Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Amenda Austria pentru depasirea vitezei legale

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
piter

piter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.06.2004
Salut! Ma puteti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu plata unei amenzi din Austria? Nu au si ei un site in care sa poti face plata online? Sau ... merge doar cu transfer bancar? Puteti recomanda vreuna... cu niste comisioane de transfer... poate nu cat e amenda? :)
Multumesc :)

#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi ca exista reglementari de transfer bancar SEPA (in cadrul uniunii, fara comisioane). Nu stiu cum e in Romania, dar cand am transferat banii de amenda (tot in Austria) nu am platit nici un cent extra (aplicatia online a bancii, nu din Romania insa .. dar nici din Austria).

#57
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Stiti cumva cam in cat timp iti parvine acasa o amenda de radar din Serbia? Luna trecuta am fost in tranzit pe la ei si tot la o sectiune de lucrari am vazut un flash de pe un pod care ma viza pe mine :) Restrictia era de 60, eu aveam un 75 asa...

#58
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

Quote

Salut! Ma puteti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu plata unei amenzi din Austria? Nu au si ei un site in care sa poti face plata online? Sau ... merge doar cu transfer bancar? Puteti recomanda vreuna... cu niste comisioane de transfer... poate nu cat e amenda? Posted Image
Multumesc Posted Image   

am platit eu anul trecut amenda de 30 euro, comision de 10 euro pt virament bancar, iti vine IBAN-ul din AT, si bagi acolo banii, si specifici numarul amenzii care e pe hartie

#59
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postpiter, on 24 iulie 2018 - 14:52, said:

Salut! Ma puteti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu plata unei amenzi din Austria? Nu au si ei un site in care sa poti face plata online? Sau ... merge doar cu transfer bancar? Puteti recomanda vreuna... cu niste comisioane de transfer... poate nu cat e amenda? Posted Image
Multumesc Posted Image

amenda vine acasa ai codul IBAN si un cod de ameda, daca ai cont in EUR nu platesti nimic. Daca ai RON atunci platesti taxele de curs.

View PostKlaudio, on 24 iulie 2018 - 16:32, said:

Stiti cumva cam in cat timp iti parvine acasa o amenda de radar din Serbia? Luna trecuta am fost in tranzit pe la ei si tot la o sectiune de lucrari am vazut un flash de pe un pod care ma viza pe mine Posted Image Restrictia era de 60, eu aveam un 75 asa...

Nu stiu daca trimit sarbii in Romania, trebuie sa te interesezi. In general dureaza 2-3 luni.

#60
piter

piter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbusiness11, on 25 iulie 2018 - 10:05, said:

amenda vine acasa ai codul IBAN si un cod de ameda, daca ai cont in EUR nu platesti nimic. Daca ai RON atunci platesti taxele de curs.

Salut! Multumesc pentru raspuns, a venit acasa vederea :D Am IBAN si alte coduri, m-am interesat la banci, cam toate au comisioane, gen 10-20-30 euro.
De exemplu ING, trebuie sa-mi fac cont in EURO (2EU/luna) plus, apoi pentru transfer vor fi taxat 50lei :(
Poate nu am explicat bine celor de la ING, cand am cerut detalii? Transfer bancar pentru o amenda e diferit?

#61
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
daca platesti Euro - Euro atunci nu ar trebui sa coste (maxim 0,55 centi). Daca platesti Ron - Euro atunci te taxeaza da.

#62
piter

piter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbusiness11, on 25 iulie 2018 - 12:21, said:

daca platesti Euro - Euro atunci nu ar trebui sa coste (maxim 0,55 centi). Daca platesti Ron - Euro atunci te taxeaza da.


Sincer nu stiu ce ziceti voi :( de asta sunt ... asa :))) Tocmai am sunat la BRD, 20 euro. ING: "Comisionul este de 0,15% minim 50 RON pentru transferul efectuat din Home'Bank.".  Asta e plata online, daca se face plata de la ghiseu, e chiar mai scump.

Despre ce banca vorbesti tu?

#63
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Când efectuați o plată transfrontalieră în euro, în lei româneşti sau în coroane suedeze pe teritoriul UE, banca nu vă poate percepe o taxă mai mare decât cea aplicabilă unei tranzacții naționale echivalente. Chiar și băncile care au sediul în țările UE din afara zonei euro trebuie să respecte această regulă.

Este vorba, printre altele, despre:
  • transferurile dintr-un cont în altul în țări diferite din UE
  • retragerile de numerar de la bancomate în țările din UE
  • plățile cu cardul de debit sau de credit oriunde în UE
  • operațiunile de debitare directă
Exemplu: dacă banca vă percepe un comision de 1 EUR de fiecare dată când retrageți numerar, în țara de origine, de la un bancomat care nu face parte din rețeaua băncii, nu va putea să vă perceapă un comision mai mare dacă retrageți bani de la un bancomat din altă țară din UE.

Face parte din Directiva (UE) 2015/2366 a Parlamentului European și a Consiliului din 25 noiembrie 2015 privind serviciile de plată în cadrul pieței interne, de modificare a Directivelor 2002/65/CE, 2009/110/CE și 2013/36/UE și a Regulamentului (UE) nr. 1093/2010, și de abrogare a Directivei 2007/64/CE (Text cu relevanță pentru SEE)

#64
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
SEPA nu e implementat in Ro (doar daca e vreo banca mai ratacita sa fi facut asa ceva).
Deci orice transfer de bani catre extern este comisionat mai deosebit decat ala din RO-RO. Iar ING, din ce stiu eu, are cam cel mai mic comision de plata externa.

Edited by petman, 25 July 2018 - 16:55.


#65
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
in primul rand ca este implementata sau nu este problema bancilor. Romania face parte din SEPA-Zone, iar prin directiva mentionata de mine mai sus este pur si simplu ilegal sa se cearca comisioane. Exista o directiva pusa in functie care trebuie respectata. Te duci la banca si le spui acest lucru, inca va fura pe fata.

#66
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cine a platit anul asta amenda? Unde ati platit cu cel mai mic comision?

#67
gabi_meze

gabi_meze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2008
Pentru o plata fara comisioane va recomand REVOLUT. Are curs foarte bun la toate valutele. L-am folosit in Ungaria, Polonia, Rusia, Macedonia plus peste tot unde e nevoie de euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate