Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

THE ORVILLE ( 2017 )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#127
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@c6t9:

Daca zici de Seth MacFarlane, nu ar fi greu sa iasa din serial (sezonul asta rolul lui a fost mai mult decorativ). Nu e ca si cum nu au suficiente personaje interesante...

Edited by StefanSC, 05 August 2022 - 14:40.


#128
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
din ce am mai citit pe net, in functie de viitoarele vizualizari de pe disney+ (serialul complet din 10 aug), va mai exista sau nu un alt sezon. oricum, mie imi place ca si daca nu va mai fi un alt sezon, orville s-a incheiat ca un intreg.

#129
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostStefanSC, on 05 august 2022 - 14:37, said:

@c6t9:

Daca zici de Seth MacFarlane, nu ar fi greu sa iasa din serial (sezonul asta rolul lui a fost mai mult decorativ). Nu e ca si cum nu au suficiente personaje interesante...

Acum n-ar mai vrea el să iasă.

#130
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
cam slabut ultimul episod, ma asteptam sincer la un episod mai palpitant, asteptam ceva sa se intample :)) singurul lucru interesant e cand s-a adunat flota kaylona (intreaga flota kaylona) la nunta lui Isaac :)) Astept cu interes urmatorul sezon si sper sa nu mai treaca inca 5 ani pana la acel nou sezon. Desi.. episodul asta final , mai linistit asa, suna a final de serial, sper sa fie doar o impresie..

#131
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
au avut conserve legate de nava? sa aruncat cu orez? au replicat vreo gasca de gheata? Gordon a fost cavalerul de onoare?
inca nu am avut timp sa vad dar il duc la capat:)

Edited by Mondeo, 06 August 2022 - 20:45.


#132
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
pana la urma se rade un pic in episodul asta final de sezon si nu.. nu e de la glumele lui bortus :))

#133
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
MOFO episodul asta e in stil cu restul sezonului, pare ceva de umplutura cum au englezii expresia "watching paint dry".
Care-s aspectele mai neinteresante in serial, pe alea insista mai mult. Who the fuck cares despre babeta aia ce si-o trage cu un robot fara sentimente, ce ar trebui sa inteleaga spectatorul din asta? Cum sa te mariti cu o cutie de tinichea si toata lumea sa aplaude si sa aprobe? Era o chestie daca reusea experimentul din episoadele precedente cu sentimentele, dar asa ce plm e asta?!

Cel mai comic a fost cand au venit kaylonii la nunta cu 4000 de nave.

Nu pot sa cred ca are 8/10 pe imdb, nu reusesc sa inteleg ce gusturi trebuie sa ai ca sa dai nota 10 acestui serial. E cea mai mare enigma din viata mea.

#134
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009
sa stii ca nu e chiar asa de neinteresanta tema, practic au vrut o poveste de tip data, dar diferita de cea din star trek. Cam siropoasa povestea insa per total nu m-a deranjat asa de tare. Cat despre notele alea mari, cred ca vin de la cei care au vizionat si le-a placut tng-ul si regasesc tng-ul in acest serial. Bine.. nu e acelasi lucru ca originalul, insa nici foarte departe nu e (mai ales ca nici tng-ul nu a fost un far calauzitor din primul sezon ci din prin sezonul 3 , 4 au inceput sa apara episoade memorabile). Plus ca la ora actuala orville sincer e mai tng ca tot ce e scos in univerul star trek acum, strange new worlds , se apropie, dar mi se pare tampenie sa tot insisti cu trecutul, in loc sa aplici formula tng intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat (ceea ce nu a fost discovery si picard din pacate). Lower decks se apropie, dar pacat ca e .. desen animat, ca sufletul tng pare acolo unde trebuie in acel serial


Sumarizand: e un star trek k, care se poate imbunatati si care e apreciat tocmai pentru ca nu prea mai exista povesti de tip star trek in serialele actuale

Edited by vanitty, 06 August 2022 - 21:17.


#135
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Am vazut si ultimele 4 episoade. Raman la parerea ca este mult mai slab decat sezonul 2. Puteau produce fara probleme episoade de vreo 45 min, nu se pierdea nimic. Nu stiu de ce au lalait-o aiurea...
Timp de 8 episoade s-au tot vaitat de cat de periculosi sunt robotii. Au incercat o alianta cu xenofobii, au inghitit o galeata de kkt de la misogini etc etc. Cand au ajuns cu spatele la zid, a aparut din senin arma-minune si gata, robotii au vazut lumina! A dreaqu' sincronizare... Poate ca arma a fost mentionata in episoadele anterioare (am lucrat mult cu ffwd), dar miroase de la o posta a Deus ex machina.
Povestea cu băbătia si robotelul este penibila, ultimul episod l-am vazut in vreo 15 min... Nici nu l-as compara cu Data din TNG, mai degraba cu Doctorul din Voyager, doar ca acel personaj este scris si integrat in poveste de 10x mai bine.
Per ansamblu, un sezon cel mult mediocru. Dar nu-i de mirare ca straluceste in comparatie cu bășini precum std, picard, snw. De ceva timp se tot incearca sa se coboare nivelul asteptarilor. Filme/seriale care cu ceva ani in urma n-ar fi rupt gura targului, acum sunt mega-hituri.

#136
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am mai scris la finalul sezonului doi unde i-as fi dat nota 7 asa pentru incercare dar altfel e cam cringe.
Acum dupa ce am vazut si sezonul 3 as zice ca merita un 5. Zau, l-au stricat de tot. Da, l-au facut mai stralucitor in sezonul asta, sau mai lucitor mai exact. Navele sunt mai ascutite si zici ca le-au facut un polish, au schimbat unele embleme si unele coridoare si usi, i-au schimbat tabla lui Isaac, se vede ca au investit mai mult dar din pacate povestea/povestile sunt mai plictisitoare.
Si nici glumele nu mi s-au parut vreodata reusite, cred ca maxim 20% din ele.
Am vazut Visitors pe HBO, un SF comedie frantuzesc, am ras de 10 ori mai mult chiar daca povestea e tot la fel de proasta ca in orville...

Din pacate nu exista la ora actuala un alt SF bun. Eu sunt pasionat de ele, m-am uitat la altele si mai proaste nu e vorba de asta, dar parca acum vreo 10 ani aveai mai multe variante. Acum e publicul cu prostiile cu supereroi si cu tampeniile cu fantasy. CSF? NCSF...

LE: a zis cineva mai sus ca rolul lui Seth a fost decorativ sezonul asta... Mie rolul Papusii Barbie mi s-a parut decorativ total. Din partea mea putea sa nu o bage in serial, e acolo doar sa se plimbe de colo colo si sa zambeasca.
Mai bine ii dadeau un rol mai mare lui Lamar sau aleia de sparge usile, sunt mult mai atractivi. Pana si Gordon care pare cringe e mai bun decat papusa. Iar Seth macar are mimica aia de te si enerveaza...
Bortus e pe treaba lui, singurul de care mi-a placut :) .

Edited by Seteh, 08 August 2022 - 19:51.


#137
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate am vazut pe Twitter sunt fani care cer reinnoirea dar nu s-a luat inca o decizie.

Cred ca depinde de Seth MacFarlane si de pilele sale ( destul de serioase ).
Daca a fost mai mult de decoratie cum ziceti voi posibil sa se fi plictisit s iel, caz in care nu mai continua show-ul.

Eu unul am renuntat la serial dupa primul sezon. Daca era dupa mine era anulat demult.

Edited by eiffel, 09 August 2022 - 11:37.


#138
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Din ce-a declarat și s-a scris, când a gândit sezonul ăsta, anul trecut, l-a gândit ca fiind ultimul în care el să participe. Deja avea planuri pentru alt proiect. După ce-a fost sezonul difuzat și pe baza succesului, a revenit asupra decizie și ar vrea acum să facă și sezonul 4. Bănui că se poartă niște negocieri. Una peste alta, ăsta este singurul serial SF în spiritul Trek și asta cam de multă vreme. Cred că dacă cineva i-ar fi dat drepturile de a se manifesta în universul original, ar fi fost șanse să fie și mai popular.

#139
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Povestea lui Topa e singura care atinge realități curente. Restul sunt ... hmmm ... imposibilități: căsătorie cu un robot, alianțe vechi rupte într-o clipă, vechii prieteni sunt noii dușmani și invers, mno, SF-uri.
A 2-a serie din Picard mi-a displăcut mai mult.

#140
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Doar ca aliantele alea vechi care au fost intr-o clipa rupte au stat in tensiune 3 sezoane...

#141
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
am terminat in sfarsit abominatia asta de sezon...pentru mine e si sfarsitul serialului indiferent daca continua sau nu
o mizerie de sezon si un gunoi de ultim episod, mi-au trebuit trei luni sa il termin...
catastrofa totala.

#142
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Trist S3E1. Păstrasem S3 ca pe o delicatesă "pentru zile negre", dar se pare că e ţeapă: abia acum am văzut review-urile care zic că a renunţat cam de tot la umor sezonul ăsta. Păi Orville fără umor nu mai e Orville. Şi nu e nici Star Trek că n-au voie.

Nici nu ştiu dacă să mă mai uit după E1. Aproape că sper să fi fost o înţelegere de culise cu CBS să nu le mai fure public de la producţiile oficiale Star Trek, că se săturaseră de review-urile cu "până şi Orville e mai Star Trek ca Star Trek-ul vostru". Măcar să-l fi plătit regeşte pe MacFarlane să-şi strice propriul serial.

#143
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Nu am reusit sa urmaresc Sezonul 3, a devenit ingrozitor de plictisitor :( .

Edited by tomcatsk8, 02 March 2023 - 11:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate