Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

București sau Cluj-Napoca (Informatică)?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
TudorGalatan

TudorGalatan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2017
Salut!

Aș dori opiniile voastre în legătură cu ce ați alege între București și Cluj-Napoca din punctul de vedere al educației. Nu mă pot decide între Facultatea de Informatică din București și cea din Cluj. Ca și oraș, prefer București, dar mă interesează doar educația. Unde se face mai multă carte (educație mai serioasă, rezultate mai bune etc.)?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTudorGalatan, on 18 mai 2017 - 19:26, said:

Unde se face mai multă carte (educație mai serioasă, rezultate mai bune etc.)?
Falsa problema. Depinde doar de tine. Facultatea-i alt sistem in raport cu liceul.

Edited by neagu_laurentiu, 18 May 2017 - 19:41.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cluj normal, nici nu stiu de ce ai avut indoieli Posted Image
Prin bucuresti se muta sobolanii, studentii vin la Cluj http://stirileprotv....a-ei-acasa.html

Posted Image

Edited by TruculMagic, 18 May 2017 - 19:48.


#4
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
dacă asta e dilemă, să nu ne mai speriem de calitatea softului produs ulterior

Dacă eşti bun faci informatica şi la fără frecvenţă

Dar se pare că oamenii pasionaţi din acest domeniu sunt doar 5% şi ăia ori fac virusuri ori fac linux

Edited by john1980, 18 May 2017 - 20:12.


#5
TudorGalatan

TudorGalatan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2017
Știu că cine își dorește să învețe o poate face oriunde, dar vreau să știu de ce ați alege Clujul sau Bucureștiul.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai din cu totul alte motive ce tin de alte placeri personale si care oricum nu ti se aplica. Stii geografie iar dupa absolvire te duci acolo unde poti ocupa un loc de munca in lumea larga. Cursurile facultatii, de oriunde, sunt doar introducere in poveste. Si doar cu introducerea oricum nu devii angajabil, trebuie sa studiezi in timpul liber ce-ti indica facultatea prin bibliografia pusa la dispozitie, suplimentar citesti si tu documentatie din ideiile capatate si izvorate in tine etc. Rolul tau e esential aici, tu cauti, tu descoperi, tu orice, pe profesor si colegi ii mai intrebi ce nu intelegi. Pentru ca scoala asta te invata sa inveti. Dupa un timp, in viata profesionala, nu mai faci o alta facultate pentru noile tehnologii! Ai bazele, stii cum sa citesti si intelegi un manual tehnic, spor la treaba daca vrei sa ramai in bransa si sa practici pana la pensie.

Edited by neagu_laurentiu, 19 May 2017 - 06:11.


#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Bucuresti, deschidere mai larga, oportunitati mai multe, de la joburi la mediu academic (burse etc).
Acum nici Clujul nu e nasol.
Daca vrei sa lucrezi in Bucuresti dupa absolvire ai oarece avantaje daca ai termina in Bucuresti (relatii gata formate).

Depinde si unde stai, daca vrei sa faci macar un drum pe semestru acasa, unul din ele e teribil de departe. Nu ca ar fi un criteriu, altii se duc peste mari si tari.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 May 2017 - 08:59.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa si tu cate o " vizita de lucru " in fiecare oras si apoi vezi care ti se potriveste ca de invatat depinde numai de tine .

#9
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017

View PostTudorGalatan, on 19 mai 2017 - 05:44, said:

Știu că cine își dorește să învețe o poate face oriunde, dar vreau să știu de ce ați alege Clujul sau Bucureștiul.
drogurile mai uşor de procurat şi mai ieftine, curvele mai multe sau mai ieftine, viaţa de noapte. Cam astea sunt de regulă variabilele mari, plus încă unele mai mici enumerate mai sus cu oportunitatea angajarii relaţiilor necesare ulterior
Care vrea doar să înveţe merge unde e cel mai aproape în fine nu chiar la universităţi foarte slabe.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In orasul care e mai aproape de casa.

#11
TudorGalatan

TudorGalatan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2017
Nu mă interesează care oraș e mai aproape. Mă interesează doar care dintre cele două universități este mai bună, mai apreciată, mai cunoscută, cu mai multe facilități, cu profesori mai buni, cu rezultate mai bune etc.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTudorGalatan, on 19 mai 2017 - 20:06, said:

Mă interesează doar care dintre cele două universități este mai bună, cu rezultate mai bune etc.

Universitatiile sunt deobicei clasificate dupa rezultate in cercetare. Afecteaza stilul tau de invatare faptul ca profesorul X are fonduri mai multe si rezultate mai bune in domeniul Y de cercetare de care n-ai auzit?

View PostTudorGalatan, on 19 mai 2017 - 20:06, said:

mai apreciată

Cum anume le compari aprecierea? Nu-i ca si cum ai gusta din doua mere sa poti zice apoi care ti se pare mai gustos.

View PostTudorGalatan, on 19 mai 2017 - 20:06, said:

mai cunoscută

La nivelul tarii nu cred ca e cineva in domeniu care sa nu fi auzit de ambele (si inca cateva din alte orase mari).

View PostTudorGalatan, on 19 mai 2017 - 20:06, said:

cu profesori mai buni

Din nou, cum ii compari? Rezultatele in cercetare nu spun nimic despre cat sunt de buni pedagogi, iar persoane care sa le fi urmat pe ambele iar nu gasesti in numar suficient de mare.

Edited by dani.user, 19 May 2017 - 21:26.


#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
E important sa nu-ti predea unul care nu stie ce-i cu el, care are contacte peste hotare, care te indruma corect si face lucruri de viitor etc.

#14
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View PostTudorGalatan, on 19 mai 2017 - 20:06, said:

Nu mă interesează care oraș e mai aproape. Mă interesează doar care dintre cele două universități este mai bună, mai apreciată, mai cunoscută, cu mai multe facilități, cu profesori mai buni, cu rezultate mai bune etc.


Dupa  QS University Rankings: EECA 2016, University of Bucharest este pe locul 32 iar UBB pe 36.
Depinde foarte mult ce subiecte vrei sa studiezi, depinde de campus, oras etc. Incearca sa vizitezi cind sint open days.
Este foarte important ca sa ai un curiculum ca lumea, dar egal trebuie sa iti placa facultatea, orasul, campusul, etc. Deci nu numai facultatea.

Noi cind am ales facultatea pentru fi-miu am inceput vizitele cam cu 1an inainte de a termina liceul.

Edited by Skytalker, 20 May 2017 - 01:22.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Romania toate facultatile sunt la fel, au aceeasi programa, aceiasi profesori, etc. De aia iti zic sa alegi orasul cel mai aproape de casa.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTudorGalatan, on 19 mai 2017 - 20:06, said:

Nu mă interesează care oraș e mai aproape. Mă interesează doar care dintre cele două universități este mai bună, mai apreciată, mai cunoscută, cu mai multe facilități, cu profesori mai buni, cu rezultate mai bune etc.
Nu vrei sa pricepi si pace. Insa te inteleg, liceul are un alt concept, doar l-am traversat toti. Lasa ca vei constata pe pielea ta cele spuse aici si atunci scapi de dilema.

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2017 - 05:43.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
As mai adauga la criterii de considerat si orasul unde cunosti mai multi, ai colegi etc.,  deci tot cel mai aproape. Face viata mai frumoasa.
Eu m-as duce la Cluj poate numai daca as fi ardelean, in rest Bucurestiul e preferabil din multe puncte de vedere.
Daca vrei facultati bune nu ar trebui sa te duci la nici una, ci sa cauti ceva in vest.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 20 mai 2017 - 07:08, said:

As mai adauga la criterii de considerat si orasul unde cunosti mai multi

La cate mii de oameni studiaza/lucreaza in domeniu in ambele orase, oricum nu va apuca sa-i cunoasca pe toti.

View Postvrajitoruldinoz, on 20 mai 2017 - 07:08, said:

ai colegi

Grupele/seriile din facultate nu-s formate dintr-un singur om.

View Postvrajitoruldinoz, on 20 mai 2017 - 07:08, said:

in rest Bucurestiul e preferabil din multe puncte de vedere.

Cum ar fi ...?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate