Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amenda Austria pentru depasirea vitezei legale

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

 deniserban, on 22 mai 2017 - 19:15, said:

Am primit aici in Olanda o amenda de 900 de euro pentru ca nu am avut asigurare medicala.Nu am platit nimic nici nu m-a cautat nimeni acasa asa ca nu va speriati de orice hartie aruncata in cutia postala.
Tipic romanesc.
Intr-adevar ne faci cinste Posted Image

Pana la urma care-i rostul topicului deschis?

Sa ne spui ca iei amenzi si nu le platesti?
Cat de prosti sunt aia de acolo si cum "reusesti" sa-i pacalesti?

Sa ne arati "cat esti da' valoare" ?

Stim asta, majoritatea!
Stim ce exportam!

Edited by alexa32, 22 May 2017 - 19:42.


#38
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006

 alexa32, on 22 mai 2017 - 19:38, said:

Tipic romanesc.
Intr-adevar ne faci cinste Posted Image

E tipic omenesc mestere.Stii in ce conditii se face aici asigurare? Stii cat e? Stii ceva de viata?
Olandezii sunt mai rai ca noi la capitolul asta asa ca dati cu ciocanul in cap in continuare!

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 deniserban, on 22 mai 2017 - 19:23, said:

Ma refeream la IBAN-ul unde trebuie sa platesti amenda nu la IBAN-ul soferului.
In acel cont se colecteaza toate amenzile din Austria. Trebuie sa te identifice pe tine ca platitor.

#40
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@initiatior
Tu esti unul din aia care vin de sarbatori in tara, cu o masina de 2-300 de euro.  Face-ti o pana de cauciuc si mergeti la vulcanizare. Ala va repara anvelopa si va cere 20 de lei.
Voi scoateti o bacnota de 500 euro falsa si cereti restul.Nu mai pune nimeni botul la asa ceva.
Cunosc multi ,,smecheri'' de acest fel. Dar...am gasit si reversul medaliei. Care este ala? Esti ciumec, intuieste-l!
Plateste amenda sau esti vreun troll care crezi ca ai un I.Q. nitel mai ridicat fata de colegii care ti-au raspuns civilizat?
Vezi ca sunt imun la jigniri!

#41
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006

 alexa32, on 22 mai 2017 - 19:38, said:

Tipic romanesc.
Intr-adevar ne faci cinste Posted Image

Pana la urma care-i rostul topicului deschis?

Sa ne spui ca iei amenzi si nu le platesti?
Cat de prosti sunt aia de acolo si cum "reusesti" sa-i pacalesti?

Sa ne arati "cat esti da' valoare" ?

Stim asta, majoritatea!
Stim ce exportam!

rrom esti tu cu tot neamul tau! Stiu ca sunt multi care nu suporta pe cei plecati din tara. Cei ca tine cred ca daca esti plecat din tara esti curva,hot,rrom sau escroc.Insa Romania pregateste intelectuali care apoi pleaca din tara pentru un trai mai bun si asta te roade pe tine pe dinauntru.
Am zis clar.Nu te speria de orice hartie care apare in cutia postala! Dar la mintea ta nu ma mira ca nu ai inteles toata fraza.Pui intrebari si raspunzi singur intr-un mod eronat pentru a pune intr-o lumina proasta pe cineva care nu-l cunosti.Asta denota lipsa de respect si incompetenta in gandire.

 1orgu, on 22 mai 2017 - 20:03, said:

@initiatior
Tu esti unul din aia care vin de sarbatori in tara, cu o masina de 2-300 de euro.  Face-ti o pana de cauciuc si mergeti la vulcanizare. Ala va repara anvelopa si va cere 20 de lei.
Voi scoateti o bacnota de 500 euro falsa si cereti restul.Nu mai pune nimeni botul la asa ceva.
Cunosc multi ,,smecheri'' de acest fel. Dar...am gasit si reversul medaliei. Care este ala? Esti ciumec, intuieste-l!
Plateste amenda sau esti vreun troll care crezi ca ai un I.Q. nitel mai ridicat fata de colegii care ti-au raspuns civilizat?
Vezi ca sunt imun la jigniri!

Esti imun la jigniri pentru ca asa te-au invatat parintii tai.

Stiu ca sunt multi care nu suporta pe cei plecati din tara. Cei ca tine cred ca daca esti plecat din tara esti curva,hot,rrom sau escroc.Insa Romania pregateste intelectuali care apoi pleaca din tara pentru un trai mai bun si asta te roade pe tine pe dinauntru.
Pui intrebari si raspunzi singur intr-un mod eronat pentru a pune intr-o lumina proasta pe cineva care nu-l cunosti.Asta denota lipsa de respect si incompetenta in gandire.

Edited by deniserban, 22 May 2017 - 20:12.


#42
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@initiator
Inteligenta invinge forta si trivialitatea gratuita.
Esti perdant!!!
Restul sunt vorbe de ...

#43
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006

 1orgu, on 22 mai 2017 - 20:14, said:

@initiator
Inteligenta invinge forta si trivialitatea gratuita.
Esti perdant!!!
Restul sunt vorbe de ...

Hai sa ne certam pe forum ca altceva nu avem de facut.
Esti perdant de...!!!

#44
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 xcit, on 22 mai 2017 - 17:56, said:

nu fi obraznic, eu ti-am raspuns civilizat, de la un mort nu mai are ce sa ia si amenzile nu se transfera
obraznic ai fost tu, ai dat un raspuns la troleala. Evident amenzile au un termen de prescriptie

Tu personal nu ai nici o obligatie deocamdata pt ca nu stiu ca tu ai condus.

Daca tatal tau nu va ajunge in austria cu masina, putin probabil sa il urmareasca cineva cumva.

Per total, nu cred ca va pati nimic. Tu sigur nu.

Insa cand gresesti e bine sa platesti.

#45
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
1. amenda iti vine acasa de cam 3 ori, timp in care adauga taxe la amenda si de la 90eur va creste.
2. dupa ce te atentioneaza de 3 ori (poate si mai des), amenda se duce la procuratura, daca suma ar fi mai mare ar putea fi trimisa statului roman, in cazul in care nu se trimite atunci procesul se inchide si amenda ramane in baza de date a politiei (daca ti-o trimit acasa atunci este posibil ca ANAF-ul sa inchida conturile).
3. daca te prind in Austria risti sa ramai fara numerele de inmatriculare pana achiti amenda care de la 90 va creste considerabil undeva la 3-400eur.
4. dupa 3 ani de zile amenda se sterge.

Edited by business11, 23 May 2017 - 11:12.


#46
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
deniserban, nu stii vorba aia - "cand intri in troaca te mananca porcii"? N-ai vazut pana acum ca daca intrebi ceva pe Softpedia te umpli de 'morala' de la o mie de mironosite sau, si mai interesant, ti se spune sa folosesti internetul daca vrei sa afli ceva, parca SP e pe papirus Posted Image.
Sa primesti un raspuns concret, de la cineva care stie despre ce e vorba (in cazut tau de la business1 1) e raritate.

Edited by un huligan, 23 May 2017 - 16:36.


#47
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006
Am vorbit cu Austriecii la telefon si au zis sa trimit o declaratie precum ca tatal meu nu are permis de conducere si sterg amenda din sistem.Si asa am facut.
Asta pentru toti care mai au astfel de probleme si pentru cei care se dau de ceasul mortii ca...rata impunge.

#48
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
am primit si eu o amenda de 30 euro pentru depasire cu 11km/h intr-o zona de 30 prin Salzburg :D

cum se completeaza acel cec/formular de la ei ?

scrisoarea de amenda a venit si in romana si in germana... plus formularul cu iban-ul si niste date de la fiscul lor...

vreau sa fac virament bancar... mai completez acel formular ?

#49
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 alios24, on 16 august 2017 - 19:42, said:

am primit si eu o amenda de 30 euro pentru depasire cu 11km/h intr-o zona de 30 prin Salzburg Posted Image

cum se completeaza acel cec/formular de la ei ?

scrisoarea de amenda a venit si in romana si in germana... plus formularul cu iban-ul si niste date de la fiscul lor...

vreau sa fac virament bancar... mai completez acel formular ?

in general acolo unde iti spun daca platesti prin ebanking, atunci ai un cod care trebuie sa il bagi ca sa iti poata aloca amenda tie.

#50
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
am platit prin ebanking direct din telefon, 30 euro  + 10 euro comision interbancar UE... nice....

am trecut la descriere numarul amenzii, sper sa nu ma trezesc in cativa ani cu vreo surpriza :D

#51
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 alios24, on 18 august 2017 - 13:35, said:

am platit prin ebanking direct din telefon, 30 euro  + 10 euro comision interbancar UE... nice....

am trecut la descriere numarul amenzii, sper sa nu ma trezesc in cativa ani cu vreo surpriza Posted Image

da exact, pastreaza extrasul de cont sau print al tranzactiei sa ai sa dovedesti in cazul in care iti trimit inca o amenda din greseala.

#52
vladmihes

vladmihes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.07.2011
Salutare. Ati auzit cazuri in care s-a trimis gresit amenda? Ma aflu intr-o situatie nasoala, in care am primit eronat o amenda prin posta din Austria, pentru depasirea vitezei legale. Concret, nu am fost deloc in Austria, dar totusi amenda a venit pe numerele masinii mele in urma cu cateva zile. Camera de la radar ori o fi intepretat gresit vreun caracter de pe placuta de inmatriculare, ori circula careva cu placute false..ideea e ca m-am ales eu eronat cu amenda din Austria.  Evident ca in scrisoare mentioneaza ca daca nu platesc amenda sunt pasibil de 5k de euro si vor deschide procedura si in instanta. Coincidenta este ca eu mai merg poate 1 - 2 ori pe an in Austria, dar in interes de serviciu si cu masina inchiriata sau de firma si chiar nu am chef la vreun control sa fiu luat la 11 metri. La inceput m-am gandit sa nu fie o scrisoare/amenda falsa in care difera doar contul bancar, dar din ce am gasit pe net corespunde contul cu cel de pe amenzile primite de alte persoane. Am sunat la numarul de telefon din amenda dar fara succes, in cele din urma am trimis o scrisoare acum 2 zile la adresa din amenda in care incerc sa le explic ca e o greseala. Le-am dat detalii despre masina mea, cea inregistrata in amenda, si le-am cerut sa verifice/confirme ce au vazut ei de fapt pe camera radarului...iar dupa aceea sa imi confirme in scris ca e o greseala si ca nu voi fi amendat / inregistrat in vreun black list. Cineva mai zicea ca oricum ei nu re-verifica camera radarului decat in instanta si ca nu ajuta mult scrisoarea care am trimis-o catre ei. Mai stiti si voi astfel de cazuri sau ati avea alte sugestii? Multumesc

Edited by vladmihes, 12 July 2018 - 17:53.


#53
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 deniserban, on 22 mai 2017 - 17:42, said:



Faza e ca eu nu stau in tara nu am nici conturi bancare nimic.

In ce tara "stai"? Nu exista sa nu ai cont într-o banca decat dacă apartii unei categorii sociale foarte joase care nu castiga bani dintr-un job legitim

#54
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 vladmihes, on 12 iulie 2018 - 17:51, said:

Salutare. Ati auzit cazuri in care s-a trimis gresit amenda? Ma aflu intr-o situatie nasoala, in care am primit eronat o amenda prin posta din Austria, pentru depasirea vitezei legale. Concret, nu am fost deloc in Austria, dar totusi amenda a venit pe numerele masinii mele in urma cu cateva zile. Camera de la radar ori o fi intepretat gresit vreun caracter de pe placuta de inmatriculare, ori circula careva cu placute false..ideea e ca m-am ales eu eronat cu amenda din Austria.  Evident ca in scrisoare mentioneaza ca daca nu platesc amenda sunt pasibil de 5k de euro si vor deschide procedura si in instanta. Coincidenta este ca eu mai merg poate 1 - 2 ori pe an in Austria, dar in interes de serviciu si cu masina inchiriata sau de firma si chiar nu am chef la vreun control sa fiu luat la 11 metri. La inceput m-am gandit sa nu fie o scrisoare/amenda falsa in care difera doar contul bancar, dar din ce am gasit pe net corespunde contul cu cel de pe amenzile primite de alte persoane. Am sunat la numarul de telefon din amenda dar fara succes, in cele din urma am trimis o scrisoare acum 2 zile la adresa din amenda in care incerc sa le explic ca e o greseala. Le-am dat detalii despre masina mea, cea inregistrata in amenda, si le-am cerut sa verifice/confirme ce au vazut ei de fapt pe camera radarului...iar dupa aceea sa imi confirme in scris ca e o greseala si ca nu voi fi amendat / inregistrat in vreun black list. Cineva mai zicea ca oricum ei nu re-verifica camera radarului decat in instanta si ca nu ajuta mult scrisoarea care am trimis-o catre ei. Mai stiti si voi astfel de cazuri sau ati avea alte sugestii? Multumesc

trimite-mi prin PM o poza cu amenda si iti spun eu daca este adevarata sau falsa.

Tu trebuie sa dovedesti ca nu ai fost in Austria in perioada respectiva. Banuiesc ca numarul tau intra pe blacklist ca si furat, falsificat. Vezi cum faci sa scapi de amenda si dupaia sa schimbi numarul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate