Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fundatie executata gresit

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
popescusim

popescusim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2017
Buna seara.
Am achizitionat un teren intr-o zona de deal pe care ne-am propus sa construim o cabana din lemn. Am facut fundatia anul trecut si am comandat casa. Zilele acestea, când au venit sa monteze casa, au constatat ca este o diferenta de nivel de 26 cm pe o laterala a fundatiei. Placa fundatiei nu era dreapta. Terenul fiind putin in panta, si neavând experienta, nu am observat acest aspect cu ochiul liber. De mentionat ca muncitorii care monteaza cabana, au montat talpa cabanei si inca 7 elemente din lemn, dupa care au masurat cu furtunul de nivel sa vada ce diferente sunt. Cabana nu se aseza bine, existând acea diferenta de 26 cm. Au demontat ce reusisera sa monteze si ne-au spus ca trebuie sa indreptam, data fiind diferenta foarte mare.Acum, din lipsa de timp, conditiile meteo si alti factori (muncitorii nu puteau astepta f mult dupa noi, pt montaj) am ales varianta de a chema inginerul de structura care s-a si ocupat de turnarea fundatiei, pentru a turna a 2-zi diferenta de nivel. Initial acesta a spus ca va turna pe toata suprafata,acoperind si spatiul unde nu exista diferenta cu un 5 cm. Insa nu a facut asa. A pus plasa de buzau si a venit peste cu beton facut la 1 betoniera, vreo 20 cm in partea unde era diferenta de 26 si a mers pierdut in partea opusa, pana i s-a parut ca a ajuns la nivel, neacoperind toata suprafata. Suprafata neacoperita este destinata terasei si o parte din baia care este prinsa de casa. Dupa ce a turnat a inceput si ploaia... a doua zi, muncitorii s-au apucat de montat cabana de lemn, pe suprafata turnata. Insa, tot mai exista, in anumite parti, o dierenta de cam 5 cm. au pus casa, in acele parti pe niste bucati de lemn de brad reyistente, urmând sa nivelam noi suprafata dupa montaj. Pe anumite parti, asa cum am mentionat unde este acel gol, casa nu sta pe placa ci pe acele lemne puse din loc in loc. acum suntem constienti ca ceea ce s-a facut nu s-a facut cum trebuie, dar as dori sfaturi cu privire la ce trebuie sa facem in continuare pentru a fi ok. cum se poate turna, in conditiile de fata, ca totul sa fie ok si sa nu avem probleme cu placa fundatiei. Casa este din lemn de brad - incadrata in categoria constructie usoara de categoria D.

Attached Files



#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Unde ai gasit inginerul ala, toarna de 2 ori si tot cu 5 cm diferenta ii iese:)) Unu care stie face la ochi mai bine.
Daca casa este dreapta, nu ai probleme.Indrepti cu o sapa, da vezi sa nu o toarne tot ala:)

Edited by fqx, 16 May 2017 - 20:49.


#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Vorba multor, las-o ba ca merge si-așa.
Acum lasă interiorul ca ala merge turnat și după.
Gândește o soluție ca ploaia de pe pereții căsuței sa fie aruncata in afara, nu pe fundație.

#4
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
au dat gauri in vechea placa turnanta inainte sa toarne betonul de egalizare?

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
chemi pe nenea inginerul inapoi si-i spui sa rezolve treaba ca lumea,ca se poate,da ce fel de inginer e ala de a gresit de doua ori?

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu iti spun de acum , si de nu oi avea dreptate sa ma scuipi . Va trebui sa demontezi totul si sa refaci placa , la nivel . Altfel numai probleme vei avea , si nu stau sa le enumar . Mai usor as enumera ce probleme nu vei avea .

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View Postsebastiansebi, on 16 mai 2017 - 20:56, said:

chemi pe nenea inginerul inapoi si-i spui sa rezolve treaba ca lumea,ca se poate,da ce fel de inginer e ala de a gresit de doua ori?

Si, daca-l chemi, cumpara-i si un furtun de nivel cu instructiuni de folosire ! :)

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Primul lucru, concediază inginerul. Vai steaua lui!
Se îndreaptă din șapă, nu e așa belea mare.

#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Din ce vad pe aici , unii din voi , ar plati chiar si asa , nu conteaza ca fundatia e '' haisa '' , las' ca se indreapta pe ici pe colo . Eu nu ias da un leu , dar nici ca si constructor , nu as da asa ceva la gata . Dar este un proverb ...... atata vreme cat sunt f..........................................

#10
popescusim

popescusim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2017
Ideea este ca, la acest moment, cabana sta pe anumite parti pe bucati de lemn. Nu pe fundatie. Este suspendata la 5 cm de fundatie. Se poate vedea si in poze. Cum acopar acel gol si sa aiba si rol de sustinere? La turnarea  noii placi de beton peste cea veche doar a pus plasa si a turnat.

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Stai linistit ca nu-i nicio problema. Dupa ce termina baietii cu casa, torni o sapa autonivelanta care sa intre si sub conturul peretilor. Pui niste scanduri pe afara ca sa nu curga si-l pui pe "ingineru'" ala sa le sprijine pana-si atinge sapa marca :D

Sper ca l-ai taxat pentru mizeriile astea ?! Plus ca ar merita niste "reclama", sa stie lumea de el !

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu te ingrijoara de acele goluri, casa are suport suficient. sper ca nu o acoperi cu tigla.

foloseste o membrana care sa urce 15cm pe zid, o profilezi pe fundatie si coboara apoi jos. poate ,merge si una pusa la rece (adeziv) totusi, ma gandesc ca e mai bine o membrana pusa la cald, asa ca grija mare cand se lucra cu flacara la lemnul ala. vezi ce solutii se gasesc sa o poti tencui, acoperi cu ceva. fie temcuiala, fie ceva metalic sa o acoperi. la interior torni o sapa si aia e.
o inspectezi anual sau la cativa ani o data. la vreo 15-20 sa te astepti sa schimbi membrana.

pacat ca nu s'a rezolvat fundatia odata defectul gasit.

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postpopescusim, on 16 mai 2017 - 21:17, said:

Ideea este ca, la acest moment, cabana sta pe anumite parti pe bucati de lemn. Nu pe fundatie. Este suspendata la 5 cm de fundatie. Se poate vedea si in poze. Cum acopar acel gol si sa aiba si rol de sustinere? La turnarea  noii placi de beton peste cea veche doar a pus plasa si a turnat.
Sa vezi bucurie , cand o sa intre apa intre fundatie si carpeala care a facuto dupa , si o sa inghete . O sa-ti ridice peretii la casa , si in 3-4 ierni , o sa se curete mare parte din cimentul de carpeala . Atunci ve-i fi cel mai '' bucuros '' . Eu nu zic sa faci ce spun , dar eu , as demonta tot , si as turna deasupra o placa macar de 8 cm ,armata cu plasa de Buzau . Faci cum vrei , dar roaga-te sa nu am dreptate .

#14
popescusim

popescusim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2017
Casa este cu mansarda. Va fi acoperita cu sindrila bituminoasa.

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Bre, nu mai speria omul cu apa si pereti ridicati !

Cum naiba sa demonteze tot ?! Daca erau 25 de cm, era o problema dar la 5 chiar nu se intampla nimic. Fundatia e ridicata, o hidroizoleaza cum spunea colegul mai sus si e gata treaba. N-are incarcari mari pe pereti iar stalpii stau bine pe beton.
Se rezolva cu sapa aia la interior, fara probleme.

Eu tot nu pricep cum dreaq a putut injineru'  ala sa toarne cu 25 cm panta si sa plece de acolo linistit ?!

#16
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Omul , ca sa faca o treaba buna , trebuie sa toarne alta placa . Date gauri in asta veche , fixate fiare de 12-14 mm cu rezina chimica , sudata plasa de Buzau de acele fiare , si abia atunci poate considera ca nu va avea probleme . Nu-l sperii deloc , dar asta e adevarul . Va avea mereu spatiu intre fundatie si carpeala , acolo va fi apa , copndens , va ingheta si dezgheta . Ce se va intampla cu peretii de pe acea latura ???

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postsebastiansebi, on 16 mai 2017 - 20:56, said:

da ce fel de inginer e ala de a gresit de doua ori?
E simplu, prima data a dat nivelul cu nivela laser care probabil era decalibrata, de aceea sustin eu ca indiferent cat de performata este o nivela laser este pur orientativa, furtunul de nivel nu se decalibreaza iar a doua oara a calculat gresit volumul si nu i-a ajuns betonul sa indrepte placa.

  Asa se intampla cand te increzi in scule electronice :)
M-a mai frecat unul la o balustrada cu nivela pe verticala, eu lucrand cu firul cu plumb. Ca lui sa ii pun la nivela nu la pluta ca aia nu e buna. Asa ca la final balustrada arata de parca a batut-o vantul. Se uita la ea, vedea ca nu e dreapta, mergea si punea nivela pe stalpi si zicea "e bine, cred ca nu e drept coltul la casa" :D  Am fost inspirat si nu am sudat balustrada, doar cate un haft iar stalpii prinsi de terasa doar cu un surub. Cand a plecat la serviciu am impins de balustrada si am indreptat-o iar pe urma am sudat tot :D

Edited by PoeOvidiu, 17 May 2017 - 06:52.


#18
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View PostPoeOvidiu, on 17 mai 2017 - 06:47, said:

E simplu, prima data a dat nivelul cu nivela laser care probabil era decalibrata, de aceea sustin eu ca indiferent cat de performata este o nivela laser este pur orientativa, furtunul de nivel nu se decalibreaza iar a doua oara a calculat gresit volumul si nu i-a ajuns betonul sa indrepte placa.

Haidi bre ... daca erau cativa centimetri, treaca, mearga. Dar e vorba de un sfert de metru !!!

Eu cred ca prima data era peste 40 de grade taria alcoolica la ce consuma el acolo :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate