult in timpul zilei, ascult 1h/zi muzica, iar seara citesc pdf-uri (documentatii tehnice) ~45'/zi, ma tine ~3 zile.

Daca tosui refuzi 9500 din cauza dimensiunilor (desi pare nu e chiar asa ... eu il port la curea) mai ramane optiunea 9300i la care acumulatorul este mai bun.
Si by the way vezi ca 9300 nu are WLAn asa incat la capitolul Communicator raman numai 9300i si 9500.

Desigur mai este si varianta Qtek 9000 & company dar trebuie sa te decizi daca te vei descurca cu el.
Are multe avantaje (procesor puternic, memorie, display dublu fata de communicator) dar la fel de multe dezavantaje (gabarit - mai mare si mai greu chiar decat 9500, lipsa tastaturii pe clamshell si, in consecinta, imposibilitatea de a forma un apel cu clamshell-ul inchis, agenda de tip office).

Eu personal nu m-as putea descurca fara sa am tastatura pe clamshell pentru ca sunt 10% din situatii (cand sunt la volan) cand initiez apelurile numai cu ajutorul tastaurii de pe clamshell.
Si in plus nici agenda din Windows Mobile nu mi se pare prea practica.

XDA II (i,s, mini) nu ti-as recomanda din cauza displayului cu rezolutie mica (240x320) care te va chinui extrem de tare daca incerci sa citesti documente pe el.

Alegerea iti apartine.

Edited by Diomondus, 14 February 2006 - 14:53.


#5
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postmoltit, on Feb 14 2006, 00:40, said:

Imi trebuie un telefon din gama business. Nu ma intereseaza sa fie dotat cu camera foto, sunete polifonice sau alte avantaje de acest gen.
Ma intereseaza un timp de vorbire si de stand-by mare, sincronizare cu PC-ul, fast Ir-Da si/sau Bluetooth, browser, mail (POP3), sa recunoasca macar cateva din formatele uzuale din atasamente (text, calcul tabelar, etc), card de memorie. WLAN, pdf, compatibil BlackBerry ar putea conta, dar nu neaparat.
Se numeste P910i telefonul pe care il cauti. Standby imens, suporta toate formatele de mai sus, card de memorie pana la 4GB, are touchscreen, numpad si QWERTY!

#6
Diomondus

Diomondus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.12.2005

View PostValentine, on Feb 14 2006, 15:15, said:

Se numeste P910i telefonul pe care il cauti. Standby imens, suporta toate formatele de mai sus, card de memorie pana la 4GB, are touchscreen, numpad si QWERTY!

Are in schimb un singur impediment: rezolutie 208 х 320 pixels (adica jumatate cat 9300 care are 640x200).
M-am uitat si eu lung la P910 cand am ales 9500 dar pentru mine marimea display-ului este foarte importanta.
La o latzime de 320 nu poti sa spui ca poti citi un document in conditii civilizate.

Si mai trebuie luata in considerare memoria care la communicator este dubla fata de P910.

Edited by Diomondus, 14 February 2006 - 15:28.


#7
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostDiomondus, on Feb 14 2006, 15:27, said:

Si mai trebuie luata in considerare memoria care la communicator este dubla fata de P910.
Vrei caramida? Ia-ti 9500. De fapt ia-ti Qtek 9090 :) Sau ia-ti un PDA cu modul GSM incorporat. Vrei un telefon destept, cu o baterie f. buna care sa stie de toate? P910i ;)

#8
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
@ Diomondus:

Multumesc mult pentru raspuns! Stii cumva care sunt diferentele dintre 9300 si 9300i? Ce inseamna acumulator mai bun?

Faptul ca 9300 nu are WLAN, nu ma deranjeaza foarte mult. Pentru conectare la laptop exista Ir-DA si/sau Bluetooth. Si pesemne ca se poate "alimenta" cu internet telefonul si prin acestea doua.

Cu bine,

#9
Diomondus

Diomondus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.12.2005

View Postmoltit, on Feb 23 2006, 18:34, said:

Faptul ca 9300 nu are WLAN, nu ma deranjeaza foarte mult.

Am precizat ca nu are WLAN pentru ca in primul tau post WLAN-ul era in lista de cerinte.

View Postmoltit, on Feb 23 2006, 18:34, said:

Stii cumva care sunt diferentele dintre 9300 si 9300i? Ce inseamna acumulator mai bun?

Diferente nu sunt chiar foarte multe dar s-ar putea sa conteze:
- WLAN;
- polifonice mai bune;
- acumulator de 1100 mAh fata de 970mAh ,adica 230h/8h fata de 200h/4h (valori declarate de Nokia).

Pentru mai multe detalii vezi aici:
http://www.gsmarena....1&idPhone1=1382

#10
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
PalmOne Treo 650. Office nativ, suport SD pana la 2GB, tastatura QWERTY, cel mai solid sistem de operare pentru terminale mobile, etc.

#11
3XpL0z1v

3XpL0z1v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 24.02.2006
si eu iti recomand BlackBerry ....  :worthy:  :worthy:
este chiar complet .... si chiar o scula de birou ...

#12
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
subscriu la Treo 650:
memory
32MB (23MB user accessible) non-volatile
processor
Intel® PXA270 312MHz processor
screen
320 x 320 color TFT touchscreen display
16-bit color displays over 65,000 colors
wireless
GSM/GPRS model: 850/900/1800/1900 MHz world phone
CDMA model: 800/1900 MHz nationwide phone digital phone
Bluetooth® 1.1 wireless support

keyboard
Full QWERTY key layout with backlighting
Integrated number dial pad
Keyguard feature
expansion slot
Support for MultiMediaCard, SD & SDIO cards
battery
Removable, rechargeable lithium-ion battery
Talk time: up to 6 hrs on GSM/GPRS model
Talk time: up to 6 hrs on CDMA model
Standby: up to 300 hrs on GSM/GPRS model
Standby: up to 336 hrs on CDMA model
size
2.3" W x 4.4" H (excluding antenna) x 0.9" D
59mm W x 113mm H x 23mm D

Cu un singur minus: 178 de grame.
dar e cu mult peste Nokia comm.

#13
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Mi-as lua si eu maine un 9300i. 1700 la Voma. Ce parere aveti? Cat tine bateria (pt cei ce il au)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate