Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Accident microbuz copii inscripționat Bucharest Sport Club

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Sa inteleg ca ai face tot posibilul sa-l lasi fara servici, pentru ca ti-a julit masina si nu s-a oprit.
Nu te-ar multumi faptul ca-i ia permisul si primeste amenda, te-ai indarji atat de tare sa fie pedepsit si mai aspru de atat.

Indarjirea asta ma deranjeaza.
Plus ca autorul pare ca exagereaza, o poza n-a pus cu "paguba", dar n-a uitat sa mentioneze ca nu se lasa pana la plangere penala.

#20
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca respectivul sofer de microbuz ar fi gustat ceva....,  atunci disparitia sa de la locul accidentului, si eventual  prezentarea sa la politie "in 24 ore" cand nu mai ai ce probe sa iei pare in avantajul sau...

Edited by keta, 24 May 2017 - 00:38.


#21
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View Postxcit, on 23 mai 2017 - 22:00, said:

Pentru care motiv sa predea permisul?
Am zis si eu, nu am dat cu parul .
Pana luna alta, iau de buna chestia cu neacordarea de prioritate, desi pare ca microbuzul a " fortat" un pic , deci trecuse deja de centrul intersectiei iar initiatorul s-a simtit lezat si obligat sa accelereze in loc sa puna piciorul pe frana .

#22
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
asta cu...n-ai vrut sa-l lasi, si-a pus ambitia, nu prea sunt valabile.....de ce trebuie sa feresc eu orice bulangiu care se baga cu mult tupeu doar ca el e "mai mare" ? pai daca toti ii lasam pe mameluci sa se bage fara macar sa ceara voie sau sa astepte pana ii fac eu semn sa intre....atunci de ce ne mai miram ca habar n-au de condus? Oricum exista destul de multe prioritati neoficiale....prioritate de BMW, prioritate de suv, prioritate de femeie buzata care vb la tel, etc etc...si la un moment dat ei cred ca chiar li se cuvin astea, de aia fac ce fac.

#23
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
eeeeeeeeee, nu-i chiar asa.
autobuzul, microbuzul, camionul au alte performante dinamice la plecarea de pe loc se manevreaza altfel in spatii inguste .
cand iesi de pe o straduta laterala , traficul in bucuresti inseamna si un pic de fortare, faptul ca cel care vine pe drumul cu prioritate nu inseamna ca ala se tine cu amandoua mainile de volan si accelereaza pedala in podea .
sa vedem poze
tare mi-este teama ca autoturismul este avariat in dreapta fata iar microbuzul in stanga spate, chiar la coltul barei de protectie

#24
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postxcit, on 23 mai 2017 - 22:00, said:

Nu, 30 de zile pt neprezentare in 24 de ore, plus amenda si puncte
Suspendarea se aplica pe 90 de zile+ puncte penalizare (10)+ reexaminare+ amenda.

Edited by edi10000, 24 May 2017 - 06:45.


#25
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Pentru ce se aplica sanctiunile alea?

#26
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postedi10000, on 24 mai 2017 - 06:44, said:

Suspendarea se aplica pe 90 de zile+ puncte penalizare (10)+ reexaminare+ amenda.
arata legea sa vad, altfel sunt vorbe goale si atentie! eu am patit si am trecut prin asta, 30 de zile pauza si amenda

#27
Anton2017

Anton2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2017
Pentru cei interesati de pagube materiale: bara spate lovită, aripa stângă spate lovită. Toate astea la un Mercedes fabricatie 2017.
Pentru cei interesati de ce a pățit soferul: pentru ca a fost sunat de poliție la insistențele mele sa dea declaratie, s-a prezentat in 24 de ore si a scapat cu 3 puncte penalizare. Asta patesti cand lovesti cu nesimtire o masina intr-o intersectie si fugi de la locul incidentului.
Pentru cei cu mare grija fata de sofer: nu vreau sa ramana fara job, asta daca avea un job legal. Vreau sa se verifice in ce stare ă fost șoferul si cum va mai putea el sa transporte copii in conditiile in care a dat dovadă de golanie in trafic si nu a ținut cont de faptul că implică copiii in aceste acte.
Fiarele se repara pe Casco, nu este problema, problema este ca copii nostri pot ajunge pe mâna persoanelor de acest fel.

#28
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Pune niste poze daca poti.

#29
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostAnton2017, on 24 mai 2017 - 20:57, said:

Fiarele se repara pe Casco, nu este problema, problema este ca copii nostri pot ajunge pe mâna persoanelor de acest fel.
Daca esti in situatia de a repara propria masina pe casco, inseamna ca ai fost si tu vinovat, politia a considerat culpa comuna.
Microbuzul a virat la dreapta , dar de pe drumul cu prioritate venea tare mertanul nou.
Eu zic sa ne facem griji de copii nostri care sunt parteneri de trafic si cu asemenea soferi justitiari .

View PostAnton2017, on 24 mai 2017 - 20:57, said:

nu vreau sa ramana fara job, asta daca avea un job legal.
Daca taceai, filozof ramaneai .

Edited by tiupedix, 25 May 2017 - 10:12.


#30
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Daca te vaitai la 112 cu ceva de genul "valeu capul" o belea soferul. Se numea fuga de locul accidentului "pentru ca" victima. Zic si eu ca intamplator te-ai lovit cu capul de plafon in momentul faptei.
Pacat de copii ca sunt pe mana unuia de genul asta.

Edited by wolfydRg, 25 May 2017 - 10:14.


#31
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 04.11.2016
Omorati-l cu pietre pe ciocoiul cu Mercedes pentru ca a avut nemarginitul tupeu sa ceara ca bietul sofer proletar sa fie cercetat in ce conditii conducea o masina plina cu copii, masina cu care a a fost implicat intr-un incident minor de trafic! De ce sa opreasca revolutionarul sofer cand dimpotriva, ar fi trebuit sa primeasaca o renta viagera pentru ca s-a luptat vitejeste cu bogatanul nesimtit? Hai macar sa-i ridicam si o statuie pentru ca penibilul sa ajunga la sublim!
Chiar asa am ajuns? Sa luam partea unuia care nu a oprit sa vada macar ce s-a intamplat pe motiv ca asta-i jobul lui si i-a fost frica? Asta scrie oare in fisa postului? Nu stiu cine e vinovat si nici macar nu ma intereseaza! Din moment ce a fost un incident de trafic, trebuia sa opreasca, sa verifice daca copii sunt speriati sau daca au patit ceva,  sa-si anunte angajatorul si sa vada ce solutie se poate gasi! Amiabila sau cu cu prezentarea la politie, nu conteaza, trebuia rezolvata LEGAL! Chiar asa? sa o tai ca vantul si ca gandul cu o masina plina cu copii?

Edited by gabrieln2016, 25 May 2017 - 18:37.


#32
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Povestea mi se pare cusuta cu ata alba pentru ca:

1.Este user nou (23.05.2017)
2.Insista foarte mult pe vinovatia soferului (`fuga de la locul accidentului`Posted Image ) si pe `vinovatia` managerului clubului de inot .
3.In prima postare nu ofera deloc detalii despre pagubele produse la ambele masini.....dar ofera detalii importante despre firma.La insistenta userilor prezinta vag doar daunele produse la `Mercedes fabricatie 2017` ,nu specifica daca sunt daune majore sau minore ca sa ne dam si noi seama daca omul a realizat ca a fost implicat intr-o coliziune sau nu.
4.Face presupuneri de genul : `nu vreau sa ramana fara job, asta daca avea un job legal`.
5.Nu prea cred ca politia suna pe cineva sa se prezinte la ei in 24h. Politia de obicei zice : sa asteptam sa vedem daca se prezinta in termenul de 24h .Nu au timp de insistente si alte combinatii pentru ca birourile de accidente cu avarii din Bucuresti sunt pline si in plus.....abia asteapta sa suspunde niste permise.
(6.) Concurenta ofera transport gratuit ?!?

P.S. Daca povestea este reala nu cred ca trebuie sa compromiti atat o afacere mai ales ca managerul ti-a oferit o explicatie si te-a asigurat ca problema va fi rezolvata.Daca aveai spirit civic si voiai ca niste copii sa nu fie pusi in pericol , cereai explicatiii managerului pe aceasta tema  la telefon sau in scris (ca sa vedem si noi) si asteptai un raspuns / o rezolvare inainte sa arunci cu noroi in firma.

Edited by polizei, 26 May 2017 - 01:04.


#33
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Povestea reala sau imaginara e tipic romaneasca. Adica Hit & run.
S-au înmulțit in zona mea accidentele cu autor necunoscut. Cunosc o multime de patiti de genul asta.
Tare am impresia ca tipul asta care a lovit si a plecat nu o face prima oara. Ghinionul lui ca a fost vazut.
Ultima boroboață ce mi-a facut-o unu de genul asta o sa ma coste aproape 1000 ron. Daca l-as gasi (cea ce e imposibil) i-as face figura la politie. Nu eram genul asta, dar considerând ca ar fi ar 5-6 lovitura cu autor necunoscut, ma face sa gandesc asa. Stiu probabil ca gresesc si incerc sa ma schimb, unii o fac fara intentie sau nu isi dau seama.
Nu as avea pretentie de nimic daca ar veni sa spuna ca ii pare rau sau sa recunoasca ca a gresit. Dar la persoanale care gresesc si incearca sa te prosteasca/îți rad in fata nu prea le-as ierta.

#34
Anton2017

Anton2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2017

View Postpolizei, on 26 mai 2017 - 00:37, said:

Povestea mi se pare cusuta cu ata alba pentru ca:

1.Este user nou (23.05.2017)
2.Insista foarte mult pe vinovatia soferului (`fuga de la locul accidentului`Posted Image ) si pe `vinovatia` managerului clubului de inot .
3.In prima postare nu ofera deloc detalii despre pagubele produse la ambele masini.....dar ofera detalii importante despre firma.La insistenta userilor prezinta vag doar daunele produse la `Mercedes fabricatie 2017` ,nu specifica daca sunt daune majore sau minore ca sa ne dam si noi seama daca omul a realizat ca a fost implicat intr-o coliziune sau nu.
4.Face presupuneri de genul : `nu vreau sa ramana fara job, asta daca avea un job legal`.
5.Nu prea cred ca politia suna pe cineva sa se prezinte la ei in 24h. Politia de obicei zice : sa asteptam sa vedem daca se prezinta in termenul de 24h .Nu au timp de insistente si alte combinatii pentru ca birourile de accidente cu avarii din Bucuresti sunt pline si in plus.....abia asteapta sa suspunde niste permise.
(6.) Concurenta ofera transport gratuit ?!?

P.S. Daca povestea este reala nu cred ca trebuie sa compromiti atat o afacere mai ales ca managerul ti-a oferit o explicatie si te-a asigurat ca problema va fi rezolvata.Daca aveai spirit civic si voiai ca niste copii sa nu fie pusi in pericol , cereai explicatiii managerului pe aceasta tema  la telefon sau in scris (ca sa vedem si noi) si asteptai un raspuns / o rezolvare inainte sa arunci cu noroi in firma.

Dacă se citeste atent ce am scris la inceput, am discutat cu managerul care a spus că șoferul s-a speriat și a fugit de la locul accidentului, lucru neadevărat la felul în care s- a comportat șoferul.
Acum două zile am fost la poliție sa vad ce s-a rezolvat in legatura cu cazul si am primit dovadă că șoferul a scapat doar cu avertisment chiar dacă se specifica in raport ca șoferul nu s-a asigurat in intersectie. Interesanta rezolvare. Cu toate că s-a recunoscut că a lovit fără să se asigure in intersectie producând pagube materiale si ca nu a oprit pentru rezolvarea incidentului, șoferul scapa cu avertisment.

Referitor la manager de club sportiv care se ocupă de copii: sunat de la poliție, pus la curent cu gravitatea incidentului si rugat sa trimita șoferul pentru declaratie, a precizat că șoferul vine mai tarziu pentru că transporta alți copii.

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si ce voiai sa pateasca? Inteleg ca e neasigurare la schimbare de banda.

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAnton2017, on 24 mai 2017 - 20:57, said:

Pentru cei interesati de pagube materiale: bara spate lovită, aripa stângă spate lovită. Toate astea la un Mercedes fabricatie 2017.
Pentru cei interesati de ce a pățit soferul: pentru ca a fost sunat de poliție la insistențele mele sa dea declaratie, s-a prezentat in 24 de ore si a scapat cu 3 puncte penalizare. Asta patesti cand lovesti cu nesimtire o masina intr-o intersectie si fugi de la locul incidentului.
Pentru cei cu mare grija fata de sofer: nu vreau sa ramana fara job, asta daca avea un job legal. Vreau sa se verifice in ce stare ă fost șoferul si cum va mai putea el sa transporte copii in conditiile in care a dat dovadă de golanie in trafic si nu a ținut cont de faptul că implică copiii in aceste acte.
Fiarele se repara pe Casco, nu este problema, problema este ca copii nostri pot ajunge pe mâna persoanelor de acest fel.
Stai asa.. de ce se repara pe CASCO? Nu era el vinovat? El nu are RCA?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate