Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

THE ORVILLE ( 2017 )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dnkXUKvmlG0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Seth MacFarlane, John Favreau

http://www.imdb.com/title/tt5691552/

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Parca e o copie palida a serialului Star Trek: TNG  :lol:
Ma intreb cat de bun va fi acest serial ?

#3
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
prea tare
de-abia astept sa apara

#4
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Misto.
Pacat ca l-a facut comedie.

#5
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ej24W8gcmXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alt trailer, vad ca cel din primul post nu mai merge.
Pare funny. Si a inceput deja difuzarea. Exista acum 4 episoade disponibile.
Bag un ochi si va zic impresia :)

#6
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,505
  • Înscris: 05.11.2009
exista subtitrari in romana pt acest serial?

#7
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.08.2006
Da, există. Am văzut primele 3 episoade. Ala cu schimbat sexu la fetiČ›ă... Am zis pas... Era prea mult pentru mine. Am sa vad ce mai e în continuare. Oricum nu e la nivelul lui STrek.

Edited by ginseng, 06 October 2017 - 15:36.


#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Tu te asteptai sa vezi un fel de Star Trek? In mod evident nu ai habar cine e Seth MacFarlane.

#9
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Eu mă așteptam la o parodie și am reușit doar să mă crispez urmărindu-le "glumele".
Proaste și repetitive.
Aia cu "deschide tu borcanul de murături" cred că apare în fiecare episod.

#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
In trailer pare mai mult comedie da' cat am vazut nu e chiar asa comic.
Totusi, pare mai Star Trek decat Star Trek Discovery.
E cu misiuni/episod (am vazut 2 episoade), e cu happy multi-culti & multi-races, e cu victoria inteligentei umane in fata altor civilizatii mai avansate, e cu... cu multe puncte din clasicul Star Trek.
Grafica e cam subtire (mult mai buna la Discovery).
E putin... depasit si pare o copie amatoristica. Totusi, si regulile par un pic mai relaxate si oamenii nu par asa sintetici (ca in TNG de pilda).

Mai urmaresc.

#11
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Am mai vazut 2 episoade si pot sa zic ca-mi place.
Episodul 4 e chiar grozav :)
Cred ca surprinde cea mai misto parte din Star Trek. Lumi si culturi posibile.
Partea tehnica e praf (cred ca si un copil de clasa 5-a ar striga "N-are cum ! Au gresit !" - de pilda au modificat viteza timpului la o samanta si a crescut aproape instant intr-un copac imens in spatiu - fara apa/CO2/lumina suficienta; o fi SF da' e pur si simplu eronata treaba) insa pe partea filozofica merita.

Cred ca o sa-l urmaresc in continuare.

#12
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
E super! Mi-a placut foarte mult, m-am uitat peste weekend la el. Chiar e o gura de aer proaspat intre serialele SF si in mod ironic fata de Star Trek Discovery asta chiar respecta spiritul si optimismul seriei ST. Initial am crezut ca e un gen de parodie dar nu, e un omagiu, si unul foarte bun.

#13
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Oh wise and powerful Avis cover the loss of our vehicle
Posted Image

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Primul episod lasa impresia de parodie, dar cu glume proaste.

Celelalte devin mai seerioase, dar dialogurile sunt de toata jena. Tipic McFarlane - vezi si serialele de pe Comedy Central, gen Family Guy.
Plus ca s-au chinuit enorm sa copieze Star Trek din toate punctele de vedere si sa se si vada ca e o copie.

Daca era o parodie, dar cu dialoguri mai ok, mergea. Asa e tipic serialul sf generic care de obicei se anuleaza dupa primul sezon. Din pacate cred ca asta va fi prelungit, din cauza influentei pe care o are creatorul sau la posturile TV. Lucru care se observa si din realizarea serialului - s-au bagat bani in el, nu gluma.Efecte speciale, actori Guest Star de top - Charlize Theron, Liam Neeson, etc. Nu stiu de ce, dar parca e facut sa prosteasca lumea, sau ptr cei cu IQ scazut.

Eu unul am zis pas.

Apropo - ii taie piciorul de la gnunchi la pilot, si cand apare piciorul lipsa e taiat de la sold ???????

#15
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

 eiffel, on 15 octombrie 2017 - 07:59, said:

Apropo - ii taie piciorul de la gnunchi la pilot, si cand apare piciorul lipsa e taiat de la sold ???????
N-au gasit prin recuzita un picior mai scurt si mnah, au facut CGI-ul inainte de a cauta un picior.
Piciorul pe inventar, CGI-ul gata, ce sa faci ? N-ai ce sa faci :)

Mie mi se pare low budget.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pare low budget ptr ca incearca sa copieze exact serialul Star trek. E intentionat.
Dar nu poti aduce intr-un serial actor specializati pe film, ca Guest Stars decat cu bani seriosi.

Din ce am inteles de la niste amici care se "invart" prin cercurile serialelor tv acum ceva timp McFarlane critica serialul Star Trek ca e mult prea serios.
Acum a facut unul pe gustul lui., doar ca nu putea folosi numele Star Trek.

#17
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Multe glume sunt lame, totusi comparativ cu STD:
- ai personaje
- ai actori care stiu sa interpreteze si se potrivesc in roluri
- ai dialoguri care nu se rezuma la a lauda protagonistu in fiecare episod si orice ai zice tu, in afara de unele glume rasuflate, sunt mult superioare jenei totale din STD
- nu simt nevoia sa fortese negrul in fiecare scena sa-si puna fata empatica si ochii sticlosi pt. prim-plan amatoresc de rahat  


Deci astia cu The Orville nu sunt perfecti, dar spre deosebire de nulitatile cu Star Trek Discovery se pare ca s-a prins ceva de ei cat au lucrat in meseria asta. Stiu sa defineasca personajele, sa le faca simpatice, au actori care stiu sa joace, au si scenarii interesante, dialoguri (mai putin multe din glume), stiu sa filmeze si ce sa fimeze ffs. The Orville e ani lumina peste STD si chiar peste unele serii real Star Trek ca TOS de ex. sau primele 2 sezoane din TNG.

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Episodul 7 m-a dat pe spate.
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate