Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Poliția gândirii (Germania)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
644 replies to this topic

#559
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostAlbastruIndigo, on 21 mai 2017 - 21:20, said:

Nu stiu de ce am senzatia ca, bagand si mai tare pumnul in gura oamenilor, se vor intampla lucruri si mai grave, dincolo de internet.
Un lucru foarte grav se petrece deja, chiar sub ochii nostri: prozelitism in favoarea xenofobiei si a rasismului.
Cand discutia coboara sub un anumit nivel, mintea se intuneca si multi indivizi devin usor manipulabili, ajungand sa ignore sau chiar sa sfideze ratiunea.
In consecinta, se impune interzicerea mesajelor aflate sub acest nivel, care oricum e destul de coborat.
Interdictia n-are legatura cu conceptiile individului, ci numai cu maniera in care face... prozelitism.

Precizez ca eu sunt impotriva acceptarii migrantilor si a "corectitudinii politice",
insa extremismul e un risc mult mai mare;
in particular:
- impiedica rezolvarea problemei migrantilor,
- impiedica ajustarea "corectitudinii politice",
- dar conduce la destructurarea UE, precum si la alterarea democratiei functionale si a civilizatiei europene,
ceea ce satisface interesele unui singur individ: Vladimir Putin.
Toti ceilalti vor iesi in paguba.
Mergeti inapoi pe relatia de cauzalitate: extremism <- revolta europenilor <- mizeriile refugiatilor <- migratie masiva <- crime abominabile <- statul islamic <- conflict interminabil <- cum a fost prelungit conflictul din Siria?

View Postradu2014, on 21 mai 2017 - 21:24, said:

Daca se muta discutiile subversive(pentru ca astfel sunt considerate) in underground vor pierde complet controlul. [...]
Underground e mult mai greu sa faci prozelitism, acolo activeaza doar cei care sunt deja extremisti.

View Postradumiki, on 21 mai 2017 - 21:31, said:

Este de analizat treaba, eu nu as fi asa transant. Posted Image
Ideea e sa fie ferite de ochii publicului ,,inocent'' ptr.  a nu le da idei. Aia oricum nu intra in darknet.
Controlul total al internetului este oricum o utopie, orice om rational intelege asta.
Nimeni n-a vorbit de control, dar legile se aplica si in darknet, ba chiar existenta darknet focalizeaza investigatiile si faciliteaza incriminarea Posted Image

Edited by moftware, 23 May 2017 - 16:08.


#560
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
S a taiat maioneza aici de cand cu atacul musu din uk. Mai aduceti musu in uk.

#561
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Din contra, aplicarea acelorasi legi in Internet reduce riscul atacurilor teroriste.

#562
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Postmoftware, on 23 mai 2017 - 16:07, said:

In consecinta, se impune interzicerea mesajelor aflate sub acest nivel, care oricum e destul de coborat.

Eu sunt de acord si am mai spus in ce conditii. Sa fie pentru toata lumea la fel (nu pentru unii muma si pentru altii ciuma) altfel nu.

In tot rahatul asta corect politic, europenii au ajuns cei mai discriminati si nici macar nu se realizeaza acest lucru, asta este buba care sta sa se sparga, pentru asta imi fac eu griji. Din pacate, sunt pe fuga si nu am timp sa dezvolt, dar uita-te numai putin la cate traditii s-au dus dreac pentru ca sunt considerate rasiste. Sensation White nu mai exista, ca era rasist, acum e Sensation. Numele unor prajituri sau chiar prajiturile insasi au disparut pentru ca crema-i prea neagra, ori pentru ca numele ducea cu gandul la cine stie ce si jignea pe cine stie cine. Inclusiv cuvintele autohton si migrant se pregatesc a fi scoase din dictionare, pentru ca stigmatizeaza anumite persoane (asa se simt persoanele, stigmatizate).

Sincer, uneori am senzatia ca doar ne pacalim vorbind despre libertate, oricare ar fi ea, lanturile devin din ce in ce mai grele atunci cand nici macar libertatea cuvantului nu ne-o mai permitem. Si este foarte trist.

#563
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Postez o preluare de pe facebook.
,,"In Germania lui Mutti Merkel, o femeie de 62 de ani a fost arestata, casa i-a fost perchezitionata si a primit o amenda de 1350 de euro pt ca a dat like si a distribuit o gluma anti-imigranti de pe facebook. Am verificat, e pe bune."
Cu siguranta fapta femeii a fost incadrata juridic la incitarea la ura rasiala ca si cea a batranei suedeze care a postat pe pagisa de facebook fotografii cu negri si arabi care fac caca pe strada, in plina zi sau incendiaza autoturisme.

Edited by max_01, 05 June 2017 - 18:42.


#564
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
S-a mai vorbit de aia, e veche... de fapt pe langa distributie a instigat la violenta ca si aia cu focurile alea.

Edited by andreic, 05 June 2017 - 22:17.


#565
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postandreic, on 05 iunie 2017 - 21:08, said:

de fapt pe langa distributie a instigat la violenta si a mintit cu focurile alea.
Nu te cred.A solicita expulzarea unei persoane pentru tine inseamna instigare la violenta, probabil.

#566
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Ma gandeam ca poate te intereseaza adevarul... daca nu... treaba ta Posted Image Macar pune mana si cauta presa locala sa vezi exact ce a postat.
E bine ca ti-ai amintit si de suedeza aia care a facut aproape la indigo aceeasi treaba (a fost prima de fapt asta zici ca e copiata si schimbata tara)... tot asa cu instigari si insulte, poate chiar sunt din acelasi grup de comentatori Posted Image
Oricum unde e lege, e lege... nimeni nu poate aplica o lege daca nu sunt intrunite elementele definitorii si cum lege cu referite la glume nu stiu sa fie... e clar ca e ceva concret si rau acolo, poate chiar un discurs al urii. Am intelesa ca toate tarile UE vor colabora, poate mai ia la puricat si instigatorii autohtoni de pe fb sau alte retele.

Edited by andreic, 05 June 2017 - 22:20.


#567
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Apropo de prima postare din topicul asta, parlamentul german urmeaza sa discute legea prin care retelele de socializare vor fi obligate sa stearga postarile grefate pe ura si hartuire. N-am citit proiectul, dar din cite am inteles, in propunere exista un termen de 24h pentru postarile clare si unul de 7 zile pentru postarile complexe.
Juristii afirma, ca ar fi vorba despre un transfer al sarcinilor statului catre retelele de socializare. Al doilea punct ar fi ca, pentru a hotari, care dintre postari se incadreaza in criteriile specifice, este nevoie de expertiza.
Treaba asta are un potential enorm de ingradire a libertatii cuvintului. In principiu orice fel de formulare poate fi suspectata de atac la adresa imigrantilor. Este interesant, ca asa numita democratie isi arata limitele impuse cu forta

#568
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Germania n-a fost niciodata o tara ok dpdv al libertatilor individuale n shit. Acum doar revin la vechea matca, fiind condusi de STASI/RDG basically.

#569
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posta3ds, on 06 iunie 2017 - 11:45, said:

Germania n-a fost niciodata o tara ok dpdv al libertatilor individuale n shit. Acum doar revin la vechea matca, fiind condusi de STASI/RDG basically.


Adevarat, ani de zile i-a lasat pe turci cu statut de "tolerat " in tara.
Cati cetateni germani a facut din cele 2  milioane de turci ?

#570
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu cred ca am sa reusesc sa ii inteleg vreodata pe nemtii astia....
Cateodata sunt intoleranti iar cateodata sunt prea toleranti....

De ce nu iau si ei exemplul italienilor si francezilor si a englezilor. Ei nu isi arata ura fata de imigranti sau straini in public ci sunt uniti.

Edited by Benderbut, 06 June 2017 - 12:25.


#571
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

View Postvio69a, on 06 iunie 2017 - 11:49, said:




Adevarat, ani de zile i-a lasat pe turci cu statut de "tolerat " in tara.
Cati cetateni germani a facut din cele 2  milioane de turci ?

Se zice ca vreo 50%   adica 50% din ei au dubla cetanie sau doar cetania germana.
Nu cred ca nemtii refuza sa dea cetatenie turcilor daca bifeaza criteriile, adica 10 ani de rezidenta, munca, si 0 probleme cu legea.

Edited by ionutzitaly, 06 June 2017 - 12:11.


#572
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
   Comisia Europeană în complicitate cu marile rețele sociale a introdus Poliția Gândirii pe Internet. Orice nu corespunde doctrinei UE va fi eliminat.

Mai multe rețele sociale, printre care Facebook, Google, Twitter și YouTube, ca și gigantul Microsoft, au semnat la sfârșitul lunii mai condul de conduită al Comisiei Europene, prin care se angajează să blocheze sau să șteargă în 24 de ore mesajele pe care le consideră incitatoare la ură și violență.
Ce înseamnă „mesaje incitatoare la ură și violență”? De exemplu, dezaprobarea la adresa legalizării căsătoriilor gay este homofobie? Sau repudierea cotelor de imigranți fixate de Comisia Europeană este islamofobie? Sau denunțarea cotelor de reprezentare egală a bărbaților și femeilor în consiliile de administrație, inclusiv ale companiilor private, este sexism?
În numele unor principii morale stabilite de persoane, instituții și entități nealese prin vot democratic sau companii private, se instituie o adevărată Poliție a Gândirii, ca în 1984 al lui Orwell.

Iată cum comentează pe site-ul doorbrack.be Philip Claeys, fost europarlamentar și actual vicepreședinte al formațiunii politice naționaliste flamande Vlaams Belang:
„Problema fundamentală este de a ști dacă UE îi revine rolul de a stabili ceea ce europenii au dreptul încă de a scrie (și deci de a citi) pe rețelele sociale sau nu… De ce acest atac la adresa rețelelor sociale, care depind de libertatea de exprimare? Din cauză că guvernele nu au nici un control asupra lor. Pentru că în aceste rețele se găsesc informații, opinii și dezbateri care sunt excluse din media tradiționale. Gândiți-vă la agresiunile în masă la adresa femeilor germane în ajunul Anului Nou la Köln și în alte părți… Nimeni nu dorea ca aceste lucruri să se cunoască, dar reacțiile masive pe rețelele sociale au făcut ca după numai patru zile mușamalizarea afacerii să devină imposibilă.”
http://evz.ro/big-br...le-sociale.html

Edited by max_01, 19 June 2017 - 17:34.


#573
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Feisbuc trebuia sa implementeze demult un sistem care sa mai filtreze jignirile la adresa interlocutorului, ceva gen moderatorii de pe SP, dar vad ca ei deja au ajuns la virful piramidei, la ura si violenta. Probabil cu jignirile tot asa va ramine si romanii se vor face in continuare de ris cu nume si prenume pe paginile ziarelor pentru ca ei nu se prea incadreaza la "ura si violenta".

Chiar sunt curios cum vor interpreta retelele respective ura+violenta. Foarte probabil se vor apuca de politica.

#574
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Cu cateva pagini in urma secta pcm spunea ca nu exista politia gandirii. Acum ce zice?

#575
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Mi-e extrem de greu sa pricep de unde izvoraste atata prostie in creierii unora.
Ceea ce latra unii ca e politia gandirii este un instrument de a stopa in principal terorismul. Si este absolut normal sa existe. Asa se identifica si se elimina radicalizatii.

Aaa, ca pe unii ii afecteaza direct lipsa de suport pentru a transimte mesaje care incita la ura.. Pff, ghinion. Exact asta e scopul.

Edited by pink_flamingo, 20 June 2017 - 21:38.


#576
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Posta3ds, on 06 iunie 2017 - 11:45, said:

Germania n-a fost niciodata o tara ok dpdv al libertatilor individuale n shit. Acum doar revin la vechea matca, fiind condusi de STASI/RDG basically.
Iar propaganda rusa... ce e oki pentru voi, Trump style ? Posted Image

View Postmax_01, on 19 iunie 2017 - 17:33, said:

   Comisia Europeană în complicitate cu marile rețele sociale a introdus Poliția Gândirii pe Internet. Orice nu corespunde doctrinei UE va fi eliminat.
Nu exista politia gandirii, poti gandi ce vrei, exista insa politia respectului si legii pe internet Posted Image

View Postpink_flamingo, on 20 iunie 2017 - 21:37, said:

Mi-e extrem de greu sa pricep de unde izvoraste atata prostie in creierii unora.
Lipsa educatiei si civilziatiei in viata de zi cu zi se transfera in timp si pe online.

View Postpink_flamingo, on 20 iunie 2017 - 21:37, said:

Asa se identifica si se elimina radicalizatii.
Fac spume radicalizatii anti... ei ar vrea ca numai ceilalti sa fie trasi nu si ei bla bla...

Edited by andreic, 21 June 2017 - 00:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate