Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Fundatie executata gresit

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Ce lipseste totusi sunt niste ancore care sa lege stalpii de fundatie.
Normal ar fi fost sa puna stalpii pe niste cosoroabe, ancorate in beton.

Attached File  casa.png   364.97K   42 downloads

#20
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009

View Postgladiatore, on 16 mai 2017 - 20:59, said:

Eu iti spun de acum , si de nu oi avea dreptate sa ma scuipi . Va trebui sa demontezi totul si sa refaci placa , la nivel . Altfel numai probleme vei avea , si nu stau sa le enumar . Mai usor as enumera ce probleme nu vei avea .

+1

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDigix, on 16 mai 2017 - 21:06, said:

Se îndreaptă din șapă, nu e așa belea mare.

View Postargonaut, on 16 mai 2017 - 21:21, said:

Stai linistit ca nu-i nicio problema. Dupa ce termina baietii cu casa, torni o sapa autonivelanta care sa intre si sub conturul peretilor.

Ia mai dați-i niste sfaturi d'astea, poate le urmează și peste juma' de an vă caută să vă "felicite".
Cum vă trece prin cap să sprijiniți pereții și să descărcați toate încărcările prin șapă? Șapa nu e structură - o fi din ciment dar nu are cum prelua sarcinile de acolo. Se va măcina repejor după care se va trezi cu pereți înclinați și șarpanta strîmbă.
Știu că sîntem în țara lui "Lasă, sefu, că știu eu mai bine" plus "Las' că merge și așa" dar totuși...

Umplutura e ancorată în vreun fel de fundația inițială? Că dacă e pusă doar așa, rezemată peste ce exista, e frecție la picior de lemn. Și la 20 cm grosime cam trebuie armătură nu o amărîtă de plasă de Buzău.
Ascultă-l pe gladiatore - ia-ți un inginer mai bun, scoate ce a turnat ăsta suplimentar și pune o placă serioasă legată cu ancore chimice de fundație. Te costă acum dar economisești serios pe viitor.

#22
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Păi sfaturile ale presupuneau să dea jos înapoi toată casa. Nu îți dai seama ce bătaie de cap presupune asta?

Nu a spus nimeni că se preiau descărcările în șapă, ci că doar se îndreaptă.  Dacă placa nu e dreaptă înseamnă că nu mai poate susține greutatea construcției?

#23
UPCfan

UPCfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.03.2017
Trebuia facuta altfel lucrarea. Trebuia sapat in jurul placii si pe placa date mai multe gauri, dupa care facut un cofraj la 25 cm distanta in jurul placii care sa fie facut cu furtunul... iar apoi pusa plasa si turnat betonul care ar fi acoperit toata structura ta si care ar fi venit drept peste tot. Asa ceva am facut la o cabana cu un prieten care si el a gresit turnarea, numai ca la el era o diferenta de 13 cm si placa era putin turnata dupa ochi.

P.S. Si aia cu casa sunt niste meseriasi dati naibi din moment ce nu au verificat placa inainte sa se apuce.
Ceea ce am scris eu mai sus era cel mai complicat dar tot odata si cel mai sigur si placut estetic.

Edited by UPCfan, 17 May 2017 - 10:15.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDigix, on 17 mai 2017 - 10:02, said:

Păi sfaturile ale presupuneau să dea jos înapoi toată casa. Nu îți dai seama ce bătaie de cap presupune asta?
Nu a spus nimeni că se preiau descărcările în șapă, ci că doar se îndreaptă.  Dacă placa nu e dreaptă înseamnă că nu mai poate susține greutatea construcției?
Să vezi ce bătaie de cap o să aibă mai încolo cînd o fi casa gata, plină de mobilă și trebuie s-o repare.
Pereții aceia sînt portanți. Asta înseamnă că toată greutatea construcției - adică pereți, șarpantă, învelitoare plus zăpada și barza de pe coș - se descarcă pe toată lungimea lor, nu doar în cele cîteva puncte în care sînt rezemați pereții acum. Șapa turnată sub ei nu va rezista.

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Omule,  șapa nu poate face parte din structura de rezistență, nu am spus să se toarne sub pereți, ci doar că aceasta va aduce la drept pardoseala.

Sub pereți se pot pune reazeme, etc suficient de solide să țină peretele. Pur și simplu se face acel perete mai înalt. Șapa se toarnă până lângă perete.
Nici dacă era dreaptă placa nu avea cum turna șapă dedesubt, că doar șapa se toarnă după ce se ridică pereții. Oricum, trebuie să toarne și la exterior șapă, lângă casă, pe terasă, deci o parte a perețior se îngroapă în șapă.

Fundația reprezintă un reazem pentru pereți. Dacă una din părți a ei e mai jos, asta nu înseamnă că nu mai poate susține greutatea pereților. Nu mai fiți așa "prăpăstioși" la fel ca și cu drobul de sare, că doar nu face bloc deasupra!

#26
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postradunic, on 17 mai 2017 - 12:01, said:

Pereții aceia sînt portanți.

Mestere, unde, in viata ta, ai vazut pereti portanti din scandura pusa pe cant ?!

Edited by argonaut, 17 May 2017 - 12:34.


#27
UPCfan

UPCfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.03.2017
Cred ca mai bine era daca construia peretii dupa constructia fundatiei facuta de el. In zonele mai joase putea pune barnele prelucrate... iar in momentul cand punea podeaua o punea dreapta lasand dedesupt acea inclinatie. Eu cel putin asa as fi facut sa nu pierd timp si bani sau sa ii tin pe constructori incurcati. Existau mai multe optiuni, cei care construiau mai demult pe piatra stiu aceste "smecherii" sa le zic asa.
Eu mi-am construit o casuta pana in 100 mp si mi-am facut singur toate lucrarile. Dar cate odata mai bine platesti, orice economie poate duce mai apoi la batai de cap daca nu te pricepi si mai ales daca nu ceri sfaturile cuiva avizat. Aici pe forum noi ne dam cu parerea, nu stim cat de mult parerile noastre se mai pot pune in practica. Sunt multe necunoscute si de aceia sfatul meu este sa mergi la un mester cu experienta si sa il aduci la fata locului macar pentru o parere ce este de facut de fapt.

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Mda se pare ca in Romania nici un rahat de cabana nu e nimeni in stare sa faca.....Cabana aia e pusa direct pe fundatie.....era o metoda foarte simpla sa se rezolve situatia....dar e mai simplu sa arunci vina pe altul pentru incompetenta ta.....Ce naiba era asa de greu sa puna cabana pe niste grinzi de minim 100X100 si pe care sa le aduci la nivel prin slefuire, prelucrare.....

Edited by Clovis, 17 May 2017 - 13:36.


#29
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017
Eu cred ca inginerul tău este inginer de oi nu constructor.

Păcat de lemnul acela, arata foarte bine.
Sa le spui celor care montează Frumusețea de lemn ca pot monta cu cepi si șuruburi pentru lemn in asa fel cant sa nu strice aspectul cu colțarele acelea. Plus ca, raportat la dimensiunile lemnului, colțarele ce ce vad in poze sunt frectie la picior de lemn, adica atat cat sa strice aspectul.



#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postargonaut, on 17 mai 2017 - 08:44, said:

Ce lipseste totusi sunt niste ancore care sa lege stalpii de fundatie.
Normal ar fi fost sa puna stalpii pe niste cosoroabe, ancorate in beton.

Attachment casa.png


se pot monta oricand. la 60-80cm distanta, da gaura si pune niste soroabe, conespane etc cu saiba mare.

[ https://is.alicdn.com/img/pb/526/679/399/399679526_752.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn2.tmbi.com/TFH/Step-By-Step/FH00JUN_CONCRE_20.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta pt zidurile exterioare. la cele interioare, portante sau nu, nu trebe sa mergi neaparat cu asemenea monstri, merg si niste bolturi impuscate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate