Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Un cablu - 2 user name uri

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
remypunk

remypunk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.05.2017
Buna ziua ,


Recent m-am mutat in orasul natal dupa o experienta in Buc de aprox. 4 ani. Ideea este in felul urmator: cand m-am mutat acasa, nu am reziliat contractul pe care-l aveam cu RDS pt abonamentul de internet din Buc . Acasa, providerul de internet tot rds este...cu alte cuvinte , acum platesc doua abonamente la rds , si am o singura conexiune ca sa zic asa ( usernameul si pass de la buc sunt setate in router , am conectat routerul , si merg cu user/pass de la Buc.). Acasa am doua pc-uri , ambele conectate la router , iar pt restul gadget`urilor folosesc wireless`ul.
Vreau sa ma apuc sa fac streaming , dar merge greu, din cauza ca routerul pe care-l am e model vechi...si nu imparte conexiunea foarte bine.

Ce as dori sa aflu este : pot folosi cele doua username`uri pe care le am , pt a face doua conexiuni separate avand un singur cablu de la rds in casa?
Acum cablul de la rds intra in router, si de acolo pleaca doua cabluri de retea , unul catre pc ul meu, unul pt cel al surorii mele, dar as vrea sa folosesc un username pt router ( wireless, pc ul sora`mii) , iar o conexiune sa o am directa in pc ul meu, fara sa trec prin router pt ca banda de internet directa este mult mai mare decat folosind routerul, iar asta m-ar ajuta mult si la download , dar in special la upload, ce ma intereseaza pe mine pt streaming.

Multumesc.

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Nu cred că merge ce vrei tu.

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@KyKyKyKy De ce un post inutil daca nu te pricepi?
@remypunk Cablul RDS il pui intr-un switch si de acolo conectezi 2 routere, 2 pc-uri etc. cu cele 2 usere.

Edited by diZy, 20 May 2017 - 12:13.


#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Păi fii atent. Atunci de ce un prieten nu poate să facă log-in cu același cont în două locații diferite fără a fi simultan conectate?

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ceea ce zici tu e cu totul ala problema care nu este nicio problema, e un feature a retelei. Userul PPPoE se poate conecta doar o singura data.

Edited by diZy, 20 May 2017 - 12:17.


#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
normal ca nu merge, cand un user este logat celalalt adica acelasi primeste eroare ca userul este folosit

aa pardon, sunt 2 username-uri, da, merge asa

#7
remypunk

remypunk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.05.2017

View PostdiZy, on 20 mai 2017 - 12:13, said:

@KyKyKyKy De ce un post inutil daca nu te pricepi?
@remypunk Cablul RDS il pui intr-un switch si de acolo conectezi 2 routere, 2 pc-uri etc. cu cele 2 usere.
Multumesc.

Asta voiam sa stiu , daca merge sau nu sa folosesc cele 2 usere pe un cablu comun.

Multumesc mult inca o data.

Zi faina!

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View PostdiZy, on 20 mai 2017 - 12:16, said:

Ceea ce zici tu e cu totul ala problema care nu este nicio problema, e un feature a retelei. Userul PPPoE se poate conecta doar o singura data.

View PostKyKyKyKy, on 20 mai 2017 - 12:14, said:

Păi fii atent. Atunci de ce un prieten nu poate să facă log-in cu același cont în două locații diferite fără a fi simultan conectate?

Să-ți explic:
S. când pleacă de acasă, apasă disconnect contului PPPoE și când ajunge în locația cealaltă nu-i nu merge, chiar dacă are MAC-ul clonat.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ma indoiesc ca merge greu din cauza routerului, mai degraba viteza de upload.

Edited by don_dannielo, 20 May 2017 - 12:37.


#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View PostKyKyKyKy, on 20 mai 2017 - 12:28, said:

Să-ți explic:
S. când pleacă de acasă, apasă disconnect contului PPPoE și când ajunge în locația cealaltă nu-i nu merge, chiar dacă are MAC-ul clonat.

Asa zi din prima. Asta e alta limitare impusa sa te conectezi doar de acasa. Dar initiatorul a zis ca ii merge userul in alta locatie deci nu are limitarea pusa. S-au se loveste de ea mai incolo.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKyKyKyKy, on 20 mai 2017 - 12:28, said:

S. când pleacă de acasă, apasă disconnect contului PPPoE și când ajunge în locația cealaltă nu-i nu merge, chiar dacă are MAC-ul clonat.

Nu merge. Mergea pana acum cativa ani, cand s-a schimbat modul de conectare - acum nu te mai poti conecta decat de la locatia ta - e filtrare pe Porturi/Useri in Switchuri/Server PPPoE.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La initiator de ce merge?

#13
remypunk

remypunk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.05.2017

View Postdon_dannielo, on 20 mai 2017 - 12:36, said:

Ma indoiesc ca merge greu din cauza routerului, mai degraba viteza de upload.
Am fost , am cumparat switch , merge perfect. Viteza de download/upload a crescut considerabil ...daca prin router nu saream de 1.5-2 mega/sec download de pe warez_spam, acum ajung la 10 mega imediat.
Routerul este foarte vechi, o singura antena , cumparat din targ cu 3 lei ...deci nu aveam mari pretentii de la el ...dar pt sor`mea si wireless in casa e mai mult decat suficient.

Multumesc mult inca o data!

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@remypunk
te complici inutil, ia un router bun, un abonament si retul la gunoi.

#15
remypunk

remypunk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.05.2017

View PostKyKyKyKy, on 20 mai 2017 - 12:28, said:

Să-ți explic:
S. când pleacă de acasă, apasă disconnect contului PPPoE și când ajunge în locația cealaltă nu-i nu merge, chiar dacă are MAC-ul clonat.
Mie mi-a mers intotdeauna sa folosesc userul de la Buc la Pitesti . Dand disconnect la Buc , in secunda 2 ma puteam conecta de oriunde din Pitesti / Mioveni folosind acel user si pass..fara clonare sau alte prostii...doar facand conexiunea PPOPE. Acum sunt in Mioveni ...si folosesc un user de Buc si unul de Mioveni.

Zi faina!

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca se conecteaza doar routerul cu userul din mioveni si rest-ul sunt povesti.

#17
remypunk

remypunk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.05.2017

View Postarg, on 20 mai 2017 - 13:53, said:

@remypunk
te complici inutil, ia un router bun, un abonament si retul la gunoi.
Am luat switch si acum folosesc ambele usere. Ai dreptate cu ce ai spus..ca mai bine folosesc alt router ( costul switchului a fost de 50 de lei ..un router bun clar era mult mai mult) , doar ca ..plateam doua abonamente degeaba de aproape jumatate de an de cand m-am mutat..am fost la rds in Pitesti si Mioveni..si m-au trimis "sa cumpar seminte"..ca ei nu pot rezilia contracte facute in Buc...ca trebuie sa merg acolo sa le reziliez. Am fost de atatea ori, dar din lipsa de timp..nu am ajuns sa fac asta. Acum ca m-am gandit sa fac streaming pe twitch...faptul ca nu am reziliat contractul si am doua usere e perfect..

#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nici nu ai nevoie de 2 abonamente pentru un amarat de streaming (zici ca sora ta nu prea cere viteza mare), daca ai router bun merge fara probleme de pe unul singur.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate